ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2014
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JAN-2014

Pilvax - un restaurant unguresc elegant cu preparate savuroase

Restaurantul Pilvax este un local micuţ, intim, situat în centrul vechi al Braşovului, numit astfel după o cafenea celebră din Budapesta. Acesta se găseşte pe strada Michael Weiss care face legătura între strada Mureşenilor şi Republicii şi a devenit de ceva timp pietonală.

Ştiam că aici se mănâncă foarte bine dar mai greu găseşti o masă liberă, datorită capacităţii restrânse, doar 26 de locuri. Weekendul acesta însă am făcut o rezervare din timp şi, spre bucuria mea, restaurantul era gol când am ajuns noi astfel că am putut alege masa de la fereastră. Până m-am instalat eu comod pe canapea, restaurantul aproape se umpluse şi pe mesele învecinate apăruseră cartonaşele de rezervare.

Meniul cuprinde preparate din bucătăria ungurească, la loc de cinste fiind gulaşul, prezent atât ca supă dar şi ca fel principal precum şi diferite preparate pe bază de carne de porc, vită şi vânat şi peşte.

Ca fapt inedit, restaurantul serveşte aproximativ 100 de tipuri de vin aduse din zone viticole renumite ale Ungariei printre care celebrul Tokaji dar şi vinuri româneşti. Toate acestea sunt expuse frumos în vitrina din cadrul restaurantului. Când am fost noi nu se fuma dar pe masă era o scrumieră, semn că fumatul este permis.

Studiasem meniul dinainte şi ştiam exact ce să comandăm aşa că „formalităţile” au decurs destul de rapid. Am comandat două porţii de gulaş de vită cu cuşcuş, o porţie de ciupercuţe umplute la grătar şi, la desert, găluşte şomloi care sunt de fapt pişcoturi cu budincă, frişcă, ciocolată şi nuci, foarte bun.

Servirea a fost foarte promptă şi mâncarea delicioasă... Chiar nu am ce reproşa, carnea a fost gătită foarte bine, dacă porţiile nu ar fi fost aşa de generoase aş fi încercat şi o supă dar... rămâne pe data viitoare. Nu ştiu cât a costat cu totul dar, din câte am văzut pe meniu, o bere era 7-8 lei, gulaşul a costat 20 ron, ciupercuţele 15 RON şi desertul 15 RON.

Recomand acest local cu căldură, eu m-am simţit foarte bine, cu siguranţă voi reveni pentru a testa şi alte specialităţi ale casei.

- -

Rog fără puncte standard.

Trimis de krondia* in 12.01.14 18:25:01
    Validat / Publicat: 12.01.14 19:51:52
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 4857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul unguresc Pilvax - Braşov
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2026 PMA (din 26 voturi)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.01.14 19:08:33]

@krondia: La cererea autoarei impresiile nu primesc PMA standard, alocate în mod obişnuit fiecărui articol încărcat pe sait [PMA standard = puncte de mulţumire-apreciere standard = din partea echipei administrative].

Dumitras simona
    [13.09.14 18:06:49]

Foarte adevărat! Servire prompta, totul proaspat si gustos, voi reveni de fiecare data cand intru in Brașov! Felicitări!

Cucu Bau
    [11.02.15 12:34:17]

Buna! As fi vrut sa dau un vot binemeritat articolului; imi pare rau ca n-am reusit. Am trecut de multe ori prin fata restaurantului Pilvax; acum imi pare rau ca n-am intrat. Mi-a mai recomandat cineva acolo o faimoasa supa de visine; dupa ce am vazut pozele tale, m-am convins si abia astept sa-l incerc. Numai bine!

Dumitras simona
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: