ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2014
ÎNSCRIS: 04.03.08
DEC-2013

Foarte nemulțumit

Cu bune si cu rele

Cautand o locatie pentru revelion, ne-am hotarat sa ne reintoarcem la Bansko, dupa ce anul trecut statusem la Valentina Heights. Am facut in octombrie o rezervare la Strazhite Hotel, cu DP si cina de revelion inclusa... aproape prea bine am spus eu, si am vazut dupa aia ce a fost.

In primul rand, anul acesta, la Bansko, nu am prins zapada (asta nu-i vina hotelului, evident, insa atmosfera nu a mai fost aceeasi).

Apoi, hotelul nu are site; doar o adresa de mail la care nu raspunde nimeni daca nu scrii in bulgara. Adresa de pe net, cea cu str. Glazne nr. 7 nu este reala, fiind situat undeva in capatul strazii Pirin, langa patinoar.

Bun, si acum hotelul. Situat destul de aproape de telegondola, te intampina cu un hol imens, in care ard butuci de lemn intr-un semineu. Receptia, holurile, barurile, mari si curate. La receptie, depinde cum aveti noroc: noi am dat peste o fatuca care o rupea pe engleza cam cata rusa stiu eu (ne-am chinuit 5 minute sa-i explic ca vroiam o camera care sa dea in curtea interioara, nu la strada, si inca cinci minute sa-mi explice ca mai avea doar una, fara balcon, asa ca am lasat-o balta). Camera, la etajul 2, mare, extrem de curata, cu balcon. In camera tv LCD (nici un post romanesc), doua paturi lipite, minibar contra cost (doua beri de 330 ml ne-au costat aproape 6 euro, in conditiile in care aceeasi bere la 500 ml la market-ul de vis-a-zis costa cam 80 de centi), baie mare si curata; prosoape impecabil de albe, uscator de par, curatenie zilnica, schimbat lenjerie pat dupa 3 zile. In sifonier am gasit halate de baie. Apa calda si caldura la discretie, chiar in exces: in hotel stai in slapi si in tricou, altfel te topesti de caldura.

Un alt mare plus il reprezinta piscina, mare, curata si calda, din pacate cam prea clorurata pentru gustul meu; exista si sauna, o mica sala de forta si o camera de masaj.

Semnalul Wi-Fi foarte puternic in intreg hotelul (inclusiv in camere), gratuit; langa receptie exista o camera de depozitare pentru echipamentul de ski; in fiecare dimineata, din fata hotelului pleca un microbuz care transfera gratuit turistii la partie.

Parcarea mare, gratuita si supravegheata video, in conditiile in care bulgarii ridica masinile intr-o veselie, daca le gasesc parcate aiurea.

Astea-s partile bune, am doar o singura problema, majora pentru mine: mancarea!! Am avut demipensiune si masa de revelion incluse; jale, fratilor! In fiecare dimineata, am avut asa: ceai de musetel la plic, apa la dozator, o cafea la dozator, fasole batuta, spaghete cu sos, niste carnati prajiti care nu se puteau manca, castraveti, parizer din cel mai prost, branza sarata ocna, cateva felii de cascaval si ou (fiert sau omleta). Cereale cu iaurt, paine feliata, unt, gem (nu se putea manca, prea dulce si cu un gust de ceva chimic), niste foietaje uscate si o rulada cu gem, acceptabila. Seara, fasole, spaghete, orez, chiftele, una-doua salate si cateva bucatele de pui; unt si paine.

Masa de revelion (obligatorie), pentru care am platit 70 de euro de persoana, a constat intr-o salata de castraveti cu rosii si cu branza rasa, un aperitiv, trei bucatele de rulada de pui (pe care am regasit-o in meniul de seara in urmatoarele zile), doua bucati de foietaj insiropat, o portocala si o banana, o sticla de apa plata de 500 ml, o doza de fanta/cola si un paharut de rakie; pe masa au fost doua sticle de vin (alb si rosu) de 750 ml pentru 12 persoane!!! La 12 noaptea, au dat si doua sticle de sampanie, tot pentru 12 persoane. Orice altceva in plus, se platea separat.

Ceva program artistic si un DJ care a facut si el ce a putut. La 1 noaptea, toata lumea afara si la somn, caci restaurantul trebuia pregatit pentru a doua zi dimineata.

In hotel mai exista o sala cu biliard, bowling, o masa de ping-pong si ceva jocuri electronice (toate sunt cu plata, de exemplu, un jeton pentru un joc de biliard, 2 leva, cam 1 euro).

Recunosc ca dupa prima seara, am mancat mai mult prin oras: exista undeva, vis-a vis, un restaurant "Salt&Pepper”, cu o mancare excelenta si preturi rezonabile (cred ca singurul restaurant din Bansko unde se fumeaza!!).

Aa.. inca ceva: in holul hotelului se gaseste expus un model de motocicleta Harley Davidson, despre care se precizeaza ca este cea folosita de Lorenzo Lamas in serialul "Renegatul" de la finalul anilor '90... adevar sau legenda, cine stie.

Prea multe nu ar mai fi de spus: pacat de facilitatile hotelului si de curatenie, caci mancarea strica tot: daca puteti sa luati doar cazarea la ei, chiar merita!!!

Trimis de Kyandra in 06.01.14 17:37:03
Validat / Publicat: 06.01.14 20:19:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Valentina Heights - Bansko

VIZUALIZĂRI: 2003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Motocicleta lui Lorenzo Lamas

fanespoitorul [06.01.14 20:48:49] »

@Kyandra: In 2013 cineva mi-a spus ca sunt chitra sau kitra. Nu conteaza. Am sa fiu putin carcotas ca tot cu "c" incepe. In Bulgaria nu stiu cate hoteluri sunt cu programe romanesti iar daca au ceva este PROTV.

Ca sa fiu sincer si eu v-as da sa beti tot o sticla la 12 persoane, ce vreti sa va imbatati??

Zapada este la Soci. O fi dat porunca tarul sa aibe zapada la Soci ca vine olimpiada.

Ce ma ingrozeste cel mai tare este ca urmeaza sa merg si eu la Bansko si pana acum au aparut informatii negative despre mancare si noi avem demipensiune.

Strajite in opinia mea este un super hotel cu scoruri adevarate. Prefer sa merg un pic mai jos si mai des. Toate cele bune.

carmen_22_09 [06.01.14 21:47:55] »

La Multi Ani!

Va admir ca aveti curaj sa mergeti in Bulgaria. Tot mai des citesc despre calitatea nesatisfacatoare a mancarii.

Sa nu zici ca a fost putina bautura, noi in Austria am platit 4,60 euro pe un pahar de sampanie... hehehehe

fanespoitorul [07.01.14 08:11:51] »

@carmen_22_09: Nu este vorba de curaj. Bansko este o statiune OK cu hoteluri OK. Este plina de englezi, nemti, rusi, greci, macedoneni, sarbi. Dintre toti cei mai cheltuitori sunt rusii si romanii. Ca sa merg pana in Austria trebuie sa mai adaug 3 zile drumul sau sa merg cu avionul si sa inchiriez o masina. Pana in Bansko cu masina personala fac intre 6 si 8 ore in functie de starea drumului si cate opriri fac + ca in portbagaj imi iau patinele, saniuta si alte nebuneli.

Am cunoscut englezi care vin in Bulgaria si spuneau ca stau la jumatate de pret in Bulgaria iar conditiile sunt destul de OK.

DB-01-VIN [07.01.14 08:47:22] »

Buna dimineata tie si celorlalti care su scris comentarii la impresiile tale sau doar le-au citit: nu as fi scris nimic pt ca urmeaza sa ma "mobilizez" si sa scriu propriul review despre Revelionul meu la Bansko - pt ca la mine a fost unul reusit in proportie de 90% (si cu zapada am rezolvat-o pt ca de la 1/2 muntelui in sus daca iei telescaunul si urci este destula zapada).

Pe scurt - am decis sa fac cateva precizari: restaurantul/taverna care ti-a placut si la care ai mancat - "Salt & Peper" cel de vis-a-vis de Strazhite, este cel la care noi am servit micul dejun & masa de Revelion - pt ca eu am stat la hotelul de care apartine, si anume - Kaphouse.

Kaphouse este un hotel putin promovat prin agentiile romanesti (grupul nostru a fost singurul de romani din hotel) insa ca si raport calitate/pret este printre cele mai bune - inclusiv mancarea - aceasta "piatra de povara " a hotelurilor din Bansko.

Ma bucur ca ti-a placut mancarea de acolo, si noua ne-a facut placere sa mancam in fiecare dimineata la ei; cat priveste Revelionul, nu stau sa enumar aici ce am servit la masa iti spun doar ca ce am citit la tine chiar ma ingrozeste - mai ales ca patroana hotelului Kaphouse - Elena Djoleva si sotul ei (la care am mai fost in 2010) ne-au facut atat noua cat si prietenilor nostri un pret bun si la acest capitol - 50 euro/pers. (in loc de 70 euro/pers cat este cam peste tot in Bansko).

Am vrut sa aleg anul acesta Strazhite dar am renuntat pt ca pretul era mai mare decat la Kaphouse (cu patronii de la Kaphouse am putut negocia direct pretul pt cele 5 nopti - am gasit site-ul hotelului, le-am scris, etc), avusesem "experiente" culinare indoielnice si pe la alte hoteluri (4 si 5 stele din Bansko), iar centrul lor SPA NU avea jacuzzi, fata de Kaphouse care desi are 3 stele, era o locatie verificata la care mai fusesem, iar sauna lor merge f mult, temperatura in ea se mentine ridicata pt multa vreme (mie imi trebuie sauna, piscina si jacuzzi PUSE LA PUNCT zilnic dupa ce vin de pe partie). Cat despre mancare - nu exista punct de comparatie. Citind impresiile tale realizez ca Strazhite nu e o locatie de ales...

Daca in februarie ninge, sigur revin in Bansko dar doar la Kaphouse.

Oricum iti urez tie si tuturor membrilor AFA "La multi ani!" plini de impliniri pe toate planurile.

Radu.

carmen_22_09, DB-01-VIN, fanespoitorul