ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2009
AUG-2009
13 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit

Concediu de nota 7

Concediul din Turcia a fost primul concediu in care am mers cu autocarul si cu siguranta si ultimul. Pana in Kusadasi am facut aprox. 23 ore avand in vedere ca nu am avut cazare pe parcursul calatoriei. A fost un drum foarte obositor tinand cont de faptul ca nu se faceau opriri decat la 3-4 ore pentru a manca si pentru necesitatile fiziologice.

Citind si alte pareri de pe site am plecat pregatiti cu celebrele sticle de vin pt. a obtine camera cu vedere la mare. Ajunsi la hotel obositi, cazarea s-a facut dupa aproape 1 ora si jumatate si culmea am primit camera cu vedere la oras chiar daca receptionerul a primit zambitor sticlutele. Dar tot raul spre bine pt. ca, camerele cu vedere spre mare sunt deasupra piscinei unde tot timpul pana la miezul noptii canta muzica si e galagie din cauza celor care se balacesc in piscina. Camera e destul de mare si curata dotata cu aer conditionat si balcon, chiar daca privelistea nu era una prea incantatoare. Hotelul este pozitionat la periferia orasului intr-o zona unde nu ai nimic de vazut.

Mancarea nu a fost pe gustul meu deoarece s-a servit in toate cele 6 zile la pranz orez. Erau si alte mancaruri dar foarte condimentate iar supele erau de 2 feluri si gen crema. Am mancat si pui la gratar si peste, dar intr-o singura zi. Ceea ce am apreciat din punctul de vedere al mancarii, au fost salatele. Muuulte si foarte variate. Deserturile erau dulci, siropoase si cu multa crema.

Am ales excursii print-o agentie, reprezentantul ei fiind un tip pe nume Hasan care vorbea foarte bine romaneste. Prima excursie a fost cea de shopping care a costat de 10 euro/persoana si ulterior am constatat ca a fost o mare pacaleala. Ghidul ne-a plimbat numai prin locuri de unde cu siguranta primea ceva comision. Am fost la o fabrica de piele si bijuterii unde marfa era foarte scumpa comparativ cu cea din bazar. Daca mergeam pe cont propriu ne costa decat 2 euro /persoana dus-intors cu microbuzurile care circulau la intervale scurte de timp. Cea mai frumoasa si de neuitat a fost cea la Pamukalle, iar ghidul un tip foarte haios si aratos.

Baietii din grupul nostru au mai fost la scuba divind, Adaland si calarie.

Ceea ce mai ar fi de precizat a fost plaja unde nu s-a putut sta din cauza starii deplorabile. Era ingusta, murdara si mirosea foarte urat din cauza algelor care erau in apa, dar si pe nisip.

Concluzia mea referitoare la acest concediu e ca nu as mai merge in aceasta statiune. Merita sa mergi o data, dar eu nu as mai revenii.

Trimis de Elena_Iuliana in 20.10.09 12:35:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elena_Iuliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera hotelului

cristina8525*
    [20.10.09 15:28:21]

Imi pare rau ca ai fost dezamagita de plaja, eu m-am simtit foarte bine pe plaja din Kusadasi, apa era foarte limpede iar dimineata puteai sa prinzi pestisorii cu mana la mal. !

Spun asta pt ca, imediat dupa ce am venit din Turcia, am fost la Marea Neagra si a fost soc... tzipete pe plaja, numai mucuri de tigara, plin de alge din alea baloase. Nu stiu daca ai observat dar aici la Marea Egee algele sunt altfel fata de cele de la noi... sunt mult mai misto, au textura altfel si nu m-au deranjat deloc! Am sa revin cu tot dragul la Kusadasi...

mihaiu77
    [24.10.09 18:37:28]

cristina8525, nici algele nu tin cu noi, nu?

cristina8525*, mihaiu77
    Alte impresii din această RUBRICĂArora Hotel [Yavansu]: