ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2014
ÎNSCRIS: 27.05.10
NOV-2013

la PMM* = 121 USD

Bachata, Pina Colada si Relaxare

S-a implinit o luna de cand ne-am intors din Bayahibe, de la BeLive Canoa, un loc unde deja ne-am facut rezervare din nou pt luna Iunie.

Fiind in "convalescenta" dupa sarbatorile care tocmai au trecut, m-am gandit sa impartasesc comunitatii A. F. A impresiile mele despre acest loc minunat.

Am plecat din Bucuresti pe o vreme cainoasa de sfarsit de Noiembrie cu doar cateva grade cu plus, avand ca destinatie finala, Bayahibe/Dominicus, Republica Dominicana.

Dupa experienta de acum 2 ani din Punta Cana vezi impresii,vezi impresii unde ne-am simtit foarte bine, de data aceasta am hotarat sa purcedem mai catre sud, pe malul marii Caraibilor, in special pentru marea mult mai linistita, avand in vedere ca mergeam si cu cel mic.

Drumul

Pachetul cumparat de la o agentie spaniola, avea ca punct de plecare, Madridul, unde ne-am luat separat cate o zi cazare, atat la dus cat si la intors.

Initial trebuia sa zburam catre Punta Cana, dar cei de la Air Europa au anulat zborul, astfel ca ne-au mutat pe o cursa regulata catre Santo Domingo.

Nu recomand zborul catre Santo Domingo, deoarece va veti simti ca-n rata de tara. Papornite multe, dominicani la greu, puradei care urla din toti rarunchii... ce sa zic... am facut 9H la dus... si 8H la intoarcere.

In Aeroportul din Santo Domingo, care chiar seamana a aeroport (comparativ cu cel din Punta Cana), fiecare pasager avea minim 3 bagaje de cala... nu vreau sa stiti ce a fost la bagaje, dupa care am luat inca o coada la verificat bagajele dominicanilor. Din fericire, turistilor li s-a dat drumul sa treaca fara verificari suplimentare.

In sala de asteptare la sosiri... gloata de lume... cu chiote... hore... a fost o experienta interesanta, dar pe care nu as vrea sa o repet. Pana si in Madrid, la intoarcere ne-au verificat suplimentar, inclusiv la bagajele de cala.

In aeroport ne-au preluat reprezentantii tour-operatorului (Travel Plan) si ne-au indreptat catre microbuzul cu care ne-au dus la hotel.

Drumul de la Santo Domingo la Bayahibe - 1h: 30

Cazarea

Hotelul este unul f bun pt nivelul lui de pret/nr stele. Cred ca este cel mai bun hotel de 4* la care am fost pana acum.

Ajunsi la hotel, formalitatile de check-in au durat f putin, camerele noastre fiind deja pregatite, am completat obisnuitele hartoage, ni s-au inmanat plicurile cu cartele si asta a fost tot. Mai mult am asteptat dupa un bell-boy decat am stat la receptie (am ajuns in jurul orei 23).

Anul trecut resortul a fost reconditionat in totalitate (cel putin asa se lauda ei), cert este ca noi am primit o camera impecabila, proaspat renovata, fara cusur.

Camerele sunt mari, spatioase, dotate cu minibar reumplut zilnic, ce contine 2 beri 1 cola 1 sprite +1 sticla de 1.5L apa, filtru de cafea aprovizionat cu toate cele necesare (cafea, ceaiuri, zahar...), un televizor cu tub, seif (contra cost), fier+masa de calcat.

La sosire am gasit o sticla de rom, un platou consistent de fructe proaspete + o scrisoare de bun venit din partea managerului.

Prizele nu necesita adaptor pentru alimentare europeana, ele fiind duale, dar tot la 110V.

Baia, suficient de mare, dotata cu toate cele necesare (sapunuri, gel de dus... etc) dar de cam proasta calitate, si ea fara cusur.

Curatenie zilnica, schimbat prosoape zilnic, cearceafuri la 2 zile.

In resort foarte multa verdeata, extrem de curat si ingrijit, in toate locurile publice (inclusiv toalete), oamenii foarte de treaba, zambitori... ce sa zic, atitudine f ok din partea staff-ului.

Mancarea si Bauturile

In resort sunt mai multe restaurante unde se poate manca.

In afara de restaurantul principal "La Piragua", mai sunt o serie de restaurante tematice care sunt deschise numai seara (mexican, brazilian, asian, dominican), precum si un snack-bar cu program 24h.

Baruri sunt 5 daca nu ma insel, 2 in zona receptiei, pool-bar, snack-bar si bineinteles Beach-bar.

Mancarea excelenta, foarte variata si fara surprize sa se termine vreun fel de mancare fara sa-l inlocuiasca.

Micul dejun

Obisnuitele omlete cu ce vroiai sa ti le faca, salamuri, branza, o multime de fructe exotice, vreo 4 tipuri de fresh-uri facute pe loc, ceaiuri, cafea, lapte, cacao... etc. Nu cred ca are rost sa vb mai mult despre asta, mancare absolut suficienta si foarte variata.

Pranzul si Cina

Fructe de mare si peste la orice masa, o gramada de feluri de carne gatita in nus cate moduri, ce sa spun... absolut multumit. Nici aici nu are rost sa detaliez prea mult, deoarece sunt convins ca nu poate pleca cineva nemultumit de la masa.

Ca sa sintetizez: mancare multa si variata, fructe multe, prajituri, inghetata, si cel mai important, nu se repeta felurile de mancare (poate 1 sau 2)

Am fost la 2 din restaurantele cu specific, Mexican (nu m-a impresionat) si Japonez (cooking show, destul de ok acesta). Rezervarile se fac dimineata, dar trebuie venit exact cand dau drumul la rezervari, deoarece se face coada.

La snack-bar se putea manaca suficient de bine, erau destule feluri de mancare, inclusiv burgeri, hot-dog si pizza. Un snack-bar exact cum trebuie sa fie.

Bauturile ok, inclusiv branduri, cocktailuri f bune, nimic de comentat.

Distractie si Relaxare

Echipa de animatie suficient numeroasa si foarte prezenta. La orice ora gaseai un concurs de ceva, lectii de dans pe la vreo margine de piscina sau pe plaja, pentru copii, aveau un miniclub pe plaja foarte ok, zilnic concursuri si seara spectacole, atat pt copii cat si pt adulti.

Una peste alta, foarte bine organizati si cel mai important fara sa fie prea insistenti sau invazivi. Daca refuzai politicos invitatia la vreun concurs, nu tragea nimeni de tine, ca sa-si faca el norma.

Plaja si Marea

Plaja suficient de lata, cu palmieri si palape, sezlonguri libere la orice ora, nisipul ceva mai aspru decat in Punta Cana si nu chiar la fel de alb.

Marea o minunatie, incomparabila cu Punta Cana (din punctul meu de vedere) lina ca un lac si ff limpede. Nu a fost niciun val in toate cele 7 zile cat am stat... erau de fapt niste unduiri atunci cad plecau/veneau barcile/catamaranele catre Saona.

Din cand in cand cei din echipa de animatie veneau pe plaja cu platouri de fructe reci, cine vroia se ducea si lua de la ei.

La limita spatiului ingradit de baie, cei de la hotel bagasera in apa niste sfere mari de beton cu gauri in ele (vreo 100 buc), pentru a atrage pestii de la coralii din apropiere, si se putea face un snorkeling de destul de buna calitate pentru incepatori.

Gratuit se putea lua echipament de snorkeling, caiac si wind-surf.

Shoping

Cumparaturi se pot face in incinta hotelului, unde unele magazine au preturi ceva mai decente, sau la un gift shop cu preturi fixe, dar bune, aflat peste drum de Catalonia Dominicus, la 2-300 m de hotel.

In Bayahibe se poate merge cu taxi - 10$ sau cu un bus - 2$/pers, ce pot fi luate din fata hotelului.

In ziua plecarii, am platit 20$ la receptie pentru a putea ramane in camera pana dupa-amiaza cand aveam noi plecarea catre aeroport

Una peste alta sunt multumit de alegerea facuta, si recomand acest hotel daca nu aveti pretentii de fite sau lux, deoarece nu veti gasi aici. Au in constructie niste corpuri noi, care spun ei ca vor fi puse la categoria superior.

Sa aveti parte de vacantele pe care vi le doriti.

Trimis de liviup76 in 02.01.14 15:51:43
Validat / Publicat: 02.01.14 16:54:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 4306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviup76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 121.00 USD pe cameră

spotprint09 [02.01.14 17:15:29] »

Buna ziua,

Foarte frumoase poze si descrierea dumneavoastra este foarte complexa si ajutatoare.

O intrebare am. In prima experienta, din 2011, cu cate zile inainte v-a anuntat ca zborul a fost mutat 2 zile mai tarziu?

Intreb pentru ca doresc si eu sa plec intr-o vacanta similara si vreau sa stiu daca este mai bine sa-mi cumpar bucuresti - madrid din timp (3 - 4 luni inainte) sau este mai bine sa astept si sa cumpar cu 2 - 3 saptamani inainte.

danamandache [02.01.14 17:15:45] »

Felicitari pentru frumoasa vacanta! La multi ani si la cat mai multe vacante de vis!

liviup76 [02.01.14 17:23:12] »

@spotprint09 Am fost anuntati cu 1 luna inainte

@danamandache Un an nou fericit si tie si multumesc pt aprecieri

adri-nico [02.01.14 17:43:34] »

Poate fi ceva mai frumos???

Asteptam povesti si despre excursii. Sper ca ati facut citeva...

La multi ani!

webmaster13 [02.01.14 18:04:54] »

Rodel [02.01.14 18:21:38] »

Felicitari pentru vacanta frumoasa si pentru descriere. Mi-au placut si pozele, cel putin P11, cu apusul de soare, este chiar artistica. Ati facut si excursii?

liviup76 [02.01.14 20:48:14] »

@webmaster13 Daca se poate inlocui melodia cu youtube

Multumesc mult

@adri-nico @rodel Multumesc pt aprecieri si La Multi Ani

Am fost numai la Saona in excursie, deoarece am fi vrut sa mergem si la Catalinita, dar nu s-a putut datorita restrictiilor guvernamentale in acea perioada (perioada de inmultire a calamarilor).

Astfel ca ne-au dus pe Rio de Chavon, dupa care la un snorkeling, iar in final la Saona. Nu am facut un review pt excursie, deoarece nu prea am ce sa spun mai multe decat am povestit data trecuta.

Partea buna a fost la intoarcere cand ne-au lasat direct pe plaja hotelului.

In alte excursii nu am fost datorita celui mic.

webmaster [03.01.14 13:12:15] »

@liviup76: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

mihaelaal [03.01.14 13:54:47] »

Foarte bun review-ul .

Felicitari

liviup76 [03.01.14 14:37:29] »

@webmaster @mihaelaal Multumesc

DB-01-VIN [07.01.14 09:58:08] »

Frumos review, felicitari.

liviup76 [07.01.14 12:24:51] »

Multumesc

ionaurelian [04.04.15 19:13:15] »

Te rog sa-mi dai un sfat in legatura cu "ploicelele" care au fost in Republica Dominicana.

Trebuie sa fac rezervarea si pe meteo am vazut posibile ploi... pentru perioada 14-22 aprilie.

Sunt in dilema, pentru ca nu vreau sa ma duc pana acolo sa stau sub umbrela...

Multumesc,

Aurelian

liviup76 [04.04.15 20:52:05] »

In primul rand trebuie sa ignori complet prognozele meteo pt zona aceasta, deoarece sunt complet eronate.

Acolo sunt multe microclimate si este aproape imposibil de prezis cu acuratete starea vremii... mai ales pe termen lung.

Ploile in zonele tropicale, sunt de obicei intense si de scurta durata 5-15 min, dupa care iese soarele (in maj cazurilor), asta bineinteles daca nu este vreun uragan prin zona.

Luna aprilie ar trebui sa fie fara mari probleme din cauza ploilor (inca este high season).

Lunile mai si septembrie sunt socotite cele mai ploioase din an.

Mergeti linistiti si nu va sttresati din pricina vremii.

Vacanta placuta.

ionaurelian [05.04.15 02:25:26] »

@liviup76 - Multumesc, mi-am mai revenit

liviup76 [05.04.15 03:36:14] »

Cu multa placere

adri-nico, danamandache, DB-01-VIN, ionaurelian, liviup76, mihaelaal, Rodel