ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2013
    DIN: tg jiu
    ÎNSCRIS: 14.07.11
    JUL-2013

la PMM* = 108 CHF

Zurich, un oras civilizat dar foarte scump

Voi continua cu povestirea excursiei noastre, urmatoarea destinatie fiind Zurich. Dupa plecarea din orasul german Munchen, aveam ca destinatie hotel Geroldswil din Zurich, pe care l-am gasit relativ usor, fiind situat intr-o zona unde iti lasa impresia ca se afla raiul pe pamant, case mici, ordonate, fara gard, curatenie exemplara.

Am parcat masina la subsolul hotelului pentru urmatoarele doua zile deoarece eram plictisit de volan si urma sa mergem dupa aceasta perioada la Milano. Hotelul era situat la 17 km de centrul orasului Zurich, peste drum de hotel se afla statia de autobuz care circula des, avand un orar bine pus la punct, dupa cinci statii era necesar sa luam trenul pana in centrul orasului legaturile fiind la interval de 3-4 min cu precizie tipic elvetiana.

Biletele le-am procurat direct de la soferul autobuzului pentru ca nu ne-am descurcat la tonomatul din statie, si pot fi valabile 24h sau tarif pe calatorie. Au un sistem informatic bine pus la punct pentru turisti, mai ales in gara centrala loc unde la fel se pot lua bilete. Lucrul ce ne-a impresionat a fost faptul ca au o gara extraordinar de moderna dotata inclusiv cu dusuri si spalatorie cu uscare rapida.

Zurich e un oras foarte mic cu oameni amabili, in timpul zilei masa de pranz o luam in parc pe iarba asa cum obisnuiesc in mare parte si elvetienii, iar cumparaturile le faceam dintr-un supermarket Coop, din preajma garii. Ne-am facut niste mici cumparaturi printre care o pereche de ghete de dama portugheze, unde am platit 90 de franci (o bancnota de 50 si doua de20), probabil unde se adunase oboseala imediat cum am iesit pe usa, mi-am dat seama ca am primit doar un bon de casa nefiind insotit si de rest, care trebuia sa fie de 10 franci deoarece ghetele erau 80 franci, ne-am intors si stupoare, vanzatoarea imediat a realizat ca nu ne-a dat restul, dupa care si-a cerut scuze.

Acest episod l-am relatat, dar ar mai putea fi si altele, pentru a se putea face diferenta majora dintre calitatea omului elvetian si a neseriosului de neamt. Cat despre hotelul Geroldswil putem sa-i dam o nota buna, curatenie, personal amabil, mic dejun bun.

Trimis de beberadutoiu* in 21.12.13 12:33:14
    Validat / Publicat: 21.12.13 15:17:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 3543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (beberadutoiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 gara central din zurich
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 CHF pe cameră

webmaster87 [21.12.13 15:06:19] »

@beberadutoiu, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmaster [23.12.13 09:39:24] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Geroldswil Swiss Quality Hotel" (deja existentă pe sait) - cred că e mai potrivit (și poate fi mai util) aici.

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

nicole33 [24.12.13 10:11:45] »

@beberadutoiu:

Extrem de inutil atât ca review de cazare, cât și ca review de călătorie, oricum ar fi încadrat. Pozele postate nu au nicio legătură cu hotelul. Despre hotel am aflat doar că:

este

are parcare subterană

putem sa-i dam o nota buna, curatenie, personal amabil, mic dejun bun.

Prea puține informații pentru a putea convinge un potențial turist doritor să se cazeze aici.

calatorul [05.06.20 13:21:48] »

Desigur ca Zurich este un oras foarte scum, doar e capitala Elvetiei. Este si asta un mod sa scapi de imigranti ieftini sau clandestini, cum a fost si cresterea la dublu a cotatiei monedei Franc elvetian. Fara politie, jandarmi, granite, verificari etc. Simplu, dar scump CA si la Monte Carlo. E liber sa umbli, si sa stai, daca AI.

calatorul, nicole33