ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 18.12.13
SEP-2011

A meritat pe deplin

Am fost in acest hotel in septembrie 2011 si septembrie 2012. Sa luam pe rand cele doua perioade.

In primul rand trebuie sa precizez ca am ales Arabella in vacanta anului 2011 dupa experientele scrise pe AFA si TripAdvisor.

Am achizitionat biletul cu 50% reducere in promotia de Craciun cu 420 Eur. A fost prima excursie inafara tarii impreuna cu fetita noastra care la acea vreme avea 4 anisori. Am ajuns si nu am zabovit prea mult la receptie, totul decurgand rapid. Citisem ca esti intampinat cu un pahar de sampanie. Asa este insa exact cand urma sa fim serviti a ajuns un grup de germani si cel care venea cu tava catre noi, 'a uitat' ce trebuia sa faca si a luat-o rapid catre nemti pentru a-i servi. Mi-am dat seama ca unul dintre nemti era client fidel. I-am reprosat celei de la receptie acest lucru, ca suntem tratati diferit, s-a enervat si i-a zis chelnerului sa ne serveasca insa nu mi-a mai trebuit.

Am ajuns in camera. Era exact ce aveam noi nevoie, era la etajul 2 undeva deasupra barului de la piscina. Am nimerit bine intrucat vedeam de pe balcon spectacolele din fiecare seara si era liniste. De asemene, incepand de la etajul 2 incepe sa se vada marea mai bine datorita faptului ca sunt copaci destul de mari in curtea hotelului, inspre iesirea catre mare.

Curatenie, lenjerie schimbata des, de fiecare data gaseam cate ceva 'construit' din prosoapele proaspat schimbate. Dezamagit putin de numarul redus de canale in limba romana la televizor fiindca suntem vecini si aveau foarte multi clienti romani. Nu a fost o problema, nu m-am dus la mare sa stau la tv.

Restaurantul principal, cu mancare variata si de calitate. De asemenea destul de rapizi in debarasarea meselor.

Hotelul detine si 3 restaurante cu specific bulgaresc, asiatic si italian. Nu l-am incercat decat pe cel bulgaresc, unde toate cele incercate au fost foarte bune.

Piscinele, 2 pentru adulti si una foarte mica pentru copii au fost permanent ingrijite si cu apa curata. Mi-a placut ca nu era nici foarte mult clor in apa, eu fiind mai sensibil la acest capitol. Aici era cam greu sa prinzi sezlong intrucat multi se trezeau de dimineata si ocupau cu prosoape ce se putea ocupa. Dupa amiaza era mai liber.

Hotelul are si o piscina interioara. Aceasta a cantarit mult in alegerea noastra intrucat m-am gandit ca daca va fi vreme ploioasa, ne vom putea scalda aici.

Barul era ok, majoritatea bauturilor erau locale. Daca cereai insa wisky si mentionai si brandul primeai. La fel pentru vodka. Nu imi amintesc ce fel de bautura era pentru ca nu beau, insa sigur erau marci cunoscute.

Echipa de animatie a fost foarte buna. Intotdeauna atenti chiar si cu cei mici. Mi-a facut placere sa joc fotbal, polo, sa particip la concursul de tir. Imi aduc aminte ca Pavel era cel care era coordonator si facea o treaba minunata. De asemenea Mary si Michelle.

La miniclub aveau in fiecare zi program, de copii ocupandu-se in special animatoarele.

Gradina hotelului era bine ingrijita, atat jos langa piscine cat si in spatele hotelului unde este terenul de sport.

Parcarea... Extrem de scumpa, daca imi aduc aminte undeva la 11 Euro pe zi.

Era insa pazita, si oricum in zona nu prea ai alternativa.

Plaja... Nu am fost pe plaja hotelului care e la ceva distanta, am folosit plaja publica din dreptul hotelului. Era curata, fara agitatia specifica tarii noastre.

Intrarea in mare era destul de abrupta insa nu de speriat. Am prins si valuri si ne-am distrat pe cinste.

Intrucat ne-a placut foarte mult si am considerat ca hotelul are un raport calitate/pret foarte bun, am decis sa mergem si in septembrie 2012. de aseasta data biletul ne-a costat 657 Eur (cred ca 30% reducere) si l-am achizitionat tot in promotia din decembrie.

Vreau sa punctez doar cateva diferente sesizate in 2012 fata de 2011.

-Serviciul la receptie mai slab decat in 2011. Cred ca e cea mai slaba veriga a lor.

-Echipa de animatori l-a pierdut pe Pavel care era sufletul echipei si deci a pierdut din calitate.

-Au aparut mult mai multi turisti rusi. Am fost surprins cu cata neglijenta isi 'supravegheaza' rusoaicele copii. Era unu' mic zici ca era Putin. Imi pare rau ca nu-i gasesc poza insa semanau perfect. As zice ca si la comportament. Asta a scapat de cel putin 3 ori sa nu isi rupa o mana sau sa isi sparga capul la locul de joaca. Asadar nici fetita noastra nu s-a mai simtit la fel ca in 2011.

Ca o parere personala, daca nu esti foarte pretentios acest hotel iti va oferi un concediu placut. Am recomandat hotelul catorva colegi de serviciu. Si lor le-a placut. Sigur, ca orice locatie are si plusuri si minusuri. Cred insa ca plusurile sunt mult mai mari decat micile probleme care ar trebui sa si le rezolve.

Am vazut ca preturile au crescut la acest hotel, cand am cumparat noi pachetele era 52 Eur/zi/persoana UAI. Acum in aceeasi perioada e 73 Eur...

Trimis de ciucur in 18.12.13 14:40:32
Validat / Publicat: 18.12.13 15:48:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.12.13 15:50:12]

@ciucur: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel:

• pagină generată în 0.042098045349121 sec