ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2013
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 16.12.13
SEP-2013

Un sejur placut!

Salutare tuturor! Va scriu deoarece am folosit foarte mult impresiile postate de cei dinaintea mea! In ideea ca orice impresie conteaza o sa o scriu si eu pe a mea legata de sejurul petrecut in Platamon la hotelul Olympus Thea!

Am plecat la inceputul lui septembrie catre Platamon cu ganduri mari care odata ajunsi acolo s-au adeverit. Dar sa o luam cu inceputul.

Drumul a fost bun cu exceptia faptului ca la iesirea din Bulgaria se lucra la autostrada, motiv pentru care am fost nevoiti sa ocolim printr-un orasel bulgaresc pana la granita cu grecia, dar odata intrati in grecia (noaptea) am fost foarte placut impresionati de privelistea oferita de Salonic noaptea. De la granita insa drumul pana in fata hotelului este unul foarte bun, iar hotelul este chiar pe soseaua principala. Cand am ajuns am fost cazati foarte rapid intr-o camera destul de mare, dar cu o mica problema la usa de la balcon care s-a remediat a doua zii. Dimineata odata cu vizitarea per total a hotelului am fost foarte multumiti de alegerea facuta pentru ca hotelul este foarte curat, personalul amabil si dispune de piscina nu foarte mare dar curata. In plus am avut parte de o priveliste splendida, oameni primitori in oras si un aer foarte curat. Masa a fost una de buna calitate pentru cerintele noastre atat dimineata cat si seara. Dupa micul dejun am plecat spre Castelul Platamon pe jos pentru ca este relativ aproape si am vrut sa vedem statiunea care nu este mare dar frumoasa, iar castelul este foarte bine conservat si foarte placut ca istorie, iar din interior ai o priveliste minunata asupra muntelui Olimp, statiunii si marii Egee cum rar gasesti in alte locuri.

La plaja am plecat in Nei Poroi care este aproape si dispune de o plaja mare cu terenuri de volei la discretie si este foarte curata la fel ca si apa. Am facut asta din cauza faptului ca Platamon nu dispune de o plaja foarte mare, insa seara statiunea este mult mai animata decat Nei Pori motiv pentru care recomand plimbarile de seara in Platamon.

In jurul statiuni gasesti tot felul de locuri de vizitat precum oraselul Litochoro care este unul tipic grecesc cu tot felul de terase si magazine motiv pentru care nu am mai apucat sa mergem sa vizitam muntele Olimp pentru ca era destul de tarziu cand ne-am gandit la asta asa ca am ales sa pierdem si restul timpului prin parcul orasului si prin magazinele de acolo, de unde am cumparat o gramada de lucruri de la magneti la sticle de diferite forme foarte interesante.

In alta zii am mers intr-un satuc apropiat de Platamon si anume Alexandrini care dispunea si el de o plaja, e adevarat nu la fel de mare ca cea din Nei Pori dar la fel de curata. Pe drum am dat de plantatii de kiwi si uimiti de multitudinea de fructe am oprit pentru a face cateva poze, iar cel care o detinea cand ne-a vazut a venit repede inspre noi, prima oara am crezut ca o sa ne certe dar dansul ne-a luat cu el in curtea interioara pentru a ne oferii o plasa cu fructe abea culese. In momentul in care am vrut sa le platesc am fost refuzat cu vehementa, domnul spunand ca asa ceva nu este posibil si ca totul este un cadou din partea lui, dar ne-a dat un sfat sa le lasam pana la sfarsitul lui octombrie pentru a se putea coace si abea apoi sa le mancam, iar noi l-am ascultat si bine am facut caci au fost delicioase.

Per total pot spune ca a fost o experienta foarte placuta atat cea legata de hotel cat si de locurile din jurul statiunii si o sa ma intorc cu prima ocazie, dar eu unul nu as alege sejurul cu autocarul din cauza faptului ca nu prea ai cum sa vezi toate locurile iar distanta dintre orasele, desi nu una foarte mare, te poate face sa nu vezi adevarata frumusete a zonei.

Trimis de Gabi Manea in 16.12.13 12:52:19
Validat / Publicat: 16.12.13 15:52:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Manea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster22 [16.12.13 13:07:51] »

@Gabi Manea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

georgeluci [21.03.14 21:34:36] »

Buna. Ma bucur ca ai avut un concediu placut. Te rog spune-mi cum este plaja in Platamonas, nisip, pietre, intrare lina in apa? Sunt locuri de joaca pentru copii in statiune, sau parcuri?

Vreau sa merg anul acesta si caut informatii. Ce ai recomanda, Nei Pori sau Platamonas?

Multumesc.

Gabi Manea [24.03.14 11:15:36] »

@georgeluci: Buna!

Ca statiune recomand Platamonas, pentru mancare, plimbari pe faleza seara, jocuri pentru copii si relaxare, in Platamonas nu exista o plaja suficient de mare si fara pietre, dar in Nei Pori este o plaja imensa cu apa curata si foare mult spatiu acordat turistilor!!!

Sper ca te ajuta aceste informatii si vacanta frumoasa!

georgeluci [24.03.14 21:01:41] »

@Gabi Manea: Multumesc

bianca [13.06.14 10:04:37] »

@Gabi Manea: buna ziua, as vrea si eu cateva detalii daca se poate despre Platamonas, am achizitionat eu cu prietenul meu (22 si 25 de ani) un sejur in august la Olympus Thea si m au cam speriat cativa prieteni ca au zis ca nu prea este recomandata statiunea pentru tineri, ca nu prea ai ce sa faci, ca mancarea n ar fi foarte buna, as vrea sa stiu daca intradevar atat statiunea cat si hotelul sunt recomandate doar pentru familii cu copii. Multumesc frumos pentru raspuns, mentionez ca anul acesta este primul in care mergem la greci.

O zi buna.

webmaster22 [13.06.14 10:12:49] »

@bianca: Te rog pe viitor sa nu mai scrii aceeasi intrebare de n ori, poti folosi cu mai mult succes rubrica '' Scrie o intrebare '' din pagina hotelului in cauza, se afla in stanga jos: amfostacolo.ro/hotel.php? ... amonas&id=13160

Gabi Manea [13.06.14 11:08:38] »

Buna Bianca,

Statiunea intradevar nu ofera foarte multe locuri pentru tineri, eu sincer am stat ziua pe plaja de la Nei Pori si m-am plimbat seara prin Platamon de vreo 2-3 ori cu atv-ul,

iar daca vrei seara puteti merge in Litochoro (este orasul de la poalele Olimpului si sunt cam 15-20 km de la hotel) unde ai si baruri deschise pana seara tarziu si puburi unde se distreaza o gramada de tineri

asa ca cel mai bun sfat este sa mergeti cu masina si sa va plimbati in cat mai multe locuri pentru ca zona este superba!

Sper ca iti este de folos raspunsul meu.

O zi buna!

webmaster [13.06.14 11:23:53] »

@Gabi Manea: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Gabi Manea [13.06.14 11:32:52] »

Salut,

Este perfect, fix acolo se afla hotelul pe care nu ai cum sa il ratezi nici noaptea!

Multumim pentru grija si deteliile cu care ne ajutati!

O zi frumoasa,

Gabi Manea

bianca [13.06.14 13:13:04] »

@Gabi Manea: Da, cu masina mergem, sper sa ne distram, ms frumos pt raspuns si o zi buna in continuare.

bianca, Gabi Manea, georgeluci
Alte impresii din această RUBRICĂOlympus Thea Boutique Hotel [Platamonas]: