ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2009
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    MAR-1997
    single

De toate pentru toti

Queen - "It's a kind of magic"

si, iata-ne, 4 persoane in acel hol sau lift rupt parca din Odisea Spatiala, am asteptat cam 10 minute, timp in care din spatele usilor se auzeau tot felul de zgomote care mai decare mai ciudate si infricosatoare, dupa care liniste totala, brusc usile s-au deschis cu acel bazait si pufait caracteristic navetelor spatiale, in fata noastra in tuneric doar capsula cu usile laterale ridicate la 180 de grade, am luat loc pe bancheta si imediat ne-am trezit imobilizati de cate doua manere din acelea cu care esti asigurat in Montaigne Russe, in fata noastra pe pupitru sute de beculete, butoane, afisaje, pe afisajul central au aparut cuvintele: time left 10 sec, time set 1. 500. 000. 000 BC, usile s-au inchis, alte luminite au inceput sa clipeasca ametitor si brusc capsula si-a luat zborul in Hiper Space, prin fata ne defilau doar acele lumini care-ti dau impresia ca mergi cu mega viteza, si deodata forta care te tintuia de spatarul scaunului cedeaza si in fata noastra se deschide imensitatea spatiului galactic, capsula inainteaza in conditii de impoderalilitate printre sute de planete, meteoriti care trec pe linga noi fulgerator, si comete, apoi apare mesajul " ne apropiem de Terra", numai ca in locul planetei albastre in fata noastra se afla o minge rosie ca focul, o planeta in plina formare cu cratere vulcanice cu rauri si explozii de lava, in tot acest timp viteza este ametitoare, capsula vireaza cand stanga cand dreapta evitand formele de relief, apoi brusc se indeparteaza din nou in spatiu, iar ledurile care indicau anul incep sa descreasca si se opresc la 160. 000. 000 BC, si iata planeta albastra Terra, o planeta cu vaste paduri tropicale o planeta stapinita de dinozauri, capsula aluneca lin pe deasupra junglei la doar cativa metrii de copaci, peisajul seamana cu jungla braziliana, dar brusc un strigat puternic de animal se aude si in fata noastra o coada imensa de animal preistoric ne loveste puternic capsula se zguduie si cateva secunde isi pierde traiectoria, rasuna cateva sirene de alarma si bipuri, dupa care totul revine la normal, urmeaza un alt salt in timp de data aceasta destinatia este 3550 AD, si capsula porneste printre zgarie nori, adevarati zgarie nori, baza acestora nu se zareste, este undeva in picla si ceata de jos undeva la cativa kilometrii, in schimb toata actiunea si forfota are loc sus printre nori, mii de vehicole zboara intr-o ordine perfect calculata pe cele doua sensuri de mers, peste tot reclame una mai ciudata ca alta, multe navete mari suspendate la punct fix cu diferite scopuri, teatru, restaurant, statie de carburant etc.

10 minute a durat aceasta calatorie in timp, cand am iesit din nou la aer ne uitam ca prostii unii la altii fara sa spunem nimic, atat de real a fost totul cum este posibil? ... Este posibil in America in Los Angeles la Universal Studios...

Pur si simplu capsula avea un mecanism sofisticat care corela miscarea acesteia cu imaginile tridimensionale proiectate in jurul nostru!

A urmat apoi turul studiourilor cu un fel de trenulet pe sine, turul a durat cam 90 minute timp in care podul pe care se afla la un moment dat a fost zgaltait de nimeni altul decat King kong, un alt pod peste care am trecut a explodat imediat dupa trecerea noastra, intr-o statie de metrou ne-a prins un cutremur, tavanul s-a prabusit si a cazut oprindu-se la cativa metri de noi o cisterna care in final a explodat, timp in care din partea cealalta am fost inundati de un munte de apa, tot in acest tur intr-un mic orasel din Arizona am prins o rupere de nori cu alunecari de teren care a durat 3 minute iar cand am trecut peste un lac ne-a atacat un rechin acelasi din filmul Falci! Pe linga toate astea trenuletul strabate o serie de decoruri in care s-au filmat filme celebre exemplu familia Flinstone, sau Pasarile lui Hichkoc.

A urmat apoi putin timp liber in zona comerciala cu restaurante, si pizzerii, foarte aprope de acestea puteai sa te plimbi in Parisul anilor 50 insotit de muzica chansonetelor, puteai sa bei o cafea adusa de un chelner cu basca si tricou in dungi +batic la gat si care te acosta in franceza, daca dadeai coltu aterizai intr-un orasel din Sicilia, cu rufe atarnate de-a lungul strazii iar de sus de la fereastra se auzeau certuri si galagie in italiana, mai incolo aterizai intr-un oras din Midwestul Americii anilor 60 unde din tonomate se auzea See You Later Aligator.

Universal Studios sunt imense, la intrare ne-a fost inmanat un bilet cu cinci cupoane distincte, acestea puteau fi folosite pentru diferite spectacole, este imposibil sa vezi tot deoarece de multe ori ora de incepere a spectacolelor se suprapuneau una cu cealalalta eu am ales Jurassik Park, Calatoria in timp, Waterworld, Jaf armat la o banca in vestul salbatic si un tur al celor mai celebre efecte vizuale. Bineinteles ca totul este fals, trucat, totul este doar show, insa maniera perfecta in care este realizat absolut totul este uluitoare!

Din pacate nu stiu cat a costat biletul insa oricat ar fi, merita cu varf si indesat.

Trimis de Cristian_h* in 17.10.09 23:53:15

VIZUALIZĂRI: 2697 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 UniversalStudios - masina folosita in serialul Magnum - este o reproducere a unei poze pe suport de hartie.

[18.10.09 09:29:59]

m-am uitat pe internet, pretul unui bilet pleaca de la 60$ si poate ajunge la 240$ (VIP TICKET cu ghid personal si acces la absolut orice)

[19.10.09 08:28:51]

Am o intrebare....de ce aceste reviewuri pentru locuri vizitate acum 10 ani nu au aparut pina acum? Ceea ce faci tu mi se pare o goana pentru locul 1....nu cred ca asta e scopul acestui site. O sqa ajungem sa avem reviewuri pentru fiecare strada vizitata...eventual pt fiecare vis avut!

[19.10.09 09:32:43]

nu cred ca poate fi vorba de asta, bogdan2677. Daca te uiti bine pe clasament, cristian_h este la foarte mare distanta in fruntea clasamentului, practic nu poate fi ajuns.

Personal cred ca unele impresii apar mai tarziu din simplul motiv ca... acuma le-a venit timpul sa apara. Daca ma crezi, si eu am cel putin 3 "restante" [reviews-uri de scris - de anul acesta si anii trecuti] si toooot sper ca voi "prinde", odata si odata, dispozitia si mai ales timpul necesar ca sa le scriu

[19.10.09 11:06:09]

Ok....fiecare cu parerea lui....ca si vizitator zilnic al siteului mi-am facut o impresie despre userii care merita cititi (sint foarte multi) si cei pe care ii ignor. Bafta in continuare!

[19.10.09 13:35:25]

ei bine domnule bogdan2677 sincer va doresc sa aveti si dumneavoastra cat mai multe "vise" la fel de frumoase ca si ale mele, voi posta o poza special pentru dumneavoastra cu toate ca sunt personale! acuzatia dumneavoastra este nedreapta din moment ce am postate impresii mai vechi de 15 ani cu cateva luni inaintea existentei acestui top si din cate am vazut nu sunt singurul si sincer nu mi-a trecut prin cap ca se va interpreta astfel, in legatura cu cel de-al II-lea ecou aveti perfecta dreptate si eu gandesc la fel, numai ca eu trec mai departe sau ignor ce nu-mi place fara a lansa supozitii si acuzatii nefondate! O zi buna va doresc si multe calatorii reusite!

[19.10.09 16:40:45]

Va doresc mult succes....e o chestie de opinie si de libera exprimare! Mi-am expus parerea si nu trebuie sa fiti de acord cu ea.

iuliastoian87*
    [20.10.09 15:46:55]

Va rog sa puneti si poze de acolo, pt. unii muritori de rand (eu), care stiu sigur ca nu vor ajunge niciodata acolo. Mersi.

[20.10.09 15:51:11]

doamna iulia: am cateva poze care nu sunt facute cu aparatul meu; nu-mi permit sa le postez, in pozele acestea apar si alte persoane, a caror permisiune nu o am; eu am avut aparat de filmat nu de fotografiat!

luci_matache*
    [25.10.09 20:45:35]

D-le cristian, aproape ca va invidiez pt. performantele dv. in a fi turist. (n-o luati in serios). Imi plac cam toate impresiile dv, cu toate ca sunt atat de lungi ca-mi trebuie foarte mult timp pt. a le citi cu atentie. Va rog sa nu va suparati pe mine, este doar opinia mea. Pacat ca multe din impresii sunt demult, poate ca pt. mine sunt mai folositoare cele mai actuale. Tot parerea mea.

[25.10.09 21:22:55]

Nici o suparare, mi-a mai fost facuta observatia ca postez impresii despre locuri in care am fost de mult, chiar am fost acuzat ca "trag la locul 1" prin acest fapt, trebuie sa mentionez cateva lucruri, parintii mei au calatorit prima data in 74 cu masina Fiat 850 la Roma, a urmat aproape toata Europa, au ajuns cu clasica Dacia 1300 pina la Gibraltar, de fiecare data existau acele interminabile CAR-uri, asta nu inseamna ca ne privau pe mine si sora mea de ceva material, doamne fereste, nu ne-a lipsit nimic, insa ce vreau sa spun este ca nu au acumulat bunuri ei au preferat sa calatoreasca, nu fara sacrificii, dormit la cort, cumparau o singura inghetata pentru amandoi, etc.

La fel sunt si eu, am tot minimul de confort necesar, casa, masina (modeste este adevarat) realizate prin munca nu prin altceva, si restul venitului il folosesc pentru a calatorii, am mai spus nu ma intereseaza luxul, hotelurile de 5 stele, ma intereseaza sa vad, sa cunosc!

In alta ordine de idei cand mi-am facut un cont pe acest site, majoritatea covarsitoare a impresiilor erau despre hoteluri, nimic despre orasele culturale ale Europei, eu vreau sa cred ca am dat un exemplu, dovada ca in ultimul timp impresiile de suflet s-au inmultit considerabil, daca considerati ca am gresit postand impresii vechi despre orase sau obiective turistice scriind lucruri care cred eu nu au cum sa se schimbe foarte mult atunci imi cer scuze!

Faptul ca impresiile mele sunt lungi, este adevarat, dar asta vine din dorinta de a face cititorului o descriere cat mai aproape de realitate, folosind mintea mea de inginer, obisnuit cu latura materiala nu literara! Asta este... sper ca m-am facut inteles, sa auzim doar de bine!

Si inca ceva, cu riscul de a supara pe stiu eu cine .. voi continua in acelasi stil, mai am inca multe de spus, chiar daca voi plictisi pe multi, eu cred ca acesta este scopul AmFostAcolo, de a aduna cat mai multe informatii si impresii!

mirelab
    [25.10.09 21:50:13]

Citind cele de mai sus, nu pot sa nu imi reamintesc diminetile cand abia asteptam sa vad "ce a mai scris cristian_h azi"?? !! De unde pot selecta 1000 de puncte pentru acest ecou??

[25.10.09 21:54:41]

intre Show must go on si It's a kind of magic cred ca melodia 2 este mai potrivita, in fond vrem ca toate calatoriile noastre sa aiba si putina magie!!!

Nota webmaster99: a fost atasata coloana sonora selectata de autor, respectiv a 2 a optiune.

[26.10.09 08:59:09]

Daca cumva ecoul meu o sa sune un pic mai dur, atunci e din cauza morocanelii de luni dimineata

Sincer nu inteleg obiectii de genul "sunt prea lungi impresiile" sau "nu sunt foarte actuale" - nu cred ca e nimeni obligat/fortat sa citeasca TOATE impresiile postate pe acest site -- in afara, eventual de mine

Vi se pare - din start, judecand dupa lungime/subiect/etc - ca unele impresii nu sunt chiar pe gustul vostru? NU e mai simplu sa la sariti decat sa va creati un eventual disconfort citindu-le?

mcosmin
    [08.12.09 11:22:18]

Cum spuneam in alte ocazii, amintirile se aseaza in timp. Dumneavoastra aveti o indemanare extraordinara in a depana amintiri, care de altfel sunt foarte frumoase. Sunt bucuros ca am reusit sa citesc o parte din ce ceea ce ati scris, ma bucur ca v-am cunoscut, iar ceea ce scrieti mi se pare foarte interesant.

c_d
    [13.03.10 22:31:25]

Din pacate este foarte clar ca bogdan2677 are dreptate...

webmasterXY*
    [13.03.10 22:39:23]

Te rog sa argumentezi ceea ce afirmi @c_d

c_d, Cristian_h*, iuliastoian87*, luci_matache*, mcosmin
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles: