ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
SEP-2013

Europa Park, distractie la superlativ!

Se zice ca odata ce ai pasit intr-un parc de distractii ai luat microbul distractiei si de acum incolo nu te vei mai putea abtine sa vizitezi cat mai multe! Sunt total de acord cu acesta afirmatie si daca in primavara am petrecut cateva zile in Disneyland, a venit randul parcului Europa Park in septembrie, iar in octombrie am ajuns in Siam Park din Tenerife. Promit sa revin cu reviewuri pentru fiecare in parte!

Ne-am hotarat sa petrecem 5 zile in Europa Park, dar pana la urma au ramas doar 3 zile deoarece 1 zi am petrecut-o in Parcul Wilhelma din Stuttgart, vezi impresii, iar o alta zi am petrecut-o vizitand orasul Strasbourg, vezi impresii.

Cazare am gasit pe booking intr-o garsoniera foarte aproape de parc, vezi impresii, la un pret mult mai mic decat la hotelurile parcului.

Biletele le-am cumparat de la intrarea in parc pentru ca nu am gasit nici o oferta pe siteul lor. Am optat pentru cardul anual care a costat 158 euro/persoana. Pe baza acestuit card ai cate o intrare gratuita si la alte parcuri din Europa cum ar fi: Phantasialand din Germania, Efteling din Olanda, Liseberg din Suedia ,Port Aventura din Spania si Isla Magica tot din Spania pe perioada unui an intreg! Un bilet pentru 2 zile costa 73 euro. Pentru 4 -5 zile nici nu au bilete, deci investitia intr-un card anual este justificata.

Europa Park are o suprafata de 85 de hectare, este un parc mai mult pentru adulti decat pentru copii, comparativ cu Disneyland-ul care se adreseaza cu preponderenta celor mici. De ce spun asta? Pentru ca in Europa Park sunt destul de multe ride-uri unde limita minima de inaltime este de 120 cm si nu de putine ori am vazut parinti cu copii mici carora nu li s-a permis accesul in ride-uri din cauza ca prichindelul era mai scund.

Dupa cum spune si numele, Europa Park este parcul Europei si este format din 13 tari. In afara de cele 13 tari se mai gasesc inca 3 zone special create pentru copii. In sali special amenajate sau chiar in aer liber au loc zilnic spectacole tematice in fiecare tara in parte. De asemenea in parc se gasesc mai multe restaurante si fast food-uri si multe magazine cu suveniruri. Am sa descriu pe rand fiecare tara in parte cu distractiile sale aferente.

Germania este prima tara dupa cum era de asteptat aflata langa intrarea in parc. Aici nu sunt ride-uri pentru adulti deloc, ci doar mai multe distractii pentru cei mici cum ar fi: Balthasar Castle, Vintage Cars-masinute Ford cu care se plimba cei mici, Antique German Fair- carusel, Berlin Wall, magical Garden, Black Forrest House.

Italia este zona cea mai mica din tot parcul, oare de ce? Aici sunt doar 3 atractii si anume: Ghost Castle-esti plimbat in niste masinute intr-un spatiu intunecat si din stanga si din dreapta rasar fantome ce au rolul sa te sperie (o casa extrem de asemanatoare cu cea din Disneyland Paris), Piccolo Mondo- o plimbare pentru cei mici cu gondole venetiene prin marile orase ale Italiei si Volo da Vinci-asta mi s-a parut cool-niste masinute zburatoare cu pedale care te plimba prin toata Italia.

Franta are cele mai multe rideuri si una din cele mai atragatoare zone din tot parcul. Cel mai tare ride de aici este Silverstar, un super roller coaster construit de cei de la Mercedes. Partea cea mai tare a ride-ului este caderea in gol de la o inaltime de 73 de metri cu o viteza de 130 km/ora. Prima oara cand m-am dat in Silverstar am asistat la o faza super tare: unui baiat din fata mea i-a zburat IPhone-ul din buzunar care a fost prins de o fata ce statea cu cateva randuri mai in spate! La final cand am coborat fata era cu telefonul in mana si vocifera”Cui i-a zburat Iphone-ul? ”

Cred ca in cele 3 zile petrecute in parc ne-am dat de mai bine de 10 ori in Silverstar, de cele mai multe ori una dupa alta, coboram din masina si alergam iar sa ne dam.

Un alt ride foarte cool in Franta este Eurosat, un roller coaster construit intr-o cladire si in care te dai pe intuneric. Masinaria vrea sa imite zborul in spatiu si de aceea de jur imprejur, in spatiul unde astepti la coada, vezi numai astronauti, robotei, nave spatiale etc. Dupa ce te urci in masinarie, aceasta incepe sa urce prin bezna, nu vezi practic nimic, incepi sa vezi niste lasere in momentul cand aceasta incepe sa coboare cu o viteza foarte mare. La final franeza brusc si te smuceste rau in scaun, semn ca ai aterizat. Si ride-ul asta ne-a placut mult si ne-am dat de multe ori in el.

Euro-Tower este o masinarie in care te urci si care te inalta foarte sus deasupra parcului si apoi te invarti lent pentru a ti oferi o imagine panoramica asupra intregului parc.

O alta atractie foarte buna atat pentru cei mici cat si pentru adulti este Universe of Energy-Dinosaur Ride –un fel de pestera prin care te plimbli cu masinuta in timp ce admiri dinosauri foarte realisti. Toate celelalte atractii din Franta sunt pentru cei mici si nu le-am incercat.

Elvetia este urmatoarea tara unde se gasesc doar 3 atractii dintre care 2 sunt foarte tari si anume: Swiss Bobsleigh Run- un bob ce imita foarte bine pe cel de la Jocurile Olimpice de iarna si unde te poti da fie la dublu fie singur in bob, Matterhorn Blittz care este un roller coaster mai usurel dar foarte amuzant mai ales la inceput in spatiul de asteptare unde ti se prezinta viata de la tara a elvetinenilor prin niste papusi foarte realistice, apar chiar si gaini care cotcodacesc si o pisica ce miauna. Dupa ce urci in masinarie esti pus pe o platforma speciala gen lift cu care esti urcat pana sus si de acolo incepe toata distractia! Ultimul ride din Elvetia, Jungfrau Gletscherflieger, este pentru cei mici.

Urmatoarea tara este Grecia unde intalnim o atmosfera tipic greceasca, cu casute albe cu acoperis albastru, cu muzica greceasca si taverne si unde avem cateva roller coastere foarte bune si anume:

Water Coaster Poseidon este un rollercoaster pe apa unde te uzi un pic spre final cand masinaria plonjeaza in apa de la inaltime, Cassandra’s Curse care este o casa a iluziilor ce se afla intr-o cladire ce seamana cu o biserica ortodoxa, Pegasus, un ride mai slabut, ideal pentru cei mici, Atlantis Adventure un coaster unde te urci si tragi cu lasere in diferite tinte si ultimul- The Flight of Ikarus, o distractie pentru cei mici in niste baloane care te invart.

Urmatoarea tara este Anglia unde distractiile sunt numai pentru copii si unde nu ne-am dat deloc. Cei mici se pot distra aici in caruselul Merry-Go-Round, in Silverstone Race Track-curse de masini pentru cei mici, London Bus, Crazy Taxy sau Water Lane. Cei care sunt microbisti se pot distra in Arena of Football sau Football Scooter.

Rusia este urmatoarea tara din parc ce are un ride foarte tare- Euro-Mir o cursa ce incepe intr-o cladire pe intuneric, dupa care esti scos in aer liber si intors cand cu fata, cand cu spatele, pentru ca spre final sa cazi in gol de la 28 de metri cu o viteza de 80 de km/ora. E foarte urat daca inainte de cadere ai fost intors cu spatele, pentru ca este destul de nasoala o cadere in gol cu spatele. Ne-am dat de atatea ori in acest ride pana am nimerit sa cadem si noi cu fata!

Imediat langa Euro-Mir se afla Space Station Mir care este o reproducere la scara exacta a navei spatiale Euro-Mir si unde poti vedea cum traiau astronautii pe nava, cum dormeau, poti vedea chiar si wc-ul de pe nava sau sala de sport.

Toate celelalte ride-uri din Rusia sunt pentru copii cum ar fi: Sleigh Ride Snowflake- o plimbare cu sania sau Lada Autodrom-plimbare cu masinutele.

In Olanda am gasit doar 2 atractii pe gustul nostru si anume: Pirates of Batavia- o plimbare cu barca prin pestera piratilor izbitor de asemanatoare cu cea din Disneyland Paris! A doua distractie pe care am incercat-o in Olanda a fost Koffiekopjes- cescutele ce se invart dar care nu au reusit sa ne ameteasca suficient. Alte distractii pentru copii mai sunt: Flying Dutchman- un carusel, Mini Scooter si Red Baron.

Urmatoarea tara este Scandinavia care are 2 mari rideuri pe apa si anume: Fjord-Rafting care este un rafting pe bune, l-am incercat o singura data si desi am purtat pelerine speciale pentru a ne proteja, ne-am udat foarte rau la picioare, dar senzatia a fost foarte tare si a meritat! Al doilea ride in care ne-am dat din Scandinavia este Vindjammer –in asta ne-am dat de vreo 2 ori deoarece e mai soft: e vorba despre o barca uriasa care se leagana in fata-spate pana la 90 de grade. Restul de atractii din Scandinavia sunt pentru pitici si anume: Norwegian Church, Sunken City Vineta, Dasekast si Andersen’s Fairy Tale Tower.

In Austria nu sunt roller coastere deosebite, exista un trenulet de munte- Alpine Coaster Enzian si mai exista si Tirol Log Flume- o chestie pe care m-am incapatanat sa nu o incerc pentru ca am vazut ca toti ieseau uzi de acolo-este vorba de nistre busteni ce aluneca pe apa. Alte distractii pentru cei mici in Austria sunt caruselul Vienna Wave Swinger si World of Diamonds.

Spania este o zona numai pentru cei mici cu atractii cum ar fi: Feria Swing, Columbus Dinghy si Adventure Playground.

Portugalia este urmatoarea tara din parc ce are o singura atractie pentru adulti si anume: Atlantica SuperSplash care este un coaster pe apa, practic te sui intr-o barca uriasa ce urca sus de tot dupa care isi schimba directia si apoi cade in gol de la o inaltime de 30 de metri. Bineinteles ca te uzi in momentul cand barca plonjeaza in apa, unde mai pui ca mai sunt si diferite arteziene din loc in loc menite sa te ude si mai rau! Restul atractiilor de aici sunt pentru copii cum ar fi: Casa de Aventura, Atlantica Shower si Santa Marian- o corabie unde cei mici se pot catara in voie.

Cea mai tare zona din parc dupa parerea mea este Islanda cu 2 megacoastere: Blue Fire care este de departe cel mai tare rollercoaster din tot parcul si in care ne-am dat de peste 10 ori, ne-am dat pe soare, ne-am dat pe vant, dar cel mai frumos a fost cand ne-am dat pe ploaie in Blue Fire pentru ca nu mai era deloc coada, timpul de asteptare era de maxim 5 minute si am reusit sa ne dam asa de 3 ori consecutiv si a fost cea mai tare senzatie din tot ce am simtit in cele 3 zile petrecute in parc. Preferatele mele au fost looping-urile ce te rasucesc la 360 de grade si iti dau senzatia de impoderabilitate, cu cat de dai mai mult, cu atat parca vrei si mai mult sa te dai din nou!

Al doilea megacoaster din Islanda este Wodan –un rollercoaster de lemn inaugurat in 2012 ce atinge o viteza maxima de 100 km/ora. Ultimele atractii din Islanda sunt pentru copii si anume: Whale Adventure Splash Tours si Litill Island-Hansgrohe Children’s Playground.

O alta zona din parc este Children’s World ce este un spatiu special amenajat pentru vara, cu topogane de diferite dimensiuni. In perioada cand am fost noi, fiind destul de frig, aceasta zona era inchisa.

O alta zona speciala pentru copii este Grimm’s Enchanted Forest cu zone speciale numai pentru cei mici cum ar fi: Dwarf City, Rapunzel, Frog King, Doctor Know-All, The Wolf and the Seven Young Kids, Sleeping Beauty Castle, Hansel and Gretel si Cinderella.

O alta zona pentru toata familia este Adventure Land unde ne-am plimbat cu un soi de vapor-pluta-Jungle Rafts, de jur imprejur apar elefanti, rinoceri, hipopotami, maimute, case de pescari, apoi intri intr-un fel de pestera unde este transpusa foarte bine atmosfera din Africa. Tot aici te poti plimba cu African Queen, o alta barca mai mare.

Daca ar fi sa fac un top al atractiilor din parc, acesta ar arata asa: 1. Blue Fire, 2. Silver Star si 3. Wodan. Restul sunt doar atractii, primele 3 sunt motive bune sa ma intorc in Europa Park cat mai curand!

Atasez si un video filmat in timpul ride-ului Blue Fire pentru a va face o idee cat mai buna despre ce am simtit in Europa Park.

Vacante insorite!

Rog ilustratie video:youtube

Trimis de Muffin2009 in 03.12.13 21:08:15
Validat / Publicat: 04.12.13 08:16:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 15933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in parc

[03.12.13 21:59:17]

[04.12.13 08:16:07]

traian.leuca †
[04.12.13 11:01:44]

Am citit cu mare plăcere acest review. Nu ştiam de acest parc de distracţii.

Sunteţi tare curajoasă, mie după experienţa petrecută aici nu-mi mai trebuie. Un sector cu distracţii made în Romania n-aţi văzut în acest parc?

Muffin2009AUTOR REVIEW

..............................................

by web13...done!

Muffin2009AUTOR REVIEW
[04.12.13 14:31:40]

@traian. leuca: Multumesc pentru aprecieri!

Nu am fost in Prater, dar am inteles ca est un parc mai slabut fata de Europa Park.

Nu exista distractii Made in Romania in Europa Park, deocamdata sunt doar 13 tari, dar cine stie poate se mareste parcul

2007razvan
[08.04.14 12:01:42]

@Muffin2009: Buna ziua!

Daca puteti sa imi spuneti in legatura cu cardul annual, petru cite intrari este valabil, sau ce conditii de utilizare are, daca difera pretul de la adult la copil

Mersi

O zi placuta

Dragoș_MD
[08.04.14 13:52:10]

@2007razvan: nu era prea greu de aflat; ai aici saitul oficial, și de pe prima pagină, din vreo trei clicuri ajungi pe pagina cu toate detaliile:

- Prețurile: Copii (4-11 ani) € 141,00*, Adult € 165,00*, Persoane peste 60 ani € 147,00*.

- Valabil un an de la data emiterii. Nu include taxa de parcare și nu e transferabilă.

- Fără limită de intrări.

2007razvan
[08.04.14 15:03:13]

@Dragos: Mersi mult, o zi placuta

fra
[24.03.15 11:56:28]

Nu am mai fost intr-un parc de distractii, decat in vreo doua aquapark-uri si gradina zoo din Hanovra. La acesta as merge, mai ales ca urmeaza sa facem un drum in Germania. M-ar interesa daca mai trebuie platit ceva in afara de intrare si mancare/suveniruri. Exista cumva si o harta a parcului disponibila pe undeva? ... eu sunt dependenta de harti si imi plac enorm

2007razvan, fra, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂEuropa Park & Rulantica Park [Rust]: