ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2013
ÎNSCRIS: 29.04.10
NOV-2013

Raiul exista :)

A trecut ceva timp de cand ne-am intors:(, si acum am realizat ca nu am scris impresii pe site :).

Am ales pana la urma agentia theholidayplace din Anglia, careia nu am avut ce sa ii reprosam, s-au ocupat de ce tinea de ei, transfer, cateva sfaturi si excursii optionale. Singura parte proasta a fost ca a trebuit sa ocolim un pic prin Londra, dar mergem in Mauritius, ce mai conteaza ca avem un de facut un zbor de 17 ore...

In sfarsit... suntem acolo!

Plaja este curata, apa limpede, mica si foooarte calma (insula este inconjurata de bariera de corali si nu exista valuri), soarele nu prajeste, temperatura este perfecta, nu am simtit niciun fel de umiditate tipic zonelor exotice. Exista sa zicem un impediment... coralii din apa, dar noi am venit echipati cu coral-shoes, asa ca aceasta problema nu a existat.

In cele 10 zile cat am stat acolo, am facut doar doua excursii, in rest am preferat sa ne relaxam la plaja, acesta fiind unul din obiectivele acestei vacante: eliminarea stresului si a oboselii adunate de peste an :).

Prima excursie a fost pe apa, sa mergem sa vedem delfinii, pe care mai mult i-am alergat cu barca (se miscau foarte repede), dar de vazut i-am vazut, in poze mai putin. Aici las pozele sa vorbeasca de la sine :).

A doua excursie a fost mai mult un mini tur al insulei (sud si vest) si am fost mai intai la Casela unde am mers cu leii. Recomand cu mare caldura, este super tare, din pacate nu poti sa te joci cu ei asa cum ti-ai dori fara sa risti sa te alegi cu niste zgarieturi, asa ca trebuie sa te limitezi la ce te lasa: mangaieli pe spate, poti sa il tii de coada si poze nenumarate: P.

Tot in aceasta zi am fost la un templu hindus (majoritatea populatiei este hindu), unde in februarie, cand este sarbatoare, toti hindusii vin acolo pe jos si fac baie intr-un lac sa se purifice (cum fac indienii in Gange).

Apoi am mai fost la seven colours earth, desi noi nu am vazut decat vreo 3-4. Am inteles ca dupa ploaie se vad mai bine cele 7 culori, unde este si o cascada foarte inalta. Aici a fost singurul loc mai aglomerat de turisti, in special indieni, foarte galagiosi si cam nespalati.

Ce m-a impresionat cel mai tare a fost vegetatia, nu am vazut nicaieri atata verdeata, toate tipurile de copaci, zici ca esti intr-o gradina botanica, iar pe sosele ai impresia ca mergi cu masina pe alei din parc.

Sa zic si cateva vorbe despre hotel: foarte curat, oamenii amabili, nu am avut nicio problema; am avut o soparla in camera, dar era inevitabil, tinand cont ca erau cateva (inofensive totusi). Am citit ca multa lumea se plangea de pasari, care intr-adevar erau destule, dar pe noi nu ne-au deranjat, chiar ne-am distrat cu ele, le dadeam de mancare sa vina aproape de noi :). Mancarea a fost ok, un pic cam putin diversificata, dar nu am murit de foame; eu care sunt mai pretentioasa la mancare, am gasit in fiecare zi ce sa mananc.

Cam atat imi vine in cap pentru moment... ca incheiere, recomand din toata inima Mauritius, este un loc intr-adevar cam inaccesibil (si ca bani si ca distanta), dar eu zic ca merita efortul si eu sper ca in viitor sa mai revenim.

Trimis de danadineata in 03.12.13 17:02:41
Validat / Publicat: 03.12.13 21:24:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAURITIUS

VIZUALIZĂRI: 6882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadineata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 401.25 EUR pe cameră

[03.12.13 21:24:36]

[04.12.13 00:07:34]

fata, ai 5 bile negre!!! - ca n-ai scris explicatii la fiecare poza. sint atit de frumoase!!!

te rugam sa revii cu excursiile scrise pe pe larg. pret, durata, cu ce v-ati dus, ce ati facut, ce ati mincat... etc... TOT, auzi???

[04.12.13 09:50:57]

@webmaster69: Este foarte bine pus pe harta

[04.12.13 10:13:55]

@adri-nico:

Ambele excursii le-am facut cu agentia theholidayplace (de fapt cu partenerii lor din Mauritius).

Ca preturi, mie mi s-au parut mai scumpe fata de alte locuri, adica am dat pentru 2 persoane pentru cele 2 excursii aprox. 600 euro. dar eu zic ca au meritat.

In prima nu am fost decat noi si inca 6 persoane pe barca, am plecat de la hotel cu un van si nu am avut stresul ca ne mai plimbam pe la alte hoteluri sa mai ia si alte persoane, ceea ce a eficientizat timpul excursiei.

Mai erau excursii cu barca la plaja la hotel (pretul era undeva la 75 euro de persoana), dar doamna de la agentie ne-a zis ca te duc cu barca direct de la hotel printr-o zona destul de periculoasa a marii (nu stiu cat era de adevarat), zona pe care ei au evitat-o, ducandu-ne cu masina pana la un punct de unde am luat barca.

A doua excursie a fost de fapt un sofer care ne-a dus pe noi pe unde am vrut (i-am zis cam ce am vrea sa vedem), la care a mai adaugat el cateva locuri pe care noi nu le stiam si care au fost foarte frumoase. Omul a fost foarte dragut, ne-a asteptat indiferent cat am stat peste tot (nici noi nu prea am exagerat), ne-a mai explicat cate ceva despre insula, despre istoria ei, chiar stia foarte multe: D.

Ambele excursii au fost de jumatate de zi, cel mai tarziu am ajuns la hotel pe la 5 dupa amiaza.

Cu mancarea ce sa zic... mancarea traditionala este mai pe stilul indian (nu iute, dar curry all the way), ceea ce nu este chiar pe gustul meu, de aceea nici nu am insistat prea mult pe partea culinara. Insa, am mancat cel mai bun ananas care exista, foarte dulce... yummy... cred ca mancam cel putin un fruct pe zi (dimineata si seara). Dar dupa cum am zis, nu am murit de foame, mancarea era mai "europeana", adica pui/vita/porc cu legume si diverse sosuri. Din review-urile citite, am inteles ca mancarea la celalalt hotel din lant (Le Telfair), care era la 5 minute de mers pe jos, ar fi mai buna, dar ne costa cu vreo 500 Lire mai mult, si oricum depasisem bugetul vacantei, asa ca am renuntat .

Daca mai imi aduc aminte de ceva, revin: D.

[04.12.13 11:05:50]

uitasem de poza cu ananasii. n-ai cumva o poza cu un ananas in detaliu? sa nu mor si io proasta, ca pina mai de curind am crezut ca ananasii cresc in copac. )

si am gasit un site unde arata ca daca tai frunzele de ananas mai cu cotor... si tii "rezultatul" asta in apa, peste un timp ii dau radacini si il poti planta.

am sa incerc pina ajung sa fac si eu o poza ca a ta, chiar daca o sa fac casa numai borcane cu apa.

) (si cotoare de ananas...)

[04.12.13 11:13:07]

Si eu ma gandeam sa imi plantez unul, chiar daca nu se prinde, macar sa incerc .

Soferul ne-a zis ca este o planta putin sensibila si se face tot timpul anului.

Am pus si 2 poze cu ananasi: D

[04.12.13 11:23:09]

am luat la rind toate pozele si nu am gasit doua cu ananasi. arborele ala urias care are o bancuta sub el, e cumva un pom de mango? )

[04.12.13 11:25:54]

Pozele sunt pe prima pagina .

Nu cred ca era fructifer, parea ceva inrudit cu ficusul (la frunze era cam la fel), doar ca foarte mare.

[04.12.13 11:38:57]

@adri-nico:

am luat la rind toate pozele si nu am gasit doua cu ananasi.

Pozele au fost adăugate astăzi şi nu au fost incă prelucrate/validate. Vor apărea pe site in cel mai scurt timp.

iulianic
    [04.12.13 11:39:04]

@adri-nico: Pozele nu au fost încă validate. Urmează! După aceea le vom vedea.

[04.12.13 11:44:39]

... aha!...