ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2013
DIN: Sebiş [AR]
ÎNSCRIS: 23.03.10
AUG-2012

Aurul de la subteranul din PRAID

Recomand

Mina de Sare de la Praid, Judetul Harghita, la poalele Masivului Piatra Siclodului

Se afla la 5km de Statiunea Sovata, fiind considerata una dintre cele mai mari mine de sare din Europa, fiind deschisa turistilor din anul 1980, desi exploatarea dateaza din anul 1700

Asa ca, am plecat de data aceasta impreuna cu sotul meu din Sovata, cu masina pana in dreptul minei. Am parcat si am cumparat biletele de la casa de bilete situata pe partea dreapta a stradutei unde se gaseste intrarea in mina, bilete care au costat 30 de lei de persoana

Toata lumea statea la un rand mare, fiind si duminica, pentru a fi dusi in mina, cu niste autobuse printr-un tunel lung de 1500 metri Cand am coborat din autobus, am constatat ca trebuie sa coboram aproape 300 de trepte, pentru a ajunge in mina propriu-zisa.

Odata ajunsi jos, am descoperit un adevarat "orasel" subteran, care se intinde pe 1300m. Spun ca este orasel pentruca inauntru se gasesc: baze de tratament, locuri de joaca pentru copii ,,mese, scaune, un restaurant, cafenea si un loc de reculegere, respectiv o bisericuta.

Pe jos aveam impresia ca am calca pe gheata, asa lucea de tare sarea tocita si batatorita de atatia turisti. Ne-am uitat cu drag cum un antrenor arata copiilor cum sa escaladeze un perete al minei aproape plan (copiii erau legati in chingi si se catarau pe niste piloane), unii copii stateau la mese cu un laptop in fata, insotiti de parinti. Acel loc este unul atat de frumos, incat, cred ca denumirea lui corecta ar fi "aurul din subteranul de la Praid"

Cum impreuna cu sotul meu lucram in domeniul sanitar, stim si recomandam si altora ca mina de la Praid are numeroase proprietati terapeutice in special afectiunilor respiratorii: Astm, Bronsite Astmatiforme, Alergii precum si a altor afectiuni bronchoobstructive, terapia fiind numita SPELEOTERAPIE, constatandu-se faptul, ca dupa un tratament de trei saptamani, timp de cel putin 4 ore pe zi, o imbunatatire a tuturor simptomelor acestor boli, respectiv o scadere a intensitatii numarului de crize nocturne de dispnee, iar respiratia dificila diurna a disparut, reducandu-se semnificativ tusea uscata si vascozitatea sputei la aproape 1/3 din cazuri. Speleoterapia poate fi urmata de gimnastica medicala sau bai sarate incalzite.

Cristalele de NaCl se afla sub forma de microparticule de aerosoli si actioneaza pana la nivel alveolar.

Este interzisa cu desavarsire aceasta terapie celor suferinzi de: Tuberculoza, Cancer Pulmonar, celor cu afectiuni Cardio-Vasculare, Stari post-Infarct iar femeile insarcinate ar trebui sa mearga acolo, doar cu recomandare medicala.

Recomand Mina de sare de la Praid atat din punct de vedere turistic cat si ca un factor terapeutic.

Trimis de sorana2 in 02.12.13 23:45:52
Validat / Publicat: 03.12.13 12:50:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 2273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorana2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din interiorul salinei!

• Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid:

• pagină generată în 0.04914379119873 sec