ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
SEP-2013

Wilhelma Park, un omagiu adus tuturor formelor de viaţă de pe Pământ

ODYSSEY I - Dimitrios Kyriakopoulos

In timp ce imi organizam excursia din Europa Park din aceasta toamna, buna mea colega si prietena @Pami m-a avertizat „Daca te duci in Rust, neaparat sa tragi o fuga pana la Stuttgart sa vezi Wilhema, este cea mai frumoasa gradina botanica si zoologica din Europa! ” Si bine am facut ca am ascultat-o pentru ca acest parc este cu totul deosebit!

Wilhelma nu este o gradina zoologica, este o combinatie de gradina botanica si zoologica singura de acest fel din Europa. Exact acesta combinatie de plante exotice, animale si cladiri istorice o face unica in lume.

Parcul a fost initial o gradina privata, cu cladiri in stil maur, un stil foarte apreciat de catre familiile regale din secolul al XIX-lea. Gradina a apartinut regelui Wilhelm I care a ordonat arhitectului sau sa construiasca un intreg parc in stil maur dupa modelul Alhabrei din Granada, cea mai reprezentativa cladirea ce apartine stilului maur.

Parcul Wilhelma are 280000 de metri patrati, ceea ce inseamna cam 40 de terenuri de fotbal. Parcul adaposteste peste 1000 de specii de animale, una dintre gradinile cu cele mai multe specii de animale nu numai din Germania, dar si din intreaga lume. Animalele sunt ingrijite aici deosebit, iar acest lucru se reflecta atat in aspectul lor fizic cat si in comportamentul lor.

Parcul detine nu mai putin de 7000 de specii de plante de pe toate continentele. Fiecarei plante in parte i s-a creat un spatiu de viata identic cu cel de unde isi are originea. Sunt sere cu temperatura si umiditate controlate ce ofera plantelor tropicale un climat foarte bun pentru a se dezvolta in armonie.

Plantele se gasesc in sere puse pe categorii si anume:

•Sera amazoniana: formata din plante din America de Sud, plante tropicale si o cascada. Tot aici se gasesc si animale din Amazon.

•Sera tropicala: ce detine foarte multe specii de azalee si camelii

•Sera de cactusi in forma de cupola: adaposteste numeroase specii de casctusi din desertul american

•Sera de cactusi si plante suculente: aici am vazut cei mai inalti cactusi, dar si unii cu diametrul foarte mare!

•Sera de camelii: aici se gasesc peste 100 de specii de cercelusi de toate culorile!

•Vila maura: aici se gasesc plante exotice cum ar fi arborele de cauciuc, mai multe specii de bromelii si bananieri. Tot aici se gaseste si floarea cea mai mare din lume, Amorphophallus Titanum, planta al carei tubercul poate sa cantaresca pana la 75 de kg. Titanul din Wilhelma cantarea 40 de kg si masura 2.94 m cand a inflorit pentru prima oara in 2005 si detine recordul mondial la inaltime. Eu n-am apucat sa o vad inflorita.

•Casa fluturilor: aici cresc multe specii de plante tropicale impreuna cu fluturi frumos colorati.

•Sera orhideelor: o sera tropicala ce detine mai bine de 1200 de specii de orhidee de toate culorile.

•Sera plantelor comestibile: arbori de cafea, arbori de ceai, de cacao, de vanilie, piper, ananasi etc.

•Sera ferigilor tropicale: aici se gasesc cele mai bizare si cele mai inalte specii de ferigi din lume.

•Sera palmierilor: este cea mai amre sera, construita in 1852 si adaposteste palmieri, bananieri si a fost gandita ca o gradina tropicala. Tot aici se gasesc numeroase specii de flori frumos colorate, un iaz cu pesti si mamifere mici.

Animalele sunt si ele puse pe categorii cum urmeaza:

•Maimute si lei de mare: in mai 2013 s-a deschis casa mare a maimutelor unde se gasesc gorile si cimpanzei. Foarte interesant aici mi s-a parut gradinita pentru gorile cu personal specializat pe post de bone pentru micutele gorile.

•Casa amazoniana: este formata din animale si plante din Amazon si detine 2000 de specii de plante din America de Sud, mamifere mici, reptile si pesti.

•Animale africane cu copite: zebre, gazele, okapi, girafe. Tot aici se gaseste si casa girafelor, singura casa deschisa publicului.

•Ursi si animale de munte: ursi bruni, ursi polari, cerbi, irisi, feline. Mi-a placut in mod special spatiul ursului polar special amenajat pentru a putea fi admirat atat pe uscat cat si in timp ce inoata.

•Acvariul: detine o colectie impresionanta de pesti din Marea Nordului si Mediterana, nevertebrate cum ar fi meduzele, caracatite, scoici etc.

•Pahiderme si alte animale cu copite: elefanti, rinoceri, hipopotami. M-a impresionat in mod placut rinocerul indian ce are un aspect foarte preistoric.

•Insectarul: fluturi, paianjeni, scorpioni, fosile de insecte etc.

•Mamifere mici si animale nocturne: mamiferele mici se gasesc in sera palmierilor-am vazut aici cele mai micute si mai simpatice maimute.

•Casa felinelor mari: Acestea traiesc in spatii deschise independente si se pot admira tigri, gheparzi, pantere, jaguari, leoparzi etc.

•Ferma: Cei de la Wilhelma au construit o ferma adevarata ce adaposteste vaci, oi, capre, magari, cai, gaini, porci etc, toate animale de rase nobile.

•Animale din America de Sud

• Pasari: pauni, struti, flamingo, papagali, vulturi si multe alte specii de pasari frumos colorate.

Cel mai deosebit spatiu din tot parcul este Casa noua a maimutelor ce a fost deschisa in mai 2013 si ofera cele mai bune conditii de viata pentru gorile si cimpanzei. Este vorba de un spatiu foarte mare, cu zone acoperite si locuri de joaca, cu spatii deschise unde animalele pot umbla libere, o cresa pentru puii de gorila unde vizitatorii pot vedea cum acestia se joaca sau cum sunt hraniti de bone.

Parcul Wilhema are multe proiecte de conservare a mediului dar si de eliberare a animalelor in mediul lor natural. Parcul are si o fundatie ce finanteaza Parcul National din Congo trimitand acestora 5000 de USD anual.

In parc se gasesc trei restaurante unde puteti lua masa: Wihelma Resturant, Bistro Belvedere si Restaurant am Schaubauerrnhof, cand am fost noi unul era inchis, iar pe al treilea nu l-am gasit, asa ca nu am avut de ales si am mancat la cel deschis, Wilhelma Restaurant, gen impinge tava. Nu recomand mancarea aici pentru ca nu este diversificata, mancarea toata parea veche sau reciclata, iar pretul a fost foarte mare si deloc justificat. Pentru 2 persoane am platit in jur de 35 de euro, eu am mancat salata cu cartofi prajiti, o apa si o cafea, iar sotul salata, cartofi prajiti, un gen de orez ce imita paella foarte nereusit, o apa si o cafea, cum spuneam: scump si prost. In mod normal nu mancam cartofi prajiti niciodata dar aici a fost singura optiune vegana. In rest erau numai carnati si carnuri grase de-ale lor. Va sfatuiesc ori sa va luati mancare cu voi si sa faceti un mic picnic pe gazon pentru ca aici este permis, ori sa mancati in alta parte.

Din pacate pentru noi a inceput sa ploua si nu am mai putut fotografia gradinile exterioare si nici multe animale ce erau expuse in aer liber, dar ne-am bucurat sa le vedem chiar si asa pe ploaie.

Pret bilet: 14 euro

Program zilnic: 8.15 am- 6 pm

Cum se ajunge: noi am ajuns cu masina inchiriata de la aeroport, dar se poate ajunge si cu transportul in comun din oras.

Site oficial: Wilhelma

Parcul dispune de parcare contra cost. O ora costa 1 euro, pentru o zi intreaga am platit 5 euro.

Este un loc pe care il recomand atat familiilor cu copii cat si tutoror celor ce iubesc natura pentru ca este un loc deosebit.

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 02.12.13 22:56:17
Validat / Publicat: 03.12.13 12:39:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 5763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sera de cactusi si plante suculente

traian.leuca †
[03.12.13 13:04:58]

Un prim vot, pentru un review frumos şi poze superbe!

[03.12.13 15:49:20]

@traian. leuca: Multumesc!

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / GERMANIA
[03.12.13 17:22:02]

ma bucur ca ti-a placut! felicitari pentru descrierea amanuntita!

[03.12.13 19:37:10]

@Pami: Mi-a placut mult si inca o data multumesc pentru ajutorul acordat!

Tu te-ai intors?

[03.12.13 19:59:20]

P. S

în poza 6 cred că este vorba de o specie de Acalypha ordinul Euphorbiaceae, plante originare din insulele Pacificului, există doua tipuri ale acestei plante, unul cultivat pentru frunzele viu colorate, celălalt pentru inflorescenţa spectaculoasă, sunt sub formă de arbust pot ajunge pănă la dimensiuni de 2 metri înălţime, în ultimul timp au apărut şi la noi în marile magazine de profil, însă sunt varietăţî pitice pretabile pentru ghivece, uzual sunt cunoscute sub denumirea ¨Coadă de pisică¨.

[03.12.13 22:35:00]

@webmaster13: Merci de completare!

Dan&Ema
[19.10.14 12:27:08]

Intrucat maine plec spre stuttgart am dat o cautare rapida pe afa si asa am ajuns aici.

un articol util si valoros.

multumesc de informatii.

dan

[28.04.15 17:36:17]

Mutat în rubrica "Wilhelma Park [Grădina zoo - botanică], STUTTGART" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema, Muffin2009, Pami*
Alte impresii din această RUBRICĂWilhelma Park [Grădina zoo - botanică]: