ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2013
DIN: Praga
ÎNSCRIS: 01.07.13
DEC-2013

Targul de Craciun din Praga – Piata Orasului Vechi - 2013

A sosit si prima Duminica de Advent, cand cehii aprind prima lumanare din cele patru de pe “coroana de Craciun” care impodobeste de-acum fiecare casa din Cehia. Iar sambata dimineata s-a deschis cea mai spectaculoasa si mai vizitata Piata de Craciun din Praga – cea de la Staromestske Namesti, in romana Piata Orasului Vechi, in engleza Old Town's Square. Piata Orasului Vechi a fost intotdeauna o piata de marfuri, inca din secolul X. In consecinta, pietele de Paste si de Craciun se tin aici nu numai fiindca este loc, dar si pentru ca inseamna mentinerea traditiilor seculare.

Am vrut sa scriu o avant-premiera asa ca am ajuns in piata vineri seara, cand ploua si inca se faceau ultimele pregatiri pentru inaugurarea de sambata. Nu prea era nimic de pozat. Sambata a fost o zi friguroasa, noroasa si cu o burnita nesuferita. Astazi insa, pe la 3 dupa amiaza soarele stralucea cu putere, vantul se oprise si am avut parte de o ora superba. Atat de vesel parea totul incat n-am rezistat si am facut fotografii. Si asta dupa 4 ore de mers continuu cu un grup privat pe pantele abrupte si caldaramul stravechi de la Castelul Praghez si Mala Strana. Dupa o binemeritata cafea cu scortisoara am simtit ca mai am totusi ceva baterii, si am pornit spre piata pe urmele razelor de soare.

Piata de Craciun este in fiecare an la fel, sau aproape la fel. Pomul de Craciun, inalt de 20 de metri, a fost “vanat”ca in fiecare an din adancurile umbroase ale muntilor impaduriti. Exista o pagina de internet unde sunt trecuti parametrii pomului, si populatia poate face sugestii. Pomul a fost instalat marti si decorat cu mii si mii de luminite de toate felurile. Din an in an jocul de lumini este mai spectaculos si consumul de electricitate mai mic. Anul acesta cica ar consuma cam cat doua radiatoare obisnuite.

O alta prezenta care face an de an deliciul copiilor este ieslea, adica un tarc in care sunt tinute animalute curate, samponate si care pot fi mangaiate de catre copii. Am numarat cateva oite, o caprita, un ponei si nelipsitul magarus. Cu o moneda de 20 de coroane puteti cumpara o doza de hrana granulata pentru ca animalutul preferat sa va manance din palma.

Chiar langa el este standul fierarilor, cu clopote de toate felurile si alte minunatii metalice in stil gotic batute chiar in fata dumneavoastra de un fierar musculos – nu eram eu Pragheza Gotica daca nu gaseam si ceva gotic pe-acolo.

Langa monumentul lui Ian Hus, scena in aer liber gazduieste coruri cantand colinde, si formatii de teatru pe teme legate de Craciun.

Restul standurilor ofera tot felul de minunatii. Nelipsitul Trdelnik, un fel de Kurtoszkalacz cehesc. Langose, adica gogosi plate, sarate, cu cascaval ras si/sau ketchup. Carnati de cateva feluri. Castane coapte. Spirale de cartofi. Mancaruri traditionale, galuste cu varza si slaninuta, cartofi cu carnat, gulas. Fructe glasate sau in ciocolata. Turta dulce in 1000 de forme, inimioare, casute si figurine mici de agatat in pom. Veste si botosei din blanita de oaie. Decoratiuni de pom. Si cate si mai cate. Peste toate pluteste o aroma de vin fiert cu scortisoara si cuisoare, si mied – o bautura cu miere usor alcoolizata si foarte dulce. Standurile sunt foarte animate, toata lumea vesela, cheltuitoare – puteti lasa mii de coroane acolo fara sa va dati macar seama. Dar luminitele din ochii copiilor si atmosfera de basm transforma cele cateva minute sau ore petrecute in Piata de Craciun din Praga o experienta de neuitat.

Trimis de Pragheza_Gotica in 01.12.13 19:13:11
Validat / Publicat: 01.12.13 22:18:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 5173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pragheza_Gotica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piata de Craciun si pomul - vedere dinspre Celetna
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

Pragheza_Gotica [01.12.13 22:28:21] »

Si melodia va rog, uitasem de ea... Multumesc!

Este cea mai iubita melodie ceha de Craciun, refrenul inseamna:

"Vine, vine Craciunul

Sa cantam prieteni

Vine, Vine Craciunul

Un Craciun Fericit si Norocos Tuturor!

banal [02.12.13 04:41:33] »

@Pragheza_Gotica: Aseara am ajuns in Praga, de azi incepem vizitarea pietelor.

Pragheza_Gotica [02.12.13 09:50:02] »

@banal: O vizita minunata va doresc, daca aveti intrebari nu va sfiiti. Daca sunt off-topic, intrebati la rubrica "Ce-mi recomandati" sau trimiteti-mi PM

Aveti noroc de vreme, se pare ca e soare pana pe joi.

ariciu [03.12.13 23:42:51] »

Anul acesta mă duc la Piaţa de Crăciun din Sibiu... mai exact săptămâna viitoare. Mulţumesc pentru introducerea în atmosferă. Abia aştept! Iar colacii aceia... mmmm... Gata, a început numărătoarea inversă!

webmaster26 [08.04.17 20:52:57] »

Mutat în rubrica "Piețele de Sărbători (Crăciun, Paște), PRAGA" (nou-creată pe sait)

ariciu, banal, Pragheza_Gotica
Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște):