ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2013
DIN: Mioveni
ÎNSCRIS: 21.11.13
JUL-2013

Thassos - insula de smarald vazuta prin ochii mei

Am pornit din Bucuresti, din parcul Izvor cu autocarul agentiei de la care am luat biletele la ora 23.00, daca nu ma insel. Atat eu, cat si prietenul meu eram emotionati, fiind prima noastra excursie in Thassos - Insula de smarald. Drumul a fost destul de obositor, am facut 9 ore pana am ajuns in Grecia, iar apoi alte 3 ore pana am ajuns in Thassos. Dar a meritat! La Keramoti ne-am imbarcat pe ferryboat (calatoria a durat cam 30 min), acolo am socializat cu cateva persoane care ne impartaseau din experientele lor anterioare, am hranit pescarusii (puteti cumpara biscuiti de acolo pentru a-i hrani - costa 2 euro pachetul), iar intr-un final am ajuns pe insula.

Odata ajunsi acolo ne-am urcat din nou in autocar si am fost fiecare lasati in statiunea unde aveam cazarea. Noi am stat la Hotelul Emerald, Skala Panagia, fiind a doua statiunea dupa capitala insulei, Limenas. In fine, ne-am cazat, ne-am odihnit putin dupa drum, iar seara am plecat pentru a explora statiunea.

Skala Panagia este o statiune superba, curata, cu o multime de taverne unde, seara, se canta muzica greceasca, iar plaja, in opinia mea, cea mai frumoasa de pe insula. Noi ne-am ales cazarea in functie de plaja si am facut cea mai buna alegere! Nisipul este auriu si fin, apa foarte curata si limpede, de un verde smarald, fara pietre, ideala pentru familiile cu copii, intrare lina in apa (ca si in Mamaia), iar peisajul este unul de nedescris. Marea si muntele se intalnesc, imaginati-va ca sunteti in mare, iar in spatele vostru aveti un peisaj montan de exceptie, oricum, este o senzatie unica! Poti sta pe sezlongurile de pe plaja cu consumatie (7euro/2 pers), sau direct pe nisip in zona neamenajata pentru sezlonguri.

In prima zi am vizitat statiunea si ne-am plimbat pe plaja, dupa care am luat cina la taverna Playa D'oro, pe care o recomand. Mancare buna si portii mari, meniurile pornesc de la 5 euro, iar personalul este foarte ospitalier.

Primele trei zile am lenevit, ne-am plimbat, ne-am facut cativa prieteni cu care ne-am petrecut tot restul sejurului. Am vizitat si statiunea alaturata, Skala Potamia, unde am luat pranzul. Am gasit acolo o taverna foarte draguta, pe malul marii, The Captain se numeste, unde am mancar o paelia foarte buna. Din nou, preturi OK, portii mari, si am avut un desert din partea casei: pepene rosu, un deliciu. De obicei, pranzul si cina le luam in Skala Panagia, iar pentru ceva mai animat mergem in Skala Potamia, fiind o statiune mai mare (intre cele doua statiuni este 1 km, iar pe plaja faci 15-20 min).

Noi nu am luat nicio excursie de la agentie, preturile ni s-au parut cam mari, asa ca am preferat sa inchiriem o masina pentru a vizita insula. In acest fel puteam opri unde doream si cand doream, iar daca ne placea undeva mai mult, ramaneam acolo cateva ore. In fine, am fost la toate centrele de inchirieri, iar cel mai convenabil ni s-a parut Avis, unde am inchiriat o masina, timp de 2 zile, fara limita de kilometri, la 50 de euro (25 euro/zi).

In cazul in care doriti sa va plimbati cu ATV-ul, costa cam 8 euro/zi. La agentie vi se spune exact de unde puteti alimenta, dar sa fiti putin atenti la drum, pentru ca este cam intortocheat. Ne-am ratacit putin, dar am intrebat, deci daca va rataciti, intrebati, lumea pe acolo e foarte draguta si va ajuta cu cel mai mare drag. Benzina nu este foarte scumpa, preturile sunt putin mai mari ca ale noastre. Am luat masina pe la 21.00, urmand ca a doua zi sa vizitam partea de est a insulei, iar a treia zi partea de vest.

Ne trezim la 7 dimineata (am fost un grup de 5 persoane) si pornim spre prima destinatie: Marble Beach. Trebuie sa mentionez ca nu aveti voie cu masina la Marble Beach, pentru ca este drumul prost (asa zic ei, inseamna ca nu au vazut sosele din Romania), dar noi, totusi, am fost, nu puteam rata asa o destinatie superba. Pentru a ajunge la Marble trebui sa iesiti pe drumul care duce spre capitala insulei. Drumul pana acolo a fost bun, multe serpentine, putina atentie, iar la un moment dat se face un drum forestier la dreapta pe care trebuie sa mergeti cam 3-4 km. Cand am ajuns acolo am ramas toti muti, peisajul este superb, pe jos sunt pietricele albe de marmura (eu mi-am luat papucei speciali pentru ca ma jenau putin la talpi), apa de un albastru electrizant si foarte limpede (ca peste tot, de altfel), iar intrarea in apa nu este tocmai lina, Acolo exista un bar de unde va puteti comanda bauturi si sandvisuri, in zona nu exista taverne sau hoteluri), iar atmosfera este una de senzatie. Noi am ajuns primii acolo, am facut o mini sedinta foto, iar la o jumatate de ora a inceput sa se umple plaja (are cam 30 de metri). 80% dintre persoane erau romani ceea ce a facut atmosfera si mai frumoasa, ca sa nu mai zic, muzica era si ea tot romaneasca, de club. Am stat acolo vreo 4 ore la plaja, iar pentru a sta pe sezlong trebuie sa comanzi ceva de la bar (preturile pornesc cam de la 4 euro). Cu parere de rau, pe la ora 2, am plecat pentru inca mai aveam destule de vizitat.

Urmatoarea destinatie a fost satul de munte, Panagia (a trebui sa ne intoarceam) unde am luat un pranz foarte gustos la o taverna destul de scumpa, dar pentru privelistea care am avut-o, a meritat. Nu mai tin minte cum se numeste (am o problema cu numele tavernelor, nu le retin, dar stiu ca este ultima spre iesirea din sat, pe stanga). Satul este unul foarte pitoresc, strazi inguste, multe magazine, iar casele foarte cochete. Ideal este sa ajungeti undeva in centrul satucului, este un parc, acolo, foarte frumos unde tasneste apa din pereti.

Cea de-a treia destinatie a fost Paradise Beach, recunoscuta ca fiind cea mai frumoasa plaja din Thassos. Pe noi nu ne-a impresionat foarte tare, intr-adevar este o plaja frumoasa, cu nisip fin, ape cristaline, dar nu se compara cu Golden Beach, unde ai si munte si mare. Un alt lucru care nu-mi placea era ca hotelurile erau cam departe de plaja, iar pentru a ajunge la plaja trebuia sa cobori si sa urci pe un drum forestier si inhalai foarte mult praf. Iar preturile la sezlong, duble. Initial, vroiam sa ramanem aici la plaja, dar ne-am razgandit repede. Am facut cateva poze sa imortalizam momentul si am plecat spre Aliki Beach.

Din masina am vazut foarte multe plaje frumoase, dar nu am avut timp sa le vedem pe toate si erau, in general, izolate, nu existau taverne sau hoteluri in zonele respective.

Aliki Beach - nu m-a impresionat prea tare, o plaja cu multe pietre, si nu arata nici ca in pozele pe care le vazusem pe internet. Dar era plina! O avea ea acel ceva pe care, eu, probabil, nu l-am descoperit inca!

Am mai mers putin cu masina, dar peisajul nu mai era la fel de spectaculos, iar plajele la fel. Insa mai aveam de vizitat un obiectiv: Giola! Ne-am intors, iar undeva pe dreapta este un indicator spre Giola, am mers cativa km pe un drum forestier, iar apoi a trebui sa lasam masina pentru ca drumul era foarte prost, numai masinile de teren puteam merge pe acel drum. Pentru a ajunge acolo a trebuit sa mergem inca 2 -3 km pe jos, pe un soare arzator si fara apa (nu stiam ca mai avem atat de mult). Drumul este foarte accidentat si destul de lung, probabil din cauza asta nu m-a impresionat atat de tare, dar, este o locatie frumoasa, o piscina naturala in stanca nu vezi oriunde (atentie cand intrati in apa, stancile sunt foarte ascutite si exista multi arici de mare). Am facut cateva poze si ne-am intors spre hotel, obositi, dar fericiti ca am vazut lucruri atat de frumoase!

A doua zi am plecat tot de dimineata si am pornit spre capitala insulei, Limenas, pentru a admira si partea de vest a insulei. Ne-am oprit o jumatate de ora sa ne plimbam prin port, am fost prin cateva magazine sa cumparam suveniruri si ne-am continuat drumul spre Skala Prinos, un orasel cochet, de unde am mai cumparat cateva suveniruri.

Am trecut prin Skala Sotira, Skala Kallirachis, nu am ce sa va spun de statiunile acestea pentru ca nu am le-am vizitat, insa, imi pareau putin anoste. Apoi Limenaria, al doilea oras ca marime dupa Limenas, unde am fost pe o plaja foarte draguta, Metalia, cu niste pietricele de toate culorile si cu niste peisaje care iti taie rasuflarea (o recomand). Tin sa mentionez ca plajele din vest nu sunt spectaculoase si au mai mult pietris.

In sud-vest am vizitat orasul Potos, un oras ofertant din punct de vedere al tavernelor, am mancat aici un gyros la o taverna al carei nume iar nu-l mai retin. Plaja in schimb nu mi-a placut, desi peisajul era unul incantator, erau foarte multe pietre, iar in apa nu mai zic.

Pefkari Beach este foarte cocheta, are un nisip rosiatic si este frumos amenajata, dar peisajul nu este unul spectaculos.

Am mai vazut cateva plaje din masina, in sudul insulei, foarte frumoase, dar izolate, unde nu exista cazare.

Dupa vreo 5-6 ore ne-am intors spre statiunea unde aveam cazare, iar in drumul nostru am oprit la Manastirea Arhanghelului Mihail, foarte ofertanta in ceea ce priveste peisajul, manastirea fiind situata pe o stanca. La intoarcere, am mai petrecut cateva ore pe plaja de care ne-am indragostit la prima vedere, Golden Beach. Probabil ca nu am fost atat de incatanta de celelalte plaje deoarece le comparam cu Golden Beach, dar fiecare are frumusetea ei aparte.

Cam asta a fost sejurul nostru, iar pentru mai multe informatii va stau la dispozitie! La anul vom vizita Kefalonia, de care sper sa raman la fel sau mai impresionata.

Trimis de innaalina in 24.11.13 02:32:24
Validat / Publicat: 24.11.13 07:19:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (innaalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Giola

[24.11.13 07:19:31]

Mutat la rubrica "Descoperă Thassos" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

Diaura*
[25.11.13 08:15:01]

Superb. Cat a costat excursia?

innaalinaAUTOR REVIEW
[25.11.13 08:20:44]

Excursia ne. a costat cam 800 de euro. Te poate duce si mai putin daca esti atenta la cheltuieli. Sper ca ti. am fost de ajutor!

Diaura*
[25.11.13 08:40:34]

@innaalina: Multumesc

Rodel
[28.11.13 21:21:19]

Thassos este una dintre cele mai frumoase insule grecesti (in opinia mea). Satul Panagia m-a impresionat prin pitorescul si curatenia sa. Mi-a placut tot ce am vazut in Thassos: peisaj, mare, oameni relaxati, siguranta. Am vazut masini cu geamul lasat si cheile in contact, soferul lipsind, fara a fi vreun pericol. Ghidul ne-a lamurit ca nu exista furturi de masini sau de alta natura. De n-ar fi si alte locuri de vizitat, as reveni cu drag in Thassos.

innaalinaAUTOR REVIEW
[28.11.13 23:10:54]

@Rodel: sunt de acord cu tine. Noi ne lasam lucrurile pe plaja si plecam sa mancam, iar la intoarcere tot acolo le gaseam. In cazul in care se fura ceva, insula se inchide. Oricum, dupa ce o sa vizitez si celelalte insule ale Grecia, am in plan sa revin pe frumoasa plaja, Golden Beach.

flaviana77
[17.01.14 11:57:14]

@innaalina:

Imi pare rau sa va dezamagesc.

Nu vreau sa intru in prea multe detalii, insa as vrea sa avertizez pe toata lumea. In Thassos chiar se fura, am avut un mare mare necaz de care nu mai vreau sa imi amintesc. Citind printre opiniile expuse, mi-am zis ca este cazul sa va avertizez, poate ca e de vina criza economica ce afecteaza tara, habar nu am, insa noi chiar am patit-o grav. Grija mare la actele de identitate si la bani. Daca cumva va pierdeti buletinele, veti fi nevoiti sa ajungeti la consulatul din Salonic, ceea ce implica un mare mare efort si multi bani si o gramada de nervi.

Nu doresc la nimeni sa treaca prin ce am trecut noi, intr-o secunda ceea ce parea un colt de rai, pentru noi s-a transformat intr-un infern. Asadar... grija mare mare mare la portofele, camere foto, camere video, nu le lasati o secunda nesupravegheate.

danapp, Diaura*, flaviana77, innaalina, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: