ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2013
ÎNSCRIS: 19.11.13
NOV-2013

Extrem de nemulțumit

Thailanda - Padure cu multe uscaciuni

Mi-as dori ca oamenii sa scrie mai mult si despre partea neplacuta pe care o intampina in calatoriile lor. Suntem si asa bombardati cu foarte mult marketing, incat o parere care sa includa avantaje si dezavantaje ar fi mai mult decat utila in alegerea unei vacante.

In privinta Thailandei pe toate forumurile, toate impresiile sunt bune si sunt oarecum revoltata.

Tocmai ce ne-am intors din Thailanda, am stat 3 zile in Bangkok si 6 in Phuket.

Va spun ca din prima seara ne-au lovit in moalele capului fel si fel de mirosuri care mai de care mai neplacute. Imi era scarba sa respir. Am vazut multa mizerie, gunoi, sobolani, libarci, focare de infectie toate pe strazile principale ale Bangkok-ului, alaturi de locurile unde se gatea. Gratare cu te miri ce, ciorbe, oua eclozate si alte mancaruri tinute la temperaturi de peste 30 de grade C, in conditii insalubre.

Oamenii sunt mizerabili (probabil ca nu toti), nu au o cultura pentru igiena si curatenie corporala. Saracia nu este o scuza pentru mizerie. Folosesc toaleta fara a se spala pe maini, in restaurante ospatarii se scobesc in nas de fata cu clientii pe care apoi ii servesc, tacamurile oferite la masa sunt murdare si urat mirositoare (miros a laturi), deoarece nu folosesc detergenti.

Nu este de mirare ca te poti imbolnavi de hepatita A, febra tifoida (surse de infectie – fecală, urină, secreții biliare, puroi), tifos (transmis omului de către păduchi), malarie, ebola si altele.

Da, am vazut si peisaje frumoase, insa nici acelea nu scapau de gunoaiele cu care localnicii sunt obisnuiti sa stea sub nas. Efectiv nu erau deranjati de gunoiul de langa ei.

Nu sunt o persoana fitoasa, imi place natura, merg cu cortul cate o saptamana la pescuit in Delta cu prietenii mei, insa ce am vazut acolo este de neacceptat. Pe tot parcursul excursiei am simtit o mare scarba si greata fata de modul lor de viata.

Daca mergeti acolo, neaparat sa va faceti vaccinurile necesare altfel riscati sa va imbolnaviti chiar si unde credeti ca sunteti in siguranta.

Mai mult decat atat mare atentie la localnici, in care nu te poti increde. Nu poti intreba pe cineva cum sa ajungi undeva, pentru ca automat te va ghida catre un alt loc de unde ei isi iau comisioane pentru ca aduc turisti. Risti sa fii pacalit cu usurinta.

Privind templele, nu mai pare nimic sacru, este totul cat se poate de comercial. Daca vrei sa ai parte de meditatie si sa simti puritatea locului, trebuie sa te indepartezi destul de mult de templele aflate in Bangkok.

Inainte sa plecam din Romania ma gandeam cat de mult imi doresc sa merg la masaj cand ajung in Thailanda, insa cand am ajuns si am vazut mizeria in care traiesc oamenii astia, nu m-am mai putut apropia de saloanele de masaj de pe strada, gandindu-ma ca nu schimba prosoapele pe care stau oamenii cand isi fac masaj si mai plec si cu cine stie de boli de piele.

In Phuket, cele cinci zile le-am petrecut la Karon Beech, hotel Movenpick, unde ne-am bucurat de o gura de aer proaspat datorita vegetatiei luxuriante si curateniei. Plajele sunt modeste apartinand statului, hotelurile nu sunt implicate in administrarea lor.

Apa nici pe departe limpede si evident nici nisipul alb pe plaja unde am stat.

Am vizitat insula Phi Phi, renumita pentru frumusetea ei, insa nu fara incidente. La 10-15 minute de la plecarea catre insula, cu speed boat-ul, s-a ars unul dintre cele trei motoare pe care le avea - datorita cui credeti? pai sa va spun ca si in minunata apa erau pungi si alte gunoaie- si a trebuit sa ne intoarcem inapoi la mal pentru a lua o alta barca. Insula frumoasa, de la distanta totul pare perfect, insa daca te apropii constati ca oamenii prin neglijenta lor si lipsa de interes pentru curatenie iti inhiba bucuria de a fi intr-un loc cu un peisaj exceptional.

Asadar, nu recomand Thailanda, este mult marketing ceea ce se vinde.

Trimis de anaidiana in 19.11.13 15:35:49
Validat / Publicat: 19.11.13 18:51:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 5721 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anaidiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pui eclozati- de mancare

webmaster [19.11.13 15:51:15] »

@anaidiana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro. Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Mulțumiri de asemenea pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

The Critique [20.11.13 03:49:30] »

Referitor la mizeria pe care spui tu ca ai vazut-o in Tailanda, stii ca sunt zone cel putin la fel de sau chiar mai mizerabile si in Romania? Spui ca iti place sa mergi cu cortul…nu ai vazut niciodata pet-urile si toate celelalte gunoaie aruncate aiurea pe marginea drumurilor sau in poienite, sau chiar pe malul Dunarii?

Unul dintre primele lucruri pe care l-am observat in Tailanda a fost faptul ca au foarte putine cosuri de gunoi si ca oamenii arunca multe gunoaie pe strada. Stii ce am mai vazut in schimb? La 12 noaptea, in Bangkok, strazile erau curatate si gunoaiele adunate…iar cea mai socanta experienta legata de curatenia facuta de tailandezi a fost cand mergeam pe una dintre aleile hotelului in care am stat in Kanchanaburi, iar 3 tailandezi stateau in genunchi si frecau cu perii si cu detergent o scara de acces cu 4 trepte care ducea catre una dintre aripile hotelului. Pana acum nu am vazut asa ceva in Romania sau in Europa si cred ca asta spune suficient de multe.

Referitor la mancarea tinuta in conditii "insalubre", dupa cum spui tu, am mancat de cel putin 5 ori pe strada si surpriza…nu m-am imbolnavit de nimic, nici macar nu am fost stricata la stomac. Iar legat de ouale eclozate pe care le-ai vazut la vanzare, pacat ca nu ai vazut si ganganiile prajite sau celelalte ciudatenii specific asiatice…in conditiile in care nivelul de trai al tailandezului de rand este extrem de scazut, oamenii aia ar manca si draperiile daca ar fi comestibile numai ca sa supravietuiasca. Chiar nu inteleg de ce te-au deranjat atat de tare oule alea. Si mai e inca un lucru: nu te pune nimeni sa mananci de pe strada. Poti manca doar la restaurant.

Iar legat de igiena tailandezilor, nu stiu cat de mult se spala sau nu, pot spune in schimb ca nu mi s-a intamplat sa trec pe langa vreun tailandez care sa miroasa a transpiratie, iar lucrul asta spune destul de multe despre faptul ca oamenii de acolo cunosc notiunile de baza ale igienei. Poate tie nu ti s-a intamplat, sau poate ca da, nu am de unde sa stiu, dar au fost suficiente momente, mai ales vara, in care am fost izbita de mirosul fin de transpiratie autohtona emanat prin autobuz, metrou sau chiar pe strada. Experienta asta nu am trait-o in schimb in Tailanda. Interesant, nu?!

In ceea ce priveste vaccinurile pe care le recomanzi celor care vor sa viziteze Tailanda, tu ti-ai facut vaccinurile alea? M-as mira, fiindca pt. Tailanda nu iti sunt necesare.

Pacat ca nu ai facut masaj…mare pacat, dar in fine, pierderea este a ta . Pot sa iti spun ca puteai sa faci masaj inclusiv in spa-ul unui hotel, la un pret cel putin dublu fata de pretul dintr-un salon, iar in cazul asta nu cred ca ai fi avut de ce sa iti faci probleme legate de prosoapele folosite…masajul taialandez pe care l-am facut acolo a fost cel mai tare masaj de care am avut parte pana acum si de atunci tot incerc sa gasesc pe cineva care sa imi faca genul ala de masaj si aici, in Romania, din pacate cam fara succes .

Tailanda este o tara a contrastelor, ceea ce o face cu atat mai interesanta decat multe alte tari. Si poti alege ca dintr-o experienta de genul asta sa ramai cu partea buna sau rea a lucrurilor…tine de alegerea fiecaruia.

Si mai conteaza foarte mult si cu ce asteptari vizitezi o tara (de exemplu, am fost in Bulgaria, la mare, exact ca la pomul laudat si ce s-a intamplat…. dezamagire totala).

Despre Tailanda s-au scris si se vor scrie in continuare foarte multe. E marketing…nu prea cred. Sunt doar experientele si relatarile unor oameni care au fost acolo si care nu cred ca s-au gandit la conceptul de marketing in secunda in care au postat un review pe un site.

Dupa cum spune si zicala: "Beauty is in the eyes of the beholder". Ceea ce ii place lui x si y nu ii va placea si lui z…adica pe scurt totul este relativ si fiecare vede ceea ce vrea sa vada. E pacat ca ai ramas cu impresia asta dupa o calatorie in Tailanda. Incearca sa vezi partea pozitiva a experientei pe care ai avut-o. Personal nu cred ca exista sejur/concediu sau calatorie perfecte…fiecare are partile bune si rele. Important este cu ce amintiri ramai dupa.

Diaura* [20.11.13 10:33:57] »

@anaidiana:

Bun venit pe AFA, chiar daca inceputul este mai degraba unul in care nu ne recomanzi o vacanta de cateva mii de Euro si o experienta unica.

Nu pot sa nu remarc asemenarea intre impresiile tale, perioada vacantei, varsta si programul vacantei, cu cele ale colegei ANDRONICA. (dar sa nu ma pierd in astefel de remarci...).

Vad ca de servicii si de cazare ai fost multumita. Ma gandesc ca tot acei oameni " nespalati " au facut acest lucru posibil.

Vad ca de bucatarie ai fost extrem de nemultumita. Asta se refera strict la mancarea vazuta pe strada pe care banuiesc ca nu ai incercat-o sau si de cea de la restaurante? ... ca undeva ai mancat si tu zece zile...

Asa cum am mai spus, in Thailanda nu am fost, dar in tarile arabe unde am ajuns, am aflat ca oamenii stiu sa foloseasca o multime de plante care pe langa efectul aromatizant, asupra carnii expusa in plin Soare la 35-40 grade, sunt si conservanti naturali exceptionali, care nu lasa carnea sa se altereze cel putin 24h. in conditiile in care nu este tinuta la rece. Cu siguranta si thailandezii au secretele lor in gastronomie si ce pare dezgustatot pentru noi... e firesc pentru ei. Ca o paralela intre gusturi; cati oameni ar manca celebrul carnat numit " sangerete " preparat cu sange crud, carne, grasime si paine, daca nu ar fi " educati " cu acest concept si cu acel gust specific?

Spui ca in general cam totul ti s-a parut mult mai murdar decat in Romania... ca nu recomanzi Thailanda, pentruca este mult marketing si dupa parerea ta asta e un lucru rau. Macar de am fi si noi in Romania capabili sa atragem tot atat de multi turisti facand ce fac ei...

TraianS [20.11.13 10:50:04] »

Sunt de acord cu cele zise si de aceea am si votat cu 900 PMA, reviewul.

De obicei aspectele neplacute ale unei calatorii sunt uitate, date foarte usor deoparte si se mentioneaza doar capitolele frumoase.

Ar fi si culmea. Te intorci acasa si te intreaba lumea:

"-Unde ai fost?

-Pai in Thailanda!

-Wow, ce tare... si cum e? "

Te apuci sa-i zici ca-i "naspa"? Nu prea cred.

Te lauzi ca te-ai dat cu elefantul, l-ai gadilat dupa urechi pe Buddha, Phi phi, barci, orhidee, zambete, minuni etc.

Aspectele negative (sau cele ce te izbesc intr-un mod negativ poate doar datorita socului cultural) trebuie si ele mentionate. Astfel de reviewuri sunt folositoare, chiar daca par "one sided" la prima vedere.

Corina70 [20.11.13 15:03:22] »

un review obiectiv si echilibrat tocmai asta ar trebui sa contina, si partile negative sau mai putin placute experimentate de fiecare in parte, asa cum le-a trait sau perceput. nici mie nu-mi plac acele impresii de calatorie unde absolut totul e laudat si descris la superlativ.

tot atat de adevarat este si faptul ca anumite destinatii exotice sunt partial sau total incompatibile cu felul de a fi si modul de viata al multora dintre noi, care apartin generatiei trecuta de 40 de ani de obicei. de la o anumita varsta unii incep sa devina mai pretentiosi, mai carcotasi, capata experienta de viata, vad detalii care altora le scapa din pricina tineretii, entuziasmului sau lipsei de experienta.

asa ca o documentare prealabila e mai mult decat necesara si bine-venita, tocmai pentru a-si alege fiecare destinatia de vacanta compatibila cu felul lui de a trai, cu pretentiile si tabieturile fiecaruia. iar pe AFA poti dialoga foarte bine cu cei care au fost inaintea ta intr-o anumita destinatie, pentru a cere detalii si informatii suplimentare.

eu, de exemplu, nu m-as duce nici gratis intr-o tara/destinatie unde e frig, unde e zapada peste tot, samd. de ce?pentru ca nu-mi plac deloc iarna, zapada, frigul, muntii. eu sunt fan mare si plaja. asa ma relaxez si imi incarc eu bateriile.

si pentru ca sunt pretentioasa in privinta curateniei, este foarte posibil ca nici mie sa nu-mi placa thailanda daca as ajunge acolo vreodata (ehe, vise, taica, vise...), prin prisma celor descrise de autoarea acestui review. sau mi-ar fi extrem de dificil sa trec asa ceva cu vederea, sa ma prefac ca nu exista si ca wow - ce peisaje minunate si experiente unice am avut.

MCM [20.11.13 16:43:56] »

Este foarte adevarat, am spus-o si-o mai spun, ca noi oamenii suntem diferiti (daca am semana, va dati seama ce plictiseala ar fi). Asta ar fi din ciclul "Panseul zilei"

Ca o vajnica turista ce sunt, care nu se sperie/teme/scarbeste de zborul indelung cu avionul, de saracia tarii vizitate, de conditii mizere gasite etc, as avea cateva vorbe despre Thailanda. Am vizitat-o ce-i drept in 2002, nu stiu daca de atunci conditiile s-au imbunatatit ori s-au inrautatit. Cert este ca: era mizerie, erau mirosuri, era o viata de noapte extrem de... diversa (asta ca sa ma exprim elegant, am vazut fete de 14 ani cu turisti de 60 de ani, am fost "agatata" in club de catre o thailandeza. Socul initial a fost extrem, pana am realizat ca era un modus vivendi, pe care, cu cat il intelegeam mai repede, cu atat puteam trece mai usor peste cultura total diferita de cea pe care o stiam). Am trecut cu un ghid localnic prin ghetourile lor (nu-mi amintesc termenul corect), unde era sa ramanem sub forma neinsufletita. Am vazut copii traind in conditii de mizerie crunta, am vazut turisti profitand (in toate felurile) de saracia locuitorilor. Am vazut locuitori profitand de nestiinta si credulitatea turistilor. Era ca la razboi, care pe care.

Dar... nu pot spune ca am fost scarbita sau dezamagita. M-as intoarce oricand acolo.

M-as intoarce pentru mancarea lor minunata (supa de creveti, salata de papaia), m-as intoarce pentru naivitatea din ochii copiilor, pentru disperarea din ochii mamelor. M-as intoarce pentru a-mi da sansa sa apreciez ceea ce am, si pentru norocul pe care l-am avut ca nu m-am nascut acolo. M-as intoarce pentru frumusetea plajelor. M-as intoarce sa pot constata ca viata este extrem de nedreapta, pentru ca mie mi se pare incredibil de nedrept ca orice fiinta de pe lumea asta sa profite de pe urma unei alte fiinte. Si totusi asta se intampla, Se cheama legea supravietuirii celui mai puternic si mai adaptat. Se cheama VIATA.

le_maitre [20.11.13 18:40:26] »

@all: Pentru că acolo unde e scandal şi exotism sar şi eu la bătaie...

Stimaţi Colegi, cu tot respectul, eu mi-s de acord cu multe dintre cele spuse de anteriorii postatori de impresii şi ecouri. Nu voi menţiona, pentru a nu plictisi, cu ce anume.

Dar... zic că nu am fost în Thailanda până acum, deoarece încă nu am paşaport, aştept intrarea pe bază de C. I.

În ideea de altă faţă a Potenţialului Frumos... Master Traian tocmai ce a scris un rew "altfel" despre Paris (vezi aici pentru exemplificare impresii ). Este mult mai accesibil ca destinaţie însă trebuie eludat mitul Împărăţiei Franceze perfecte. Trebuie să vedem şi o altă latură, zic eu, pentru a pune în balanţă potenţiala dezamăgire alături de extaz.

Normal că dacă vei plăti o sumă sensibil sporită îţi doreşti să vezi Frumosul în special. Călătoria până pe meleagurile celor cu ochi oblici nu costă cât cea până la colţ în Europa, poate doar dacă stai la 5* plus.

Eu propun ca, cei care nu Am Fost (încă) Acolo, dacă ne dorim asta, să încercăm a da o raită - când ne vor permite finaţele şi timpul de odihnă - să vedem Dumnezeului cu ce să mănâncă LIVE această faimoasă/hulită Thailandă şi apoi să emanăm impresiile la cald pentru a ajuta şi alţi potenţiali visători. E bine ca termen 2015?

@MCieMa: Cuvintele ecoului tău mă unseră maxim pe cerebel! Te aştept cu impresii în stilul consacrat apropos de cultura respectivă, plus foto scoase de la naftalină!

Alex_Macedo [20.11.13 19:11:24] »

Intodeauna... poate si prin pretul platit... avem asteptari... peste asteptari, dintr-un anume loc! Evident ca "nu ne iese", la fiecare plezneala de degete. Perceptia trebuie gandita de acasa!... adica? ... cum... gandita de acasa?

Adica: Du-te unde, sufletul tau doreste dar, fara sa-i spui (sufletului), ca poate fi dezamagit!

Mizerie este peste tot, chiar daca ne facem ca nu o vedem. Asa este si in vacanta. Cauta ceea ce iti va aduce placere in spirit si suflet, pentru ca altfel, (cum bine zice colega noastra MCM)...

... de aceea... trebuie sa te bucuri de momentele PLACUTE traite atunci, in acea clipa... că mizeriile, le cam stim...

no_oxigen [20.11.13 21:06:23] »

puii aia eclozati... uhh par si cam vineti si cam de ceva vreme. O idee buna si cu partile negative, macar stii la ce te astepti si nu mai estev un soc.

MCM [20.11.13 21:19:56] »

@le_maitre: multumesc draga maestre pentru vorbele laudative. Ai grija ca ma inveti rau (ca sa nu zic prost ca nu se potriveste). Si stii cum este cu muierile aprige si pasionale, ca doar ai una langa tine ). Din pacate impresiile sunt extrem de indepartate, totusi unele dintre ele au lasat aprente senzoriale adanci, pe scoarta puternic incercata de anii scursi intre timp. Imi amintesc cu placere cum am muscat dintr-un balut (asa se cheama embrionul de pui fiert in ou), cum grupul nostru a fost atacat noaptea de tailandezi cu cutite (in momentul in care un grup de 3 fete si 5 baieti, insotiti de ghid, noaptea, am dorit sa cunoastem real life-ul tailandez. Eh... curajul tineretei inconstiente). Imi amintesc cu placere de plaja superba Kata Yai cu nisipul alb-alb. Imi amintesc de gerul resimtit la intoarcerea in tara, pe 19 ianuarie 2002, noi venind bronzati si fericiti. Asadar, dragilor, mergeti in Thailanda, chiar si numai pentru a va putea face propriile pareri.

@Alex_Macedo: drag prieten, al nostru, al tuturor (@All - stiu ca ma veti aproba cand veti citi), iar ai dreptate cand spui

Cauta ceea ce iti va aduce placere in spirit si suflet

. Este usor sa ne lasam coplesiti de mizeriile care ne inconjoara, indiferent ca suntem turisti sau la noi acasa, daaaar... este mult mai placut sa alegem sa vedem lucrurile frumoase, care ne aduc multumire si ne fac fericiti. Cu atat mai mult, in cazul de fata, cand facem lucrul asta pe bani adevarati. Asta nu inseamna sa fim orbi, sau sa negam realitatea. Insa, sunt convinsa, ca putem gasi ceva frumos oriunde, chiar in privirea unui copil care incearca sa pacaleasca niste turisti veniti in tara lui. Imi place cum gandesti )

MCM [20.11.13 21:26:42] »

@no_oxigen: De fapt nu sunt pui eclozati. Se cheama balut si sunt embrioni de pui (neeclozati) care sunt fierti in ou - avand diferite varste, masurate in zile. Este o mancare specifica in Vietman, China, Cambodgia si se pare ca este afrodiziac ) Si sa stii ca nu te obliga nimeni sa manaci. Nici balut, nici carcalaci, nici scorpioni, nici larve... nimic. Insa, daca stai bine cu stomacul, poti incerca. Eu am incercat si balut, si furnici si sarpe. Sau stinky tofu in Taipei.

Alex_Macedo [20.11.13 22:00:21] »

@MCM:

Saru'mana!

... am apreciat dintodeauna, vorbele-ţi cu tâlc si har!!... ehm... dar... ca afrodiziac... chestii... neeclozate?

Brrrrrrr... cum ar fi ca, Baba Cloanţa să juiseze la basca lu' Dorel Basculantu'... Bleah! Imagine that!

ariciu [20.11.13 22:28:37] »

Am citit acest rw, o dată, de două ori... Încă mă gândesc dacă şi cum votez. Ideea e că au fost subliniate doar aspectele negative. Cred că ar fi trebuit prezentat totul, cu bune şi cu rele.

Am citit mult despre Thailanda, nu am ajuns încă acolo, din păcate. Pe tedoo sunt prezentate multe aspecte, unele bune, altele mai puţin bune. Mi-ar fi plăcut să citesc mai complet. Adică... nu cred totuşi că e dracu' chiar atât de negru. Sau poate e? ...

Ce gust aveau chestiile alea? E o întrebare pentru oricine a gustat aşa ceva: balut, larve, furnici, şerpi, etc... ciudăţenii într-un cuvânt...

anaidiana [21.11.13 01:48:15] »

Dragii mei,

Va multumesc tuturor pentru comentariile facute. Fiecare isi alege destinatia de vacanta in functie de nevoi, dorinte, fantezii, bugetul si de ce nu chiar si de context. In cazul nostru (al meu si al prietenului meu) a fost o destinatie pe care prietenii nostri, proaspat casatoriti au ales-o pentru a-si petrece ~ luna de miere~si ne-au invitat sa-i insotim. Voiau o destinatie unde sa aiba parte atat de vizitat cat si de relaxat. Asadar dupa ce ne-am interesat si cautat informatii despre Thailanda, gasind numai pareri bune am plecat entuziasmati fara sa fim pregatiti pentru ce urma sa vedem. Am vazut contraste mari, iar ca sa dau si un exemplu, aeroportul din Bangkok pe care am aterizat, a fost cel mai mare aeroport vazut de mine vreodata, insa nu inteleg murdaria care se regasea pe el. Au o super infrastructura, insa oamenii traiesc jalnic, nu au parte de educatie.

MCM> Pe de alta parte referitor la ce ai spus ca te-ai intoarce sa constati cat de nedreapta este viata, nu cred ca trebuie sa zbori pana in Thailanda ca sa contati asta, ai atatea exemple la noi in tara.

Diaura> Am gasit un restaurant in Bangkok, in apropierea hotelului Holiday Inn, in regim bufet suedez, unde cu 550 Bahti puteai lua pranzul, iar cu 800 Bahti cina. In Phuket, am cinat la restaurantul VitaPorn unde ne-au muscat purecii de picioare, care avea un meniu variat si preturi rezonabile. Pana sa descoperim acest restaurant din Phuket am incercat la alte restaurante unde efectiv mi s-a intors stomacul pe dos (unul dintre prietenii nostri chiar a vomat). Concluzia noastra (6 persoane) a fost ca pentru curatenie trebuia sa platesti mai mult.

Daca totusi ajungeti in Bangkok va recomand o croaziera (de lux- pentru conditii) pe raul (murdar si urat mirositor la baza) Chao Phraya de unde puteti admira podul si orasul, pe timp de noapte.

In Bangkok am mai mers la o seara de Ping Pong, este acel joc in care femeile arunca o minge de ping pong din vagin in diverse directii, inclusiv paharul din care bei. Am nimerit intr-o bodega mizerabila, plina de huligani (poate exista si altele mai high class), unde isi desfasurau activitatea niste femei triste si fara pic de entuziasm pentru ce faceau.

O zona placuta in Bangkok si ceva mai curatica, dar tot urat mirositoare este Asiatique market, unde gasesti multe terase/restaurante, magazine si acele acvarii cu pestisori care iti curata picioarele.

Mizeria, murdaria, focarele de infectie la care fac referire nu se datoreaza turistilor... ci localnicilor. Spre exemplu in preajma tarabelor unde se vindeau fructe, legume si alte alimente erau gramezi de resturi, de ambalaje, sobolani si libarci. Am vazut 6 sobolani in mai putin de 100 de metri, in apropierea hotelului Holiday Inn. Nu ai nevoie de pubele ca sa colectezi gunoiul, ci doar de niste saci. Mi s-au parut nesimtiti.

Bineinteles ca tu alegi cu ce impresie sa te intorci, insa daca vezi un rahat in mijlocul drumului ai doua optiuni: fie pretinzi ca-i prajitura eventual calci in el, fie il vezi ca pe ce este si il ocolesti.

Sper sa va fie de folos informatiile. Eu mi-as fi dorit sa le aflu intainte sa plec, macar pentru a sti la ce sa ma astept.

webmaster [21.11.13 09:02:20] »

@anaidiana: Ne-am bucura dacă ai scrie câte un review distinct de cazare şi pentru hotelurile in care ai stat, Holiday Inn, Karon Beeach Movenpick etc.

Aceste impresii pot fi folositoare celor care caută cazare in acea zonă.

De asemenea te aşteptăm şi cu alte impresii de călatorie din Thailanda sau din alte vacanţe.

Mulţumim.

Michi [21.11.13 18:40:02] »

Există un serial˝ Lumini şi umbre˝.

Tu ai disecat cu virtuozitate umbrele dar Tailanda, ţara surâsului este căutată pentru templele şi monumentele ei şi în subsidiar pentru modul în care trăiesc milioane de oameni săraci.

Şi mie mi-a puţit fiertura de serpi şi broaşte din cazanele care clocoteau pe marginea străzii şi mie mi-a fost milă de cei care trăiesc în locuinţe lacustre, săraci lipiţi apei (la noi se spune lipiţi pământului).

Bankokul are 400 de temple şi dacă nu ai văzit Buda culcat, lung de 45m şi înalt de 15m, Buda de smarald, totul de jad îmbrăcat în foiţă de aur, templul zorilor, vrchea capitală a Siamului Ayuthaia sau un spectacol cu elefanţi sau bazinele de crocodili fioroşi sau nu te-ai plimbat cu barca pe Chao Praya, înseamnă că n-ai fost în Tailanda, spun figurativ desigur.

La Pattaya am fost la un spectacol cu transsexuali despre care jurai că sunt femei superbe şi ca şi tine am văzut la un bar o femeie cu o musculatură grozavă undeva.

Îmi pare rău să-ţi spun că ai plecat neinformată cât de cât. Sunt sigură că aţi crezut că e o destinaţie exotică dar aranjată made in USA.

Pentru curăţenie şi ordine am vizitat ţările nordice, pentru rafinament Coasta de Azur. Apropio de confort: la Bankok am stat în cel mai elegant hotel pe care l-am vizitat, Radisson de 4 stele.

La o asemenea provocare ori citeşti şi documentezi înainte şi după cum a făcut colegul nostru Traian S care a scris reviewuri excepţionale despre Japonia, ori dacă nu ai aplecare spre studiu, cum e şi cazul meu, am apelat la o agenţie la care am avut noroc să găsim o ghidă de excepţie.

The Critique [21.11.13 20:09:36] »

Draga anaidiana,

Bangkok-ul este una dintre cela mai mari metropole din lume, in care locuiesc aproximativ 6 milioane de oameni. Turistul care ajunge pentru prima data in Bangkok este zapacit instant de aglomeratie, trafic, sumedenia de mirosuri placute sau neplacute, etc., la toate astea adaugandu-se si socul cultural. Si ca in orice mare oras exista si gunoaie, stranse sau nu, si la fel si sobolani (in cazul in care nu stiai, exista sobolani si in Bucuresti). Nu spun ca asta este un lucru normal, dar mi se pare ca prin review-ul facut de tine acestei tari, nu ai facut altceva decat sa pui accentul exclusiv pe lucrurile negative. Iar cineva care nu a fost acolo, dar care citeste in schimb review-ul tau, isi face o impresie total eronata despre una dintre cele mai frumoase destinatii de vacanta din lume (in opinia mea). Si mai mult decat atat, mi se pare ca ai exagerat maxim cand ai facut analogia de mai jos:

"Bineinteles ca tu alegi cu ce impresie sa te intorci, insa daca vezi un rahat in mijlocul drumului ai doua optiuni: fie pretinzi ca-i prajitura eventual calci in el, fie il vezi ca pe ce este si il ocolesti".

Imi pare tare rau pentru tine ca te-ai intors cu imaginea asta din Thailanda, dar intr-adevar nu cred ca te-ai informat suficient inainte sa pleci acolo. Pentru mine personal, daca as putea, maine m-as muta definitiv acolo, fara nici cel mai mic regret.

Tuturor celor care nu au calatorit inca in Thailanda le doresc din toata inima sa ajunga macar o data pt. ca o astfel de calatorie este unica si foarte interesanta si cred ca cineva isi poate forma propria opinie doar din experienta personala.

virginia61 [04.03.18 07:32:56] »

HELLO,

Am votat cu 900 de puncte review-ul pentru contrastul pe care il aduce si din respect pentru parerile diferite ale oamenilor.

In ce ma priveste, am facut deja 2 vacante acolo si am insumat peste 30 de zile, am batut Thailanda de la nord la sud si recunosc ca o iubesc. Iubesc mancarea de pe strada care mi se pare delicioasa si foarte proaspata, nu am nici o frica ca m-as putea imbolnavi, iubesc saloanele de masaj de peste tot si de pe plaje, jungla, natura, chiar si sopirlitele geko care uneori ne-au fost vecine de camera (decare la inceput ma temeam un pic). E cald, e umed, e viata... Iubesc faptul ca toaletele lor nu au mirosul acela de urina statuta pe care il intalnesc prin multe capitale cu staif si pretentii (nu-mi dau seama cum pot face asta, in toate micile dughene au toalete, nu cer bani sau consumatie ca sa le folosesti ca unele restaurante civilizate bucurestene), imi place buna crestere a oamenilor, lipsa de agresivitate. Si faptul ca eu nu am reusit sa simt ca ar mirosi a transpitratie vreunul ceea ce nu as putea spune despre alte locuri. Ne-au dus si pe noi soferii de tuk tuk in alta parte (in BKK se poarta asta) ca sa isi ia comision. Am mai patit si altele, amuzante pentru noi. Trebuie sa traiasca si sa castige si ei.

Sobolani nu am vazut pe unde am fost (nu am fost la Pattaya si nici nu vom merge) sunt sigura ca sunt, am vazut in special in Bali si in general in Indonezia pentru ca ei pun anume pe strada mancare pentru toate animalele. Ei traiesc in comuniune cu animalele, nu ucid, nu distrug ca sa salubrizeze. E o alta mentalitate fata de cea vestica. Pe de alta parte e clima tropicala cu o natura generoasa deci sunt plante imense, paduri, insecte, animale, soparle...

Nu e un imperiu salubrizat si dezinfectat de otel si sticla.

Sobolani sunt si la NY si in Londra (foarte multi chiar). Poate ca acolo mai degraba au de-a face cu mizeria.

Pentru mine ramane locul in care m-as intoarce mereu. Imi pare rau ca nu ti-a placut, sper ca alte destinatii sa-ti placa mai mult si sa descoperi destinatia care sa se potriveasca dorintelor tale si in care sa te intorci cu drag asa cum as face eu cu Thailanda.

Alex_Macedo, anaidiana, ariciu, Corina70, Diaura*, le_maitre, MCM, Michi, no_oxigen, The Critique, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda:

• pagină generată în 0.052009105682373 sec