ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2013
  • --- M ---
    DIN: Cluj
    ÎNSCRIS: 18.10.13
    OCT-2013

Cuvintele sunt putine sa descriu...

La Compagnie Creole - Bleu Jaune Et Vert (1989)

Salutare prieteni. E prima data cand scriu impresii de calatorie, pana acum fiind doar un cititor al lor de pe acest site.

Sa va descriu in cateva cuvinte cum am ales Seychelles. In 1997 intamplator trecand de pe un canal pe altul am dat peste Miss World sau Univers care se desfasura in Seychelles. Aveam 12 ani atunci si m-am indragostit iremediabil de aceste insule. Atunci mi-am zis "cand o sa ma casatoresc acolo voi merge in luna de miere", asa ca anul acesta in septembrie m-am casatorit si in octombrie am plecat in Seychelles, fara ca sotia mea sa stie unde mergem.

Am plecat pe cont propriu, nu sunt adeptul agentiilor doar am terminat Geografie Turism ar fi culmea sa nu imi pot organiza o excursie. (macar atat). Am plecat asa: Cluj-Roma 700 RON 2pers, Roma-Addis Ababa Etiopia (escala 3 ore) dupa care via Mahe Seychelles 1178 Euro 2 pers. Am zburat cu Ethiopian Airlines o companie ok. Cu check in ul de pe Roma am avut ceva probleme dar s-a rezolvat intr un final. Totul s-a platit online.

Ajunsi in Seychelles ne-au lovit direct cele 31 de grade celsius si un soare stralucitor. Rezervarea am facut-o de pe booking si am optat pentru BAY VIEW VILLA, 770 Euro pt 7 nopti fara mic dejun. II o vila foarte ok, o curatenie ireprosabila, personal foarte amabil, camera mare cu o baie imensa (cel putin a noastra asa era). Transferul de la aeroport la vila l-a cerut proprietarei care ni l-a si oferit numai ca ne-am pacalit un pic 30 euro 15 km iar inchiriatul unei masini ii 35-40 euro pe zi. Sa va descriu insula nu are rost Tot ce ati citit de bine despre Seychelles ii adevarat, tot ce ati vazut poze Seychelles ii adevarat fara fotoshop.

Asa ca o sa vb "tehnic mai mult". Preturile cam piperate si sa va dau cateva exemple. O bere 24 rupee aprox 7 lei 280ml. o masa la restaurant unul asa mediu 180-200 ron de cuplu un aperitiv si un fel principal si o jumate de litru de vin. Exista si varianta take away unde poti manca cu 12 lei de pers dar nu se compara cu cea din restaurant. Va recomand restaurant CHEZ PLUME. foarte ok. Daca alegeti Mahe va recomand sa optati pt cazare in partea de sud-vest, vest sau nord-vest avand multe golfuri apa este foarte linistita si putin adanca, in est nu sunt plaje foarte multe iar valurile sunt destul de mari.

Merita sa va inchiriati masina pe toata durata sejurului ca sa puteti vizita insula si sa optati in fiecare zi pentru alta plaja pentru ca sunt o gramada si sunt foarte frumoase.

Poti face baie la orice ora indiferent ca ii innorat sau ploua sau ii noapte, apa este foarte calda. Plajele sunt toate publice deci puteti sa va asezati prosopul oriunde.

Cam asta ar fi in mare experienta Seychelles. o sa mai revin cu poze si alte detalii

Trimis de SSD si SMB* in 17.11.13 18:57:28
    Validat / Publicat: 17.11.13 20:10:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SEYCHELLES.

VIZUALIZĂRI: 10979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SSD si SMB*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 tocmai si-a depus ouale

[17.11.13 19:46:24]

@SSD si SMB mă bucur pentru că ai făcut acest pas devenind un membru activ AFA, este ca atunci când din crisalidă se naşte un fluture ...

P.S...era să uit ...Casă de piatră şi multe multe călătorii de care să ne bucurăm şi noi1

[17.11.13 22:31:43]

@SSD si SMB:

Rezervarea am facut-o de pe booking si am optat pentru BAY VIEW VILLA

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a aceslei destinaţii.

SSD si SMB*AUTOR REVIEW
    [20.11.13 19:53:33]

@webmaster13: Ciao, am scris cateva impresii despre Polonia dat vad ca nu au aparut pe site. Oare de ce?

[20.11.13 19:58:27]

@SSD si SMB: Te referi la acest review click aici, altul oricum nu vad!

simihaian
    [31.01.15 07:48:40]

Plecam in croaziera in oceanul indian, este nevoie sa ne vaccinam impotriva malariei?

Multumesc mult.

Astept raspuns de la cei care au fist acolo

SSD si SMB*AUTOR REVIEW
    [31.01.15 09:35:27]

@simihaian: pt seychelles noi nu am facut nici un vaccin

susu
    [12.01.18 17:10:53]

Multumim pentru impresii. Anul asta cred ca o sa ajung si eu. O sa-mi organizez singura vacanta si as vrea sa stiu daca e vreo problema cu transferurile intre insule, daca gasesc la fata locului fara rezervare online. O sa am cazare mai intai pe La Digue apoi in Praslin, fara Mahe deci va trebui sa iau avion sau feribot prin Praslin mai intai. Se gasesc si triciclete in La Digue? Multumesc

simihaian, SSD si SMB*, susu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanţa în Seychelles: