ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2013
DIN: Radauti
ÎNSCRIS: 24.01.11
FEB-2013

Locatie buna, raport calitate - pret excelent.

City Hotel Pilvax ***

1052 Budapest, Pilvax köz 1-3.

Pagina Oficiala: cityhotel.hu/en/city-hote ... pilvax-budapest

Descrierea de pe booking.com:

”Situat în zona pietonală din centrul Budapestei, pe o stradă liniştită şi fără trafic auto, Hotelul Pilvax este la doar câteva minute de mers pe jos de animata stradă Váci. În hol există un colţ de internet gratuit, iar hotelul oferă acces Wi-Fi gratuit în toate camerele.

Staţia de metrou Ferenciek tere este la doar 2-3 minute de hotel şi oferă acces facil la principalele puncte de atracţie ale impresionantei capitale a Ungariei.

Camerele confortabile sunt dotate cu aer condiţionat şi sunt ideale pentru relaxare, după o zi obositoare de afaceri sau vizite la obiectivele turistice.

Camerele Hotelului: 32”

Pentru a doua venire la Budapesta, ma interesa un hotel cat mai aproape de Váci utca si de Piata Acoperita, deoarece aveam de gand sa mai fac cateva cumparaturi inainte sa merg acasa.

Zborurile atat la venit cat si la plecare au fost in timpul zilei si am folosit metoda autobuz+metrou pentru a veni si a ma intoarce la aeroport. Hotelul este in apropierea statiei de metrou Ferenciek tere.

Se faceau ceva lucrari prin zona, dar am gasit hotelul destul de usor. De la iesirea de la metrou, mergi pe o staduta iar apoi faci dreapta pe o strada pietonala. Prima data cand am vazut hotelul, nu am fost sigur ca am ajuns unde trebuie deoarece numele de pe firma era “City Panzio” si “Restaurant”, langa. Nu observasem scris Pilvax, dedesubt.

Era un tip care fuma langa usa cladirii si l-am intrebat daca asta era “City Hotel Pilvax” si a spus ca da. Era receptionerul. Check inul a decurs repede si am mers in camera. Hotelul are doar doua etaje si nu are lift. Se urca pe niste scari destul de frumoase.

Camera

Camerele sunt mari, spatioase, tavan inalt, iar fereastra inspre strada pietonala, e mare cat tot peretele. Prima data am crezut ca va fi frig, dar a fost ok. Ai senzatia ca esti in vitrina unui magazin :)

Paturile erau doua single unite, dar nu se creea discomfort. Cearsafurile, paturile... tot curat.

Televizoarele erau de tip vechi, dar isi faceau treaba.

Am sunat la receptie si am intrebat parola la wireless. Am intrat de pe mobil. Mergea ok. Internetul e free.

Mai sunt doua calculatoare in lobby, care se pot folosi. Am avut de facut niste check inuri la wizz si am incercat sa le fac la calculatoarele din lobby, dar nu au printer. Cel de la receptie mi-a zis sa le salvez si sa i le trimit lui prin email si le printeaza la receptie. Problema e ca acele computere sunt astfel setate ca sa nu poti salva nimic. Sunt doar pentru internet si deschizi doar browserul. I-am explicat problema si m-a lasat sa folosesc computerul de la receptie, de unde am putut printa check-inurile. A fost foarte de treaba tipul.

In rezervarea pe care am facut-o pe booking, nu aveam micul dejun inclus si am mai platit 6 euro de persoana pentru micul dejun. Micul dejun a fost bun. Fac buffet suedez... cascaval, salam, cremvusti... etc. A fost bine. Merita aia 6 euro.

Intr-o seara, sau intr-o dupa amiaza am si mancat la restaurantul lor. Mancarea a fost foarte buna, preturile rezonabile si incearca sa serveasca si sa se prezinte foarte de "high standard". Nu mai tin minte ce-am mancat, dar a fost bine. Am mai intrat in discutii cu chelnerul despre meciul Romania-Ungaria, care avea sa se joace. Eu i-am urat alor lui succes, el noua. :) Serviciul ok, masa buna.

La minusuri?

Cladirea hotelului e tot o cladire veche – cu prestigiu, care parca ar fi fost nationalizata si facut un hotel comunist in ea. Restaurantul insa are stralucirea de odinioara, dar senzatia pe care am avut-o despre camera a fost una de “austeritate”... sa-i zic asa. La capitolul curatenie, cearsafuri, prosoape etc. nu am avut insa, nimic de comentat.

Oricum a fost bine. Pretul a fost de 35.70 de euro pentru dubla si am mai platit 6 euro de persoana pentru micul dejun. Raport calitate-pret foarte bun, iar locatia e excelenta. Am facut ceva cumparaturi de prin zona, iar la vizite m-am axat mai mult pe sud. Vizitasem nordul, cand am stat o statie mai la nord, la Paprika Apartments (vezi impresii).

Recomand atat hotelul cat si restaurantul hotelului.

Daca am uitat sa zic ceva, raspund cu placere la intrebari.

Vacante cat mai frumoase.

Trimis de TraianS in 14.11.13 14:27:42
Validat / Publicat: 14.11.13 16:07:17

VIZUALIZĂRI: 1675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De la statia de metrou Ferenciek tere, se urca putin inspre nord, iar apoi se face dreapta pe aceasta strada pietonala. Hotelul e imediat la dreapta.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.20 EUR pe cameră

TraianSAUTOR REVIEW
    [14.11.13 15:04:56]

Rog atasarea urmatorului clip: http://www.youtube.com/watch?v=KAnE71z9RbM. Multumesc.

Rezolvat

• SOCIALs