ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2013
    single

National Gallery of Ireland, Dublin

Adresa; Merrion Square West, Dublin 2, Ireland

Intrare libera

Intr-o zi de ianuarie, plecasem sa mai colind orasul, dar vremea ploioasa mi-a cam stricat planurile unei plimbari, asa ca am intrat in aceasta galerie de arta pentru a vedea si admira, lucrari de pictura si sculptura, irlandeze si europene. Din cate am vazut eu in Dublin, aceasta este singura adapostita intr-o cladire moderna, mai exact are o aripa noua, deschisa in 2002. Constructia a primit multe critici atat din cauza aspectului brutal de simplu care nu concorda cu cladirile din jur, cat si pentruca a necesitat demolarea unor case existente in acel loc. Muzeul are doua intrari; una prin Merrion Square si una prin Clare str.

Am intrat in muzeu si am fost impresionata de arhitectura moderna si de spatiile largi de expunere. Holul de la intrare este extrem de inalt iar de o parte si de alta a sa, sunt cafenele si magazine cu suveniruri. Vizita se face fara ghid si fiecare exponat are langa el o descriere ampla a lucrarii si a autorului.

Activitatea actualului muzeu de arta, a inceput dupa ce in 1853, la Marea Expozitie industriala, intr-un pavilion au fost expuse cateva lucrari de pictura. De acest proiect s-a ocupat cel mai de seama inginer irlandez al sec. XIX, magnatul cailor ferate, William Dargan. Mica expozitie a avut un succes atat de mare, incat s-a decis construirea unui spatiu dedicat artei, ca muzeu. La un an dupa marea expozitie, a fost infiintata Galeria Nationala, care a expus pentru inceput 112 fotografii realizate pe placi de cristal; asta intr-o vreme cand fotografia era o noutate si inca nu se inventase filmul flexibil si fotografia pe hartie. Zece ani mai tarziu galeria se instala intr-o cladire noua mai spatioasa.

Dupa realizarea constructiei, cateva personalitati de seama ale Irlandei au facut donatii spectaculoase, numai contesa Milltown participand cu peste 2000 de lucrari din colectia sa personala. George Bernard Shaw a lasat o treime din averea sa si din drepturile sale de autor acestei galerii. Henry Vaughan a facut si el o donatie constand in lucrari in acuarele, cu conditia ca acestea sa fie expuse doar in lunile ianuarie, pentru ca soarele sa nu le afecteze. Si din donatie in donatie, a crescut colectia si mii de oameni pot admira acum, lucrari din cele mai variate. In 54 de galerii sunt expuse peste 11.000 de lucrari.

Langa lucrarile pictorilor irlandezi mai putin cunoscuti de noi, sunt expuse lucrari de Picasso, Caravaggio, Monet, Goya si Van Gogh.

Pe langa operele de arta, relativ usor de inteles, pentruca sunt clasice (exista un al muzeu al artei moderne), un lucru m-a impresioant si in egala masura m-a lasat nedumerita. Am intalnit cateva grupuri de copii cu sindromul Down, unii prescolari, adusi de profesoare sau de educatoare in acest muzeu. Pentru acei copii era o mare provocare sa nu se piarda de grupul lor... cat despre a privi macar un tablou, nici nu era vorba.

In rest... o multime de vizitatori, de toate varstele, localnici si turisti, care preferau ca si mine sa se ascunda de ploaie intr-un muzeu si nu intr-un pub, asa cum recomanda o vorba veche irlandeza.

Trimis de Diaura* in 11.11.13 13:56:59
    Validat / Publicat: 11.11.13 16:22:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IRLANDA.

VIZUALIZĂRI: 3410 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Irlanda, Dublin - National Gallery of Ireland
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Dublin și împrejurimi: