ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2013
DIN: Focsani
ÎNSCRIS: 10.08.09
NOV-2013

Hotel decent cu pozitionare buna

Am petrecut in Hotelul Ikbal de Luxe 3 nopti, intr-o excursie pe care mi-am dorit-o de foarte multa vreme. Nu a fost o excursie pentru shopping si mai de graba una de relaxare, plimbare si de vizitare obiective importante, atat cat timpul ne-a permis.

Mentionez ca inainte de a pleca am cerut sfaturi pe acest site despre moneda in care se face plata si am primit foarte multe pe tema solicitat si nu numai pe acea tema. Tin sa va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebari!

In pret, asa cum este el mentionat, a fost inclus transportul cu avionul, cazarea pentru 3 nopti cu mic dejun pentru doua persoane, dar si transportul de la aeroport si invers, aceasta dupa ce am platit din pretul afisat cate 30 de Euro de persoana dus-intors. Am ales aceasta varianta, deoarce avionul a aterizat pe Aeroportul Sabiha Gokcen care se afla la o distanta de aproximativ 50 de km de hotel si n-am vrut sa fiu pusa in situatia de a cauta o varianta cat mai ieftina de transport direct in aeroport.

In aeroport am fost asteptati de persoana care urma sa ne transporte la hotel care avea in mana o lista atat cu agentia de turism cat si cu toate persoanele pe care trebuia sa le ia.

Traficul a fost infernal, dar ora de mers pana la hotel a trecut foarte rapid, pentru ca am avut ce vedea din microbuz, iar insotitorul nostru era foarte amabil si ne prezenta toate obiectivele pe langa care treceam.

Cazarea la hotel s-a efectuat extrem de rapid, fara completare de formulare sau alte date suplimentare: prezentare pasaport si inmanare cartela camera.

Am avut camera la etajul 7, cu vedere spre mare, o camera relativ mare, cu doua paturi, doua fotolii, masuta, toaleta cu oglinda, racitor si un dulap de dimensiuni relativ mici. Baia a fost destul de mare, cu cabina de dus foarte spatioasa. Camera avea un iz oriental, datorita aplicatiilor de pe peretele de la capatul paturilor si a catifelei albastre care dadea tusa finala a camerei.

Micul dejun se servea la etajul 8, acolo unde se afla restaurantul hotelului, programul fiind de la ora 07,00 pana la ora 10,00. Privelistea era superba, iar cafeaua se putea servi si pe terasa de pe acoperisul hotelului (acolo unde se putea si fuma). Inconvenientul, ca sa-i spun asa, la micul dejun erau mesele amplasate in stil cantina, adica mese mari, de cate 10 persoane si foarte putine mese de cate 4 locuri. Preferam sa ma trezesc mai devreme pentru a nu sta la masa cu persoane pe care nu le cunosc.

Micul dejun era foarte bogat si compus din: cascaval, doua feluri de mezeluri, omleta, oua fierte, carnati prajiti cu sau fara sos, placinta cu branza sarata, fel si fel de cereale, lapte dulce, branza cu smantana, unt, branza topita, fel si fel de gemuri atat la cutiuta cat si vrac, mere, clementine, caise confiate, stafide, vreo 6 feluri de fursecuri, halva, unt de arahide, foarte multe salate cu sau fara dressing, rosii, castraveti, suc de caise, piersici, portocale, visine, apa, cafea cu sau fara lapte, ciocolata calda. Sper ca nu am uitat ceva!

Ba da! Am uitat pescarusii care veneau pe pervazul geamului de la restaurant si cereau mancare. Erau de-ai casei si capatau mancare de fiecare data. :)

Trebuie sa mai spun ca hotelul este amplasat in Cartierul Laleli, un cartier in care se afla foarte multe magazine, cu fel si fel de haine, de unde se cumpara en gross. La o statie de tramvai de la hotel se alfa Grand Bazaar, la trei statii de tramvai de hotel se alfa Moscheea Albastra, Papatul Topkapi si Hagia Sophia, iar la sase statii de tramvai de la hotel se afla Podul Galata si Spice Bazaar. Am preferat sa merg cu tramvaiul pentru ca era foarte la indemana, iar calatoria costa doar 3 Lire Turcesti, aproximativ 6 lei.

Inchei prin a spune ca m-am indragostit iremediabil de Istanbul si ma voi intoarce acolo cu proxima ocazie!

Trimis de Clotilde in 10.11.13 21:24:43
Validat / Publicat: 11.11.13 07:48:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris

VIZUALIZĂRI: 2503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clotilde); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Hotelul Ikbal de Luxe
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.11.13 16:46:53] »

@Clotilde, eram ferm convinsa ca te vei indragosti de acest oras, nici nu ai cum altfel...

Am fost in aceeasi perioada se pare, ba chiar am fost cazate undeva la aprox. 600m de hotelul vostru...

Am o intrebare! Nu cumva, vineri ati vizitat Dolmabasa Palace?!

Clotilde [11.11.13 20:33:04] »

@maria55: Buna, Maria! Sunt inca sub imperiul sentimentului pe care-l nutresc fata de acest minunat oras! Oh, m-as intoarce chiar maine acolo!

Cat priveste intrebarea ta, vineri eram deja acasa, pentru ca ne-am intors joi dupa amiaza, deoarce am avut doar 3 nopti de cazare.

Krisko [16.11.13 01:09:31] »

@Clotilde: Ca alternativa la clasicele jetoane de plastic, pentru tot ce inseamna transport public se poate folosi un Istanbulkart.

Desi costa 10 lire, utilizarea lui reduce costul calatoriilor la 1.95 lire (in loc de 3).

Teoretic il poti folosi de maxim 5 ori in doua ore, in practica eu l-am folosit chiar mai mult fara probleme.

La fiecare a cincea calatorie (daca imi aduc bine aminte) pretul scade si mai mult, respectiv 1.25 lire.

Incarcarea lui cu credit se poate face la automate (meniu intuitiv/optiune lb. engleza) care sunt amplasate in general in zona statiilor sau la mare parte din chioscurile cu ziare/maruntisuri.

micutzu [17.11.13 19:33:51] »

Salut.

Astazi am reusit sa iti citesc si eu reviewul, foarte frumos si spun eu plin de informatii care pot ajuta si alti utilizatorii ai acestui site.

Ma bucur ca ai fost placut impresionata de Istanbul, asa cum banuiam cind ti-am raspuns la solicitarea ta. Te asigur ca te vei intoarce de mai multe ori acolo pentru ca exista un amestec de magie, istorie, traditie, modernism si un ceva care nu se poate exprima in cuvinte.

Ajung aici de 6-8 ori pe an, fac asta de 10 ani si tot nu am reusit sa vad tot. De fiecare data gasesc ceva nou care sa ma fascineze.

Ai ajuns pe malul Bosforului la restaurantele pescaresti? Daca nu gindestete la ele in timp ce iti planifici urmatoarea excursie.

TOATE CELE BUNE

Clotilde [17.11.13 22:43:55] »

@micutzu: Multumesc pentru aprecieri!

Deja ma uit dupa alte oferte pentru a putea pleca din nou acolo. Mi-as dori sa stau in alte parti, cu mai putine magazine en-gross. Si asta nu din cauza ca nu mi-ar fi placut zona, dar vreau sa incerc si altceva. De cate ori m-am intors acolo unde statusem deja, nu mi s-a mai parut atata de frumos.

Tu ajungi in Istanbul de 6-8 ori pe an? Deja te invidiez!

Ideea e ca habar n-am avut ce frumuseti ascunde Istanbulul si asa vrea sa ma reintorc pentru a-i descoperi si mai mult partea istoric.

La restaurantele pescaresti am ajuns, dar dupa ce am mers toata ziua si vizitasem ce am scris in review. Eram deja obositi si nu am mai avut rabdarea de a sta acolo la masa. Am vazut unul dintre restaurante in care in loc de scaune aveau mici butoiase, iar mancarea se prepara pe un vas poleit cu ceva aurit care se legana de mama focului.

Ce-am uitat sa scriu in review a fost ca dupa mesele extrem de delicioase de la restaurantele lor, asa s-ar fi potrivit un pahar cu vin sau macar o bere... Din pacate sau din fericire pentru ei, nu serveau alocool nici macar clientilor. Un singur restaurant am gasit cu alcool si asta din intamplare. Se impunea uneori cate o bere dupa un preparat din carne de miel. Dar ne-am descurcat si fara.

In rest... fara reprosuri!

carmen_22_09 [28.01.14 01:20:28] »

Ma bucur, ca a mai venit o membra in grupul "indragostitii de Istanbul"

Foarte util review-ul tau dar pana la urma nu ne-ai spus cum ai "facut" cu banii, ca ai avut zeci de sfaturi.

Ce varianta ai ales?

Clotilde [28.01.14 10:49:02] »

@carmen_22_09: Multumesc pentru aprecieri!

Cu banii am rezolvat foarte repede, pentru ca aproape de hotel erau multe case de schimb si schimbam Euro.

La restaurante nu era absolut nicio problema daca doream sa platim in Euro sau in Dolari, la fel ca si in magazine, deoarece turcii erau foarte flexibili si iti faceau imediat paritatea cu Lira Turceasca.

Am avut ceva emotii la intrarea la Topkapi, pentru ca acolo trona un afis prin care eram anuntati ca putem plati doar in Lire Turcesti, nu fusesem prevazatori sa schimbam mai multe la plecare, platisem ca sa intram si la Hagia Sofia, tariful de intrare era ceva mai piperat la Palat, iar case de schimb nu se vedeau prin apropiere. A mers in schimb sa facem plata cu cardul, slava Domnului, pentru ca altfel nu stiu daca mai ajungeam inapoi la Topkapi, cu care plecasem in gand inca de de acasa.

Abia astept sa mai trag o fuga macar tot de trei nopti, ca nu mai pot de dor!

carmen_22_09 [28.01.14 11:18:19] »

@Clotilde: Da, este absolut grandios acest oras.

Probabil ca ar trebui cateva zeci de vizite ca sa putem macar crede ca am vazut "tot " Istanbulul.

Noi peste tot am platit cu cardul, la cumparaturi si tot de pe card am scos cateva lire turcesti sa ne descurcam pe la tramvaie si alte "nimicuri"

carmen_22_09, Clotilde, maria55, micutzu