ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2009

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Potential urias, management dezastruos

Incep sa scriu aceste impresii, incercand sa fiu cat mai obiectiv si sa nu ma las influentat de patania mea din prima zi, din acest complex (vezi impresiile postate de mine la hotelul Royal Bay Elenite).

Webmaster mi-a clarificat, in mare parte, de unde vin aceste servicii dezastruoase oferite turistilor, anuntand la un "ecou" ca acest complex din Elenite a fost preluat de cei care detin si hotelul "victoria palace" din Sunny Beach. Si asta spune totul!

Legat de potential, vreau sa va spun ca cine a conceput acest complex a avut o viziune foarte buna. Ganditi-va ca hotelurile sunt cuprinse intr-un complex inchis, nu se poate intra decat daca ai bratara la mana, nu se circula cu masina inauntrul complexului, exista Aquapark inclus in allinclusive, apa si plaja sunt bune (excluzand portiunea din dreptul hotelului Royal Bay), iar dealurile din spate dau un cadru natural minunat, munte-mare, pe care nu prea il intalnesti in Bulgaria. Unde mai pui ca statiunea este singura de pe litoralul bulgaresc complet orientata catre Sud, ceea ce insemna mai multe ore de soare/zi.

Dar sa imi incep impresiile, inecercand sa acopar cat mai mult si sa atasez si poze cat mai sugestive.

1. SERVICIILE - mizerabile. Iata si cateva exemple:

- la receptie (asa cum am mai povestit la rubrica Hotel Royal Bay) in momentul in care am ajuns mi-au spus ca nu am cazare la ei, ci la Bay. Le-am aratat voucherul, pe care scria cat capul lor Royal park, le-am spus ca am primit email de confirmare de la ei dar nici nu au vrut sa auda. Efectiv mi-au intors spatele si si-au vazut de ale lor. Nici macar nu imi mai raspundeau la intrebari. Problema era ca nu am reusit sa o contactez pe doamna de la agentia din romania de unde luasem sejurul. A doua zi, cand m-am reintors la acest hotel (cei de la agentie rezolvand sa stau aici, asa cum platisem), mi-au spus ca trebuie sa astept dar ca oricum nu mai au camere seaview. Si am asteptat in hol vreo 2-3 ore, moment in care am explodat si m-am certat teribil cu ele, dupa care am primit si cheia de la camera. Bineinteles, fara seaview.

- la baruri, singurele lucruri permanente erau mesajele de pe paharele de tips: "Tipping is not a town in China" si "I don't work for thank you". Si asa si era. Fratilor, bulgaroii aia nici nu stiau sa zambeasca. Te serveau cam in sila, erau mereu tafnosi si foarte atenti la tips. Singurii ok erau cei de la barul din restaurant, la care mergeam doar la mese. Ei mai stiau sa zambeasca si le-am lasat 5 leva de drag. Pt asta m-au tinut minte si efectiv se bateau sa ma serveasca in momentul in care ma duceam la ei.

- camerista nu prea "a functionat" fara tips. Dupa prima zi, cand am uitat sa las vreun tips, ea doar a trecut prin camera si a indreptat asternuturile. A doua zi i-am lasat 5 leva pe tv si au inceput sa apara "aranjamentele" pe pat facute din prosoape, pijamale aranjate, etc.

2. CAZARE -ok

- camerele suficinent de mari, cu mocheta pe jos, cu pat mare si o canapea care nu era extensibila, pe care o foloseam seara cand ne mai uitam la tv. La tv nu prea aveai la ce sa te uti. Poate doar TVRi (ha, ha) si Eurosport Deutschland.

- baile cam micute, fara cada, doar cu o "bordura" la dus si cu o perdea cam ciuruita.

- balconul frumos si suficient de mare cat sa stai seara pe el la o bere.

- lifturile cam greoaie. In 80-90% din cazuri am mers pe jos desi eram cazat la etajul 6. Efectiv te saturai de asteptat si preferai miscarea. Am observat un lucru ciudat ca lifturile nu functionau independent ci plecau impreuna mereu.

3. BUCATARIA SI MASA - modeste. Daca este sa compar tot cu Bulgaria, cu sejurul de anul trecut de la Nessebar ma iau cu mainile de cap. Efectiv nu prea aveai ce sa mananci, mancare prost gatita, multe tocanite cu sosuri. Ca dovada, la cartofi prajiti care erau pusi la sectiunea kids era mereu o coada imensa. Prajituri am inceracat sa mananc de 2 ori si tot de atatea ori am renuntat dupa primele 2-3 lingurite. aveau gust foarte nasol, de chimicale. Am vazut ca unii au scris ca au facut toxiinfectie alimentara. Am patit-o si eu. Norocul meu ca stiu ce e de facut in astfel de cazuri (... meseria) si ca sunt destul de rezistent. Acolo ne-am imprietenit cu o familie foarte faina din Bucuresti, fam Scoarta (prilej sa ii salut si sa le multumesc pt amabilitate) care mi-au povestit ca au patit-o si ei.

4. PLAJA SI MAREA - bune. In dreptul hotelului, plaja era lata, marea curata, cu intrare lina in apa, fara alge si cu sezlonguri si umbrele. Aici era singura problema! Daca nu te duceai dimineata pe la 7-7: 30 nu prea mai aveai sanse sa gasesti vreun sezlong liber.

5. DISTRACTIE SI RELAXARE

- La baruri (cel de pe plaja) gaseai bauturi clasice pt allinclusive (sucuri, bere, tarii, etc). Toate de foarte slaba calitate. Eu care sunt bautor de bere, mi-am cumparat cateva sticle de Amstel de la magazinele din fata hotelului si am mai completat seara cu cate o bere buna si rece. La mancarea dintre mese era cam nasol, burgeri si hotdog, dar burgerii se terminau f repede si dupa niste cozi mari (o sa vedeti si in poze).

Mai exista niste baruri, Irish pub-la demisolul hotelului, Sky bar-in mijlocul complexului dar in care doar am intrat sa vad cum arata. Cam intunecate si tot timpul goale.

- restaurantele a la carte- bune si va sfatuiesc sa nu le ratati. Mancarea desi nu este asa de variata, este foarte buna si intra tot in regimul allinclusive. Trebuie sa va faceti doar o rezervare, parca la ora 11 dimineata si sa spuneti la ce restaurant vreti. Mie mi-a placut mult la restaurantul cu specific bulgaresc.

- Aquaparcul mi-a placut. Nu era foarte mare dar te puteai distra un pic. Intrarea pt cei din complex era gratuita dar se plateu bauturile si sezlongurile daca aveai nevoie de ele.

- Exista un amfiteatru care a fost tot timpul inchis. Nu-l foloseau seara pt a organiza diferite petreceri sau ce se mai intampla in alte statiuni. Efectiv incercau in fiecare seara sa atraga lumea catre Beach Bar deoarece acesta era cu plata (si destul de scump). Au incercat sa organizeze acolo seri cu tematica (latino, oriental, miss, etc) dar din ce am vazut au esuat lamentabil deoarece lumea nu se ducea acolo.

Desigur mai sunt multe de spus si voi raspunde cu cea mai mare placere celor care vor dori si alte detalii.

Si, deoarece o poza face cat 1000 de cuvinte, voi atasa si poze care sa surprinda cat mai bine cele spuse de mine.

Concedii placute tuturor!

Trimis de mihaiu77 in 13.10.09 22:36:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 4547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Harta coplex Victoria Elenite

Cris
[14.10.09 09:15:20]

Mi-a placut mult review-ul tau. Desi ai fost mai mult nemultumit decat multumit, ai reusit sa prezinti foarte obiectiv situatia de la acest hotel.

mihaiu77AUTOR REVIEW
[14.10.09 15:50:08]

Multumesc mult pacurarcris. Tocmai de aceea am lasat sa treaca o perioada de timp de la concediul meu, pt a nu scrie sub impulsul momentului. Oricum, litoralul bulgaresc este cu mult, mult inaintea litoralului nostru. La noi pe litoral nu cred ca voi mai merge...

Cris
[14.10.09 16:03:03]

Ai dreptate. Noi am fost anul acesta pt prima data pe litoralul bulgaresc, in Albena la hotel Kaliakra Superior si a fost excelent. Nu poti face comparatie cu litoralul nostru si e pacat.

Veioza
[16.06.10 21:53:35]

Intr-adevar asa stau lucrurile...cu exceptia faptului ca hotelul este relativ nou / reconditionat si camerele sunt spatioase...poate si AquaPark-ul de luat in seama, acesta destinatie nu merita (nici macar de week-end prelungit) .

Cris, mihaiu77, Veioza
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: