ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2009
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
JAN-2009

Wadi Rum - o lume fantastica

Avand statutul de Rezervatie Naturala de prin anii ‘90, zona Wadi Rum este atent monitorizata de Societatea Regala pentru Conservarea Naturii. Tocmai de aceea accesul se face printr-un singur loc, unde poti inchiria ghizi (neaparat beduini) sau te vei intalni cu al tau, daca l-ai “rezervat” dinainte. In Wadi Rum nu poti intra cu masina decat daca apartine “companiilor” de turism locale, dar asta iti da si tie siguranta ca nu vei ramane impotmolit printre dunele de nisip. Mai poti explora zona (o parte din cei 720 km patrati) pe camila, pe cal sau pe jos (pentru cei foooarte curajosi). Noi am rezervat un tur cu o masina 4x4, o noapte in desert si toate mesele incluse pentru aproximativ 135 euro – doua persoane. Ce mi-a placut: desi a mai fost o familie de francezi care au apelat la aceeasi agentie si au avut acelasi traseu cu noi, ne-au dat doua masini si doi ghizi, pentru a ne face turul cat mai personal.

Am imbracat cu haine cu maneca lunga, pantaloni lungi, ne-am acoperit capul si am pornit la drum. Ne-am plimbat putin, apoi ghidul ne-a "invitat" la masa. Pranzul l-am servit pe jos, pe nisip, la umbra unei stanci (e o diferenta enorma de temperatura intre “la soare” si “la umbra”). La final, Sabahl a adunat de nicaieri niste betisoare si niste iarba uscata, a facut focul si ne-a facut si un ceai super.

Ne-am plimbat dupa aceea toata ziua prin desert, am vazut locuri fenomenale, am urcat si coborat dune de nisip, pe unele din prima – pe altele dupa cateva incercari. Unele locuri le-am “batut” cu piciorul si in una din aceste escapade chiar ne-am pierdut de ghid pentru vreo doua ore – ne-a spus “in fata, dupa ce treceti de acei copaci, veti gasi un canion. Traversati-l si ne vedem pe partea cealalta”. Doar ca eu am inteles “traversati-l si intoarceti-va aici". Ceea ce am si facut. N-ati vrea sa traiti senzatia cand, morti de oboseala dupa ce ati urcat – coborat dune de nisip si stanci in canion ajungeti la locul de intalnire si nu gasiti pe nimeni. Era atata liniste… si venea seara… Ne-am gandit atunci ca n-am inteles bine, am luat-o inapoi spre capatul canionului, am tras de noi si, cand am iesit in cealalta parte, si acolo liniste. Nu mai stiam ce sa facem, asa ca ne-am asezat sa ne odihnim si sa vedem ce se mai intampla. Dupa vreo jumatate de ora a aparut si ghidul, speriat putin, si ne-am dat seama ca am umblat in cerc unii dupa ceilalti.

Am ajuns la tabara cu putin inainte de apus. A fost un moment incredibil… in linistea aceea, inconjurati de nuante de galben, rosu si portocaliu. A urmat apoi cina, pregatita de un bucatar egiptean (chiar am constatat ca aici munca “de jos” e facuta de egipteni), care de-abia rupea cate ceva in engleza si care s-a bucurat enorm cand a auzit de la mine cateva cuvinte in araba – a inceput sa turuie de fericire, credea ca a gasit partener de conversatie. Vorba lui, “no english, no friends”. Curent electric nu exista, dar ne-au asigurat lanterne, la baie existau lumanari (baie cu dus :) ). De dormit am dormit in cort: puteai alege intre 6 corturi mai mici, personale, unul mare, de vreo 20 de persoane si inca unul partial deschis (nu recomand, chiar si cu sac de dormit mie noaptea mi s-a parut rece).

Mi-e greu sa scriu mai multe despre Wadi Rum. Mie mi-a ramas la suflet. E un loc incredibil de frumos. M-as duce oricand inapoi, si sigur as sta mai mult de doua zile. Mai mult, cu siguranta as alege un tur pe camila si nu cu masina. Asa nu as trece atat de repede pe langa locuri ireal de frumoase. Si, cu siguranta, de aici nu m-as mai duce nicaieri in Iordania. As veni acasa. Pentru ca dupa Wadi Rum parca asteptarile sunt mult mai mari. Aici e atata liniste, e atata de bine… si esti lasat in pace. Eu asta am apreciat asta mult mult.

Pentru ca noi de aici am plecat la Petra si… am revenit pe pamant. Dupa ce in Wadi Rum am tacut atata cat am vrut noi, ajunsi la Petra cea plina de turisti (foooarte plina, mai ales de cand a fost numita “minune a lumii”), parca toti localnicii vroiau ceva de la noi. Sa ne intrebe, sa ne invite, sa ne vanda. Mai ales sa ne vanda. Mie mi s-a parut foarte obositoare trecerea…

Trimis de lizuk in 13.10.09 12:11:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Ce loc sa ti se strice masina...

mirelab [13.10.09 13:16:12] »

lizuk, te-ai intrecut pe tine cu acesta fascinanta povestire... multzam!

lizuk [13.10.09 13:20:33] »

Da, merci, este usor sa scrii cu patos (si muuuult!)cand scrii despre ceva care chiar ti-e drag. Facea parte dintr-un text mult mai amplu, despre toata excursia noastra in Iordania, pe care am hotarat sa il fragmentez. Acum lucrez la asta :-)

Cristian_h* [13.10.09 19:38:39] »

am citit prima data impresiile despre Petra si am fost putin nedumerit, dar acum vazand aceste poze inteleg foarte bine ce spuneti! Felicitari, chiar va ividiez!

lizuk [13.10.09 21:10:18] »

Sincer, si eu va invidiez. Am citit materiale scrise de dvs si am constatat ca ati vazut multe locuri deosebit de frumoase. Doar ca unele, pe langa ca iti par frumoase, mai au un "ceva" si ti se lipesc de suflet. Cum a fost la mine cu Wadi Rum

Cristian_h* [12.11.09 22:58:34] »

pentru ca aceste poze sunt deosebite indraznesc sa sugerez un fond sonor ... melodia celor de la Secret Garden ...http://www.trilulilu.ro/otyliaa/97121c0b2ef25b

lizuk [13.11.09 00:10:13] »

Inca de cand mi-ai sugerat ca ar trebui sa caut o melodie pentru acest review in capul meu a inceput sa cante muzica: -) Adica stiu ce ar trebui sa pun, cum ar trebui sa sune, problema este ca nu gasesc nimic ce poate fi descarcat gratis si adus aici. Pentru mine Wadi Rum inseamna asta

sau asta

sau asta

si mai ales asta

Daca e cineva pe aici care stie de unde se pot lua astfel de melodii, pliz HELP

webmasterXY* [13.11.09 00:13:16] »

lizuk, acompaniez aceasta fascinanta poveste cu melodia propusa de Cristian.

Daca nu se potriveste aceasta melodia cu expeditia ta alaturi de beduini... stii unde ma gasesti

Si inca un multumesc de ajutor lui Cristian!!

-----------------------

later: am lasat deocamdata aceasta melodie, urmand ca atunci cand gasim una din cele preferate de tine sa o schimbam.

Admin [13.11.09 08:44:08] »

lizuk: as fi preferat o recomandare de pe trilulilu. ro, dar sunt de acord ca e greu de gasit acolo o melodie de acest gen.

Dintre recomandarile tale, cel mai mult mi-a placut prima, insa din pacate in acest caz cel care a incarcat acea secventa video a ales sa nu ofere preluarea ei pe alte site-uri ("Embedding disabled by request").

Astfel ca am ales si inclus (imediat sub titlu), clipul din ultima propunere.

lizuk [13.11.09 23:02:37] »

Multumesc mult!

Cristian_h*, lizuk