ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2009
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
MAY-2009

Madaba - loc de start pentru calatorii in Iordania

Daca alegeti sa mergeti cu avionul in Iordania, atunci Madaba este localitatea cea mai apropiata de aeroportul principal, Queen Alia. Noi am ales sa stam in Madaba si pentru ca in Iordania nu exista GPS si m-am gandit ca nu o sa ne descurcam prin Amman. Am facut o alegere buna cu localitatea, s-a dovedit a fi mai aproape si de Marea Moarta, si de alte obiective turistice (Muntele Nebo, locul unde a fost botezat Isus).

In Madaba poti vizita Biserica Sf. Gheorghe, renumita datorita pardoselii sale: realizata in urma cu 1500 de ani din peste doua milioane de piese de mozaic, ea este de fapt cea mai veche harta pe care apare Ierusalimul, Palestina si teritoriile sfinte. Pe stradutele din zona bisericii vei gasi foarte multe magazine de suveniruri, majoritatea cu preturi foarte bune (merita totusi sa intri in mai multe, la obiectele scumpe poti gasi diferente semnificative de pret). Printre suveniruri: magneti, tablouri, diferite obiecte realizate prin tehnica mozaicului; cosmetice pe baza de sare si namol de la Marea Moarta, bijuterii realizate din os de camila sau argint. Foarte dragute (si ieftine) sunt sticlele umplute cu nisip multicolor, niste “picturi” mai altfel, sa le zic asa.

E un orasel cu oameni foarte primitori si amabili. Am inchiriat masina direct de la aeroport si, cand am ajuns noaptea in Madaba, nu am reusit sa ne gasim hotelul. Am intrebat si tot nu l-am gasit si pana la urma am dat de cineva care a urcat in masina lui si ne-a condus pana acolo.

Prima impresie cand ajungi aici e de saracie... Casele par neterminate, iar senzatia e data mai ales de faptul ca nu au acoperis si ca, in partea de sus a casei, la colturi, apar "mustati" de fier. De fapt inteleg ca la ei acoperisurile clasice nu sunt necesare (nu ploua, nu trebuie sa se scurga apa) iar "mustatile" de fier sunt lasate pentru cazul in care doresc sa mai construiasca ulterior un etaj (pentru familiile copiilor, de exemplu) sa se poata lega de partea de jos a casei...

Trimis de lizuk in 13.10.09 11:26:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Fata de alte tari, aici suvenirurile chiar sunt dragute, reprezentative si la preturi bune

fallin
[14.10.09 22:20:51]

n-ai zis nimic de mancare... eu is foarte traditionala... m-as descurca? :-?

lizukAUTOR REVIEW
[15.10.09 10:17:09]

Inca de la micul dejun, aici se serveste humus. Deci daca iti place humusul sau celelate mancaruri arabesti - majoritatea se gasesc si la noi, chiar daca cu unele ingrediente in plus sau in minus - atunci te-ai adapta usor. Daca nu, poti manca salate si pui la rotisor; le gasesti peste tot - de la "mancatoriile" de pe marginea drumului la restaurante. Mai poti manca orez, eventual in loc de paine, desi painea arabeasca e excelenta si multe localuri au paine facuta acolo, proaspata. Si, bineinteles, mai este shaorma, cu care cred ca orice roman este obisnuit.

fallin, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Madaba şi împrejurimi: