ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 07.02.12
SEP-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani; 2,6 ani

Elegance, eleganţă şi bun gust în Belgrad

CECA/BRUKA

Iată-mă în situaţia ingrată de a face ce-mi cere datoria civică. Trebuie să scriu un review de cazare despre un hotel foarte corect, unde ne-am simţit foarte bine, dar unde... nu s-a întâmplat nimic. Neîntâmplându-se nimic, n-am chef să scriu. Dar o voi face pentru că am citit pe AFA înainte să plec câteva păreri despre această unitate de cazare şi e clar că românii iau în considerare acest hotel atunci când aleg să viziteze sau să tranziteze Belgradul.

Localizare şi personal

Situat în partea de nord a Belgradului, peste Dunăre, în districtul/cartierul Palilula, Elegance este un hotel de patru stele care ne-a surprins plăcut. Deşi amplasat ca un hotel de tranzit, departe de centrul oraşului, la marginea şoselei, noi ne-am simţit foarte bine acolo.

De la hotel până în centru faci cam 10 minute, noi, de fiecare dată când nu am mers cu maşina în oraş, am luat taxiul. Cursa nu a depăşit 8 euro. Alegerea taxiului s-a dovedit ideală, scăpându-ne astfel de stresul parcării.

Personalul mi s-a părut deosebit de amabil. Pe parcursul şederii noastre aici am prins vreo trei sau patru ture la recepţie. Absolut toate recepţionerele cunoşteau limba engleză nivel mediu spre avansat, ne-au oferit cu amabilitate toate detaliile pe care le-am cerut, harta oraşului pe care ne-au trasat zonele despre care întrebasem şi alte cele. Singurul lucru care m-a deranjat a fost că ne-a oprit cărţile de identitate şi paşapoartele copiilor până am plecat. La insistenţele noastre că avem totuşi nevoie de documente asupra noastră, au fost de acord să ne dea o singură carte de identitate. Restul le-au păstrat până la check-out. N-am avut probleme nici cu eliberarea dovezilor de cazare pentru fiecare persoană în parte, aşa că aş putea să trec destul de repede peste faza cu actele. Dar nu vreau. Chiar m-am enervat...

Camera şi baia

Citisem aici pe site înainte să plec depre camerele hotelului că nu ar fi prea mari din punct de vedere al spaţiului, aşa că nu ne aşteptam la cine ştie ce. Am avut însă o surpriză de proporţii. Noi am rezervat pe booking.com o “cameră de familie”, deoarece fiind cu copiii după noi aveam nevoie de paturi pentru ei. Eeeeeee, pe principiul “nu ştiu alţii cum sunt…” la noi se aplică “nu ştiu ce camere au avut alţii…”, dar camera de familie de la etajul 2 care ne-a fost nouă repartizată, ne-a dat pe spate încă de când am intrat. “Wow, mama, putem să alergăm, să ne dăm peste cap şi să ne jucăm v-aţi ascunselea! ”, decretă pişcoata familiei. Da, avea dreptate. Puteam să mă dau şi eu peste cap fără să-mi fie teamă că răstorn ceva. De fapt… puteam să fac şi roata… De fapt… putea s-o facă şi le_maitre… :))) Era imensă! Cred că în poze se poate observa clar dimensiunea acesteia. Paturile erau extrem de confortabile, mochetă groasă pe jos, exista şi zonă de relaxare, două dulapuri imense şi un minibar. Ce am observat şi merită subliniat a fost antifonarea geamurilor. Dacă le închideai nu se auzea aproape nimic din vacarmul specific zonelor de periferie aglomerate. Un alt plus au fost geamurile care aveau folie pe ele astfel încât oricât ar fi fost de puternic soarele, aveai impresia că stă să plouă. Cred că vara folia asta e o adevărată binecuvântare.

Şi în sfârşit ajungem la punctul forte al camerei, baia. Nu foarte mare, dar dotată cu absolut orice. Şi când zic orice, asta înseamnă chiar orice. De la săpun, şampon şi hârtie igienică până la punguţe şi altele pentru... zilele mai dificile ale vieţii de femeie. WC, bideu, chiuvetă şi... cadă cu bulburuci (în traducere, jacuzzi – n. r.). Numai halatele şi papucii lipseau. Piticii s-au distrat maxim la prima lor baie într-o cadă cu jacuzzi! Singurul neajuns la căzii a fost că… nu era de două persoane adulte. Dar pentru asta avem Arbanassi la doi paşi de casă. :))

Preţul camerei pe noapte a fost de 40 de euro cu mic dejun inclus. Internetul wireless funcţiona foarte ok chiar şi în vârful patului. Ziceţi voi că nu merită fiecare cent...

Micul dejun

Într-un singur loc din câte am fost am avut parte de un mic dejun atât de bogat şi de variat. La Hotel Fiera din Verona despre care le_maitre a scris pe larg aici (vezi impresii) pe vremea când nu era atât de greu încercat de lene şi lipsă de inspiraţie. Dar parcă nici acolo n-a fost ca aici. Mezeluri şi brânzeturi de toate naţiile şi halurile, ouă fierte, ouă prăjite, omletă, cârnaţi, bacon prăjit, chiftele, turtiţe de legume. Tot ce trebuia să fie cald era ţinut în recipiente închise astfel încât îşi păstrau temperatura mult timp. Fructe de vreo 3-4 feluri, lapte rece, lapte cald, cereale tot de vreo 3-4 soiuri, sucuri de fructe la cutie, gen nectar, delicioase, unt, gem, miere, etc. Pâinea era şi normală, şi neagră şi chifle, iar ca dulce aveau produse de patiserie. Nu cred că cineva putea să se ridice flămând de la masă oricât ar fi fost de pretenţios. Singura chestie nashpa era cafeaua. Pur şi simplu era o spălătură de ibric. Nu ne-a deranjat însă să comandăm de la bar câte o cafea adevărată.

Tot în ceea ce priveşte mâncarea trebuie să vă mai spun că într-o seară am luat cina la restaurantul hotelului şi a fost delicioasă. Neştiind ce să aleg am cerut sfatul ospătăriţei care mi-a recomandat o specialitate de pui cu ciuperci care pur şi simplu mi-a mers la suflet. Domnul meu a mâncat din nou cevapcici (cred că dacă stăteam o lună în Serbia îi ieşea cevapiciciul pe nas că numai asta voia să mănânce…) iar copiii au vrut, bineînţeles, şniţel cu cartofi prăjiţi. Totul, combinat cu o salată de ardei copţi, a ieşit de nu se poate.

În loc de concluzii, vă pot recomanda cu încredere acest hotel. Atât cazarea cât şi mâncarea au fost la superlativ, iar serviciile peste aşteptări. Deşi nu am stat decât două nopţi s-a făcut curat în cameră şi s-au schimbat prosoapele. Parcarea, despre care uitasem să vă spun, este foarte ok, destul de încăpătoare şi luminată, astfel nu am avut grija maşinii. Sincer, distanţa până în centrul oraşului pe noi nu ne-a deranjat. Ceea ce Elegance ne-a oferit a compensat zona în care hotelul se află. Dacă ar fi să ne întoarcem în Belgrad cu siguranţă tot la Elegance ne-am opri. Pur şi simplu raportul calitate-preţ a fost mai mult decât ok, ceea ce mă face să recomand din tot sufletul această unitate de cazare.

Trimis de ariciu in 04.11.13 10:29:55
Validat / Publicat: 04.11.13 11:30:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 2634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Elegance din Belgrad și o parte a parcării acestuia.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

MCM
    [04.11.13 11:42:13]

O fi fost camera mare, mare, dar avea un "lipsus" major... nu avea masa de biliard)))))

[04.11.13 11:48:19]

@MCM: ))... și nici bară din tavan până-n podea pe mijloc, aș completa eu...

[04.11.13 12:13:20]

deci doamnă Jеж (arici în sîrbeşte)... ai fost şi la Palilula... ştii pe la mine pe acasă e o vorbă cu Palilula... am un prieten bucureştean care moare de râs cănd aude numele ăsta şi nu-i vine să creadă că există o localitate numită astfel în Romănia, se spune că nemţii în ˝43˝ au căutat-o în zadar până s-au lăsat păgubaşi!!!

later : .....să cad pe spate cănd am văzut ditamai articol despre Palilula pe Wikipedia...cică populaţia este formată din sîrbi, bulgari, evrei şi ...daco-romani )!!!

[04.11.13 21:51:45]

@webmaster13: Am gugălit şi eu cu Palilula după ce am citit ecoul. Să spun drept, nici măcar nu aveam habar că avem şi noi o... Palilula. A noastră cred însă că e mai... MARE, că doar e o localitate. Ei au doar un amărât de cartier, acolo, de sămânţă... ).

Acuma, să dezvălui un secret. Eu am vrut să inserez în review nişte mici, să le spunem "trimiteri" sau "aluzii" la Palilula lor (doar v-am povestit că sârbii sunt înalţi...), da' am fost sfătuită "prieteneşte" să păstrez aparenţele de doamnă serioasă măcar pe AFA...

P. S. Nu ştiu vorba aia, pot doar să-mi imaginez. Aşa că, te rog, spune-mi. Nu de alta, da' eu am o imaginaţie taaaaare bogată!

[04.11.13 23:26:52]

@ariciu: eii nu-i chiar aşa ceva fenomenal... în Oltenia, Palilula este similar cu capătul lumii, sau locul în care-a înţârcat Bălaia mai pe româneşte... la mama dracului , cert este că această localitate este ascunsă intre puţinele dealuri din preajma Craiovei, mult timp sătenii din Palilula au fost rupţi de lume, foarte tărziu s-a asfaltat singurul drum de acces către civilizaţie, satul... de fapt o singură uliţă prăfuită este ascuns printre dealuri şi păduri, mult timp cănd auzeam... e la Palilula, mă găndeam că este vorba de ceva foarte îndepărtat... târziu am aflat si eu că această Palilula chiar există!!!

[04.11.13 23:37:02]

@webmaster13: Ha, am zis eu că am o imaginaţie bogată, eu o luasem pe alte cărări! Nici prin creanga minţii nu mi-ar fi trecut asta! Aşa că, wm13, DA, putem spune că am fost şi la Palilula, de fapt, am ajuns chiar până la mama Palilulii... sau Palilulei, care-o fi genitivul de la Palilula...

alinaro
    [05.11.13 12:17:56]

@webmaster13: "Undeva la Palilula" este filmul pe care l-am vazut anul trecut, la cea de-a 52-a editie a Seminci, aici, in Valladolid, tare emotionata, ca de fiecare data cand vad un film made in Romania si in versiune originala departe de casa. Atunci am aflat si eu ca localitatea exista in realitate, dar si expresia explicat de web mai sus. Din pacate, creatia lui Silviu Purcarete ne-a deceptionat this time... Gusturile nu se discuta, evident.

Va pup.

[05.11.13 12:45:21]

@alinaro: Eu când am căutat despre Palilula am găsit şi titlul filmului de care spuneai. Am zic că trebuie să-l văd odată şi odată. Acuma rămâne să-mi fac şi timp...

alinaro, ariciu, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂElegance Hotel: