ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2013
DE MCM
ÎNSCRIS: 29.02.12
OCT-2013

Movenpick Hotel Berlin

Pre-preambul: Atentie, cei care doresc sa citeasca direct despre hotel, trebuie sa „sara” peste italice.

Preambul: „Ştii că m-ai făcut curioasă cu privire la noaptea cea senzaţional de emoţionantă, da? Aştept povestiri la cald până nu-ţi trec emoţiile. ”

Cand prietenii au asteptari de la tine, nu poti sa-i dezamagesti. Prea des. Asa ca Milady este servita:

Poveste de trezit copiii

Intr-o noapte neagra, intr-un vechi castel... aaaa... stati ca asta-i alt film. Deci, restart:

Hazard curat, dormeam. Intamplator si firesc. Noaptea neagra la suflet, fara luna. Sau cu luna, dar ascunsa de jena ca nu este plina.

Somn dulce si adanc.

Si brusc: „Achtung, achtung” si-o alarma care m-a facut sa ma uit daca am loc suficient sa ma strecor sub pat in asteptarea bombardamentului. La al treilea „achtung” am tasnit din pat.

- Veioza asta era aici? Acum nu mai este. Redecoarare camera.

Vocea masculina, cu timbru usor afumat (o fi baut prea multa bere afumata) continua cu o poveste – in germana, desigur – numai buna de trezit copiii. Ea, vocea, avea idei putine dar fixe: „Achtung, achtung”. Pe holul hotelului se auzea miscare si atunci m-am gandit ca trebuie sa fie treaba serioasa, care merita o atentie sporita din partea mea. Imi trag blugii pe mine, un sacou cadrilat peste bluza de matase de pijama – hmm, chiar se asorteaza, ca sa vezi – verific tinuta obtinuta, prin scanare atenta in oglinda si... oarecum multumita (aici doamnele ma vor intelege, domnii nu au nici o sansa s-o faca) ies pe usa.

Ma precipit elegant spre scara de urgenta, insotita de o pereche sot-sotie (desi nu bag mana in foc ca nu era sot-sot, la cat de feminina era doamna). Coboram pe scara de urgenta in muzica melodioasa „achtung, achtung”. Pe drum in jos, domnul neamt, incerca rezistenta usilor de iesire prin trantirea zdravana a umarului propriu in usa. Toate erau incuiate. Pana am ajuns jos alarma s-a oprit.

La parter, tzupriza, usa descuiata, a fost deschisa dupa acelasi model: zdrang, umarul in usa. Siiiiiiii... la deschiderea usii alarma reporneste.

Ma rog... ajungem intr-un final afara, pe trotuar, in fata hotelului.

Era noaptea pe la 3-4. Timpul tanar inca.

Turistii, care mai de care imbracati in colectia de noapte a faimoaselor case de moda „Haine de culcus”, se uitau in sus. Ma uit si eu. Nimic. La ce dreaqu se uita?

Cand am vazut outfits-urile de somn "hotcutiur" ale turistilor hotelului, m-am felicitat in gand. Si cu voce tare, pentru ca oricum nu intelegea nimeni.

Ce se intamplase? Pornise alarma de incendiu de la un turist care fumase in camera. Era hotel de nefumatori.

Un singur regret am avut: nu eram incaltata cu pantofi asortati. Plecasem in papuci.:))

Si pentru ca aici ar trebui sa fie vorba despre hotel iata contabilizate cateva informatii care sa va determine sa ganditi: „la naiba, chiar este un hotel in care vreau sa stau”

-locatia foarte buna, pe o strada linistita. In fata hotelului o statie de S-bahn, la 3 minute de mers o statie de U-bahn. Un Lidl foarte aproape. Potsdamer platz la 5 minute de mers (mai voiniceste).

-Foarte bine antifonat. Nu se auzeau vecinii. Asta mi-a placut foarte mult pentru ca nu suport sa merg la un hotel sa aud ce vorbesc cei de alaturi si sa nu inteleg. Groaznic, va dati seama :)

-Hotel de nefumatori. De unde si toata povestea de mai sus. Cine vroia sa fumeze, putea s-o faca afara, in fata hotelului. Altfel alarma era cu degetul nervos pe tragaci si se declansa rapid.

-Camerele foarte mari. In schimb, spatiul de depozitare mi s-a parut cam mic. Sau imi luasem eu prea multe haine (este posibil)

- cel mai comod pat in care am dormit in viata mea. Perfeeect....doar cu tineee!!! :))))

-Era seif in camera

-Baia foarte mare, cu cada si cabina de dus. Si peretii din caramida de sticla. Mi-a placut tare mult

-Micul dejun foarte bogat, sala de mese in curtea interioara a hotelului. Pe sectiune, hotelul era un patrat, iar la mijloc era sala de mese, cu acoperis de sticla.

-WiFi - spuneau ca este doar in receptie, dar am constatat ca „batea” pana in camera. Am stat in 212. Altii care au stat la etaje superioare nu au avut.

-In receptie un centru de internet, cu calculatoare, imprimanta.

-Curatenie perfecta, receptioneri foarte amabili si saritori

- Un bun centru de fitness, cu suficient de multe aparate.

-Statie de taxiuri la 1 minut de hotel.

Asadar, daca vreti o cazare buna in Berlin, acesta este hotelul perfect. Numai aveti grija unde fumati.

Trimis de MCM in 26.10.13 11:33:14
Validat / Publicat: 26.10.13 12:51:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 2818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Latura din fata a hotelului. Eram in parcul din fata lui, langa terenul de fotbal
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.30 EUR pe cameră

[26.10.13 12:45:31]

[26.10.13 12:58:02]

@webmaster15: Da, este locatia corecta. Multumesc

Rog http://www.youtube.com/watch?v=K0z0dZRvCQg

Chiar daca poate unii cred ca nu se potriveste, daaar mie imi place, asa ca....enjoy!!!

--------------------

Rezolvat!

--------------------

Multumesc

le_maitre
    [27.10.13 10:32:50]

Nu ştiu cât contează la Dvs însă am oferit SB-ul, aşa că la mine este de palmares realizarea pen'că mă tormentez de multă vreme să îl prind şi nu am putut.

Referitor la noaptea cea senzaţional de emoţionantă vă rog să mă credeţi că, în ignoranţa-mi, m-am gândit cu totul şi cu totul la alt aspect, ceva cu strigături şi ţâpurituri... nemţeşti. Să mă învăţ minte să nu mai iau totul "ad literam"!

Reverenţă!

ariciu
    [27.10.13 12:10:00]

))) Yourlady deja roşeşte, se umflă-n pene şi regretă maxim că nu a fost prima care să treacă pe aici după publicarea celor de mai sus.

Trebuie însă să recunosc, la fel ca şi colegul le_maitre, că mă aşteptam la cu totul altceva. Dacă el însă se gândea la strigături şi ţâpurituri nemţeşti eu îmi imaginam mângâieri şi şoapte de amor pline de emoţii... bine tot pe nemţeşte, ca să ne-nţelegem...

Când colo, ne trăseşi ţeapa maximă. Bravos, halal să-ţi fie!

Ca să fiu totuşi şi on-topic, baia din poze m-a dat pe spate. Dacă ar fi fost cada aia puţintel mai mare... aşa, cât pentru două persoane...

[27.10.13 13:07:25]

@le_maitre: stimate coleg de ghidusii mentalo'telectuale, autoarea rw mai sus mentionat se bucura aprig pentru reusita dvs, in materie de prins SB. Traieste cu speranta ca veti reusi sa-l si tineti, nu-i asa, pt ca stim cu totii cat de vioi este. Odata face tzusti, ca melcul din banc.

Purtatoarea de papuci pe trotuarele Berlinului recunoaste ca a dorit sa incerce imaginatia cititoriului atent la detalii, cand a adus vorba de acea noapte de pomina, care a fost in cele din urma, totusi, extrem de emotionanta.

mezomaj )

@ariciu: sssssttt, nu mai spune la nimeni, dar, intre noi fie vorba, in acea noapte s-a intamplat cu totul altceva. Iti soptesc la ureche cu prima ocazie. Tot ce pot sa-ti spun este ca au fost si strigaturi si soapte.

Si ca sa fiu si eu on-topic iti spun: cada era pentru 2 persoane

Eugenia55* †
    [27.10.13 14:48:06]

"Atentie, cei care doresc sa citeasca direct despre hotel, trebuie sa „sara” peste italice. "

Achtung, Achtung!

La anii si kilele mele nu-mi permite glezna fina sa sar nici italicele! Si sehr gut am facut! ))

[27.10.13 15:53:18]

@Eugenia55: Achtung, Achtung! sau cu alte cuvinte: lumeeee, lumeeee!!!

Ma bucur sa vad ca lipsa de "sareala" ti-a adus atatea zambete. Multumesc. Oricand cu placere

nicole33
    [27.10.13 19:51:27]

@MCM:

Amuzantă povestea cu alarma de incendiu. Mereu mi-a fost teamă să nu pățesc la fel ca vecinul tău de hotel, dar tot am fumat pe unde am ajuns. Era util de precizat, dacă ai idee, și ce amendă și-a luat vinovatul.

makuy*
    [27.10.13 19:58:35]

@MCM a zis:

Si ca sa fiu si eu on-topic iti spun: cada era pentru 2 persoane

Așteptăm detalii )

Chiar și cu italice

TEOANCA
    [27.10.13 20:27:43]

Aaaaaa, păi am multe de zis dragă purtătoare de papuci și pijamale de mătase asortate cu ei pe străzile de noapte ale Berlinului:

- Nu te-am avertizat înainte să pleci că nemțoaicele sunt de genul neutru? Tu chiar ai avut un pic de ghinion că ai vazut în toiul nopții una chiar de genul masculin... În cuplul acela care cobora odată cu tine. Ai mai adormit draga mea?

Ooof, scuzați micile răutăți feminine... una din nemtoaicele astea de gen neutru spre masculin mi-a furat în tinerețe frumusețe de cucerire pe plajă la Costinești. Și acum mă întreb cum...

- Și ca între noi fetele, n-ai verificat și tu dacă era bine încuiată ușa dintre camere să nu cumva să fie cazat acolo vreun răufacător?

- Vezi... nu știi că pijamalele alea impresionante ale turiștilor erau de fapt costumele ignifuge nemțești. Cred că la tine erau în camera vecină că în a ta ai zis că nu ți-a ajuns spațiul ) Ți-am zis că trebuia să verifici acolo.

End. Gata.

[27.10.13 21:08:32]

@nicole33: oricat de mare ar fi fost, n-ar fi compensat faptul ca a facut ca inima mea sa paraseasca locasul alocat de la nascare, si s-o porneasca asa... hai hui!!! Nu m-am gandit sa intreb, nefiind fumatoare, nu m-a interesat. Nu ma simteam in pericol sa fac nici o arogantza )

@makuy

Aşteptăm detalii

Şi văzând lumina zorilor, sfioasă, Şeherezada tăcu ))))

@TEOANCA am verificat usa aia in fiecare zi. Chiar am si visat in legatura cu ea. Nu pot sa-ti povestesc, dar pot sa te asigur ca nu era nici un raufacator))

ariciu
    [27.10.13 21:14:50]

@makuy: Ba eu le vreau cu bold... )) şi cu foto doveditoare, da?

Alex_Macedo
    [30.10.13 09:59:48]

ehm... MCe-aia-aMea... ai ales melodia de frontispiciu cu gandul... eh... The way you look în papuci, tonight?

... si apropo' nemtoaice cu ceafa de bulgar... imi aduce aminte de Moscova, unde, la hotel, pe fiecare etaj era un birou si la el asezată cate o "tancă" (femininul de la tanc... eh... mai "rotunjit pe la colturi", adevarat!), care, urmarea tot si cine se misca la etajul respectiv. Nu era nevoie de alarmă pentru prevenirea incendiului... daca fumai, venea... ehm... alarma umană, o hazaică d'aia de 1,80, cu brandu'lu' Hulk si-ti f... ugărea un stingator in mufă, de-ti iesea tigarea, prin hipotalamus!

P. S. Mi-a placut povestea... Bravo!... hmmmm... stilul tau, la scriere imi aduce aminte de cineva... hmmm... trebuie sa ma gandesc mai bine cine o fi...

Good work! Keep it up!

[30.10.13 14:00:50]

@Alex_Macedo: Cred ca imi citesti gandurile, exact la imaginea mea in matase si papuci m-am gandit!!!

Ma rasfeti, ma rasfeti!!! MULTUMESC!

stilul tau... imi aduce aminte de cineva

... hmmmmmmm... despre cine o fi vorba? Ca ma stii muiere curioasa)))) Dar, iti pot spune (desi sunt convinsa ca stii deja), ca functionez dupa principiul:"Cine se aseamana, se aduna". Imi coafeaza parul cretz cel mai bine.

PeSeu: nu m-am putut abtine, sa nu admir cunostintele de anatomie pe care le ai ))

sosso
    [12.07.14 13:01:11]

Hello Mafrend,

Iar mi-ai făcut ziua mai frumoasă, după ce-am citit cele de mai sus!

[12.07.14 17:00:57]

@sosso: Heeeei, ia uite cine mai dă un semn!!! Mă bucur să te mai "văd". Da, da, chiar așa s-a întâmplat, deși acum îmi vine să zâmbesc când îmi aduc aminte, atunci a fost extrem de palpitant. Așa ar trebui să fie toate zilele... mai frumoase, dar mă bucur că una dintre ele ți-am înveselit-o

Alex_Macedo, ariciu, Eugenia55*, le_maitre, makuy*, MCM, nicole33, sosso, TEOANCA

• pagină generată în 0.042912006378174 sec