ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2013
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
OCT-2013

În nici un caz hotel de 3 stele - merită mai multe!

În urmă cu două săptămâni am avut bucuria de a petrece un weekend minunat în Gorj, pentru a cunoaşte valorile cultural-turistice ale acestei zone, care a început să deţină un potenţial turistic ridicat în rândul turiştilor străini dornici de a afla cât mai multe despre tradiţiile, obiceiurile şi istoria acestui frumos ţinut românesc.

Mă aflam pentru prima dată în Târgu Jiu, însă oraşul mi-a plăcut din prima clipă, curat, îngrijit, cu multe flori, fântâni arteziene în funcţiune, oameni primitori, cu zâmbetul pe buze. Am fost întâmpinaţi de către Coloana Infinitului, nu o văzusem decât în fotografii, prima impresie a fost de uimire, adică nu mă aşteptam ca acest ansamblu arhitectonic să fie atât de grandios. „Trebuie să o văd de aproape” mi-am spus în gând, şi într-adevăr înainte de a ne caza, ne-am plimbat pe Axa Brâncuşi, pe care se află Ansamblul Monumental, format din Masa Tăcerii, Poarta Sărutului şi Coloana Infinitului, operă dispusă pe aceeaşi axă orientată de la apus către răsărit, pe o lungime de 1275 m. Cu greu voi putea găsi cuvintele potrivite pentru a exprima ceea ce am simţit în momentul în care am văzut aceste opere, poate o voi face într-un review viitor când voi vorbi despre frumuseţile oraşului, unul dintre cele mai frumoase din România.

În acest review doresc să vă povestesc despre hotelul unde am stat 3 nopţi, nu are nici un review pe AFA, de aceea m-am gândit să sparg gheaţa pentru că merită şi îl voi recomanda întotdeauna cu dragă inimă.

Localizare

“Hotel Anna Junior”, căci despre el este vorba, se află amplasat în centrul oraşului Târgu Jiu, în apropierea Parcului Municipal, pe strada 14 octombrie, nr. 48.

Coordonatele GPS sunt următoarele: lat: 45.034808 long: 23.266904, este destul de uşor de ajuns, de pe E67 care intră în oraş dinspre Râmnicul Vâlcea, în sensul giratoriu din faţa pieţei central de legume se face stânga, pe strada 14 octombrie, cu sens unic, iar după 200 de metri, pe partea dreaptă, descoperim hotelul, cochet şi distins, cu o firmă impunătoare.

Hotelul

Aşa cum am scris în titlu, cu siguranţă nu este un hotel de 3*. Poate nici de 4*, n-am stat în hoteluri de 5* însă din ceea ce ştiu că oferă acele hoteluri ca servicii, majoritatea se regăsesc şi în oferta acestui hotel mic, cochet, unde te simţi ca acasă.

Am fost întâmpinaţi la recepţie cu zâmbetul pe buze, iar acel zâmbet nu a dispărut pe toată durata staţionării noastre acolo, deşi recepţionerii s-au tot schimbat. În plus, ori de câte ori intram sau ieşeam în hotel, personalul de la recepţie se interesa dacă am dormit bine sau dacă avem nevoie de ceva.

Camera am avut-o la etajul al doilea, era o dublă matrimonială cu pat suplimentar, mi-a părut rău atunci că n-am luat şi fetele cu noi, aveam suficient loc, paturile erau mari, confortabile şi foarte primitoare, lenjerie alba imaculată şi vreau să spun că ne-a fost schimbată în fiecare zi, odată cu prosoapele de la baie. Nu mi-a venit să cred că acest lucru este posibil, însă în fiecare seară când ajungeam în camera, găseam o lenjerie curate, perfect întinsă şi frumos mirositoare. Chiar aşa! Vă vine să credeţi?

În camera există o mochetă groasă, foarte curată, pe lângă cele două paturi am întâlnit un dulap cu oglinzi în care am descoperit halate de baie, papuci, papiote cu ace, cremă de pantofi, perie, câteva umeraşe, iar interiorul dulapului era foarte curat, şi îngrijit. Lângă dulap, un cuier cu o ladă de pantofi, un taburet din piele, o măsuţă între paturi pe care erau aşezate în ordine telecomenzile de la televizor (un LCD Samsung) şi aerul condiţionat, telefonul cu acces international, lângă măsuţă, panoul cu prize şi întrerupătoare, este prima data când nu le văd în perete, este mult mai practic amplasate astfel şi oferă o utilizare mult mai facilă. În spatele paturilor există un capitonaj din piele, iar în spatele capitonajului peretele este tapetat, modelul şi culoarea fiind în ton cu draperiile. Ceilalţi pereţi sun albi şi foarte curaţi.

Minibarul se află poziționat în măsuţa tv, cuprinde lucrurile obişnuite pentru un hotel, în plus rămâne ceva spaţiu pentru a pune ceva la rece, deşi nu acesta este scopul minibarului. O cutie de Cola sau Fanta - 6 lei, o bere de 330 la sticlă tot 6 lei, o sticlă de vin de jumătate de litru – 14 lei, în fine, preţuri acceptabile. Seara când reveneam în camera minibarul era completat cu produsele care se consumau.

Baia mi-a plăcut în mod deosebit, o cabină de duş pe mărimea mea, cu o etanşare perfecta, fără a mai fi obligaţi ulterior să ştergem pe jos în baie sau mai grav să desfundăm scurgerea, gresie încălzită, bideu pe care nu l-am mai întâlnit în România la hotelurile de 3 *, o oglindă mare, foarte curate, freon, priză pentru aparat de bărbierit, consumabile personalizate cu numele hotelului, câte două seturi de prosoape, inclusiv prosoape pe pus pe jos, imaculate şi frumos mirositoare, oglindă rabatabilă pentru doamne, două suluri de hârtie igenică de rezervă, telefon lângă toaletă, însă ceea ce mi-a plăcut cel mai mult a fost faptul că toate ţevile şi cablurile erau perfect ascunse în spatele faianţei de foarte bună calitate.

Camera dispune de un mic balcon cu vederea către spatele hotelului, este singurul loc unde se poate fuma în cameră, pentru a nu activa senzorii de fum, ceea ce este un lucru foarte bun pentru nefumători.

Noi n-am stat foarte mult în camera, practic plecam până în 08.30 şi ne întorceam seara, după ora 19.00, când făceam repede câte un duş pentru ca apoi să plecăm la cină, de unde reveneam după miezul nopţii.

Am apreciat în mod deosebit internetul free peste tot în hotel, un semnal foarte bun, practic nu prea ne-au interesat posturile tv, deşi grila de programe era destul de încărcată, cu posturi româneşti şi străine de top, însă netul a fost exploatat din plin.

N-am utilizat serviciul de trezire dimineaţa, deşi acesta era gratuit, însă ne-au comandat în două rânduri taxi care ne-a aşteptat în faţa hotelului. Room service-ul este gratuit şi micul dejun se poate servi în camera sau în caz că afară plouă şi avem nevoie de o umbrelă, se poate împrumuta una de la hotel.

În plus, de la recepţia hotelului se pot obţine materiale informative despre obiectivele turistice din Târgu Jiu şi din zonele apropiate, iar aceste materiale vin însoţite de scurte precizări din partea recepţionerului. Frumos, nu?

Printre serviciile contra cost amintesc trimiterea de fax-uri, închirierea sălii de conferinţă de la hotelul Anna, sau serviciul de rent a car disponibil non stop. De asemenea se oferă servicii de spălătorie şi uscătorie şi servicii de catering dacă se organizează evenimente în sala de conferinţe.

Hotelul Anna Junior dispune de o parcare gratuită pentru clienţii hotelului, ea se află amplasată la vreo 30 de metri de hotel, este cu barieră şi monitorizată non stop.

Restaurantul

Deşi Anna Junior are propriul restaurant, am avut posibilitatea de a alege unde să servim micul dejun, am decis în cele din urmă să-l servim la Hotel Anna, din acelaşi lanţ, acolo unde se aflau ceilalţi colegi cazaţi.

Micul dejun foarte bogat, practic fiind din fire un pofticios, cu greu m-am abţinut să nu încerc din toate câte puţin, însă pe parcursul celor trei zile pot spune că le-am încercat aproape pe toate iar nota mea este un mare 10 cu plus. Salată de vinete, salată beof, salată de peşte, salată de fructe, ouă ochiuri, omletă, fierte 3 minute, fierte 5 minute, vreo 3 variante de cârnăciori, cabanos, carne afumată, salam în mai multe sortimente, brânză dulce sau sărată, cașcaval de casă, afumat, şuncă afumată, roşii, castraveţi, unt, gem, cereale, lapte, prăjituri în vreo 4 sortimente, fructe, sucuri în doua variante şi multe altele de care nu-mi mai amintesc, oricum este cel mai bogat mic dejun pe care l-am servit în viaţa mea, depăşind cu mult ofertele all inclusive de pe litoralul bulgăresc.

În plus, după ce ne aşezam la mese, venea un chelner să ne întrebe dacă dorim ceai sau cafea expresso, care iţi era adusă de la barul din hotel. Am cerut într-o dimineaţă şi a doua cafea, mă simţeam teribil de obosit, iar chelnerul cu acelaşi zâmbet binevoitor şi respectos mi-a spus imediat! Frumos. În alte unităţi cafeaua nu intră în oferta micului dejun.

Și ca un ultim aspect, cred că erau vreo 10 mese şi 10 ospătari, practic pentru fiecare masă exista câte un ospătar care aştepta impecabil cu mâna dreaptă la spate pentru a servi sau debarasa.

În ultima zi, am servit prânzul în acest restaurant, o mâncare excelentă, supă de pui cu tăieței şi coaste de porc cu cartofi ţărăneşti, iar ca desert papanaşi, care cu greu şi-au mai făcut loc. Însă ceea ce vreau să vă povestesc este despre logistica chelnerilor, practic pe fiecare masă există o telecomandă cu vreo 4 butoane, unul pentru a chema chelnerul, altul pentru meniu, altul pentru nota de plată şi ultimul pentru sesizări şi reclamaţii, iar chelnerii au ceas cu pager, în legătură cu telecomenzile de pe mese, staţii de emisie recepție şi căşti asemănătoare celor din Secret Service. N-am mai întâlnit aşa ceva la restaurantul unui hotel de 3*.

Masa de seară am servit-o la restaurantele Anna Events, amplasate pe insuliţa oraşului, un loc superb, unde de curând s-a deschis cea mai modernă piscină exterioară din Gorj. Anna Events este a aceluiași patron care deţine hotelurile Anna, iar ceea ce este important, pentru clienţii hotelului, intrarea la piscină este gratuită, bineînțeles doar pe timpul sezonului cald, când piscina este deschisă.

Nu ştiu ce v-aş mai putea spune despre hotel, în opinia mea este unul dintre cele mai bune hoteluri din România, raportul preţ-calitate fiind aici, întotdeauna în beneficiul turiştilor. Aici nu găseşti chiciuri, totul este de calitate superioară, de fapt 3 zile tot am căutat ceva negativ, de prost gust, însă n-am găsit nimic.

Preţul pentru o noapte este de 230 de lei cu mic dejun inclus.

Sper din toată inima ca Gorjul şi Brâncuşi să primească anul viitor “Mărul de Aur”, echivalentul Oscarului în turism, recenta vizită a delegaţiei FIJET, condusă de Victor Rădulescu, care atribuie anual acest premiu unei destinaţii turistice de top din lume, să contribuie decisiv pentru acordarea acestui trofeu Axei Brâncuși.

Vacanţă frumoasă, acasă la Brâncuşi!

Trimis de pepsi70ro in 25.10.13 15:25:45
Validat / Publicat: 25.10.13 18:45:31

VIZUALIZĂRI: 4818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 La Masa Tăcerii, pe Axa Brâncuşi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

mirmicu
    [25.10.13 19:48:57]

Intradevar arata foarte bine. Am fost in Targu Jiu acum vreo 6 ani, ne-am cazat la Hotel Ana si am fost multumiti. Juniorul nu era pe atunci.

"Good to know".

ilincalif*
    [15.11.13 14:35:30]

"Preţul pentru o noapte este de 230 de lei cu mic dejun inclus. " - de persoană? sau preţ pe cameră? mulţumesc anticipat pentru răspuns.

nemo_bimos* CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.03.14 01:44:02]

Multe ore am petrecut citind interesantele dumneavoastra postari, domnule pepsi70ro, va feliclit! . Daca as fi stiut ca sunteti oaspetele nostru, la Hotel Anna Junior, cu mare placere m-as fi prezentat. Multumim pentru vorbele frumoase!

Semneaza: Un membru al Echipei Anna!

NB nemo_bimos* este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDE
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT