ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2013
JUL-2013

la PMM* = 185 USD

OccidentalGrandPuntaCana

PuntaCana2013

Pentru ca aveam ''experienta'' niste prieteni au insistat sa merg cu ei, si au tot insistat pana am plecat.

In luna Iunie am facut rezervarea la firma de turism cu care am mai plecat si am fost extrem de multumita. Faptul ca te asteapta acolo un roman parca-ti da o liniste si o siguranta, mai mare. De data asta chiar ca a fost perfect, din cauza uraganului pe care l-am aflat de la aeroport.

Asadar in luna iulie ne-am prezentat la aeroport. Zbor frumos si linistit pana la Madrid. Am ajuns la metroul care ne-a dus la banda bagajelor si hai la autobuzul pentru Terminalul unde urma sa ne imbarcam pentru PuntaCana. Aveam la dispozitie cam 3 ore, . Prietenii vroiau sa mai pierdem timpul ca aveam destul, dar am insistat sa vedem macar unde este imbarcarea si pe urma mai vedem. Acolo surpriza, era o coada imensa, fireste trebuiau sa urce un avion cam 700 de persoane. Avionul este imens, are si etaj, este coplesitor. Noi facusem rezervarea locurilor pe site-ul lor, 12 eur de persoana un zbor, deci 24 dus intors. Recomand din suflet tuturor acest gen de rezervare nu orbecai prin avion dupa locul din tichet. Am zburat numai pe lumina, mancarea ca de avion, fara turbulente si am ajuns. Si coborarea din avion a durat ceva si gata, hainele frigeau, am luat bagajele si mi-am vazut numele pe tablita de intampinare a reprezentantului raman De aici v-am povestit cu pupaturile de bun venit si uraganul.

Hotelul este mai mic decat Catalonia Bavaro vezi impresii si de cat BavaroPrincess cu care este vecin. Poate pentru ca nu are atata vegetatie si este mai aerisit nu se simtea acea inabuseala de la umiditate. Am fost si in Princess si imediat am simtit umezeala pe aleile resortului.

Camerele erau mari, de fapt erau 2 sa zicem sufrageria si dormitorul. In prima camera erau, canapele, TV, o masa si o -servanta- cu frigiderul, aparatul de cafea si un bol pentru cuburi de ghiata. Dormitorul pat matrimonial, TV, oglinzi si dresingul aferent. In dresing, umbrela, masa si fier de calcat. Toata mobila era in stil colonial, cu patina vremii prosoapele lebada ce erau mai moderne. Curat, foarte curat, prosoape schimbate zilnic, lenjeria la 2 zile si flori si floricele peste tot.

Restaurante erau peste tot, tot timpul pline (deci mancare buna si diversa)

Pentru mine a fost un regal de fructe exotice care au acelasi nume ca la magazinele noastre dar gusul complet diferit. In rest carne de toate animalele cunoscute, peste, fructe de mare. ai din ce alege. Paine, painici, cornuri cornulete, dulciuri, inghetata si fructe.

In camera aveam prosoapele de plaja care se schimbau in fiecare zi. Plaja, superba, mareeee si curata. Nu trebuia sa te scoli din zori aveai unde sa stai. Oceanul cald limpede si cu o mie de culori. Parca anul acesta au fost mai multi vanzatori ambulanti, si parca deranjau un pic dar erau repede alungati de cei de la securitate turistilor, nu stiu cum sa le spun altfel.

Ca excursii v-am spus numai cele doua, am vrut sa facem rafting dar era in alta zona, trebuia mers cu avionul si costa cam mult, asa ca am stat la soare.

La intoarcere am avut o noapte escala la Madrid, la Hotel Auditorium, cu 50 eur platiti suplimentar, 1 nopte si mic dejun. Romani la receptie, la restaurant, ca acasa. Masina aceea ''zdrobita'' este senzationala si lifturile din sticla, dau o nota excentrica hotelului.

Ce sa va mai spun, ar mai fi tare multe de spus, despre desfasurarea de forte cand era alerta de uragan, cum au intervenit cei de la securitatea hotelului cand niste persoane au facut un scandal montru ca de ce doarme copilul cu ei, si nu cu ceilalti, cum fac totul sa te simti bine.

Intr-o seara reprezentantul firmei ne-a dus in zona VIP din PuntaCana, unde sunt vile si apartam de vandut sau inchiriat. Nu am cuvinte si nici poze din pacate, sa va spun ce am vazut. L-a un moment dat i-am spus: dar mare economie faceti aici ca nu va trebuie cojoace, caciuli UGG-uri este numai cald.

Ai dreptate dar mi-e dor de cirese, de mere si dude, Mancarea este extrem de scumpa, legumele, rosiile toate sunt aduse de peste ocean. Chiriile si lumina foare mult, Viata aici este scumpa, la nivel de turist este altceva. Si inca ceva nu au parcuri de joaca pentru copii, Cand trimite copii in tara, stau numai in Cismigiu in parc. La aspectul acesta nu m-am gandit, auzi sa-i fie dor de cirese...

Nu mai stiu ce sa va mai scriu... am sa pun cateva poze, v-am spus nu am prea multe, am filmulete.

adri-nico n-am apropiat ce cerinte??

sarbuvio m-am intalnit iar cu gangania cu bratara albastra, m-a intrebat de tine.

Trimis de adi_adi in 24.10.13 13:50:56
Validat / Publicat: 24.10.13 17:54:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: PuntaCana Hotel CataloniaBavaro

VIZUALIZĂRI: 4594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi_adi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din terasa apartam
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 185.60 USD pe cameră

sirbuvio CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE [24.10.13 21:33:25] »

Ia uite, am onoarea sa scriu primul. Pai, sa-ti fie de bine si la mai multe! Acum esti, vorba aia, mai experimentata... Nu mai esti asa exuberanta!

Eu am stat la Palladium(vezi impresii), in partea dreapta cum te uiti la mare. In poza 20 se vede plaja de la Palladium, e muuult mai mare decit la Flamenco. Se vad niste butuci in poza, era o zona separata pentru cei de la Air Transat, apoi incepe plaja Palladium. La Flamenco am fost la o prezentare time-share, ce-o fi fost in capul meu, am pierdut o dupa amiaza. Nu m-a incintat foarte tare Flamenco comparat cu Palladium... dar, chestie de gusturi.

Toate cele bune, si bine ai revenit.

...

Fericita ginganie...

adi_adi [24.10.13 21:45:02] »

@sirbuvio: asa este, hotelul nu este nici macar la nivelul H. Catalonia care acum este cam criticat, nici la nivelul Princess vecinul, dar asta a fost.

Da ai dreptate cunoscand locurile mai dispare exuberanta, dar tot m-as mai duce

adri-nico [25.10.13 00:11:45] »

Mai, nebunaticilor... cum ati indraznit sa ma tineti pe mine la distanta???

Pai am primit un ecou si n-a mers site-ul vreo juma de ora... daca turbam?

Adi,

sint suparata ca nu mi-ai trimis o dedicatie asa cum am facut eu pentru tine si nen'tu Sirbu. Dar te iert ca ai scris frumos... insa cam putin. as fi vrut sa descrii "excursiile" asa, in detaliu... ca pentru una care asteapta cu limba scoasa.

Cine indrazneste sa critice Catalonia? Eu tot acolo m-as duce... (deh, vrabia...)

Cit despre helicopteru' ala ne-ai dat numai praf in ochi...

Pune condeiu-n calimara si baga impresii ca ai cu ce. Nu ma lasa sa ma doara "kpul k nu am nimik de citit" )

Doamne, nici daca ma chinui nu-mi iese, dar cum o fi sa faci asta din obisnuinta?

Sirbule, cine e gingania?

adi_adi [25.10.13 18:36:20] »

@adri-nico: te rog scrie cum stii tu, tie ti-e greu sa scrii mie sa citesc

Despre dedicatie ai dreptate nu a fost corect, promit data viitoare!!!

L-am rugat pe webmaster sa-mi ataseze review-ului filmuletul cu Punta Cana de sus, probabil cine vrea sa-l vada acceseaza direct Trilululu, nu stiu

Am platit seara zborul pentru a doua zi pe la ora 9, Ne-au spus ca va veni un microbuz sa ne duca la heliport. Dupa ce am platit in timp ce primeam chitanta fiind singura ''curajoasa'' din grupul de 4 persoane (la barbati nu se pun astfel de intrebari), tipul m-a intrebat daca vomit? Nu multumesc sunt bine. M-am gandit Doamne in ce hal arat. si am plecat

A doua zi pe la 9 ne-am asezat pe bancuta de la punctul de plecare pentru excursii si am stat, am stat si pe la 10.15 hotarati ne indreptam spre holul hotelului de unde luasem biletele. N-am ajuns bine pe trepte ca venea val vartej omu de la care cumparasem. Cu mii de scuze, rugaminti de iertare, ne-a adus apa, cafea mango, nu mai stia ce sa faca sa-l iertam. A fost o incurcatura cu microbuzul dar se rezolva. In cateva minute a venit o masina numai pentru noi, si iar scuze, scuze...

Am mers cam 30 minute, si am ajuns la heliport, adica o poienita cu 4 suprafete de beton pe care stateau 2 elicoptere in acel moment. Erau multe grupuri care asteptau urcarea in elicopt, dar era o problema de greutatea individuala si gradul de rudenie. Fireste ca sotia dorea cu sotul si vre-o 14 copii si era o harmalaieeee. Pe noi ne-au luat din prima ochire si ne-am indreptat spre elicopt. Astia din Romania nu prea trageau la cantar asa ca am fost toti. Pentru ca eram singura de sex feminin din grup am stat pe scaunul de linga pilot. Superrrrrrrr aveam o priveliste totala. A venit prietenul cu ''Adios ''s-a inchis usa si pilotul ma intreaba daca-mi vine sa vomit. Iupiiii am inteles... ce vroiau de la mine, dar nu stiu nu am mai zburat pana acum.

Decolarea a fost lina, usoara si incet incet aparea oceanul plaja, hotelurile, terenul de golf si o barcuta in larg. E greu de povestit, nu stiu cum sa va descriu imaginea pe care o aveam in fata ochilor. Zborul a fost perfect, la un moment dat n-am mai filmat nimic, am preferat sa privesc. Poate era perfect daca pilotul ne si povestea ce resort este cel complet alb, sau cel rosu, sau efectiv pe unde ne aflam.

Am aterizat tot foarte lin fara zmucituri sau mai stiu ce, ne-am luat la revedere si ne-am indreptat catre masina care ne-a asteptat, A fost o experienta frumoasa, cu amintiri frumoase.

Recomand aceasta experienta, este ceva inedit

Despre Seaquarium ce sa spun tot asa de inedit.

Am plecat de la acelasi punct de plecare in excursii cu minunatul autobuz fara geamuri si foarte colorat, De data asta am plecat la timp, Am adunat turisti de la 3-4 hoteluri si am ajuns la imbarcarea pe Catamaran. Veselie, muzica si ''vitamine'' la liber. Ne-am adunat toti la mijloc si a inceput instructajul. Trebuia sa retinem semnele conventionale pentru '' sub apa''Muzica veselie si prezentarea echipajului. Fetele care ne serveau cu diverse erau si dansatoare. Au fost perfecte, si au stiut sa faca atmosfera. Desigur au invitat si turisti sa danseze si gata distractia. Au inceput pregatirile pentru imersie. Au controlat si verificat fiecare casca in parte, au controlat si verificat presiunea aerului si fiecare furtun de legatura cred ca de trei ori, Am coborit pe scara 2-3 trepte si mi-au pus casca aceea pe cap si hopa sub apa. Cand hopa sub apa am simtit ca urechile mele sunt undeva in Pacific si m-a durut ceva, Imediat a venit linga mine unul din baietii care erau pe linga noi si mi-a explicat cum sa ma tin de nas si sa bag presiune. Gata era perfect si am ajuns in sirul indian de sub apa care se tinea de o bara. Senzatie noua, miscarile erau mai lente, dorinta de a vedea in jur era mai greoaie. Foarte interesanta acea casca respirai fara grija aerul nu iese si parca nu-ti vine sa creazi. Asa in sir cum eram ne-am dat din mana in mana un arici de mare, am vazut 2-3 pesti, am dansat si am facut genoflexiuni, asta in timp ce eram filmati fiecare in parte pentru CD-ul ce urma sa-l primim. Am iesit tot in sir indian, urmariti si supravegheati de baietii din adancuri. Am inteles ca am fost la 4 metri adancime. O alta experienta interesanta. Au fost si persoane care nu au suportat, au iesit imediat, nu spun de care sex erau, sa nu le jignesc orgoliul

Dupa ce s-au terminat scufundarile am mers la un spectacol cu lei de mare. Draguti, haiosi si pupaciosi. Am facut fiecare din noi cate o poza cu un leu de mare. Am fost invatati sa ne asezam intr-un anumit loc sa tinem mainile una peste alta si Leul ne dadea un pupic. Alta experienta alta senzatie si aici, in afara ca era ud cu mustati mai si mirosea a peste. Stiu, stiu nu era sa miroasa a chanel, dar vorbeam de senzatii. Haios rau, ne-am distrat

dupa aceea tot drumul pana inapoi la hotel.

Inainte sa ne urcam in autobuzul fara geamuri am luat CD-ul cu seaquerium si poza cu -pupatura-In poza m-am strambat in asa hal ca am fost distractia grupului.

Amintiri frumoase. In ceeace priveste luna Iulie nu stiu daca asa este mereu sau noi am avut noroc. Umiditate destul de scazuta, soare nu foarte torid, si a plouat intr-o singura seara, si nici uraganul nu a venit.

Seara buna dragilor

webmaster [25.10.13 22:44:47] »

@adi_adi:

Ai scris linkul intr-un ecou, la reviewul unui alt user, de aceea a fost mai greu de reperat.

Pe viitor e bine sa ne dai linkul chiar in textul reviewului, sau intr-un ecou la articolul in cauza.

Am atasat clipul dorit. Sper ca e cel corect. Daca nu, se poate schimba.

adi_adi [26.10.13 00:12:16] »

@webmaster: multumesc, o sa fiu mai atenta

adri-nico [26.10.13 01:44:42] »

@adi_adi: desi am vazut ecoul tau mai devreme, am fost foarte ocupata si uite ca am trecut in ziua de miine si nu m-am culcat inainte de a ma delecta cu povestile tale. Cum il chema pe scafandrul care facea poze in apa? Oliver?

Parca si catamaranul era tot ala... si am dansat si noi un dans cu animatoarele care ne serveau cu bauturi. Doamne, ce vremuri!!!

Si doar 4 metri adincime? Mie mi s-au parut a fi vreo 15-20...

adi_adi [26.10.13 16:32:47] »

@adri-nico: nu stiu cum il chema pe scafandru, si in mod sigur nu eram la asa adancime cu echipamentul pe care-l aveam.

Ai vazut ce minunate sunte hotelurile de sus? Nu stiu cum pot afla cum se numea resortul acela alb, tare frumos era de sus

lalely [22.04.14 10:10:00] »

@adi_adi: Buna, cum a fost vremea? Vrem sa mergem si noi anul acesta in Dominicana si am vazut ca ar fi ploi si furtuni in lunile de vara.

adi_adi [22.04.14 20:41:23] »

@lalely: Buna,

Ai dreptate, in toate siteurile cu informatii despre vremea in PuntaCana se spune ca lunile de vara sunt cu ploi, furtuni si uragane.

Eu am fost in iunie in iulie si in afara de 10,15 minute de ploaie nu am avut nici furtuni nici uragane.

Acolo nu ploua asa cum stim noi, cade apa pur si simplu.

Ploaia este scurta se usuca totul foarte repede ca si cum n-a fost.

Deci curaj, si vacanta senzationala.

lalely [23.04.14 08:14:57] »

@adi_adi: Multumesc frumos, m-am mai linistit, acum trebuie doar sa gasesc o oferta buna

adri-nico [23.04.14 08:31:26] »

@lalely: Ai grija de unde gasesti oferta buna. am intrat pe site-ul unei agentii romanesti si am gasit un pret similar cu al agentiei spaniole. amtrimis mail ca vreau o oferta concreta. au fost foarte prompti si dupa ce m-au sunat la telefon sa confirm cererea, mi-au dat pe mail pretul final care era cu vreo 300 de euro mai scump decit in oferta initiala. mi s-a facut lehamite. si cica cu plecare din Madrid.

Madrid- Paris, Paris- Santo Domingo, Santo -Domingo -Punta Cana.

O oferta mai buna ca asta nici ca puteam gasi. ) ca sa ametesc prin aeroporturi.

lalely [23.04.14 11:56:06] »

@adri-nico: Eu imi iau de ani buni de la aceeasi agentie, sunt prietena cu fata de acolo. Plecari directe nu sunt din pacate, dar mi-a trimis cu plecare din Madrid in Punta Cana, trebuie sa gasesc acum un bilet ieftin din Bucuresti pana in Madrid, asta depinde de perioada cand voi pleca, inca nu m-am hotarat daca la inceputul sau la sfarsitul lui Iunie. De la agentii spaniole cum am vazut ca si-au mai luat altii mi-e teama sincer.

adri-nico [23.04.14 12:11:59] »

@lalely: Draga mea, atit eu cit si alti utilizatori ai site-ului care au cumparat bilete de la aceasta agentie spaniola, nu am auzit de nici o teapa. sa nu se inteleaga ca refuz colaborarea cu agentiile din Romania. M-a deranjat faptul ca pe reclama era un pret iar pe oferta era cu mult mai scump. Ceva de genul "afara-i vopsit gardul... "

Eu zic ca poti scoate un pret de pina in 1200 euro de persoana cu zbor din Bucuresti. E cam 200-250 de euro Bucuresti -Madrid si undeva pina in 1000 Madrid -Punta Cana cu hotel si all inclusive pe 7 nopti/persoana. Gindeste-te bine ca excursii poti face de diferenta de bani. Cind ai oferta concreta la care te-ai hotarit, te rog sa ne dai si noua de veste aici sau pe mesaj privat.

Vacanta frumoasa!

lalely [23.04.14 13:06:24] »

@adri-nico: Ai putea sa imi spui te rog pe ce site sau cum se numeste agentia asta? Daca nu e ok aici, prin mesaj privat te rog. Daca pot sa dau mai putin si sa fie sigur, de ce nu.

adi_adi, adri-nico, lalely, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Punta Cana (ex Grand Punta Cana 4*) :

• pagină generată în 0.055719137191772 sec