ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2013
ÎNSCRIS: 25.09.13
MAR-2013

Extrem de nemulțumit

Ieftin si prost

Vacanta la Paris, orasul indragostitilor! Si al oamenilor care au conditie fizica buna, pt ca altfel ratezi multe acolo.

Si pentru ca nu ma intereseaza luxul in vacante de acest gen, dar si pentru ca era o vacanta surpriza, am fost nevoita sa caut un hotel de buget redus. Dupa ce am studiat cu “atentie” si la indrumarea unei colege, am ales hotelul Garden Opera, de 3 stele, din arrondismentul 10. Stiam ca trebuie sa evit partea garii de nord, pt ca era numai cu negri si nu te simti chiar in siguranta sau confortabil. Pe harta, fiind pozitionat in partea care dadea spre arrondismentul 3 si la 5 minute cu metroul de Louvre, mi s-a spus ca e foarte ok, o sa fie bine. Pretul a fost de 450 euro/7 nopti, nimic inclus. Pretul de pe site era 75 euro/camera. Pozele pareau dragute, aproape de metrou (dar oricum, in Paris, orice si oriunde este aproape de un metrou) asa ca am zis ca o sa fie ok.

Ajunsi in Paris, la ora 22:30, cautam cea mai apropiata iesire de metrou pentru a ajunge la hotel si cu mare drag mergem. Si drag ne-a fost pana am iesit de la metrou, ca dupa a inceput distractia. Dupa ce ca era noapte, toata lumea in zona era mai neagra ca noaptea. Eu si sotul eram singurii albi si nu era prea confortabil. Ca sa fie si mai grav, peste tot in jur era o mizerie de nedescris, multi oameni ai strazii dormind care pe unde apucau, ce sa zic, as fi facut cale intoarsa. Cand intram pe straduta hotelului, mai era si in reparatie, jumatate era inchisa, gunoaiele erau pana la dumnezeu, tomberoanele cu propte, m-a luat groaza. Hotelul mic si pricajit se vedea la 50 m de intersectie, inghesuit intre alte 2 cladiri, nu te atragea de nicio culoare. La francezi este bine sa suni sa ii anunti daca ajungi dupa ora 22:00, pt ca de multe ori nu mai este nimeni la receptie si ramai pe afara. Noi am anuntat, au fost draguti si au zis ca nu este nicio problema.

Receptia hotelului foarte mica, inghesuita, dar receptionerul dragut. Terminam repede cu actele si mergem in camera. Daca holul receptiei mi s-a parut mic, sa vezi surpriza holurile de la etaj, unde sunt camerele. Trebuie sa te incadrezi in anumite dimensiuni ca sa intri.

Camera: extraordinar de mica. Abia am reusit sa pun bagajul undeva si sa nu ma impiedic de el. Stiam ca francezii fac economie de spatiu, dar parca incepi sa suferi de claustrofobie. Pat dublu, lenjerie foarte curata, calcata. Mocheta invechita, imbacsita, mobila de altfel veche. Intre pat si pereti era spatiu de 30 respectiv 50 de cm. Ai incurcat-o daca nu esti silueta. 2 noptiere in lateralele patului. In stanga patului, ca sa ajungi la fereastra, trebuia sa te strecori intr-o dunga ca sa poti intra. Ferestre mici, pe care cand le deschideai, ce sa vezi: numai frizerii de negri: Afro 86, Queen Afro etc. Exact ca frizeriile de la americani, din cartierele de negri, pe care le vedem in filme, cu aceeasi mizerie, aceleasi scaune.

Cea mai mare surpriza am avut-o cand am deschis usa la baie. Abia incapeai pe toaleta. Nu puteai nicidecum sa dai un pic din cot, sa faci vreo miscare. Erai ca in cutiuta. Cabina de dus nu era murdara, dar putea fi mult mai bine. Evident si aia minuscula. Cand te spalai pe dinti, te loveai de cabina de dus. A fost atat de mica incat nici poza nu am putut sa ii fac. Pozele bailor pe care le vedeti pe site-uri si nu sunt facute de turisti, care au si cada, nu stiu din care camere de super lux din hotel sunt, dar in camerele cu paturi duble nu exista asa ceva.

Lenjeria nu a fost schimbata, a fost doar intinsa pe pat, iar prosoapele erau schimbate doar daca le puneai in cadita de dus.

Aveai aer conditionat (fara costuri suplimentare) si seif (cost suplimentar).

La ultimul etaj (un fel de mansarda), ajungeai numai pe scari, nu mai exista lift. De fiecare data cand cobora cineva pe scari, era imposibil sa nu auzi.

Aveai wireless, dar trebuia sa ceri parola la receptie si sa te conectezi pe un site al lor. Oricum, mergea destul de bine.

In zona nu aveai ce sa vezi/faci. Cateva cafenele, dar seara nu prea indrazneai sa iesi, un magazin de fructe si cateva de alimente, dar foarte mici.

Exista si o camera de bagaje unde iti puteai lasa bagajele in cazul in care aveai avionul tarziu si trebuia sa eliberezi camera.

In hol era un stand cu pliante unde puteai gasi diverse oferte, mini ghiduri, reclame cu activitati/restaurante/spectacole/muzee.

Receptionerul a fost foarte dragut si ne-a ajutat cu orice, de fiecare data cand am avut nevoie.

Nu am mancat la hotel nimic.

Locuri in care am mancat: diverse cafenele prin toate locurile Parisului, o data la hotel Holiday Inn din Marne la Vallee, restaurantul Chez Papa, Restaurant chinezesc din La Defense si deserturi de la Berko din La Defense.

In ceea ce priveste cafenelele, mi s-a parut ca peste tot in Paris au cam aceleasi preturi: fie ca am mancat aproape de Tour Eiffel (Cafeneaua Le Bouquet de Grenelle), fie ca ca am mancat in zona Moulin Rouge, zona Montmartre, meniurile erau cam la fel si preturile destul de apropiate. Nimic extraordinar la mancare, doar ca ei mananca omleta cu cartofi prajiti.

Despre ce am mancat/experimentat la Holiday Inn probabil ar trebui sa scriu intr-un review separat.

Ce recomand cu foarte mare caldura: restaurantul Chez Papa. Sunt mai multe in Paris. Eu am fost la cel de pe langa statia de metrou Grands Boulevards, arrondisment 2. Este un restaurant micut, cochet, de cartier, cu specific frantuzesc, pe o straduta ingusta, dar cu o mancare fantastica. Preturile mi s-au parut foarte bune, iar gustul mancarurilor, nici nu mai spun. Daca il descopeream din prima zi, numai acolo m-as fi dus. Portiile erau cam pt 2 persoane: imense. In plus, la pranz era happy hour si ofertele erau excelente. Neaparat trebuie sa incercati Melci in sos de unt, Escalop de volaille, hamburgerul si Salatele.

Despre Berko nu stiam nimic cand am plecat, dar am dat din greseala de el cand ma plimbam prin mall-ul Quatre Temps din La Defense. In primul rand te atrag nenumaratele sortimente de briose, una mai draguta ca alta si sortimentele de cheescake. Preturile nu sunt cele mai mici, dar parca merita pt asa bunatati. O briosa: 2,2 euro, o cutie de 6 era 11,90 euro, o cutie de 9 era 17,5 euro. Eu am luat varianta de 6, dar ar fi fost totusi nevoie de una de 20 pentru mine. Nici nu pot descrie in cuvinte cat de bune au fost. O felie de cheesecake cu fructe proaspete cum am luat eu, era 5,3 euro si merita orice banut.

Cineva care sta acolo de cativa ani mi-a recomandat sa cumpar ciocolata Jeff de Bruges, pt ca ar fi cea mai buna din Franta. Nu stiu sa spun daca e intr-adevar asa, pt ca nu am testat toata ciocolata de la ei, dar clar foarte buna este. In plus, este locul perfect sa cumperi pt prieteni ceva, numai pt cum ambaleaza orice bucatica de ciocolata si pare ceva cu totul deosebit. Pe o punguta cu diverse feluri de ciocolata, cam 100-120g, am dat 4 euro. Ambalajul final, parerea mea, facea mai mult decat ciocolata, dar a fost gratis.

V-am spus ca a fost teribil de frig? Se pare ca si ei au fost luati prin surprindere anul acesta, deoarece de mult timp nu au mai avut asa geruri. Cu toate acestea ne-am plimbat foarte mult pe jos.

Dar, am folosit si metroul, mai ales pe distantele mari, vizita Disneyland.

Desi am tot citit despre cardurile pe 5 zile, noi nu am cumparat asa ceva si a fost mai bine, ne-a costat mai putin. Pretul era in jur de 57 euro/pers/5 zile asa ca trebuia sa mai cumperi separat pt inca 2 zile. Avantajul lui era ca mai primeai diverse reduceri pe baza lui. Dar daca iti place sa te plimbi mult pe jos, iesi mult mai bine la pret daca iti cumperi carnete de 10 calatorii. Pentru tinerii sub 26 de ani, in week-end sunt oferte la biletele de metrou, pt abonamentele pe toata ziua.

Un carnet de 10 calatorii costa 13 euro. Pt 7 zile cat am stat noi, toate intrarile la metrou ne-au costat in jur de 48-50 euro pt 2 persoane, mai putin biletele cu RER care au mai fost in jur de 22 euro pt 2 iesiri.

Pentru RER se plateste bilet separat, in functie de distanta. Pana la Disneyland biletul a fost in jur de 9euro/pers.

Biletele se pot cumpara de la ghiseu, insa mie mi-au cerut sa platesc doar cu cardul unde am fost, sau de la automate, unde poti plati cu cardul sau cash: monede si bancnote.

Ce am mai facut in Paris? … to be continued

Trimis de Roxelly in 22.10.13 21:58:19
Validat / Publicat: 23.10.13 08:43:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 2701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imensa noastra camera. Mai era un pic in dreapta si in fata patului, cat sa te strecori
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

[22.10.13 22:17:42]

RoxellyAUTOR REVIEW