ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2013
DIN: Rosiori de Vede
ÎNSCRIS: 26.06.13

Top 10 Orase - Statiuni

Dupa ani de plimbari am ajuns la un consens cu mine insumi ca am mai multe locuri de petrecere a vacantei preferate, care mi-au ramas la suflet.

1: Busteni

7: Vatra Dornei

8: Cheile Gradistei

9: Mangalia

10: Cheile Bicazului

Bineinteles ca mai sant o multime de locuri frumoase in tara, dar astea ar cam fi locurile pe care le-as alege sa-mi petrec un concediu. Fiecare din ele are puncte forte sau mai putin forte, dar eu in astea m-am simtit bine.

Trimis de Cristicop in 15.10.13 11:10:38
Validat / Publicat: 15.10.13 12:43:17

VIZUALIZĂRI: 1407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster [15.10.13 12:43:34] »

Mutat la rubrica "Filozofări... turistice" (deja existentă pe sait).

abancor [15.10.13 13:02:44] »

Ce interesant, la mine Bușteni și Eforie Nord ar fi printre primele într-un top al locurilor pe care le ocolesc!

Poiana Brașov e pe locul I la stațiuni de schi. Pe II și III nu e nimeni. Pe IV se luptă Sinaia, Azuga, Straja.

Locuri frumoase sînt în Hațeg, în zona Rădăuți - Marginea - Sucevița, între Tîrgu Neamț și Piatra, în Apuseni...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dorgo [15.10.13 19:37:36] »

@abancor: cred ca consilierii pt Romania ar putea face cel mai exact clasament, teoretic ei ar trebui sa fi fost prin mai toate punctele mai importante turistice ale tarii.

Clasamentul meu ar fi

1. Busteni-Predeal-Sinaia (multe trasee turistice, partii de schi)

2. Cheile Nerei (3 trasee turistice superbe)

3. Turda (salina+ 2 stranduri sarate estivale+cheile Turzii)

4. Sovata (lacul Ursu si alte lacuri mai mici, lacul Tineretului, capela 14 cruci, iarna partie de ski, Praidul e aproape cu Salina, Casa fluturilor vii, Corundul e aproape cu ceramica sa vestita, muntii de sare de la Sovata si Ocna de jos, mina de aragonit, nu e departe nici lacul Bezid (satul scufundat) si Criseni (Muzeul palariilor de paie)

5. Cheile Bicazului si Lacul Rosu

6. Transfagarasanul (partea dinspre Sibiu)

7. Delta Dunarii vara

8. Sighisoara

9. Borsa (Cascada Cailor, Barsana)

10. Baile Felix-Ocna Sibiului-Olanesti

11. Lacul Sfanta Ana

si ar mai fi si altele... ideea e interesanta, poate mai apar si alte clasamente

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
traian.leuca † [15.10.13 21:52:54] »

@dorgo: După părerea mea, un asemenea clasament nu poate fi făcut exact de nimeni, pentru că poate fi contestat oricând şi de către oricine.

Când spun asta, mă gândesc de exemplu, la iniţiativa întreprinsă de New Seven Wonders Foundation în anul 1999, în stabilirea celor 7 minuni ale lumii contemporane.

Eu nu sunt de acord 100 % cu acest clasament (şi nu sunt singurul).

"Măsurătorile emoţionale", nu m-au convins niciodată.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Lumis66 [15.10.13 22:58:26] »

Oricâte clasamente vom face ele vor fi diferite pentru că şi noi suntem diferiţi. Unora le place în vacanţă să se odihnească, să facă plimbari uşoare şi rămân fideli unor locuri, altora din contră să colinde toată ziua şi caută zone cu cât mai multe atracţii turistice.

Eu îmi doresc sa văd cat mai multe zone ale ţării şi vreau mereu altă locaţie dar mai intervine şi hobby-ul care mă face ca în anumite zone să revin mai des decât aş fi crezut. Clasametul meu nu este pe oraşe sau staţiuni ci mai de grabă pe zonele în care îmi doresc să revin şi am să spun şi de ce:

- Valea Prahovei – pe lânga numeroase obiective turistice sunt foarte multe trasee montane, pot ajunge repede, deci îmi pot satisface plăcerea de a face trasee montane chiar dacă am şi numai o zi la dispoziţie, încă mai sunt trasee pe care nu am reuşit să ajung deşi am bătut-o la greu în orice anotimp

- Maramureş – am stat la Borşa dar am colindat: Bârsana, Sighet, Săpânţa, am fost cu mocăniţa, puţin în munţii Rodnei, mai am multe de văzut şi munţii Rodnei de colindat

- Herculane-Valea Cernei, într-un an şi jumătate 44 de zile le-am petrecut pe aici şi încă mai vreau să merg, chiar mai am ce vedea nu revedea

- Durău – Munţii Ceahlău, a fost un loc unde aveam impresia că timpul stă în loc, mai sunt trasee în Ceahlău pe care nu le-am făcut, Cheile Bicazului-Lacul Roşu nu le-aş rata în drum spre Durău chiar dacă ar fi pentru a nu ştiu câta oară

Şi lista poate continua dar nu ştiu cât de folositoare poate fi cuiva căci este lista unei persoane căreia îi place să colinde munţii, cum s-ar spune să umble cu cortul, să-şi petreacă vacanţele dacă se poate de fiecare dată în altă parte.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Cristicop [16.10.13 10:39:08] »

@traian. leuca:" Aceasta este o opinie personala, pe care oricare din stimatii fani ai AFA poate sa o critice sau sa o aprobe."

Dupa cum citez din mine, este o opinie personala.

Bafta!

Cristicop [16.10.13 10:45:33] »

@abancor: Opinia personala este chiar personala, de aceea trebuie respectata.

Sa faca webmaster-ul o rubrica unde sa putem vota ca-n sondajele de pe site-urile ziarelor, asa se va face o medie clara si diferentele de opinii se vor evidentia mai clar.

De combatut poate fi oricare locatie cu argumente mai bune sau mai putin bune, dupa obiectivitatea fiecaruia.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
abancor [16.10.13 13:52:34] »

Cam asta vream să zic și eu, fiecare cu clasamentul lui. Nu poți comenta preferințele altuia, sau, mă rog, le poți comenta dacă diferă de opinia generală (poate și fiindcă sînt mai puțin cunoscute) sau dacă par ciudate (dacă aș declara că pentru mine cea mai mișto destinație din țară e Zimnicea sau Ianca, probabil mi s-ar cere lămuriri).

Există, bineînțeles, și topuri generale, evidente, locurile turistice majore ale țării: Bucovina, Delta, Valea Prahovei etc.

Un efect al clasificării obiectivelor turistice a putut fi urmărit recent și pe acest site: cu cît topul are o aparență mai „oficială”, cu atît poate genera trafic turistic pentru obiectivul clasificat. Cascada Bigăr, o modestă cădere de apă din Munții Aninei, deși e acolo de cînd lumea, a început să fie văzută drept o minunăție, un obiectiv turistic major, de cînd a apărut în nu știu ce top.

Sau: mulți sînt convinși că plaja Koukounaries din Skiathos e una din primele 10 din Europa sau din lume, tot în urma apariției într-un top în urmă cu vreo 8 ani.

Sau: se declară inclusiv pe la TV că Transfăgărășanul e cea mai cea șosea montană din Europa. Bineînțeles, tot în urma includerii într-un top.

Din acest punct de vedere, preferințele noastre, afișate mai sus, sînt de o dulce inofensivitate: nu vor influența mai mult de o mînă de cititori.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

abancor, Cristicop, dorgo, Lumis66
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: