ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2013
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 11.09.12
SEP-2013

Dragut

Inainte de toate vrem sa multumim AFA TRAVEL, in special d-lui Cristi pt colaborarea frumoasa; ca si anul trecut, nimic de reprosat.

Este a doua oara cand mergem in Turcia, anul trecut la Fulya vezi impresii si anul acesta la Delphin de Luxe, asa ca putem face comparatie doar cu Fulya.

A fost o vacanta un pic cu peripetii, la inceput un pic dezamagiti, insa, mai apoi, totul a fost bine. Eu ma asteptam la mai mult de la acest hotel datorita recenziilor bune legate de lantul Delphin, a fost bine, dar nu excelent.

Inca de la plecare am fost un pic nelinistita din cauza perioadei, am plecat pe 28.09 si-mi era teama ca vremea nu va fi una foarte buna pt plaja. Anul trecut am fost la mijlocul lui septembrie si vremea a fost perfecta. Cand vom alege in viitor, vom alege tot mijlocul lui Septembrie, am vazut anul acesta ca sfarsitul lunii e mai capricios, si ziua e mai scurta si vremea e oscilanta. Am avut o zi cu ploaie si spre seara era deja rece.

Am plecat cu o cursa Tarom, ca si anul trecut, multumiti de servicii, insa anul acesta a fost un mic inconvenient la plecare, trebuia sa decolam la 14:15 si am asteptat in avion 45 minute, asa ca am plecat cu intarziere, apoi au fost unele probleme cu bagajele, au venit cu intarziere, asa ca toate acestea au facut sa ajungem la hotel pe la orele 20, deci o zi pierduta. Drumul pana la hotel e destul de lung, in jur de 2 ore.

Ajunsi la hotel, cazarea s-a facut foarte repede, am primit camea la etajul 1, ni s-au adus bagajele si am plecat apoi la masa si in recunoastere. Camera draguta, mobilier clasic, curata, vedere see side view, balcon marisor. O problema a aparut cand ne-am intors in camera si ne-am pregatit de culcare, era un zgomot deranjant. Simteam ca aveam patul in mijlocul lobby-ului. Camera era amplasata pe mijlocul culuarului de la etajul 1, asa ca auzeai toata galagia din lobby, tot zgomotul produs de vesela, pahare, aparatul de curatat pardoseala, care facea un zgomot deranjant... asa ca sotul meu nu a mai suportat si a mers la receptie pt a cere sa ni se schimbe camera pt ca nu ne putem odihni. Am venit in vacanta aceasta pt relaxare si odihna si aceasta nu aveam. I s-a spus ca stiu de acest inconvenient si ca se va rezolva de dimineata. Asa ca dimineata dupa masa am mers pt a rezolva; ne-a ajutat o d-soara draguta ce vorbea limba romana de la biroul de relatii cu clientii. Am mers la receptie si ni s-a spus ca era foarte aglomerat atunci si ca se va rezolva la pranz cand se vor mai elibera unele camere.

Asa ca am asteptat pana la pranz cand ni s-a dat o camera la etajul 5, la mansarda, cu direct view, cum au spus ei. Am luat cartela pt a o vedea mai intai, cand am ajuns acolo, surpriza, camera era ocupata, erau bagaje in ea, asa ca am coborat iar, am spus care e situatia si ni s-a dat alta cartela pt alta camera, tot la etajul 5, camera 5162. Cand am ajuns acolo, cartela nu functiona, insa ne-a deschis o d-na de la curatenie. Camera era mai mica decat cea de la etajul 1, era un miros inchis, balconul mai mic, vederea frumoasa spre mare. Camera avea un pat de 2 persoane, unul de unu si spre deosebire de cea de la etajul 1, nu avea canapea, insa asta nu ne-a deranjat. La baie se prelingea pana spre mijlocul baii apa de sub cada, nu arata frumos, nu arata de 5 stele. Sotul meu a spus ca mirosul era si pt ca nu era aerisit si sa o luam totusi, asa ca am acceptat camera. Am strans iar tot bagajul si ne-am mutat. Timp pierdut-vreo 2 ore. D-nele de la curatenie au spus ca se vor ocupa de camera si va fi bine si cu apa de la baie se va rezolva. Spre seara cand ne-am intors se pare ca facusera ceva curat, insa cand ne-am uitat mai bine-lenjeria era patata in cateva locuri, prosoapele la fel si aveau un miros urat, de statut. Din nou, mie una nu mi-a lasat o impresie buna. A doua zi am vorbit cu d-nele de la curatenie, le-am chemat si le-am aratat, si-au cerut scuze si au spus ca vor rezolva. Am lasat 2 euro pe prosoape si s-a cunoscut. Cand am revenit in camera era altceva, lenjeria curata, prosoapele la fel, camera parfumata.

Curatenie se facea in fiecare zi, lenjeria schimbata la inceput in fiecare zi, spre sfarsit, cred ca in ultimele 2 zile a ramas la fel, dar nu ne-a deranjat. Prosoapele schimbate zilnic si un aranjament pe pat aproape in fiecare zi.

Am avut unele probleme si cu seiful, s-a blocat de cateva ori, iar cartela de la usa la fel ne-a facut probleme de cateva ori. Acestea sunt lucruri mici, insa adaugate, iti iau din timpul pe care ai venit sa-l petreci in vacanta la un hotel de 5 stele si nu te astepti la astfel de lucruri. Cel putin noi, anul trecut la Fulya nu am avut aceste inconveniente.

Ce mi-a placut a fost, totusi promptitudinea personalului si respectul pe care-l aveau fata de client. Aici nota 10. Spre deosebire de Romania unde femeile de la curatenie sunt cel putin manager, acolo managerul hotelului era un exemplu de modestie, bun simt si respect fata de client. Un om mereu cu zambetul pe buze, fara atitudine aroganta, vedeai la el dispozitia de a te ajuta daca ai nevoie. Acest lucru mi s-a parut un plus la acest hotel.

Nota pt camera de hotel -un 8,50 spre 9. Camerele sunt un pic cam demodate, mirosul e cam neobisnuit, mai ales la inceput si zgomotul produs de sistemul central de aer conditionat e tot un minus, insa partea buna e ca te obisnuiesti cu el dupa prima noapte. La ultimul etaj, in zona unde am avut noi camera nu se mai auzea zgomotul din lobby, asa ca daca vreti o camera linistita, nu acceptati etajul 1,2, cu amplasare spre centru, pt ca tot zgomotul de acolo il veti auzi in camera pana pe la ora 12 noaptea si apoi dis de dimineata cand incep sa aseze paharele si...

Ca si interior al hotelului, dragut, personal, ne-a placut mai mult Fulya, dar poate e doar de perceptie personala.

Mancarea-buna, dar nu excelenta. Ce mi-a placut e ca a fost peste in fiecare zi, preparat diferit si iti puteai alege cum il vrei si de care vrei-prajit, la gratar, pane. Au avut somon, macrou si alte feluri de peste cu carne alba, cred ca a fost si pastrav. Carne-in fiecare zi de pui, apoi curcan, vita, intr-o seara de miel, de berbecut. In prima seara am avut si creveti. Au fost si calamari pane si cu maioneza. Midii erau in niste salate, dar eu nu am mancat, nu mi se pareau grozave. Diversitate la salate de legume, aveai de unde alege. Salatele cu sosuri si diferite amestecuri-legume fierte si maioneza sau lucuri asa, nu mi se pareau apetisante. Cam in fiecare zi au fost aceleasi lucruri-orez, piure, cartofi prajiti, legume sote, legume la gratar (foarte bune), dar puteai alege ce-ti place.

La dulciuri-putin mai multe sortimente ca la Fulya, mai ales dulciurile traditionale-baclavale cu nuci, cu fistic, saraili... Insa torturile aratau la fel-aceeasi crema de budinca in interior si nu gustoase. Mai multe feluri de budinci, preparate diferit ca forma dar acelasi gust. Cred ca din multitudinea de dulciuri, doar 2-3 erau mai bune, restul nu, dar, este tot vorba de gust, asa ca altii le-ar putea gasi apetisante.

Fructe- dimineata -prune, pere, mere si struguri, seara aveau si banane si pepene.

Diversitate la seminte si nuci, alune de padure, fistic, naut, fructe uscate.

Am facut rezervare la 2 restaurante a la carte-cel italian si cel pescaresc, puteai face rezervare la fiecare restaurant o data. Am mers la cel Italian si nu ne-a placut, aveau un menu sarac. Am comandat gnocchi cu un sos si fructe de mare si am primit niste paste albe, gen cochilie cu un sos alb si niste surimi si putin somon, un crevete mic, nu mi-a placut. Desertul sotului-creme brule cu sos de fructe, era ceva ce semana cu tiramisu la gust, cu o crema de branza si un sirop deasupra. Nu ne-a placut deloc experienta. Asa ca nu am mai mers nici la cel pescaresc, gandindu-ne ca va fi la fel. Nu stiu daca am pierdut ceva, dar asta e.

Mi-a placut mai mult atmosfera in restaurantul principal de la Fulya, era mai elegant, mai select. La Delphin mi s-a parut un aer mai mult de cantina, zgomot mare, ospatarii aveau niste statii prin care comunicau cu ceilalti si se auzea mereu un zgomot deranjant. La Fulya aveai in restaurant o muzica in surdina, placuta care facea ca atmosfera sa fie frumoasa, aici nu aveai muzica decat seara, pe terasa restaurantului, canta un domn la saxofon.

Mesele nu prea erau curate, uneori lipseau tacamurile si masa nu era stearsa. Nu ne-a deranjat foarte mult, dar le consider minusuri.

Am stat mai mult la piscina, la relax pool, e cu adevarat relax, deoarece nu ai galagia de la cealalta piscina unde erau activitatile de la echipa de divertisment. Foarte activa echipa, din cate am vazut. Am stat si la plaja, ne-a placut ca era curat, insa nu am intrat in apa, sotul mi-a spus ca era cu pietre si adanca de la inceput. Mi-a placut culoarea apei, spre turcuaz, mai frumoasa ca la Fulya, dar plaja cu nisip fin si intrarea in apa, lina, e mai buna la Fulya.

Domeniul hotelului mult mai mic ca la Fulya, dar la fel de curat si aranjat, te simteai bine. Aveau si niste baldachine unde puteai sta la umbra si pe care le puteai ocupa doar dupa ora 8:30 dimineata. Am gasit locuri pe sezlong atat la piscina cat si la plaja.

Hotelul pune la dispozitie un autocar in fiecare zi, gratuit, care te duce o zi la Manavgat si Side, o zi la Alanya. Plecarea la 9:30 dimineata, intoarcerea la 14:30 si seara la 20:30 si intoarcerea la 23:30. Acesta e un plus fata de Fulya.

Vineri, in fata hotelului, adica peste drum de el, e un bazar, preturile un pic mai mari mi s-au parut fata de celelalte bazaruri.

Un oras ce ne-a placut si il recomandam pt vizitare este Alanya. Ne-a surprins in mod placut, mi-a placut si cetatea, mai ales privelistea ce o poti vedea de acolo. Vizitarea ei e 10 lire, autobuzul pana acolo 2 lire de persoana dus.

Per ansamblu a fost o vacanta frumoasa, cu unele mici inconveniente, un hotel dragut, care cred ca mai trebuie sa sufere unele modificari, s-a invechit un pic.

Nu stim daca ne-am mai intoarce, e destul de departe, pierzi mult timp pana acolo, dar nu se stie niciodata. Sotul meu a fost foarte impresionat de Fulya, i-a placut atat de mult incat a vrut si anul acesta sa mergem tot acolo. Si mie mi-a placut, insa eu vreau sa incerc si alte locuri, de aceea am ales Alanya si Delphin. Consider toate acestea ca fiind experiente, unele mai frumoase ca altele, dar toate, experiente.

Multumim celor ce-si pun impresiile pe acest site, noua ne-au fost mereu de mare ajutor in alegerea locului de vacanta. Am incercat sa nu spun lucruri care erau deja amintite, poate ca am mai scapat cateva.

Sper ca aceste impresii sa le fie de folos celor ce doresc sa aleaga acest hotel, e un hotel ce are plusuri si minusuri, puneti voi in balanta si vedeti care cantaresc mai mult pt a va ajuta sa aveti o vacanta frumoasa.

Trimis de meehi in 12.10.13 20:10:16
Validat / Publicat: 13.10.13 12:15:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Fulya, Side

VIZUALIZĂRI: 3643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meehi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lobby

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [13.10.13 15:34:36]

@meehi:

Felicitări pentru impresii și pentru vacanța frumoasă avută la acest hotel.

Sunt convinsă că pe bună dreptate ai fost nemulțumită de aerul ușor învechit al hotelului. Vestea bună este că și-au dat și ei seama de acest lucru și și-au propus să renoveze hotelul, astfel că anul viitor mobilierul va fi complet nou.

Numai Allah știe cum va fi vremea anul viitor. Nu este o regulă general valabilă ca la jumătatea lui septembrie să fie perfectă. Am fost la același hotel cu două săptămâni înaintea ta, în perioada 15-22 septembrie și am prins și noi o zi cu ploaie. Diferența a fost că nu s-a răcorit așa de mult și nu a bătut vântul după aceea.

Am fost cazată în corpul de family, nou construit, astfel că eu la cazare aș da nota 20 dacă se poate, însă te invidiez pentru vederea la mare superbă de care ai beneficiat.

Eu am prins valuri în fiecare zi, într-una din zile fiindu-ne interzis chiar să intrăm în mare din cauza valurilor foarte mari, dar am fost extrem de nemulțumită de culoarea apei, tulbure și lăptoasă din cauza furtunii, mult diferită de Mediterana pe care o știam și pe care o iubesc.

danamandache
    [13.10.13 19:10:22]

Foarte bun reviewul! felicitari pentru vacanta! Acest hotel era prima mea optiune pt anul viitor dar acum dupa mai multe impresii citite si cateva sfaturi primite asez Rixosul Sungate pe primul loc! Multumesc Nico!

meehiAUTOR REVIEW
    [14.10.13 11:54:32]

@nicole33: Multumesc. In legatura cu renovarea, am vazut in hotel unele poze pt camerele de luxe pt 2014, am crezut ca doar acestora le vor schimba fata, insa m-as bucura sa aud ca in tot hotelul. Am vazut si noi corpul nou construit, erau cazati foarte multi nemti acolo, era chiar la relax pool, arata bine, insa nu stiu cum erau camerele. E adevarat ca lipsea privelistea de la corpul vechi.

Si noi am prins valuri mari, insa privelistea era minunata, sotul meu a facut niste poze frumoase.

Suntem hotarati ca pe viitor sa mergem la mijlocul lui Septembrie, sansele de vreme capricioasa sunt mai mici, cred.

mony_ka
    [15.10.13 22:46:37]

@meehi:

Nu stiam sa existe camere de luxe la acest hotel. Poate ne lamureste cineva.

danamandache, meehi, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: