ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 16.01.12
JUL-2013

Chamonix

Cand am ales locatia am avut in vedere sa ajung la peste 3800m. De aici am gasit statiunea de munte Chamonix. Noi am ajuns acolo in iulie si am gasit o vreme de vara dar fara excese de temperatura. Poate a fost de vina si poaia care a fost in fiecare seara.

Oraselul este cochet. Curat si bine organizat. Doua strazi pline cu magazine si terase unde puteai sa gusti din bucataria locala sau sa stai sa savurezi un coniac (daca nu in Franta, unde?) intr-un cadru deosebit. Merita incercate produsele locale nu numai cele super consacrate.

Hotelul unde am stat este localizat la inceperea strazilor, pe malul apei care strabate zona. Chiar daca apa era tulbure era curata, nu avea gunoaie sau resturi de crengi. Aici se facea rafting individual sau cu barci.

De la hotel Alpina se puteau face plimbari prin oras la pas sau cu un trenulet rutier. Pentru acesta taxa era de circa 6 euro de adult, dar te plimba prin tot orasul si iti povestea istoria diferitelor cladiri din zona. Merita plimbare!!!

Pentru noi a fost ceva interesant sa stam la 28-30 de grade si sa vedem pe creste zapada vesnica. Sus am gasit temperaturile specifice de iarna 0 grade!

Trimis de alexionescu in 11.10.13 19:42:07
Validat / Publicat: 11.10.13 21:37:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexionescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Centru

iulianic
[13.10.13 00:10:48]

@alexionescu:

Sus am gasit temperaturile specifice de iarna 0 grade!

Mă aşteptam să ne povesteşti mai multe despre ascensiunea pe Mont Blanc. Sunt sigură că ai avut acolo, sus, trăiri de neuitat.

Biserica din P02 are un rol deosebit în atribuirea numelui piscului montan Aiguille du Midi - Acul amiezei. La prânz, privit din faţa bisericii din Chamonix, soarele se află chiar deasupra piscului ascuţit, muntele oferind - nu doar atunci - prilejul de a savura imagini de neegalat.

Merită o ascensiune pe Mont Blanc pe oricare dintre culmile sale chiar dacă tarifele la telecabină nu sunt tocmai mici.

alexionescuAUTOR REVIEW
[13.10.13 09:28:04]

@iulianic: Am incercat sa prezint statiunea, nu am avut intentia de a vorbi de munte. Am vrut sa arat ca oraselul merita vizitat.

Despre plimbarea pe munte, datorita faptului ca am fost cu juniorul care are doar 10 ani, am ales doar varianta cu telecabinele.

Daca iei decizia de a urca pentru drumetie, sa ajungi pe Mont Blanc, trebuie sa iei in calcul: costumatie specifica (bocanci cu ghinturi, imbracaminte buna izolatoare termic, franghie si tot echipamentul montan), antrenament pentru deplasare in conditii grele (aer rarefiat, temperaturi scazute, vant puternic...) si cunoasterea traseului.

Dupa cum am spus noi am ales varianta light. Am urcat la Aiguille du Midi si de acolo am luat telecabina catre Helbronner. A fost o plimbare de vis printre ghetarii vesnici. In iulie nici nu iti vine sa crezi ca poti fi inconjurat de atata zapada. Traseul a durat aproximativ 40 min, fara statie de coborat in Helbronner. Aici efectiv am trecut printr-o statie in reconstructie si am reluat drumul in sens invers.

Drumul dureaza atat nu datorita distantei f mari ci a timpilor de asteptare pentru imbarcare/ debarcare la cap de linie. Se opreste tot sirul de telecabine pentru fiecare grup de trei cabine care ajung la destinatie.

Atentie la vreme: la casa de bilete sunt indicatoate electronice care avertizeaza daca se poate accesa fiecare zona.

Poze cu muntele am postat la "Hotel Alpina - Chamonix". Sper ca pozele sa fie mai sugestive.

iulianic
[14.10.13 10:41:55]

@alexionescu: Am făcut şi eu o ascensiune pe Mont Blanc - opţională - vara trecută, în cadrul unui circuit organizat de o agenţie. Am şi scris câteva impresii în articolul "Aiguille du Midi - Dincolo de nori" (vezi impresii)

Majoritatea turiştilor aleg varianta ascensiunii cu telecabina în primul rând pentru că nu sunt adevăraţi oameni ai muntelui, cu pregătirea fizică necesară, dar şi pentru că - unii - habar nu au ce-i aşteaptă acolo, sus. Am văzut nişte tinere asiatice echipate total necorespunzător, cu pantaloni scurţi şi piciorul gol în sandale.

Poate că ar fi bine să detaliezi într-un review separat ascensiunea ta "varianta light" la Aiguille du Midi până la Helbronner. Am văzut ce poze frumoase (cu muntele) ai ataşat review-ului despre Hotel Alpina - Chamonix, de aceea cred că şi impresiile sunt pe măsură.

alexionescuAUTOR REVIEW
[14.10.13 19:45:05]

@iulianic: Anul acesta am dorit sa ajung pe cateva varfuri celebre: unul a fost Jungfrau, altul Titlis si Aiguille du Midi. Din acest punct de vedere am citit mult, am acumulat informatii deosebit de bune de pe acest site si le multumesc celor care au scris inclusiv tie!

De aici am inteles ca la munte trebuie sa ai echipament adecvat: am luat cu noi haineile de iarna (chiar daca am avut pantaloni trei sferturi - dar era vreme buna), am avut caciuli, bocanci de iarna si manusi. In alte conditii risti ca frigul si instabilitatea pe zapada/ gheata sa iti strice placerea plimbarii.

Am atins cele trei varfuri si am avut parte de temperaturi scazute. Sper ca cei care citesc aceste randuri sa inteleaga ca pe munte este frig si trebuie sa fi pregatit pentru vreme de iarna chiar daca te duci in mijlocul verii ca noi.

O sa revin cu o mica prezentare si din Elvetia, dar imi trebuie timp. Am poze de acolo cu acelasi peisaj hibernal.

alexionescu, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Chamonix: