ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2013
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUL-2013

Raport calitate /pret ok

Avand in vedere faptul ca scriu acest review la o mare distanta in timp fata de perioada cand am fot acolo, o sa incerc sa fiu cat mai obiectiv, sperand ca o sa-mi amintesc elementele esentiale ale acestui sejur ptr a fi de ajutor celor care vor sa-si faca o opinie despre Garden Of Eden.

O sa incep prin a spune ca este al doilea sejur in Bulgaria si primul intr-un complex de genul aparthotel. Anul trecut am fost la Nisipuri, Hotel Slavey unde am avut AI si ne-am simtit foarte bine.

De data aceasta am cautat un apartament cu doua camere in speranta ca o sa fim insotiti de parintii mei ptr. a ne ajuta sa avem grija de micutza noastra in varsta de 3 ani. Pe site-ul agentiei de turism unde am facut rezervarea nu erau oferte de AI ci doar demipensiune asa ca ne-am hotarat sa luam doar cazare si sa ne descurcam pe cont propriu cu mancarea

La plecare am ales traseul pe care am fost si anul trecut A2 - Constanta - Mangalia - Vama Veche - Nisipuri apoi am intrat in necunoscut, dar ne-am descurcat (cu vizualizarea prealabila a traseului pe internet) trecand prin Varna spre Burgas pana la intrarea in Sunny Beach, unde se face un drum in stanga care duce spre statiunile Sveti Vlas, Elenite...

Toata zona este de fapt un golf imens de genul celui de pe litoralul nostru intre Constanta - Mamaia - Navodari - Petromidia, la bulgari fiind format din statiunile Sveti Vlas, Sunny Beach, Nessebar. Sveti Vlas este situate in partea de nord a golfului respectiv, iar complexul Garden Of Eden cred ca este chiar ultimul exact in zona in care muntele pare sa coboare in mare.

Cum am ajuns am fost impresionati de panorama de la nivelul de sus acolo unde se afla si receptia si hotelul propriuzis. Tot complexul este asezat in panta, fiind format din corpuri de cladiri care se intind de-a lungul aleilor care coboara spre mare, exact ca in imaginile vazute pe siteurile agentiilor de prezentare. Exista doua lifturi principale, primul care coboara de la etajul superior al hotelului pana la piscine principala, dupa care urmand aleea principala ajungi la cel de-al doilea care coboara pana aproape de nivelul marii. Ambele lifturi sunt panoramice iar privelistea este foarte frumoasa.

Checkinnul s-a facut destul de repede, am parcat masina in parcarea subterana pe mai multe nivele care este unul dintre punctele forte ale complexului, apoi un angajat al lor a venit cu masinuta de golf si ne-a preluat atat pe noi cat si bagajele si ne-a dus in corpul Boriana. Parcarea este gratuita, iar angajatul respectiv ne-a ajutat sa ducem bagajele pana in apartament, la final i-am dat 5 leva ptr amabilitate

Am ramas placut impresionati de ce am gasit inauntru. Dupa cum s-a aratat si in celelalte postari, living imens care cuprindea si bucataria utilata cu de toate, masa ptr 6-8 persoane, canapea extensibila si fotoliu extensibil. Mie mi s-au parut toate de buna calitate si foarte putin uzate.

Din living puteai intra intr-un dormitor cu baie proprie, sau pe un hol in alt dormitor cu baie proprie, sau direct pe balconul mare dotat cu masuta si doua scaune perfecte ptr cafeaua de dimineata. Cel de-al doilea dormitor avea de asemenea un mic balconas pe colt. Am remarcat si eu faptul ca cei de la parter nu aveau nici o problema in a lasa diferite lucruri afara fara teama ca ar putea fi furate.

Alt punct forte il reprezinta gradinile foarte frumos amenajate si vegetatia de care se ingrijeau zilnic o armata de oameni.

Toate corpurile de cladiri beneficiaza de piscina proprie dar poti sa ocupi sezlong la oricare piscina doresti in limta locurilor disponibile. Un minus il reprezinta faptul ca in partea a doua a zilei unele piscine inclusive cea de la Boriana erau la umbra.

Plaja este mica si inghesuita, parca e o bucata de pamant furata marii. La intrarea in apa sunt multe pietre dar sunt facute un fel de "intranduri" ca sa poti intra in apa calcand pe nisip. Cu toate aceste neajunsuri, mie mi s-a parut ca are un farmec aparte, facand parte din categoria celor carora nu ne place aglomeratia si plajele suprapopulate. Un alt minus important il constituie faptul ca sezlongurile si umbrelele de pe plaja sunt contra cost. Nu imi mai amintesc exact preturile, dar oricum am ramas cu un gust amar din aceasta cauza, totusi exista si zone speciale ptr cei care vor sa stea direct pe nisip. De pe plaja se vede foarte frumos tot golful pana la Nessebar.

In ce priveste restaurantele din complex nu ma pot pronunta ptr ca nu am luat masa la ele, dar inclin sa le dau dreptate celor care au postat inainte in privinta calitatii indoielnice a serviciilor datorita unor discutii cu o familie de nemti pe care i-am intalnit la plaja in primele zile si cu care am ramas prieteni pana la finalul vacantei. Neavand masa inclusa noi am adus de acasa ce am putut aduce iar in momentul in care nu am mai avut provizii am apelat la magazinele din statiune si chiar la cel din complex. Preturile sunt destul de piperate, asemanatoare cu cele de la noi, dar in general sunt asemanatoare la toate magazinele asa ca in mare parte ne-am facut cumparaturile la cel din complex.

Sveti Vlas este o statiune linistita mult diferita de Nisipuri sau de Sunny Beach. Am descoperit in centrul statiunii o promenada frumoasa cu fel si fel de magazine si restaurante. De parcat am parcat intr-o parcare amenajata unde am platit un leva (nu mai tin minte daca era doar ptr 1-2 ore sau nelimitat).

De asemenea am facut o miniexcursie in Sunny Beach, statiune foarte animata, plina de tineri nemti, rusi, olandezi, englezi care umpleau pana la refuz puburile si discotecile. La Sunny Beach am apreciat foarte mult parcul de distractii si portul ptr vaporasele care fac legatura intre statiuni.

Si de la Garden Of Eden se poate merge cu vaporasul pana la Sunny Beach sau pana la Nessebar. Bilete se pot cumpara atat la fata locului, dar si de la punctual de informare turistica din incinta complexului. la acelasi pret.

O alta atractie a fost parcul acvatic de la Nessebar, caruia i-am rezervat o zi intreaga. Am inteles ca si in Sunny Beach este un parc acvatic dar de dimensiuni mai mici. In ce priveste preturile nu mi le aduc aminte exact, ci doar faptul ca mi s-au parut destul de piperate. Parcul este foarte bine dotat, cu tot felul de tobogane, piscina cu valuri, magazine, fast-food, etc. Totusi nu as putea sa explic de ce, dar mie mi-a placut mai mult cel de la Nisipuri, poate datorita faptului ca aici se formau niste cozi interminabile pana sa apuci sa te dai pe tobogane. Pe la jumatatea zilei se organizeaza un program artisitic pe o insula din centrul parcului, destul de interesant cu jocuri interactive la care pot participa si spectatorii.

Revenind la Garden Of Eden, complexul era ocupat in mare masura de turisti rusi, germani, englezi, dar am vazut si cateva familii de romani, francezi, polonezi, etc.

Din pacate in ziua plecarii dupa ce ne-am facut bagajele si le-am dus la masina cu ajutorul masinutei de golf si a angajatului respective, am fost rugati sa asteptam cateva minute ptr ca, cameristele sa verifice camera, si ni s-a comunicat ca lipseste un prosop. Eram deja la curent cu practicile acestea balcanice asa ca fara multe comentarii am achitat 10 leva ptr prosopul respectiv si am plecat spre casa. Ma gandesc ca situatia putea fi evitata daca am fi lasat 5 leva si ptr cameriste dar sincer am uitat de aspectul asta.

La intoarcere ne-am hotarat sa incercam o alta ruta repectiv Varna - Dobrych - Silistra - Calarasi - A2. Drum destul de denivelat si cu gropi intre Varna si Dobrych, dar surprinzator de bun de la Dobrych la Silistra. Trecerea cu bacul la Ostrov foarte buna si destul de putine masini. Pe traseu am intalnit livezi de piersici de unde am cumparat piersici ieftine si bune.

La final o sa incerc o recapitulare

Aspecte pozitive:

Locatie foarte frumoasa

Camere, Apartamente mari si frumoase. mobilier si dotari de calitate

Curatenie exemplara

Piscine frumoase, curate ptr toata lumea

Posibilitati de distractie atat in complex dar si in afara

Parcare subterana pazita gratuity

Aspecte Negative:

Servicii de masa de calitate indoielnica

Plaja mica si inghesuita

Sezlongurile si umbrelele de la plaja contra cost

Echipa de animatori executa programul mai mult in limba rusa

Episodul neplacut cu prosopul la checkout

Ca o observatie personala fara legatura cu Garden Of Eden o sa spun ca mie mi-a placut mai mult sistemul AI ptr ca scapi de grija mancarii si de costul acestora.

Si inca ceva, parerea mea personala ca nu merita sa bati drumul pana la statiunile din apropiere de Burgas, ci mult mai potrivite ptr noi sunt statiunile de langa granita Albena, Balcik, Nisipurile de Aur

Sper ca reviewul meu sa va fie de folos celor care cautati o destinatie de vacanta ptr 2014.

Va salut si va doresc concedii placute :)

Trimis de nightwish in 11.10.13 13:36:18
Validat / Publicat: 11.10.13 20:20:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Hotel Slavey

VIZUALIZĂRI: 2913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nightwish); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.10.13 20:31:39]

Foarte bun, echilibrat review

nightwishAUTOR REVIEW
    [15.10.13 12:52:05]

@webmaster: Mss ptr aprecieri Este corecta pozitia pe harta cu o singura adaugire; corpul Boriana in care am fost cazati este cel de mai sus (pe vertical putin mai sus)

tumisfabu
    [11.01.15 12:09:10]

Felicitari pentru rabdarea de a prezenta totul in amanunt, ma bucur ca datorita mie (dar fara a contribui intentionat) ai primit superbonusul, meriti! Concedii minunate in cntinuare!!!

nightwishAUTOR REVIEW
    [12.01.15 11:25:17]

@tumisfabu -Va multumesc. Am facut tot ce am putut ca sa fiu de folos celor interesati

[29.10.17 23:05:39]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

nightwish, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂGarden of Eden Hotel: