ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2013
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 21.07.12
SEP-2013

Borsa, Barsana, Stiol & cascada Cailor

Am petrecut 5 zile in Maramures din pacate transportul cu microbuse fiindu-ne modul de deplasare ne-a pus intr-o vesnica alerta in raport cu timpul;

Am plecat pe traseul Oradea - Baia Mare, transport decent cu microbuse acceptabile, din Baia Mare am continuat spre Borsa, zona in care nu se mai respecta de fel capacitatea nr. de locuri (vezi foto), dar asta e un risc asumat.

Ne-am cazat in Borsa-statiune (2 lei din Borsa) curse destul de regulate la 30-40 min. Cazarea una decenta la pens. Cripenel, noi fiind 4 pers. am fost singurii cazati la acea perioada, curatenie si panorama de nota 10 (postat poze pentru edificare).

Zona una de munte cu gospodarii frumos amenajate si oameni gospodari, ne-a priit; Borsa desi cu grupuri de blocuri gen ghetou pe alocuri, o localitate bine aprovizionata, ce se impune prin frumusetea naturii ce o strajuieste.

Am ales locatii care erau accesibile si vizitabile pe parcursul unei zile. Manastirea Barsana de pe pe valea Izei, un ansamblu de lacase de cult imprejmuite de verdeata, ce evidenteaza traditia ortodoxiei pe aceste meleaguri... Satul barsan predomina prin simboluri arhitecturale sculptate in lemn, usi, porti maramuresene lucrate cu sarg si migala; sunt locuri la sosea unde turistii isi pot achizitiona amintiri si suveniruri cu specific maramuresean;

A doua locatie a fost binenteles Mocanita din Viseul de Sus, plecarea la ora 9 dimineata, un traseu de 22 km, unde viteza de 20-30 km /ora iti da posibilitatea de a admira privelistea traseul fiind unul de apreciat pentru cei ce nu au parte de zone pitoresti de bastina. Pretul de 45 lei putin cam exagerat in opinia mea, daca pui la socoteala si frigul ce-ti intra in oase, daca nu esti echipat full - oprirea de la statia Paltin care a fost in jur de 11-11:30 a fost locul unde fiecare serveste masa, e indicat sa va duceti cele necesare preturile sunt rau prohibite acolo! daca doriti un aperitiv cu siguranta sa va aduceti pt. ca un paharel de palinca (si aia de mere) de 10 grame e 5 lei, (vedeti cat e kg. atunci!) dar daca ajungi in zona si nu faci Mocanita se zice ca nu ai fost pe acolo asa ca am luat pulsul - dar cu siguranta nu se va repeta...

Cel mai valabil ni s-a parut traseul din statiunea Borsa cu telescaunul si drumetia inspre lacul Stiol si Cascada Cailor facute in aceasi zi si care ne-a facut cu siguranta pofta de mancare - binenteles pe traseu e nevoie de apa si eventual papica, la lac existand inca cateva bancute care nu au avut soarta meselor, ce se pare au fost folosite pt. foc de unii...

Una peste alta pozele sper sa vorbeasca mai mult... si tinand cont de drumul extrem de prost nu am regretat ca (nu) am venit cu masina...

Trimis de liniuta in 10.10.13 15:21:49
Validat / Publicat: 10.10.13 20:01:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 5680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liniuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Bloc gen ghetou in Borsa

[10.10.13 15:54:39]

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale și de la pensiunea Ciprenel, scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază partea respectivă din textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI". Mulțumim anticipat.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.10.13 22:58:03]

@liniuta: interesant. Am totuși o remarcă, apropo de explicația de la P08 care sună cam așa:

râul Tibou ce strabate Borsa

Prin Borșa trec două râuri: Vișeul (de la Complex spre orașul Vișeu) și Cisla (din Baia Borșa până în centrul orașului). Tiboul este chiar la marginea mărginii, e granița orașului cu Bucovina, nu cred să fie blocuri pe-acolo. În poză e sigur unul dintre celelalte două...

Michi
[12.10.13 19:19:51]

Frumoase poze, ca nişte cărţi poştale. Mi-ai adus aminte cu nostalgie de mocăniţa cu care acum vreo 50 de ani am mers de la Orăştie sau de la vreun camping cu căsuţe din apropiere până la cetăţile dacice de la Grădişte. Doamne, ce vremuri! Într-o Dacie 1100 ne-am îngrămădit două familii cu doi copii mici de 4-5 ani în poale. Aveam în portbagaj carne în untură (cu care prăjeam cartofii), conserve de babuşcă de 2 lei/ buc, spălam vasele la râu, mai furam şi mere pentru desert, pe care le coceam în jar.O mai fi mocăniţa la Grădiştea?

liniutaAUTOR REVIEW
[20.10.13 15:47:39]

posibil... nesemnificativ - bine de stiut, ,,!

liniutaAUTOR REVIEW
[20.10.13 15:55:25]

@Michi: cat vom exista vor fi mereu amintiri frumoase si pline de nostalgie... de mocanita de Gradistea am citit inainte de a scrie ecoul:

,,Calea ferată nu mai există, a fost dezmembrat în anii 1980-Mocanita de la Orastie. Aceasta locomotiva mergea pe traseul Orastie - Gradistea de Munte. Astazi inca se mai pot vedea in unele locuri urmele fostei cai ferate... " asa ca... poti trage concluziile...

liniuta, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Borșa și împrejurimile: