ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2013
ÎNSCRIS: 06.07.11
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 3-12

Atmosfera de camping

Imi amintesc cu placere, de vacantele in care mergeam la mare, la Neptun si ne cazam la cort. Nu stateam la cort datorita lipsei banilor, ci era placerea de a fi in natura, de a sta seara in fata cortului, de a ne juca cu alti copii cu care ne imprieteneam in camping. Aveam placutul sentiment de a face parte din comunitatea celor liberi, a orasenilor care fugeau dintre betoanele blocurilor. Nu aveam masa asigurata, animatori, iar seara ne strangeam la un cort pentru a ne uita la un televizor sport chiar daca nu ne cunosteam intre noi sau mergeam la restaurantul Marea Neagra unde canta formatia Iris...

Din fericire, anul acesta in Spania, am retrait in parte acele momente in camping-ul El Pla De Mar, de langa Blanes, de la malul Marii Mediterane. Blanes, este un oras turistic in provincia Girona, Catalonia, la o distanta de 68 km de Barcelona. Aici gasiti 4 km de plaja de toate tipurile, de la cea stâncoasă la cea nisipoasă.

La intrarea in camping se afla dispusa receptia, unde am primit o harta a complexului si locurile disponibile in care sa ne dispunem masina si corturile. Totul este sistematizat, alei drepte, largi, unde puteau trece cate doua masini una pe langa alta, pline de turisti pe biciclete.

Turistii au la dispozitie trei grupuri sanitare mari, foarte curate, intretinute permanent, spatii destinate spalarii vaselor si masini automate de spalat rufe. Turistii, in mare parte spanioli, duceau rufele si vasele la spalatorii cu carucioare gen supermarket, erau foarte comozi. Pentru masini, biciclete si chiar pentru caini exista un loc special amenajat pentru spalarea acestora, totul free.

Locurile de campare sunt umbrite partial de copacei, exista facilitati de racordare la instalatia electrica pentru a putea utiliza un frigider sau un televizor.

In camping se remarcau zecile de rulote asezate sistematic, cu umbrare in fata cu tot felul de facilitati de la leagane pentru copii, televizoare cu diagonale de peste 81 de cm, ventilatoare, cuptoare cu microunde, plite electrice.

La intrarea in camping sunt doua piscine inconjurate de palmieri, una pentru copiii mici si o alta principala cu un volum generos, cu adancimi diferite, dar care nu depasesc 1,60 m. In apropierea zonei de piscine este dispus la umbra un loc de joaca pentru copii cu tobogane, balansoare, leagane o casuta in care desenau, pictau, se jucau cu cuburi sau jucau tenis de masa.

Tot langa receptie se afla un restaurant, o terasa si un minimarket cu preturi rezonabile.

Plaja se afla in imediata apropiere a camping-ului delimitata doar de sosea, o plaja cu nisip fin dar cu o intrare rapida si cu curenti destul de puternici.

Corturi erau destul de putine, folosite in special de turistii straini printre care, cu bucurie, ne aflam si noi. Eram singurii din Romania (cel putin oficial). In momentul in care am ajuns la locurile indicate pentru campare, am constatat ca pe acestea erau parcate 3 masini cu numere de Spania. Nu a trebuit sa dam prea multe explicatii posesorilor masinilor ca acestia, s-au mobilizat imediat si au mutat masinile in asa fel incat sa putem instala cele 2 corturi si masina. Am fost primiti imediat printre ei cu amabilitate de parca eram niste vecini noi in „cartier”. Atmosfera in camping era de vacanta, turistii zambitori, calmi, bine dispusi dar nu intreceau masura bunului simt.

Dimineata pe la ora 8.30, noi baietii, am stabilit sa mergem pana la minimarket sa refacem proviziile si sa pregatim masa de dimineata. Pe la corturi era foarte multa liniste, suspect de multa liniste pentru aceea ora. Pe alei doar noi doi si cate un turist adormit care se deplasa somnoros catre spatalor. Ciudat, am spus, dar am continuat spre minimarket. Cand am ajuns in fata acestuia stupoare, inchis! Cum, inchis la ora 8.30? La terasa, o chelnerita dadea cu matura si se uita la noi surprinsa, neintelegand ce cautam acolo? Ne-a oferit amabila un loc la o masa si ne-a explicat ca este devreme si ca minimarket-ul se deschide dupa ora 9.00. Am asteptat cuminti, ce era sa facem. Minimarket-ul era destul de bine aprovizionat de la produse de intretinere, sapun, detergent saci menajeri pana la produse alimentare pregatite in cuptorul propriu gen baghete, cornuri deosebit de bune si foarte apreciate.

Dupa ce am luat masa la cort, pregatiti cu sepci, umbrela de plaja, prosoape am plecat spre plaja, dar ne-am oprit la piscina, unde, o echipa de animatori si un numar de aproximativ 20 de turisti (a se intelege doamne trecute de 50 de ani) faceau gimastica in apa. Frumos am zis si am intrat si noi in piscina. Sport si voie buna. La un moment dat, erau exercitii care se faceau in doi, nu a fost nici o problema... am fost cooptati fara sa solicitam, cu o veselie molipsitoare, fara sa intelegem initial ce trebuie sa facem dar... ne explicau... pe indelete... in spaniola. Eram dintre ei...

Ulterior dupa ora 11.00 atmosfera la piscina a inceput sa fie mai animata, se trezisera marea majoritate a turistilor. La piscina era un salvamar, care la un moment dat s-a apropiat respectuos de noi si cu zambetul pe buze ne-a rugat sa avem grija la umbrela sa nu o ia vantul si ne-a intrebat de unde suntem. Bineinteles ca noi si niste turisti englezi, eram singurii care stateau sub umbrela si purtam sepci de soare, nu era greu sa realizezi ca nu suntem straini.

Ziua a continuat pe plaja, dupa care am facut o plimbare pana in oras.

Seara ne-am oprit la terasa camping-ului unde am mancat foarte bine tot felul de specialitati locale din fructe de mare. In fata terasei se jucau o gramada de copii, veseli, plina de voie bune la care s-a alaturat fara probleme si mezina mea. Si ca seara sa fie deosebita am participat si la un karaoke unde am cantat singura melodie in limba romana disponibila in play-listul afisat de organizatori, OZON – Pupaza din tei. Atmosfera a fost deosebita, s-a terminat cu aplauze la scena deschisa, ne-am simtit ca intr-o mare familie, familia turistilor din camping-ul El Pla del Mar.

Trimis de albena in 08.10.13 23:20:41
Validat / Publicat: 09.10.13 00:32:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (albena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Reclama mare de la intrarea in camping.

[09.10.13 00:33:10]

Tare fain redată atmosfera din camping, o plăcere pentru lecturat

[09.10.13 07:14:49]

@webmaster: Multumesc!

[09.10.13 08:39:37]

@albena: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

horachira
[09.10.13 12:00:34]

@albena: pretul este pentru 2 corturi?

[09.10.13 17:12:30]

@webmaster: Ok, pozitionarea este exacta. Multumesc!

[09.10.13 17:20:18]

@horachira: Nu, pentru 2 corturi si o masina am achitat 154.70 euro pentru 2 nopti.

albena, horachira