ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2013
ÎNSCRIS: 13.03.12
SEP-2013

Creta - Insula lui Zeus

Ne-am intors din Creta... ce sa zic... nu am cuvinte... a fost foarte frumos... incepand cu statiunea, hotelul, personalul de la hotel si terminand cu superbele plaje de pe insula Crissi si de la Laguna Balos...

Am decolat dimineata la ora 7 de pe Otopen si dupa un zbor de aproximativ 1,5h am ajuns in Heraklion, capitala insulei Creta. Apoi dupa ce am luat bagajele de cala am mers catre autocar pentru transfer. Am ajuns la hotel destul de repede, Golden Beach Hotel din Hersonissos fiind a 4-a oprire a autocarului.

Statiunea este destul de agitata … cu multi turisti straini si ceva romani. Exista multe taverne/terase/restaurante pe faleza cat si pe bulevardul principal … De asemenea exista multe cluburi unde tineri din toata Europa se distreaza noapte de noapte …

Golden Beach este un hotel dragut, situat in centrul statiunii si la o distanta de ~25km de aeroport, dar si aproape de plaja (cam 50m). Hotelul are supermarket la parter. Personalul hotelului este de nota 11, in special cel de la receptie. Erau si niste fete romance care lucrau ca ospatarite... Am fost foarte bine tratati, ne-au ajutat cu zambetul pe buze de fiecare data cand aveam nevoie de ceva... Noi am optat pentru o camera cu vedere la strada si demipensiune plus. Camera este spatioasa, minibar, lcd tv, patul este foarte confortabil, aer conditionat, balcon, internet in camera gratis, baia este micuta, dar este ok … Pana la urma nu dormi pe wc sau in cabina de dus … Se schimba prosoapele si se face curatenie zilnic, lenjeria se schimba de 2 ori pe sejur.

Mancarea este buna … dimineata sunt mezeluri, oua, gemuri, bacon/carnati prajiti, produse de patisserie, sucuri si cafele la discretie. Seara sunt aperitive, mancaruri gatite, garniture, salate, la desert cateva feluri de prajituri si fructe. Exista si sucuri/bere/vin de la dozator destul de bune … Toate acestea la discretie … Sunt destule feluri de mancare … pentru toate gusturile … nu se poate plange nimeni k ramane flamand …

Pentru cei care pleaca inainte de micul de jun, se poate anunta la receptie si se poate servi o cafea, suc si o prajitura dimineata inainte de plecare … In cazul in care nu poti ajunge la cina, se poate opta pentru masa de pranz in alta zi sau sa ti se aduca mancare in camera dupa cina … (noi am optat pentru masa de pranz)

In primele 2 zile am stat la plaja hotelului … Un sezlong este 3 euro, la fel si umbrela … Plaja este micuta cu nisip, iar in apa sunt pietre (recomand incaltari de apa). Apa este curata si in apropiere sunt tot felul de golfulete in care se pot face niste poze superbe :).

Pentru urmatoarele 3 zile aveam in plan sa inchiriem o masina pentru a vedea principalele obiective turistice in opinia noastra: Heraklionul si Palatul Knossos, Chania cu Laguna Balos si Plaja cu nisip roz Elafonissi si Insula Chrissi.

Am inchiriat un Hyundai i10 cu care am facut 800 km (95 euro full asigurare fara excese, fara francize – 3 zile)... In prima zi am fost in capitala insulei, Heraklion... Aici am vizitat Palatul Knossos, Muzeul de arheologie, centrul si portul.

A doua zi ne-am trezit cu noaptea in cap, si am plecat pe autostrada catre Vest... Ne-am oprin in Chania si am vizitat portul si Muzeul maritim. Foarte interesant acest muzeu, un obiectiv care nu trebuie ratat... Apoi am plecat spre Laguna Balos si am ales sa mergem cu masina pana in varful muntelui... S-a dovedit a fi o alegere inspirata pentru k spre deosebire de plimbarea cu vaporul, noi am putut admira peisajele magnifice de inaltime... Drumul nu este asfaltat, este cu pietre, se merge cu viteza mica, dar merita 101%. Dupa ce se parcheaza masina se merge pe jos … tot asa, drumul este cu pietre, recomandat ar fi sa aveti slapi … Ajunsi la laguna, am fost facut baie in ape limpezi si turcoaz. Nisipul este fin si alb. Laguna Balos parca este desprinsa din poveste!!! Ne-am apucat sa facem poze si intre timp a ajuns si vaporul cu turisti, care au inceput sa invadeze tinuturile pitoresti in care aflam... Pe la ora 4 ne-am luat rucsacul in spate si am pornit catre masina pentru k ne astepta vestita plaja nisip roz Elafonissi.

Dupa un drum de 1h si ceva am fost pe plaja, dupa un drum de aprox 50 km pe serpentine si drumuri inguste, unde nu prea puteai sa mergi cu viteza pentru ca nu aveai vizibilitate si uneori, drumul era cu putin mai lat decat o masina... am trecut pe insula Elafonissi prin apa, pentru ca in unele locuri apa nu este adanca decat pana la genunchi... Am fost intampinati de nisipul roz prezent pe unele portiuni de plaja cat si in apa... DE VIS!!! Ne-a prins asfiintitul pe plaja, am facut niste poze minunate si dupa ce s-a inserat am pornit la drum spre hotel... aveam destui km pana la autostrada si erau multe optiuni de drumuri catre Chania... Drumul cel mai scurt pe care ne-a bagat gps-ul era inchis pentru ca recent se surpase si un tunel era inchis... am luat-o pe un drum ocolitor si am ajuns la autostrada, apoi fost usor... Am ajuns la hotel pe la 1 noaptea :)

In a 3-a zi, ne-am trezit pe la 7 cu gandul la Chrissi Island... Zis si facut... Pana in ora 9 eram in port la Ierapetra... Am gasit in port bilete pentru Chrissi cu 10 euro/pers, cu toate k la multe standuri gaseam oferte speciale cu "15/pers"... Am plecat cu primul vas la 10:30 si am facut vreo ora pe mare... cu cat ne apropiam de Chrissi, se vedeau valuri compuse din apa albatra indigo si turcoaz... Marea mediterana se intercaleaza cu Marea Libiei si coloritul este deosebit :)

Ajunsi pe insula, am sarit de pe vaporas si am plecat spre Golden Beach... De la departare se zareau valurile turcoaz cu apa limpede ca lacrima... am lasat rucsacul si am intrat in apa... Ne-am balacit cateva ore si pe la 3 si ceva am pornit spre port... Intre timp ne-am oprit la o baie si pe partea Libiei si intre timp, am pierdut vaporul :))) Dar nu a fost problema pentru k am plecat cu ultimul vapor ora 17 in loc de 16 cum aveam noi...

La intoarcere am mancat Ierapetra la una din terase iar apoi am oprit in Agios Nikolaus unde am vazut portul si ne-am plimbat prin centru si am cumparat niste suveniruri...

In urmatoarele 2 zile am ramas in Hersonissos si am lenevit pe Star Beach, care are un nisip fin auriu cat si in apa. Este situata la 5 minute de Golden Beach Hotel. Au trecut repede si a trebuit sa impachetam pentru plecare :) …

Legat de insula Creta, avem numai cuvinte la superlativ... ne felicitam k am ales aceasta locatie pentru k am avut ce sa vizitam, am ramas uluiti de locurile in care am fost …

Ne-am propus sa revenim in Creta peste cativa ani pentru k au ramas destule locuri interesante la care nu am reusit ajungem...

Trimis de Sir_Ady in 08.10.13 22:25:27
Validat / Publicat: 09.10.13 00:00:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 8540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sir_Ady); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.10.13 23:57:59]

La primul set de impresii încărcat - @Sir_Ady: bun-venit *cu adevărat* în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am mutat review-ul la rubrica "Golden Beach Hotel" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

@Sir_Ady, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Rodel
    [14.10.13 19:18:35]

Am petrecut si eu o vacanta foarte reusita in Creta vezi impresii,vezi impresii, in iunie.

La superlativ sunt si impresiile mele. Imi pare rau ca nu am reusit sa vizitez Chania, despre care am auzit ca este un oras foarte frumos. Mi-au placut mult Agios Nicolaos vezi impresii si cele trei sate traditionale aflate aproape de Hersonissos, Koutoulufaris, Piskopiano si Old Hersonissos, toate niste statiuni cautate de turisti, chiar daca nu sunt situate la mare si unde mi-ar placea sa fac un sejur.

Rodel, Sir_Ady
    Alte impresii din această RUBRICĂGolden Beach Hotel: