ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2013
ÎNSCRIS: 12.08.13
SEP-2013

Un sejur reusit

Drumul pana acolo l-am facut cu masina, 13,5 ore la dus si 13 ore la intors, cu pauze mici de 15-20 de minute la 2-3 ore. In principiu a fost ok si prin Bulgaria si prin Grecia. Cel mai naspa a fost partea din Grecia unde esti deviat din cauza reparatiilor.

La hotel am ajuns destul de devreme, la 4 dimineata, asta din cauza ca nu am vrut sa conducem noaptea prin Bulgaria, am fost cazati la ora 10.

Hotelul arata foarte bine, este alcatuit din mai multe corpuri, nu este un corp cu multe etaje, sunt mici vilute. Plaja este foarte mica si cu pietre, majoritatea plajelor din Lefkada au pietre, Ideea este ca nu puteai la hotel sa stai la plaja, era doar asa ceva ca sa nu zici ca nu au plaja.

Este parcare in hotel, se gasesc locuri mai tot timpul.

Piscinele erau curate si apa ok. Nu era inghesuiala la piscine, se gaseau mereu locuri la sezlong.

Micul dejun era foarte diversificat si bogat: oua, omleta, salam, cascaval, carnati, legume, fructe, masline, cereale cu lapte, legume coapte, costita la tigaie, excelent micul dejun. Barurile din cadrul hotelului erau foarte ok, un pic cam scumpe.

Am ajuns la camera; camerele nu erau de 4 stele. Erau mari, noi am avut pat suplimentar si camera era gen apartament, dar dotarile, mobilierul si gresia de pe jos o faceau de un maxim 3 stele si acum sunt indulgent. Se facea curat in fiecare zi, apa calda era fierbinte, aerul conditionat era ok... Sincer nu prea ne-a pasat de camera pentru ca plecam dimineata si ne intorceam seara tarziu,

Nu va sfatuiesc sa mancati la restaurantul hotelului seara sau la pranz. Mancare era ok dar foarte scumpa si deloc diversificata. In schimb mancarea arata foarte bine pentru cei cu pensiune completa.

Se mananca foarte bine in Nidri sau in Lefkada.

Hotelul este pozitionat intre Nidri si Lefkada, mult mai aproape de Nidri.

Trimis de bobby2000 in 08.10.13 13:49:42
Validat / Publicat: 08.10.13 15:37:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: La Paralia.

VIZUALIZĂRI: 4492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bobby2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.10.13 23:26:45]

[09.10.13 00:41:53]

@webmaster: Da, pare ok.

[09.10.13 00:45:51]

@bobby2000: mulțumesc

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [10.10.13 10:55:32]

Despre ce parte din Grecia vorbesti ca ai fi deviat din cauza reparatiilor?

Nu cumva confunzi cu Bulgaria, acolo sunt devieri destul de nasoale, inainte de granita, pana in Kulata, in dreptul oraselului Petrich.

[10.10.13 11:01:58]

@ionescunic: Salut, intr-adevar ultima parte din Bulgaria am fost deviati pana sa ajungem la Kulata. De la Kulata se intra pe o bucata de autostrada in Grecia, cred ca vreo 100 de KM sau mai putin dupa care am fost deviati vreo 40 de KM, iar soseaua pe care am mers era in reparatie. Nu mai stiu sa-ti zic exact orasele cu portiunea asta belita dar stiu ca am injurat destul de tare din cauza drumului prost. Dupa aceasta bucata am urcat pe autostrada catre Salonik si totul a fost ok pana la Lefkada chiar si dupa ce am coborat dupa autostrada.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [10.10.13 11:23:53]

@bobby2000: tu vorbesti despre ceva care este in aceasta stare de cel putin 6 ani, deci nu e o deviere, ci o stare de fapt, acolo nu se lucreaza decat in ritmul melcului si nu va fi gata nimic pana nu iese tara din criza, adica la pastele cailor... sau calendele grecesti, in plus drumul ala nu e declarat autostrada, nici nu e defapt, e un drum expres neterminat.

[10.10.13 11:29:36]

@ionescunic: Salut, scuze, am vorbit cu nevasta-mea, de la Kulata am facut vreo 15-20 de Km pe autostrada dupa care a urmat partea aia de drum nashpa, care intr-adevar se vrea un drum expres pana la Seres. Dupa Seres drumul a fost ok, dar pana in Seres a fost destul de nashpa, mai ales ca era noapte.

dany89vl
    [06.04.14 10:09:54]

Imi poti spune te rog ce fel de camera ai platit si ce camera ai primit? A avut vedere la mare? A fost la parter sau la etaj superior?

[06.04.14 14:00:29]

@dany89vl: Salut, Hotelul era compus din mai multe casute, cumva un hotel pe orizontala, casutele aveau 2 etaje. Dat fiind ca era intr-o vale, nu aveai vedere spre plaja decat daca erai la etaj, altfel aveai vedere la celelalte casute si la potecile dintre ele. Era destul de bine aranjat. Am platit o camera de 3 stele, 2 adulti si un copil 700 de euro cu mic dejun, 7 nopti.

Camera era mare, de fapt erau 2 si o baie, cu gresie pe jos, nu arata chiar de 3 stele, mai degraba un 2 stele plus. Dar a fost ok, pentru ca nu prea stateam in camera iar la cat stateam eram ok cu confortul.

Noi am avut camera la parter dar trebuie sa intelegi ca la etaj se intra pe poteca de la nivelul superior, nu pe langa noi.

bobby2000, dany89vl
    Alte impresii din această RUBRICĂPorto Galini Seaside Resort & Spa: