ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2013
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 25.09.13
SEP-2011

Extraordinar de ieftin pentru o vacanta fantastica

Desi in Fethiye/Oludeniz am fost in 2011, a fost o vacanta care m-a incantat la nebunie si nu ma pot abtine sa nu va povestesc.

Nici nu va puteti imagina cum am ajuns sa merg acolo. Incercand sa gasesc un loc in care sa-mi petrec vacanta (pe care o organizez cu un secol inainte), seful meu isi aduce aminte ca in timp ce era in vacanta in Turcia, la Bodrum, pe casa scarii era un tablou cu un peisaj superb, o laguna. Evident, care laguna putea fi? Exact Oludeniz. A fost suficient un mic search pe Google images despre laguna si m-am convins ca trebuie sa ajung. Vacanta am platit-o in aprilie, iar plecarea era pe 30 august. Suficient cat sa ma innebuneasca asteptarea.

Pentru ca in general mergem 4 persoane in vacanta pentru ca este distractia mai mare, am hotarat sa parcurgem cu masina fabuloasa distanta de 1300 km, din Bucuresti. Ne-a ajutat un site care calculeaza distantele, rutele si consumul estimat ca sa ne facem o idee cat ne costa pana acolo. Ne arata ca o sa ne coste aprox 280 euro dus-intors, cu tot cu taxe, dar noi am rotunjit la 400 euro pentru linistea noastra. Oricum, la max 200 euro/cuplu drumul a fost foarte ok, mai ales ca nu am depasit aceasta suma.

De ce nu am ales avionul? Pentru ca trebuia sa mergem Bucuresti-Istanbul-Dalaman si de acolo inca 60 km cu autocarul pana la destinatie, pt ca acela era cel mai apropiat aeroport. Am avut un singur sofer asa ca ne-am luat o noapte de cazare atat la dus, cat si la intors, dar nu ne-am rezervat nimic dinainte. Am cautat in momentul in care am hotarat sa ne oprim.

Am iesit din Romania pe la Giurgiu (Taxa pod = 26 Ron la iesire si 2 euro la intrare), in jur de ora 07:00 dimineata. Am auzit de la persoane cunoscute/necunoscute diverse povesti legate de Bulgaria, asa ca am hotarat sa nu ma opresc la ei nici daca ma pica cineva cu ceara. Am facut plinul la iesire din Romania, ca sa imi ajunga toata Bulgaria, am luat vigneta (30 Ron pt 7 zile) si dusa am fost. Am mers pe varianta Russe - Veliko Tarnovo - Nova Zagora – Svilengrad – Edirne. La Veliko Tarnovo ne-am invartit putin, pt ca am intrat in oras, dar nu a fost un capat de tara. Mai greu a fost sa ne explice in bulgareasca pe unde sa mergem, dar ne-am inteles de ne-au durut mainile de la semne si am rezolvat.

Drumul intre Veliko Tarnovo si Nova Zagora a fost foarte prost, enorm de multe gropi (a se citi cratere), foarte multe sate, asa ca dupa ce ca au ei niste limitari de viteza de te impusti, exact alea ne mai lipseau. Urat drum. La intoarcere, in loc de Nova Zagora, am venit pe Stara Zagora. Desi drumul este cu 100 de km mai lung daca nu ma insel, este mult mai bun si ca timp faci mult mai putin.

La granita Bulgaria/Turcia stiam de la seful meu (care era si el cu noi, cu o alta masina), ca este o benzinarie si urma sa alimentam. Zis si facut, dar cand am ajuns, erau niste pompe de benzina asa paraginite, ca m-am gandit ca aia o sa sara pe noi, o sa ne cotonogeasca bine de tot si ne lasa si in fundul gol. Am insistat sa facem plinul acolo pt ca benzina din Bulgaria este mai buna ca cea din Turcia. 35 euro diferenta de plin, platit, urcat in masina, rupt granita cat mai repede. La intoarcere din Turcia in Bulgaria, am platit taxa de dezinfectie, 3 euro (pt ca Turcia nu este in UE).

Mare atentie! Pt cei ametiti ca noi: in Turcia trebuie RCA platit separat. Este bine sa fie facut din tara, pt ca este mult mai ieftin. Noi am crezut ca il avem, nu am verificat si am fost buni de plata: doar 50 de euro si timp pierdut in vama. In tara costa doar 20 de Ron, iar acum multe companii ofera ca bonus sau e deja inclus RCA-ul pt Turcia. Oricum, mare teapa cred ca mi-am luat, pt ca nenica ala ori refuza, ori chiar nu stia engleza, dar si aici ne-au durut mainile de la atata vorbit. Am castigat si o abureala ca RCA-ul pe 30 de zile este la fel ca cel pe 7 zile ca pret si nu am putut decat sa il cred pe cuvant, pt ca ghiciti ce: Toata polita RCA era scrisa numai in turca. Daca stii bine, daca nu, ii crezi pe cuvant.

De la Edirne am mers spre ferryboat, spre Uzunkopru – Kesan – Gelibolu – Eceabat. Am ajuns la timp ca sa nu asteptam prea mult dupa ferry (4 oameni + 1 masina = 40 20 lire turcesti). Am trecut la Chanakkale si ma gandeam la drumul facut pe coasta marii Marmara, care m-a lasat fara cuvinte. Impresionant de frumos. Am continuat drumul spre Ezine – Ayvacik – Kucukkuyu – Akcay, iar in cea din urma localitate ne-am si oprit sa dormim pt ca deja era ora 21:00. Hotelul l-au gasit prietenii cu care era seful meu, pe net si ne-a dus GPS-ul direct la locatie, fara probleme. A fost 40 euro/noapte si arata chiar bine. Foarte curat, pat dublu, dar oricum, puteam sa dormim si in cada la cat de obositi eram. Doar jaluzelele erau problematice, pt ca nu se inchideau prea bine si toata lumina de la becurile de afara iti bateau in camera. Dar revin, am fi dormit si in cada. Am iesit sa mancam ceva. Fiind oras neturistic, nu erau decat localuri mici, terase dubioase, cu mancaruri si mai dubioase si deja ma gandeam ca o sa mor de foame. Ne facem curaj, ne alegem o masa, ne milogim de chelner sa ne dea o bere (era Ramadan-ul asa ca nexam bere la ei), ne povestim, ne amuzam si plecam acasa. O masa decenta, cu tot cu bere spaguita, 27 TRY.

A doua zi papica din nou, dar mai consistenta (50 TRY pt 2 Sis Kebab, 2 salate, apa si cafea) si ne-am continuat drumul catre Edremit – Yenisakran – Izmir – Aydin – Mugla – Koycegiz – Fethiye. Am alimentat de la benzinaria Teko, unde aveau o benzina incredibil de proasta. Mai mai si ma dadeam jos sa imping la masina.

Hoteeeelul. Am luat vacanta de pe un site din Anglia, despre care aflasem de pe un forum parca. A costat fabuloasa suma de 95GBP/2 persoane/7 nopti, cu mic dejun inclus si hotel la 50 m de plaja. NUU, nu este de persoana, nu este pe noapte. Doaaar 95 GBP pt tot concediul, 2 persoane.

Acum, eu intr-o vacanta in care stiu ca tara imi permite sa ma plimb si nu sa raman in resort, nu caut lux, nu vreau sa stau la mii de stele, dar va dati seama ca pana am ajuns acolo am citit si recitit despre acest hotel zeci de review-uri si cu toate acestea tot am avut impresia ca e o teapa si o sa ma cazeze in cusca pt catei la banii astia. Am rugat pe cineva din Anglia sa sune de 2 ori la agentia de la care am luat biletul, ca sa ma conving ca doar atat e pretul. Am sunat la hotel sa mi confirme rezervarea. Totul era ok. Am platit un avans cand am facut rezervarea si diferenta au tras-o ei de pe card la sfarsitul lunii iulie. Si am asteptat cu sufletul la gura sa ajung si sa nu-mi spuna oamenii ca ei habar nu au de rezervarea mea. Nu de alta, dar si seful meu se luase dupa mine si cumparase tot de acolo, doar ca eu am stat in Fethiye, iar el chiar in Oludeniz si nu era prea placut sa fi luat o teapa, ca s-a luat dupa mine ( intre Fethiye si Oludeniz erau 17 km).

Am orbecait putin dupa hotel, am intrebat, ne-am plimbat putin, dar l-am gasit. HOTEL REMER, 3 stele, Chalis Beach, Fethiye. Intr-adevar, la 50 m de plaja, asa ca era deja o parte buna, nu era abureala. Avea piscina, curata, nu prea mare, nu prea mica, suficienta, un mic spatiu verde cu pufuri in care sa te relaxezi seara. Am prezentat voucherele la receptie, am primit camerele si niste oameni foarte draguti ne-au urat bun venit si alte cele. Deci nu am luat teapa. Acum, eu m-am intrebat mult timp daca ei au habar cat am platit eu pe vacanta aia. Am si aflat raspunsul in anul urmator cand dl RAMAZAN GOKGOZ mi-a trimis oferta. Habar nu aveau. Oferta lor era urmatoarea: “pro persone just whit breakfast per night 25 GBP.

2 DBL ROOMS 4 PEOPEL X 25 GBP= 100 GBP X7 NİGHTS =700 GBP “, pt luna august. Deci de la 190 GBP cat am platit 4 persoane, ei ne ofereau 700GBP. Inca pastrez mail-ul lor, ca sa ma minunez. Nu prea era tentant, dar apreciez efortul lor de a ma anunta. In 2012 cand mi-au trimis ei oferta, pe site-ul de unde luasem eu, pretul era acelasi.

Camera era decenta, nu foarte mare, dar suficienta pt ce vroiam noi: sa dormim. Nu era moderna, dar curata. Lenjeria era schimbata des (nu mai stiu sa spun daca zilnic), dar prosoapele sigur zilnic. Aerul conditionat costa undeva in jur de 3 TRY/zi. Noi nu am dorit, pt ca toata ziua eram plecati si ajungeam doar seara dupa ora 17:00, cand nu mai aveam ce sa facem cu el.

Micul dejun (bufet) mi s-a parut foarte variat, foarte gustos si nu am intampinat nicio problema. Probabil mi s-a parut totul foarte ok pt ca am si platit extrem de putin si am comparat mereu cu banii platiti.

Puteai sa servesti si cina la hotel, meniu bufet sau A la Carte, dar la cate Taverne erau la 50m, era mai mare pacatul. De pranz nu am habar

In fiecare seara la hotel era karaoke si era o mare distractie. Aveau niste cocktail-uri pe care le numeau fish bowl. Erau niste mini acvarii de pesti, cu diverse cocktailuri, fantastice.

Important: Fethiye este mai mult statiune pt localnici. In nici un caz oamenii sa nu-si imagineze ceva gen Bodrum, Antalya si nici macar Kusadasi. Nu au nicio treaba. Cel mai des acolo merg localnici, englezi, rusi si cei care vin sa sara cu parapanta de la Oludeniz, fiind un loc renumit.

Plaja este curata, dar nisipul este mai mult gri decat galben, asa ca apa desi este curata, nu prea ii vezi culoarea. Din pacate seara intr-adevar in unele zile se strangeau la mal diverse pungi/sticle si alte cele in apa, pt ca oamenii arunca si de pe barci multe. Doar ca eu am stat la plaja acolo cred ca maxim 2 zile, in rest am bananait si nu pot sa spun ca m-a deranjat apa, pt ca seara chiar nu am intrat. Existau sezlonguri si umbrele, in jur de 10 TRY 2 sezlonguri si o umbrela. Plaja era curata, dar se putea si mai bine. Putin pietris la intrare in apa, in rest nisip, dar nisip mai mare, nu foarte fin

Pe faleza multe spre foarte multe restaurante, cu chelneri care incercau sa te atraga printr-o gramada de metode. Orice specific vroiai, gaseai. Daca vroiai sa mergi la plimbare seara si atat, era imposibil sa mergi 20 de metri fara sa te opreasca cineva sa te invite la el in restaurant. Unii erau haiosi, altii incepeau sa te calce pe nervi. Ce mi s-a parut foarte dragut, intr-o seara i-am promis unuia ca mergem cu siguranta la el la restaurant seara urmatoare si pt ca am fost oameni de cuvant, ne-am dus. Omul ne-a recunoscut si ne-a asteptat cu masa pe care ne presarase flori. Acuuumm, ca el asa o fi facut la mai multi si noi doar ne-am simtit bine si oricum el nu ne mai stia, nu stiu sa spun, dar treaba e ca ne-a cucerit, omul a reusit ce si-a propus si seara a fost minunata (ca sa fiu carcotasa, m-am uitat dupa flori si la alte mese si nu am vazut, dar cine stie, el ne vazuse 2 fete si 2 baieti si o fi vrut sa ne ofere o seara romantica).

Tot pe faleza erau si multe agentii care iti ofereau excurii, la diverse preturi, evident negociabile ca la turci. Despre asta, in postul urmator, la impresii calatorie.

La intoarcere catre Romania am avut exact acelasi traseu, dar am dormit la Eceabat. Dupa ce am trecut cu ferry-ul de la Chanakkale la Eceabat, am intrebat un localnic despre un hotel decent si ieftin in apropiere. Ne-a indrumat si am ajuns la un hotel la care am negociat pana la 40 euro/noapte pe motiv ca ne mai aducem si alti prieteni acolo, care erau pe drum. Si chiar asa era. Pe langa seful meu, mai aveam 3 colegi care veneau si ei din Fethiye si urmau sa ajunga.

Toate bune si frumoase in hotel, arata impecabil, parea nou, dar avea o problema. Se stricase centrala si nu mai era apa calda. Cei mai rezistenti am facut dus cu apa rece spre calda, iar ceilalti au avut norocul sa vina proprietara si sa ii ia la ea acasa, pt ca nu statea departe. Oamenii au fost tratati impecabil, iar doamna avea o casa de se invartea dupa soare. Asa ca am apreciat ca a oferit aceasta solutie. O sa caut cartea de vizita de la hotel, poate o mai am. Daca mai ajung vreodata sper sa nu am aceeasi problema cu apa.

O sa urmeze si poze (si eventual completari despre locatie daca imi mai aduc aminte) si eventual corectii pe text :)

Trimis de Roxelly in 07.10.13 20:12:59
Validat / Publicat: 08.10.13 14:46:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Fish bowl la hotel, cocktail San Francisco

[08.10.13 09:47:59]

Daca gasesti cartea de vizita (numele hotelului) din Eceabat, te asteptam cu un review nou si pentru acel hotel.

[08.10.13 10:31:45]

@webmaster: da, sunt ok coordonatele. Multumesc

adryana
    [08.10.13 15:07:29]

frumos articol, felicitari. Stau si ma intreb cum ar fi aratat el scris proaspat si fierbinte acu 2 ani cand ati fost. Te rog scrie-mi pe mesaj privat numele agentiei din Anglia. Multumesc.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.10.13 16:22:18]

@Roxelly: felicitari pt reusita, pt vacanta minunata si pt acest review.

Un singur lucru am de obiectat si anume costul ferry-boat-ului de la Eceabat! Niciodata pretul nu a fost atat de mare, mai ales in 2011! Anul acesta a fost 29/tl/masina, anul trecut 27/tl/masina iar in 2011 10/E/masina, cred ca undeva la 19tl daca tin bine minte paritatea.

Ocupantii autoturismului pot fi 2/3/4 tot pt autoturism se plateste.

Toate cele bune si... repeta experienta ca merita!

[08.10.13 18:12:36]

@maria55: cred ca am vrut sa scriu 40 TRY dus-intors imi cer scuze

Multumesc

[08.10.13 18:18:15]

@adryana: sa stii ca inca ma gandesc la vacanta din Turcia ca a fost atat de frumoasa. O vacanta plina de miscare/adrenalina/distractie, pe care mi-o amintesc cu atat de mult drag, incat as mai merge o data, fix in acelasi loc

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.10.13 18:52:21]

@Roxelly: da, asa cred si eu si nu-i nevoie de scuze! Vacante placute!

adid
    [14.10.13 14:26:15]

wow. LUX de amanunte. foarte bine scris review-ul.

oanalina
    [25.08.15 17:56:58]

Buna ziua!

Imi puteti trimite si mie numele agentiei din Anglia!

Multumesc!

[25.08.15 22:10:18]

@oanalina: buna seara, v am trimis mail.

oanalina
    [26.08.15 04:31:03]

Multumesc!

dansysro
    [24.03.17 13:50:03]

@Roxelly:

aceeasi informatie si pentru mine daca se poate,

multumesc!

[03.04.17 11:39:33]

@dansysro: ti am trimis mesaj

adid, adryana, dansysro, maria55, oanalina, Roxelly
    Alte impresii din această RUBRICĂRemer Hotel: