ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2013
ÎNSCRIS: 09.06.09
SEP-2013

Ospitalitatea la ea acasa

"Nu stiu altii cum sunt" si nu stiu altora ce li s-a intamplat, insa pot sa va impartasesc impresiile mele despre aceasta locatie, sper eu, cu multa obiectivitate. Considerati-o ca o parere a unei persoane careia ii place foarte mult sa calatoreasca si care a vazut destul de multe locatii in tara si nu numai.

Ospitalitatea d-nei Rodica este lucrul care m-a facut sa ma bucur enorm pentru week-endul petrecut acolo si care a compensat cu succes faptul ca afara temperatura nu a depasit 14 grade, ziua, ca a mai picurat din cand in cand, si ca vantul si-a cam facut de cap.

Aceeasi calitate a gazdei m-a facut sa-mi promit ca la iarna vom petrece cat mai multe zile in compania ei, impreuna cu familia si cu prietenii, la un derdelus si la un remember de pe vremea cand petreceam vacantele de iarna la tara si intram in casa numai atunci cand deveneam un turture de gheata. In mod cert, este un loc unde-ti doresti sa-ti petreci sarbatorile, un loc unde caldura si surasul permanent sunt la ele acasa.

Pensiunea se afla in partea de sus a statiunii Moeciu de Sus, este galben-fosforescent, imposibil de nereperat, pe partea dreapta a drumului, vis a vis de pensiunea Vraja Muntelui. In fata casei se afla un raulet cu acces usor, poti intinde chiar si o paturica la soare pe mal. Pensiunea are 7 camere, din care 2 apartamente si o tripla, toate cu baie in camera. Sala de mese este generoasa si este despartita printr-o usa de bucataria suficient utilata (aragaz, cuptor microunde, camara, frigider, filtru cafea). De retinut ca pensiunea nu are un aer modern, cateva camere sunt mai noute, dar credeti-ma ca odata ajuns acolo, aceste amanunte devin insignifiante. Caldura provine de la o centrala pe lemne care ai impresia ca functioneaza permanent. Am prins si zero grade noaptea, dar nu am simtit decat nevoia sa mai opresc caloriferul asa de cald era in camera.

Desi am venit pregatiti pentru cateva gratare, am ajuns la concluzia ca le-am putea inlocui cu ciorba de afumatura a gazdei cu succes. Absolut minunata. Si nici ciorba de vacuta cu care ne-a rasfatat nu a fost mai prejos. Desigur contra-cost: 7 lei portia. Dar merita. Se poate solicita si pensiune completa la un pret de 65 lei/persoana conform informatiilor primite de la gazda. Dar stiti cum e: fara gratar, parca nu te simti la munte.

Curtea pensiunii este mare, dotata cu dealul aferent specific fiecarei pensiuni din Moeciu. Dealul nu este foarte abrupt, chiar si un copil de 3 ani si jumatate il poate urca si cobori cu usurinta. Tocmai potrivit pentru un sanius! Panorama este absolut superba din si catre orice unghi ai privi. Locatia este retrasa, nu este pe strada principala si este destul de aproape de capatul statiunii, astfel ca circulatie nu prea exista.

Nu exista wi-fi, asa ca lasati-va laptopurile si tabletele acasa. Un telefon e suficient sa aflati ce se mai intampla acasa. Camerele sunt dotate cu televizor, cablu TV, asa ca puteti afla noutatile de la stiri.

Locuri de joaca pentru copii nu exista, poate acolo ar trebui sa mai lucreze, insa grupul nostru "detinea" 4 kinderi, care credeti-ma ca nu au suferit nicio secunda de plictiseala.

Gazda este discreta, nu ne-a deranjat deloc, din contra parca am mai fi stat un pic la un pahar de vorba, dar mai tot timpul era ocupata...

Am plecat cu tristetea in suflet, dar cu speranta ca ne vom revedea peste cateva saptamani la o bataie cu bulgari si un sanius pe cinste. Poate si cu ceva colinde ascultate lângă un brad de Craciun...

Trimis de adynutza26 in 03.10.13 17:34:33
Validat / Publicat: 03.10.13 19:07:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 1708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera tripla de la etaj, mobilata in totalitate din lemn.

adynutza26
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Georgiana [Moieciu de Sus]: