ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2013
ÎNSCRIS: 02.10.13
SEP-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanta sub asteptari

In septembrie 2009 am fost Antalya-Lara la hotelul Miracle, UAI, impreuna cu sotia si inca un cuplu de prieteni. Recunosc ca a fost o experienta reusita, fiind pentru prima oara la un hotel de 5* in Lara (am mai fost in Antalya in 2003 la un hotel de 4*).

Dupa mai multe vacante facute in Croatia, Bulgaria, Franta, Spania, Ungaria, ne-am hotarat sa mai facem o vacanta in Antalya, unde trebuie sa recunosc ca ne-am simtit foarte bine (nicaieri nu am am intalnit atata amabilitate din partea personalului (tot timpul cu zambetul pe buze), saritori la orice solicitare, aranjarea asternuturilor (nu ca ar fi importanta, dar este ceva in plus, ceva care iti arata ca tin cont de tine cu toate ca nu o fac pe gratis).

Tinand cont de cele precizate mai sus, dupa multe cautari pe net, oferte de la agentii, prezentari oficiale ale hotelurilor, impresii de sejur, bugetul disponibil, am ales hotelul Liberty Lara.

Transportul cu avionul din Cluj a fost ok (charter, inghesuit dar nu ma asteptam la altceva, l-am considerat un avion de jucarie deoarece era "pictat cu o felina").

In aeroport totul a decurs foarte repede, am fost intampinati de ghid (d-na Genoveva, o romanca casatorita cu un turc, un ghid super care a avut grija de noi pe tot parcursul vacantei), ne-am imbarcat intrun microbus si in 30 de minute am ajuns la hotel.

Prima impresie - negativa

Cand am vazut hotelul si am facut comparatia cu prezentarea lui oficiala si cu hotelul Miracle unde am fost in urma cu 4 ani, am fost foarte dezamagit.

Am fost cazati foarte repede (eram numai noi doi), intampinati cu sampanie si flori (lucru care nu ma afectat din moment ce prima impresie a fost negativa).

Acum sa vedeti nemultumirile care veneau una dupa alta (noroc cu sotia care ma incurajat ca totul o sa fie bine):

- camera in care am fost cazati a fost foarte mica, de max 3-4 *

- un balcon, de fapt balconas de 2 mp

- ca sa vad marea a trebuit sa ma aplec peste balustrada, cu toate ca am platit camera standard cu vedere laterala la mare

- la receptie, fara bacsis, nu am avut nici o sansa.

- faptul ca am facut o vizita in curtea cu piscine, palmieri, la mare, ma incurajat putin si am zis ca pana la urma totul o sa fie bine

Dar nu a fost asa, pe la ora 6 dimineata m-am trezit din cauza unor zgomote infernale, ies pe balconas si ce sa vad:

- la hotelul vecin, care nu era mai departe de 30 de metri, au venit una dupa alta 5 masini pentru gunoi. De fapt la 30 de metri, a aproximativ 20% din numarul de camere de la hotelul Liberty, se afla zona de aprovizionare si de eliminare a gunoiului de la un hotel vecin, mult mai mare ca hotelul nostru. Ulterior am constatat ca tot in aceasta zona sunt amplasate toate sistemele de climatizare a hotelului (vecin) care zi si noapte emiteau un zgomot de font deranjant.

- a doua zi, la receptie, mi-au spus ca peste doua zile pot sa-mi ofere o alta camera, fara balcon, cu vedere spre Turcia (vederea spre turcia, spre nord, este un dezastru, un pustiu imens plin de mizerie)

A doua impresie - negativa

- hotelul Liberty este antepenultumul din lantul hotelier din Lara, de aici in colo totul este pustiu

- amplasarea hotelului este pe o proprietate de o latime foarte mica raportata la lungimea acesteia. Totul este foarte stramt, pe latime, fatada principala a hotelului nu este mai departe de 10 ml de limita de proprietate si de anexele hotelului vecin.

- arhitectura exterioara hotelului da senzatia de ceva facut pe jumatate (raport latime/lungime)

- in interior, intradevar cum au zis si altii, hotelul este dotat cu trei lifturi (care dau senzatia de imensitate a holului de intrare), dar care din pacate ascund o scara spiralata extraordinara (scara mi-a placut cel mai mult din acest hotel)

- lucrari de finisaj departe de un hotel de 5*

- 70% din clienti-nemti, englezi, rusi, etc, pensionari, multi cu dizabilitati locomotorii

Primele impresii pozitive:

- curtea, care aproximativ 50% este ocupata de alei cu verdeata, baruri, amfiteatru si 50% de piscine: piscina principala imensa, lunga de 80 m, traversata de un pod arcuit superb, piscina de relaxare unde nu au voie copii sub 16 ani, piscina pentru copii cu topogane si piscina cu 3 topogane pentru adulti

- marea foarte curata, plaja cu nisip fin si un ponton pe mare super

- amplasarea meselor pentru mic dejun, pranz, cina alaturi de piscina, cu lumanari

- masa festiva cu muzica live,

Trimis de gigi tantas in 02.10.13 22:23:48
Validat / Publicat: 02.10.13 23:22:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: miracle

VIZUALIZĂRI: 3000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigi tantas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 80.10 EUR pe cameră

[02.10.13 23:22:08]

@gigi tantas: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

EDUARD1
    [05.10.13 15:31:59]

SALUT, gigi! Nu crezi ca a fost cam mult 1900 euro pentru 5 nopti la un astfel de resort?

gigi tantasAUTOR REVIEW
    [05.10.13 16:12:26]

@EDUARD1: de fapt au fost sapte nopti (am gresit cand am scris cinci nopti), dar tot foarte mult a fost pentru conditiile de acolo.

[05.10.13 22:11:43]

@gigi tantas:

de fapt au fost sapte nopti (am gresit cand am scris cinci nopti)

Am corectat.

gioko
    [19.11.13 16:35:17]

@gigi tantas: Am sa incerc sa aflu si eu cateva informatii:

- exista bar pe plaja?

- exista vreun bar cu program non stop sau macar cu un program prelungit?

- piscinele sunt incalzite?

- ceva informatii despre restaurantele a la carte?

- cum se prezinta mancarea din restaurante?

Multumesc.

gigi tantasAUTOR REVIEW
    [19.11.13 18:42:46]

@gioko:

-exista un bar intre piscina si plaja (aprox. 50 de m fata de plaja)

-este deschis de la 10 am la 1 am

-dupa ora 22 cand se termina spectacolul de la amfiteatru (destul de amarat, slabut), se poate merge la bar

-seara barul are o anumita tematica: muzica live, karaoke, etc si este foarte aglomerat

-mai este un bar cu terasa in holul hotelului (de cele mai multe ori trebuie sa faci comanda la bar)

-sunt trei restaurante a la carte, amplasate in locuri neatragatoare, meniu slabut si sun goale tot timpul

-exista o piscina interioara incalzita, cu sauna-vara fiind nu am folosit-o

-mancarea este buna, multe prajituri, fructe, dar este aceeasi in fiecare zi

o seara buna

EDUARD1, gigi tantas, gioko