ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.07.10
SEP-2013

Skiathos - insula plajelor

Am asteptat sejurul in Skiathos 4 luni, m-am informat de pe n siteuri, am citit zeci de pareri si recenzii. Ca acum sa impartasesc si eu experienta mea.

Am tot asteptat Skiathosul incat cu cateva saptamani inainte de a pleca a cam inceput sa dispara senzatia de concediu, de mare, soare. Am reusit insa sa ne prelungim vara cu o saptamana Vremea din Romania te ducea cu gandul la cuibarirea langa o soba, la un film bun, in asteptarea iernii, cand noi trebuia sa mergem la mare si soare!

Am plecat din Timisoara spre Cluj la 7 dimineata cu trenul, pe la amiaza am ajuns la Cluj apoi am asteptat imbarcarea care a decurs fara probleme, intr-o ora si un pic am ajuns pe pamant grecesc, pe care calcasem doar cu 6 saptamani in urma la cativa zeci de km distanta-Nei Pori Am plecat si m-am intors...

Ne-a preluat autocarul si ne-a dus pe fiecare la locurile de cazare-Skiathos Palace in cazul meu, am stat lipiti cu nasurile de geamul autocarului ca sa vedem pe unde ne vor duce pasii in urmatoarele 7 zile. Era cald, era vara, senzatia de vacanta a reinceput sa apara cu fiecare golfulet ivit, fiecare pin intalnit, fiecare firicel de nisip fin.

Ne-am cazat pe la ora 20, fiind la mijlocul lui septembrie, soarele apunea pe la ora 19 astfel nu am prins mare lucru in prima zi.

Duminica ne-am trezit la 7 dimineata, am servit micul dejun si am plecat la intalnirea cu agentul agentiei de turism care ne-a prezentat in mare insula si apoi excursiile, ne-a prezentat-o si pe cea pe care o aveam si noi stabilita dinainte de a ajunge pe insula: croziera in jurul insulei 23 de euro de persoana care cuprindea oprirea la Lalaria, Kastro si apoi la Katigeorgi, plecare luni.

Am plecat apoi, cu microbuzul hotelului la Skiathos Town sa il vizitam, ne-am pierdut prin stradutele lui, chiar am cautat cateva minute bune biserica Agios Nikolas, ne-a fermecat cu forfota si aglomeratia lui. Cam deranjante motocicletele de care trebuia sa te feresti mereu. Am studiat atunci si oferta vaselor din port pentru excursii si am observat ca erau la jumatate de pret fata de ce oferea agentia romana. Am pierdut notiunea timpului pe Papadiamantis, am mers la casa celebrului poet de care nu auzisem inainte Alexandros Papadiamantis, intrare libera, cele 3 camarute te transpun in alta epoca, am explorat apoi insula Bourtzi, unde prietenul meu a adormit pe banca cateva minute, leganat de muzica marii, aveam in plan sa savurez o cafea acolo dar din pacate am lasat pe alta data... asta inseamna un alt concediu odata si odata... la batranete poate :) Trebuie sa recunosc faptul ca Skiathos Town are un farmec aparte, mi-a amintit de Kerkira in unele privinte, cafenele cochete si taverne imbietoare. Ne-am uitat si peste ofertele la masinile de inchiriat, cea mai ieftina a fost 35 euro, atv-ul 25. Nu am inchiriat nimic, stiam ca in sudul insulei circula autobuzul local din 15 in 15 minute si chiar daca ma documentasem despre insula, nu imi facusem un program strict.

Ne-am intors la hotel dupa-masa, am dat o raita la plaja hotelului, Maratha, multi englezi, plaja cam uratica dar culoarea apei superba. Ne-am balacit cateva ore bune, era cald dar pentru mine nu suficient, ador apa calda bine de tot. A urmat celebra Koukounaries, superba prin nisipul fin fin si claritatea apei si mai ales prin lebedele de la lacul din apropiere

Am incercat sa aflu care sunt membrii AFA, cum auzeam lb.romana ciuleam urechiile dar nimic concret, eram singura venita cu avionul din Cluj, restul venisera din Bucuresti...

Luni "am asistat" la croaziera in jurul insulei, ne-a preluat autocarul din fata hotelului si am ajuns in port pe la ora 10 apoi ne-am imbrcat pe Kalypso, prima impresie a fost dezolanta, era printre cele mai vechi si paraginite vase, vremea nu ne-a ajutat nici ea, a fost singura zi in care nu am putut sa fac plaja si sa intru in mare, regret mult ca nu am 'gustat" apa de la Lalaria, prima oprire. Am stat aici cam o ora apoi ne-am indreptat spre Kastro unde nu s-a mai facut oprirea, motivandu-se vremea, era inorat dar nu era vant, in urma noastra era alt vas Margaritha care nu a avut se pare aceleasi conditii nefavorabile de vreme, ea acostand.

Ultima oprire- pentru masa, la un sat de pescari din Pelion Katigeorgi, un satuc uitat de vreme, nimic interesant, a fost cea mai lunga oprire de o ora jumatate, super deranjant a fost faptul ca ni s-a spus de n ori ca doar la o terasa anume, dintre cele 2 de la mal este ok, ca acolo e cel mai ieftin si mai calitativ, culmea culmilor fiind matelotii care s-au postat in linie intre cele 2 taverne ca si cum ar spune "Pe aici nu se trece! ". Am refuzat sa particip la asa ceva asa ca am pierdut vremea prin satucul ala, hoinarind si asteptand sa plecam. La intoarcerea spre Skiathos Town a inceput si ploaia asa ca am stat si mai inghesuiti, unii oameni nu au prins nici macar un loc jos, fiind nevoiti sa stea in picioare. Am ajuns in port la ora 4 si am fost transferati cu autocarul la hotel, ma intreb daca excursia ar fi decurs altfel pe vreme buna sau ce scuza s-ar fi gasit pentru a nu acosta la Kastro, am citit apoi pe net ca au mai avut unii experiente asemanatoare, diferenta fiind vremea ok in cazul lor.

Marti am decis sa vedem plajele din vestul insulei, cu lectiile facute, am luat-o pe cararea de langa taverna Under the pine tree si am urcat spre Mandraki, maxim 40 de minute pe jos, cea mai frumoasa plaja pentru mine, apa clara clara dar mai ales nisip curat, din pacate una dintre neplacerile mele a fost sa constat mizeria de pe majoritatea plajelor, mucuri de tigara in special, eternele plasticuiri... Am ramas aici cateva ore bune apoi ne-am indreptat spre Banana unde ne asteptam la distractie, animatori, muzica si cand colo... nimic, o plaja obisnuita, se vedea ca sfarsitul sezonului si-a pus accentul, nisipul era insa foarte fin, apa calduta, liniste... am trecut la Banana mica, plaja de nudisti, as mai fi tras cu ochiul pe acolo dar al meu prieten m-a amenintat ca ma arunca de pe stanci :)) Am urcat cararea spre Agia Eleni, renumita pentru apusul de soare, plaja cu multe alge si pietris la intrare in apa, nu mi-a placut, de fapt a fost printre cele mai uratele plaje, am decis sa renuntam la apus ca m-as fi plictisit sa il astept, in septembrie nu prea mai poti face baie dupa ora 6 fara sa zgribuli asa ca ne-am intors la Skiathos Palace, 20 de minute pe jos, indiferent ca o luam pe sosea sau pe plaja Koukounaries.

Miercuri a fost randul plajelor din sudul insulei, aveam in plan sa mergem pana la Troulos dar pasii ne-au indrumat mai departe, dupa o oprire de o ora si ceva am pornit la drum spre Vromolinos, eram la jumatatea drumului spre Skiathos Town, ce mica e insula, 3 ore iti ia sa o faci de la un capat la celalalt pe jos! Asa ca am ajuns in capitala cu alte cateva opriri, alta plaja care nu m-a inspirat deloc este Megali Ammos, plaja cea mai apropiata de Skiathos Town, aglomerata acum iar in varful de sezon cred ca te calci in picioare! . Am constatat ca seamana foarte mult plajele din sudul si vestul insulei, acelasi nisip, aceasi apa limpede, cate o taverna pe ici pe colo, sezlonguri confortabile pentru care platesti 8 euro, bani ce ajung la primarie, frumoase plaje dar dupa un timp am ajuns sa ma plictiseasca, parca tot Lalaria imi intrase din suflet si incercam sa o regasesc, culoarea aia incredibila... si am descoperit-o la Kastro, joi in croaziera cu membrii AFA :)

Ne-am trezit dornici de distractie pe mare, sa ne luam revansa pentru croziera semi-ratata de luni. Am luat autobuzul si ne-am prezentat in port la ora 10, ne-am instatat pe Eleni si i-am asteptat pe ceilalti cu sufletul la gura, in asteptarea explorarii meleagurilor nemaivazute. Am facut cunostinta cu unii, cei aflati in apropierea mea, greseala a fost ca nu m-am prezentat imediat dar nu i-am prins pe toti laolalta si nici la megafon nu am putut apela :) Am aflat apoi ca am fost confundata cu o englezoaica :)) Am pornit spre Kastro, nci un norisor nu a indraznit sa isi faca prezenta asa ca nu ma mai temeam din cauza vremii, am acostat, cei mai nerabdatori sarind de pe vas... si ce ii mi invidiam dar fiind inceptoare intre ale inotului, nu am indraznit sa ii urmez. Am zburat efectiv spre fortareata, stiam ca timpul e limitat, am avut de ales intre baie in apele cristaline, mers sus la ruine si pescuit (pe care pe mine oricum nu ma atragea dar al meu era tentat) Fortareata e impresionanta prin peisajul care ti se arata in fata ochilor, drumul pana sus e usor, gafai putin dar iti revi rapid. Am fugit apoi in jos spre apa de smarald in care m-am aruncat la propriu dupa ce am rezistat tentatiei de a sari de la inaltime :) Timpul a zburat prea repede aici, o caracatita a incercat sa ma traga in mreajele ei de doua ori, eu am rezistat eroic dar parca regret acum;)

Am plecat apoi spre insula Tsougria, cu apele ei clare si line, asemanatoare Skiathosului, dupa ce am vazut Kastro si Lalaria nu m-a mai impresionat... o plaja linistita, prea promovata insa dupa parerea mea. Ne-au debarcat la Koukounaries in loc de Skiathos Town, aproape de "casa", la timp sa mai prindem o partida de soare.

Vineri ne-am decis sa ajungem la manastirea Evanghelista, am luat microbuzul spre capitala de unde urma sa plecam cu autobuzul spre ea... dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am aflat ca soferul era bolnav si nu circula autobuzul in acea zi... ghinion! Sau nu... aveam de ales dintre taxi, inchiriat ceva su perpedes si am ales, normal ultima optiune :)) Am umblat pe insula asta cred mai mult decat in toate celelalte in care am fost.

Pe harta distanta era mica, apoi noi merseseram pe jos dintr-un capat in celalalt intr-o zi asa ca era un fleac pentru noi... dupa o ora de mers la pas normal, mai greu pe unele portiuni in urcus, am ajuns in sfarsit! Cam regretam ca nu am inchiriat ceva dar asta e, era prea tarziu oricum. Manastirea e printre cele mai frumoase vazute de mine, speciala prin arhitectura, muzeul ei e fabulos, las pozele sa vorbeasca.

Mie imi statea deja capul la urmatoarea oprire: Kechria despre care mai citisem de pe net si cand imi intra ceva in cap... e de rau, am intrebat la manastire cum e drumul pe acolo, mi s-a spus ca e lung, unul a zis 3 ore, altul o ora, media a fost si cea mai adevarata :)) Si am pornit la dum dupa ce m-am energizat cu un frape ice de la restaurantul de pe dealul de langa manastire si am mers si am tot mers... pe unde doar atv-urile si masinile mersesera :))

Drumul a fost ok, nu am mai urcat spre bucuria mea, am trecut pe langa manastirea Kechria care era inchisa si am coborat abrupt spre plaja, ne-am intanit cu un cuplu care urca greu, echipati cu echipament de munte si am decis ca nu ne vom intoarce pe acolo, stiam ca mai exista un drum care te duce pe coastra sudica pe langa Platanias unde am ajuns de altfel pe la 6.

Daca a meritat atata drum pentru a descoperi un altfel de Skiathos... si da si nu, or sa imi ramana in cap acele momente toata viata, poate din cauza asta Kechria, Plaja Paradisului cum o numesc cica localnicii, e ceva special, poate de asta m-a impresionat marea furioasa, campul inverzit care tinea loc de plaja, cele 2 cupluri singuratice care priveau mare... i-am invidiat, aveau o plaja doar pentru ei.

Dupa vre-o 2 ore de mers am ajuns la statia de autobuz de la Platanias si am decis sa vedem si apusul de pe Eleni, cerul era relativ senin, asa ca am coborat la statia 25 parca si am urcat 10 minute, apusul insa iar s-a lasat asteptat, soarele ascunzandu-se dupa nistenori negriciosi. La mijlocul lui septembrie, soarele apune la 19:10.

Ultima zi, cea in care a trebuit sa plecam a fost zi de vizitat hotelul, ramas-bun de la Koukounaries si de la Skiathos-insula plajelor. Am ajuns acasa doar duminica dimineata, avionul ne-a lasat in Bucuresti, fiind sfarsit de sezon au scos zborul spre Cluj, asa ca am fost nevoiti sa calatorim 9 ore cu trenul. Veste buna pentru timisoareni, am aflat ca la anul va fi charter din Timisoara :))

Aveam o cu totul altfel de imagine despre insula, poate asteptariile au fost putin mai mari, e o insula pentru cei care vor sa se relaxeze, sa admire marea si plaja, daca vrei sa vizitezi nu prea ai ce, daca as mai merge m-as caza in Skiathos Town sa prind putin si din forfota de acolo, seara in Koukounaries este foarte linistita, inafara de a merge la tavernele din apropiere nu prea ai ce sa faci. Dar cum capitala nu prea are o plaja buna, alegerea e a fiecaruia.

Ca si preturi am observat ca mancarea e putin mai scumpa ca pe alte insule frecventate de mine, aceleasi suveniruri ca peste tot la preturi mai maricele dar nu de speriat. Ca si total, in Skiathos am cheltuit mai putini bani decat in oricare alt sejur, demipensiunea are avantajul ei, constati la final ca altfel ai fi dat mai multi bani in taverne.

Este o insula frumoasa, dar nu m-am mai duce in viitorul apropiat, am cam vazut ce am dorit, nu e genul meu sa ma duc in concedii in aceasi statiune/insula cand Grecia are asa de multe frumuseti. Raman cu regretul ca nu am vazut Skopelos-ul dar poate odata o sa pun piciorul si acolo, pentru mai multe zile chiar :)

Deja ma gandesc la urmatoarea experienta, posibil Creta, desi al meu prieten mai zice sa schimbam tara, eu nu m-am saturat de meleagurile grecesti

Ma bucur ca am reusit sa cunosc cativa membrii AFA, imi pare rau ca nu am interactionat mai mult, poate cu alta ocazie;) De fapt, sigur.

Trimis de Daniela33 in 01.10.13 21:35:02
Validat / Publicat: 02.10.13 07:27:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Thassos, Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 12220 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniela33); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Mica insula Bourtzi inconjurata de meduze

[02.10.13 08:00:05]

@Daniela33: Draga noastra "englezoaica", daca nu ai fi dat curs primei propuneri de croaziera a ghidului si ai fi mers tot cu noi, vizitai si Skopelos... Acum ramane sa ne gasiti din prima zi si nu mai ratati nimic! A-pro-pos, povestesti frumos, continua tot asa!!! Saluta-l pe Dan din partea mea!

Rodel
[02.10.13 13:59:23]

Frumos descris sejurul in Skiathos, regret ca n-am putut merge, dar am fost de trei ori, insula fiind destinatia unor croaziere. Este un loc deosebit intre insulele grecesti, fiecare fiind deosebita in felul ei.

[02.10.13 14:04:49]

@Rodel: Sa inteleg ca ai fost de trei ori doar in croaziere, sau ai ramas si pe insula?

Imi aduc aminte ca am facut si noi de doua ori aceste croaziere, si cand ma urcam pe vas la plecarea din port imi juram ca o sa vin o data pentru un sejur...

Si nici acum nu as fi ajuns daca nu era cineva sa ma impinga de la spate... Prietenii stiu de ce!

Rodel
[02.10.13 14:16:59]

@iulian68: Da, doar in croaziere. Pe insula am ramas cate 2 ore, dupa care urmatoarea escala a fost Koukounaries pentru aprox. 3 ore. Poate, in viitor, Skiathos va fi destinatia unui sejur. Cu toate ca am in plan si alte insule si, har Domnului, Grecia este bogata in asa ceva.

[02.10.13 15:00:38]

@Rodel: Crede-ma nu merita sa ratezi aceasta destinatie!!! Eu, care din principiu, nu merg de doua ori in acelasi loc pt ca vorba sotiei mele " viata e scurta si sunt multe alte locuri de vizitat", eu unul parca as mai veni o data aici... Si in Corfu, si in Zakyntos, si peste tot... ))

maximus1976
[02.10.13 15:51:05]

Daniela 33 super frumoasa descrierea, dintre toti care amfostacolo, tu ai descris complet insula, si realist vorbind... ai si... batut-o cu piciorul.

Este foarte frumoasa, si am sa revin cu siguranta si eu pe insula, pentru plaja si liniste, eu o stiam doar din o alta croaziera facuta din Paralia.

motaneata
[02.10.13 18:07:05]

@Daniela33:

daca as mai merge m-as caza in Skiathos Town...

Ai "ochit" vreun hotel bun acolo?

Daniela33AUTOR REVIEW
[02.10.13 21:45:17]

iulian69, as fi ales si eu sa vin cu voi in croaziera cu Skopelos dar am aflat prea tarziu de ea si oricum excursia fusese obtinuta inainte de a pleca in Grecia.

Scuze pt greseli, niciodata nu verific ce scriu in graba.

Nu am ochit nici un hotel in capitala, ma interesau mai mult stradutele inghesuite, oricum nu te poti increde mereu in prima impresie.

A fost frumos chiar daca l-am cam fugarit pe al meu in Skiathos si a apucat sa faca baita cat ar fi vrut

Daniela33, iulian68, maximus1976, motaneata, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: