ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2013
ÎNSCRIS: 04.09.13
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Informatii pt. drumul spre Istambul

In primul rand, Bulgaria, exista un traseu prin Bulgaria de numai 300Km Ruse - Razgrad - Targoviste - Kotel - Jambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeily - Tr. - Lalapasa - Edirne, drumul este fara pic de munte, doar niste dealuri, si este acceptabil, cu exceptia zonei de langa Elhovo, unde este criminal,

pe autostrada in Turcia din 2013 trebuie vigneta electronica, care se cumpara doar in lire turcesti de la prima bariera pe autostrada, costa 35-55Lt, functie de ce au disponibil, aceasta ajunganduti apoi cativa ani, pana schimba aia modalitatea, am ramas cu cardul de autostrada pe care aveam 27lt, se poate plati si ulterior vreme de 7 zile la posta din Istambul sau Kusadasi, dar puteti pierde cateva ore la coada,

asa ca daca nu luati lire turcesti din Romania in vama se pot schimba, doar cateva la freeshop, cursul e cam slab-10-15%, dar merita pt a economisi timp,

pentru cine nu a fost in Turcia, benzina si motorina sunt cele mai scumpe din Europa 7-9 lei, asa ca e bine sa alimentati la granita bulgara, sunt benzinarii Lukoil.

Daca nu ati mai fost in Istambul, a gasi un hotel in centrul vechi este destul de greu, sunt sensuri unice, care nu apar pe gps, seara comercianti blocheaza unele stradute, situatie in care e greu de reactionat, nu ai loc sa intorci,

preturile la receptie la hoteluri de 2-3 stele este de 40-50$ camera, am vazut ca la noi la agenti este mult mai mult,

am platit 88 euro /camera, la un hotel de 4 stele, am turbat cand la primul hotel la care am oprit la cca. 200 m de marele bazar mi-au cerut 40$,

masina este recomandat sa fie parcata la o parcare cu bani.

Trimis de cosmin radu in 30.09.13 14:42:57
Validat / Publicat: 30.09.13 16:50:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: da de f. multe ori

VIZUALIZĂRI: 4105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmin radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

narcisa [30.09.13 17:27:37] »

Daca ne luam dupa pretul litrului de benzina 95 in eur, astazi cea mai scumpa benzina din Europa este in Norvegia, apoi Olanda, Italia si Turcia. La motorina ordinea ar fi Norvegia, Marea Britanie, Italia si Suedia, cu preturi mai mari ca Turcia.

cosmin radu [30.09.13 19:04:34] »

Azi vara benzina era 4,76 Tl motorina 4,4 Tl cursul la care puteai schimba euro era 2,45 nu cred ca gaseai benzina in Europa la 1,95euro, motorina nu era cea mai scumpa.

De cca. 15 ani de cand merg cu masina acolo, carburanti sunt cu cca. 30-50% mai scumpi decat la noi, la bulgari in general sunt ca la noi, nu o data am ajuns pe rosu in vama bulgareasca,

daca vrei sa vezi cat costa acum poti intra pe shell. tr, eu acolo ma uit inainte sa plec, n-am idee cat e acum, e posibil pt ca lira a scazut puternic, sa fie mai ieftin

narcisa [30.09.13 19:45:03] »

Noi doar de la Shell alimentam. Anul asta intre 25 august si 7 septembrie am observat diferente de 0,05 try intre statiile Shell la benzina 97.

Arya [01.10.13 00:06:17] »

@cosmin radu:

De ce nu ar fi mai recomandabil să cauți un hotel care să aibă parcare proprie gratuita? Scutești niște bani, mașina este în siguranță si te deplasezi cu transportul în comun sau pe jos funcție de distanță.

Stickerul HGS poate fi cumpărat si cueuro, dar conversia nu se va face la cel mai bun curs de sschimb.

cosmin radu [01.10.13 09:18:54] »

@Arya: hotelurile care detin parcare sunt foarte scumpe, in centrul vechi, nu merita, ala la care am fost cu 88 euro camera, scriau ca iti retin parcare noaptea pe strada, la ora 1 noaptea m-au sculat ca venise proprietarul locului, a trebuit sa mut masina, pe un loc cu 10 cm mai mare decat masina, dimineata n-am mai reusit sa o scot, a venit un turc si si-a mutat masina, in conditiile in care chiar in dreptul bazarului cca. 100m in jos gasisem un hotel de 3 stele cu 50$ camera care avea un otopark cu bani in fata, in general sunt multe otoparkuri la bulevardele mai mari, de fiecare data acolo lasam masina, mergeam pe jos, sau cu tranvaiul, doar seara luam masina pt plimbare pe poduri.

cosmin radu [01.10.13 09:37:28] »

@Arya: sistemul hgs nu se vinde in euro, ziua uneori este o rulota, face schimb, la un curs mai prost ca in vama, sau se poate la intelegere cu turcul care vinde, dar iarasi depinzi de altul, poate sa nu vrea, in toate cele 3 vami turcesti este scb valutar, la un curs mai slab, de ce sa risti, sau mai bine poti cumpara din romania, in brasov am gasit de fiecare data si lire si leva

Arya [01.10.13 10:32:05] »

@cosmin radu:

Eu am plătit cu lire că aveam din anii precedenți, dar chiar în fața mea un român a plătit 18 euro si a încărcat ca si mine.

În plus, lui i-a mai dat si un plastic în care să pună sticker ul pentru a-l lipi mai ușor pe parbriz. Eu am folosit banda adeziva luata de acasă.

Îmi mențin convingerea că un hotel cu parcare proprie, eventual subterană, este de preferat în Istanbul. Eu am plătit 50 de euro camera dubla cu micdejun si nu mi s-a părut asa de mult. Trei zile am mers pe jos sau cu tramvaiul si a fost ok.

cosmin radu, narcisa
Alte impresii din această RUBRICĂCu maşina, autocarul trenul spre Istanbul: