ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2009
    DIN: brasov
    ÎNSCRIS: 07.10.09
    SEP-2009

Vacanta de vis

Am plecat cu masina pe ruta Brasov - Arad-Budapesta -Szekesfehervar (cazare 1 noapte) - Venetia-Padova (cazare 1 noapte) - Nisa (cazare 5 nopti). In prima zi petrecuta in Nisa, am vizitat orasul, pe jos si autobuzul supraetajat (biletul de o zi costa 20 E). A 2-a zi am vizitat Monaco si Monte Carlo. A 3-a zi am vizitat St. Tropez si Cannes. In a 4-a zi am facut plaja (dimineata) si shoping (dupa amiaza). Toate locurile vizitate sunt superbe si merita vazute. Daca pana acum Parisul mi se parea cel mai frumos oras in care am fost (si nu-s putine orasele vizitate in toata Europa), Nisa m-a incantat pur si simplu.

Am plecat apoi spre Croatia, unde langa Opatija, am avut cazare (3 nopti). Am vizitat Opatija, P_la, Rijeka si Zagreb. Frumos, dar nu spectaculos ca pe Coasta de azur. La intoarcere ne-am mai cazat o noapte la Nagykanizsa.

Recomand un astfel de concediu, cu singura diferenta ca intai trebuie stat pe Coasta Dalmata si apoi pe Coasta de azur, pt. ca altfel Coasta Dalmata o vei vedea cu alti ochi.

Trimis de paco* in 08.10.09 13:52:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris; Lyon

VIZUALIZĂRI: 3444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paco*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristi_an3000 [08.10.09 14:13:20] »

Exact asa ceva as vrea sa fac vara viitoare. O excursie Croatia-Austria si cu ceva noroc, daca o sa ne ajunga banii poate ajungem si in Franta. De aceea vroiam sa te intreb... cam cat ati cheltuit in total pe acest sejur?

Admin [08.10.09 15:06:49] »

Am creat o rubrica noua, "Descopera Coasta de Azur", si am mutat aici review-ul pentru ca desi a fost postat la rubrica hotelui Best Western Alba / Nisa, nu oferea nici cea mai mica informatie despre acesta, ci se rezuma exclusiv la un jurnal de calatorie.

@paco: ne-am bucura sa gaseti un ragaz sa ne scrii si despre conditiile oferite de Best Western Alba, impresiile tale personale vizavi de servicii etc - totul intr-un review distinct (click aici pentru a adauga un set de impresii la Best Western Alba)

AIM [08.10.09 17:03:46] »

Si eu am in gand vizitarea Coastei de Azur in vara viitoare... ce frumos ca incep sa vina impresii!

Da, un mic amanunt cu privire la pret nu strica. Desi eu am cautat hoteluri deja pe internet, "tip-uri" de la cineva care "A Fost Acolo" ar fi foarte utile.

Gusturile nu se discuta, dar eu votez pentru Roma si Barcelona ca cele mai frumoase.

Oricum, multumim pentru impresii!

paco* [09.10.09 09:28:28] »

Pret:undeva la 3.000 E, tot sejurul, de la plecare pana la sosire, cu un shoping de cca.500E. Cheltuielile cu carburantul si cu taxele de drum(autostrada) au fost la jumatate, avand in vedere ca am fost 2 familii in aceeasi masina. Cazare Nisa: 89E/noapte, camera dubla. Mic dejun: 13E/persoana. Cazare Opatija:79E/noapte, cu mic dejun inclus.

Preturi Nisa-Monte Carlo:o bere3,5-4,5E, pana la 7E pt. o bere servita pe plaja si adusa la sezlong;o cafea 2,5-4E;un "felul doi":14-24E; o pizza 7-13E; o apa minerala mica 2,5E;

Preturi pe Coasta Dalmata :aproape identice, cu max. 10% mai mici;

In Ungaria am mancat la jumatate din pretul de la Nisa.

AIM, paco*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: