ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2013
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Sardegna la terra dell'ospitalita & Corsica

O experienta interesanta, cele 2 insule au multe similitudini in ceea ce priveste relieful: munti... ape cristaline de culoare turcoise, infrastructura f buna. Bonifacio, poarta de intrare dinspre Sardegna iti taie rasuflarea. Orasul vechi este situat pe un promontoriu, de unde poti avea o vedere unica asupra marii, dar si asupra istoriei orasului Bonifacio, din timpul cand apartinea Genovezilor.

Calatoria cu feribotul, din Sardegna- Santa Teresa di Gallura, a meritat totu banii- aprox 70 euro, 2 adulti si o masina, pe traseu Ajaccio e f frumos, aduce putin cu Monaco: marea cu faleza, muntii in spate, blocuri sapate in stanca. Sosesc in port feriboturi din toate orasele Frantei: Marseille, Toulouse, Bordeaux, Nice. Muzeul Fesch nu m a impresionat... casa lui Napoleon de asemenea... Orasul are viata... restaurante f bune, meniuri de la 20 euro.

Sardegna... am facut doar partea de Nord: Alghero cu Wizz aprix 220 euro, achizitionat cu cateva luni inainte se poate cumpara cu 100 euro.

Apoi, puteti urma urmatorul traseu: Alghero- Stintino- Castelsardo - Costa Paradiso- Santa Teresa di Gallura. Apoi, coasta de vest: Palau- Costa Smeralda- Golfo Aranci - Olbia. Cazarea este costisitoare in Iulie & August, acceptabila in Iunie si Sept, costuri de la 50 euro in sus. La cerere pot da cateva recomandari solide :).

Mi a placut mult Costa Paradiso, partea de vest in general, considerata a fi mai salbatica. Porto Cervo & Costa Smeralda impresioneaza prin perfectiunea gradinilor si prin organizare... destul de exclusivist insa... Plaje sunt nenumarate, toate de o frumusete rara! Aici ar trebui sa scriu un review separat...

Trimis de Irina Petrescu in 29.09.13 20:34:28
    Validat / Publicat: 29.09.13 21:52:11

VIZUALIZĂRI: 4626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina Petrescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Porto Cervo

[29.09.13 20:58:43]

@Irina Petrescu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mprofeanu
    [30.09.13 11:42:13]

Ai avut dreptate, Sardinia este o insula ce merita vizitata.

Ai reusit doar intr-o zi sa vezi si Bonifacio si sa mergi pana la Ajaccio?

Irina PetrescuAUTOR REVIEW
    [30.09.13 13:32:30]

@mprofeanu: Nu intr-o zi, am facut in aprox. 2 1/2 zile traseul in Corsica. Am ajuns la Bonifaci pe 24.09 in jurul orei 11.00, am ramas pana la aprox. 14.00, apoi Porto Vechio scurt si am ajuns la Ajaccio la orele 17.30. Am ramas 2 nopti in Ajaccio- a doua zi am vizitat cam tot ce se putea, cred ca e suficient, orasul are aprox. 60.000 locuitori, plaje in jur nenumarate. Pe 26 dimineata am plecat inapoi spre Bonifacio- Santa Teresa- Costa Smeralda.

Costurile sunt destul de mari pentru 2 zile, tinand cont ce feribotul este 22 euro/ pers+ 32 masina/ un drum... Apoi cazarea in Ajaccio nu este ieftina... costul combustibilului... Dar a meritat, Corsica e f frumoasa.

Silvana5
    [15.10.15 13:46:47]

@Irina Petrescu - Intrebare:

Este permis sa treci cu masina inchiriata (inteleg ca ati venit cu Wizz-ul) din Sardinia in Corsica?

Din cate stiu eu, nu prea este voie. Se verifica undeva actele masinii la imbarcarea pe ferry?

Biletele pentru ferry le-ati luat la fata locului, sau le-ati rezervat din timp?

Multumesc mult.

Lisu
    [02.01.16 19:59:45]

@Silvana5 - pana la urma se poate trece cu masina inchiriata?

Irina Petrescu, Lisu, mprofeanu, Silvana5
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în #Sardinia: