ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2013
ÎNSCRIS: 29.08.09
SEP-2013

Voyage... voyage

Salutari!

M-am tot gandit pentru un titlu potrivit, fara rezultat…

Am fost si noi acolo, intr-o locatie, unde se pare ca nu prea au mai trecut cetateni de-ai nostrii (din discutiile purtate cu reprezentantul tour-operatorului).

Multumim AFA Travel, ne-am bazat pe un last minute, iar Dnul Cristi a avut grija de tot si de toate.

Zborul, nu a fost tocmai Ok, dar am zis ca suntem in concediu (the only for this summer) si nu trebuie pus la suflet orice nimic. Transferul aeroport-hotel, ok, cca. 50 min (cu 2 abateri).

Acum, cazarea, o poveste. Ne-am asteptat la un room in corpul central (standard room, cu balcon frantuzesc de 1 mp, pentru ca asta am platit), dar, supriza, am primit un family room intr-un bungalow (camera mare - pat matrimonial, LCD, dressing, hol, dormitor cu 2 paturi twin si baie) !!! Conditiile si dotarile camerei nu are rost sa detaliez, pozele vorbesc (nu cred ca ar fi fost ceva lipsa din tot ce inseamna un menaj complet pentru o persoana in concediu). Pentru toate aceste aspecte, nu am cum sa nu dau nota 10 (cu toate ca, probabil o persoana mai carcotasa ar fi depunctat camera pentru o urma de infiltratie – noi fiind la et. 1/P+1, sau o urma mica de rugina la cadrul dusului).

Pe scurt, in poze, o sa aveti harta resortului, 66 vile, corp central, si restul dotarilor se vad acolo.

Mancarea a fost ok, mult peste (si la pranz si seara, fructe de mare, etc. Am profitat si de restaurantele a la carte (pescaresc si turcesc).

La capitolul bauturi, am avut ceva reticiente, dar in momentul cand m-am asezat la beach bar, s-a risipt tot, au fost pe masura serviciilor si conditiilor (toate bauturile internationale comune, de la CHivas, Jack, Tequilla, bere Efes, toata gama coca-cola), cokteilurile foarte bune, ingredientele de clasa. M-a surprins cand am citat in pliantul hotelului ca fresh-urile de portocale se platesc, dar, de fapt nu se plateau, au fost la dispozitie.

Extra detalii: La beach bar, consumatorii, primeau suplimentar de la masline, chipsuri, amestec de alune de padure, fistic, alune, migdale si naut, la discretie. Inghetata intre 13.00 – 17.00, algida, extrem de buna!

Plaja a fost recompensata cu blue flag, amenajata ca la carte, sezlonguri de calitate, pontonul la fel. Intrarea in apa destul de lina (cca. 10-15 m de o parte si de alta a pontonului pana la 2 m). Pestii se vad in poze, foarte amuzanti si cersetori de paine – lucru interzis prin panouri !!!

Serviciile: este foarte greu sa descriu in cuvinte, nu am avut ce sa le reprosam, extreme de atenti, debarasau foarte repede, la bar nu asteptai mai mult de 30 sec, pe ponton iti aduceau tot ce doreai (inclusiv cafea turceasca facuta proaspata).

Piscina nu am utilizat-o decat intr-o zi, cca. 1 h cand am facut testul la cele 3 topogane.

Plusuri:

•Nu exista bratari

•Prosoapele de plaja – program 08.30-18.30, foarte curate in fiecare zi;

•Curatenia din resort exemplara si fara repros.

•Wi-fi gratuit si foarte puternic in jurul beach-barului, al restaurantului si pe ponton- cred ca este un plus - acum depinde :)

•Cafeaua si ceaiul turcesc. (Intr-o seara am intrebat un ospatar ce ceai folosesc ei si de unde imi pot cumpara, si, supriza, am primit un pachet sigilat de 1 kg de ceai negru, cadou! Va dati seama ca am fost putin socat 

•Am tot citit review-uri in care se povestea de galagia si extra animatia adusa de rusi. In perioada concediului nostru pot grupa in 90% turci, cativa olandezi si belgieni, nemti, ceva lituanieni si noi 2 

Aspecte suplimentare (nu le pot denumi negative):

•Pozitionarea hotelului in golf, este atipica, in sensul ca cele 2 dealuri din stanga-dreapta influenteaza cantitatea de soare (aparea de dimineata la 08.10 si disparea dupa-amiaza pe la 17.50).

•Resortul este intins pe cca. 4.5 hectare, deci unele persoane mai comode, pot considera acest lucru un minus. La noi nu a fost cazul. Oricum, pentru pretentiosi, mini-car-urile sunt la dispozitia celor cazati non stop.

•Lipsa magazinelor si a altor atractii sau distractii din zona. Practic, resortul este amplasat intr-un golf, care nu prea are legatura cu nici o zona turstica.

•Animatia – consta in spectacole de muzica live, diversi artisti, seara salsa, la un nivel mediu. Nu o pot lauda, dar nici nu ma pot plange. Gusturile se pot interpreta in sectiunea aceasta…

Pe scurt, am avut parte de un concediu reusit, ne-am relaxat, am obtinut ce ne-am propus. Recomandam sincer!!!

Probabil mi-au scapat destule, cine are nelamuriri sa-si spuna of-ul…. in rest las pozele sa vorbeasca!

Numai bine!

Trimis de callmevaly in 29.09.13 19:56:50
Validat / Publicat: 29.09.13 21:46:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Alanya

VIZUALIZĂRI: 2699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callmevaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 za room

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[30.09.13 14:18:08]

Fain hotel si super garnisit barul...

callmevaly

• pagină generată în 0.55341196060181 sec