ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2013
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 10.09.13
JUL-2013

Concediu odihnitor

Hotel nou, 1 an vechime, majoritatea camerelor sunt cu vedere la mare este situate linga intrarea la Baile Reci din Eforie Nord de pe malul lacului Tekirghiol. Mai precis e situat intre lacurile Belona si Tekirghiol. Diminetile sunt visul romanticului, esti mingiiat de rasaritul de soare. Nu trebuie sa faci nici un effort, decit sa deschizi ochii si sa privesti cum o bila rosie iese din mare.

Distanta pina la plaja este de maxim 150 de metri. Recomand plaja Saigon-foarte bine organizata, cu personal foarte amabil. Surprinzator, tot ce apartine de partea de sezlonguri se negociaza (un atuu fomidabil-in sfirsit si-au dat drumu si romanii). Daca nu doresti ceva foarte sofisticat la masa de prinz ai posibilitatea sa apelezi la seviciile liniei de la capatul plajei Saigon sau linga, la restaurantul cu terasa la etaj (preturile sunt decente)

Datorita colaborarii intre patronul de la hotel Vis si patronul restaurantului cu linie de servire Oradea, primesti discount pina la 10% la servirea mesei.

Am fost placut surprins sa constat ca hotelul este catalogat 3 stele si ofera spatiu si confortul a 4 stele baie dotata cu sampoane si sapun,camera mari, foarte curate si bine intretinute, curtenie zilnca, aer conditionat, televizor, room service, telefon in camera si wireless, minibar (dar fara bauturi si foarte bun ca functionalitate), terasa cu masuta si scaune, pahare de sticla in camera, dulap spatios spatii largi de depozitare bagaje( din multe puncte de vedere as putea tenta sa spun ca-i depaseste pe turci).

Mai pe scurt pregatit pentru diverse variante de sejur, dispus sa negocieze.

In viitor posibil sa orgnizeze bar de zi in cadrul hotelului, la solicitare cred ca se asigura si mic dejun.

Parcarea este supravegheata video, liftul este cu perete transparent, coridoarele hotelului aranjare dragut.

In cazul in care nu doriti sa va deplasati cu masina personala, la solicitare, se anunta taxi cu personal ultraserios cu care se poate negocia in cazul unor comenzi repetate ferme...

Sejurul a fost mult peste asteptarile mele, vis a vis de cum cunosteam litoralul romanesc. Recomand sa va alegeti perioadele de inceput de sezon pe litoral deoarece e mai degajata plaja si preturile sunt foarte asezate si moderate( cel putin alge si meduze nu am vazut).

Sper sa apara din ce in ce mai multi intreprinzatori ca acest patron al hotelului Vis pentru a simti calitatea si frumusetea Litoralului romanesc cu adevarat.

Trimis de catballo in 23.09.13 16:07:47
Validat / Publicat: 23.09.13 17:11:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: cam tot ce este e vizitat in tara asta, mai am ceva scapari dar voi recupera.

VIZUALIZĂRI: 4216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catballo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.09.13 11:22:17]

[29.09.13 13:09:27]

@webmaster: dap e bine cladirea hotelului e cea gri de linga lac adica pe imaginea marita un pic mai sus decit bulina rosie

[29.09.13 13:19:06]

@catballo: mulțumesc; hai să vedem dacă nu o putem localiza și mai corect:

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=44. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • catballoAUTOR REVIEW
    [29.09.13 13:27:38]

@webmaster: 44.059265,28.636757acum indexul rosu e in fata hotelului si cind deschizi vizualizarea 3d apare direct hotelul

[29.09.13 13:46:16]

@catballo: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

[29.09.13 13:48:09]

@webmaster: cu placere

[08.11.13 15:29:04]

Oare plaja Saigon e in continuare la plaja Belona sau e oarecum intre eforie nord si sud... ce preturi practicau la sejlonguri? ... daca e cineva amabil sa-mi raspunda.

[08.11.13 18:58:56]

@aylin_hd: este spre eforie sud in continuare cumva la plaja belona - mai bine zis un pic mai la distanta spre eforie sud. Se pote cobori de la belona si se merge spre eforie cca 250-300 de metri. Preturi rezonabile avind in vedere ca era curatata zilnic si negociabile. - 15 lei un sezlong daca il luai pe o zi dar daca inchiriai ca noi 8 sezlonguri pe 7 zile pretul a coborit la 10 lei.

[08.11.13 19:21:43]

Multumesc... in 2014 ne gandim foarte serios pentru o vacanta in eforie nord iar unitatea de cazare pe care am pus ochii are un contract de colaborare cu aceasta plaja de aceea ma interesau detalii in special unde e asezata. Aici pe site cineva facea o prezentare la plajele din eforie nord si spunea ceva de "plaja fara nume"... oare asta sa fie? avand in considerare ca e mai noua si nu gasesti detalii de ea pe google... din punctul tau de vedere plaja avea ceva minusuri?

[08.11.13 19:30:50]

@aylin_hd: minusuri? Pai aici depinde foarte mult de ce iti doresti de la o plaja tip eforie. Sezlongurile ereau de plastic c saltea-daca doresti sezlong se lemn iata primul minus. Umbrelele de lemn cu paie- daca doresti umbreala cu ursus sau cocacola sau... apare minusu nr 2. Din punct de vedere al curateniei plajei, deservirii la sezlong, promptitudnii ospatarului, puterea de negociere pentru perioada cind am fost-dci alge nu ca apa erea un pic ma rece pentru alge-familist sau nu, distractii de plaja gen banana, scutere, si altele a fost totul ok. Linga noi erea organizata ceva plaja model a administratiei plajelor cu sezlonguri de lemn insa erea goala. Cele doua ereau cele mai aratoase din locatie.

[08.11.13 19:34:44]

@catballo: localizare si mai precisa intre discoteca vapor si primele wc-uri in dreapta cum stai cu spatele la mare si fata spre magazine. Chiar in dreptul ei este si hotelul sau motelul sau cum sa il calific-Saigon daca nu ma insel.

[08.11.13 19:37:33]

mersi... informatii mai mult decat suficiente, atunci se pare ca e o alegere buna in detrimetul plajei belona care e mult mai aglomerata.

[08.11.13 19:45:50]

Ideea e ca eu nu am mai fost de mult in Eforie si nu stiu unde sunt acele puncte de reper care mi le-ai spus stiu acel giratoriu si hotelul Europa care sunt aproape de gara... in dreptul hotelului Europa e plaja Belona? ... Se continua spre hotel Vraja Marii acolo ce plaja e? . poate ma scotii la liman stau cam prost cu orientarea

[08.11.13 19:53:33]

@aylin_hd: pai cobori pe linga belona care e in dreptul hotelului Europa si o iei in dreapta 100 250 metri maxim. Mergind in dreapta pe aleea dintre plaja si magazine dai de o chestier care traverseaza aleea asta si arata ca un fel de vapor sa zice (asa a vrut constructoru). Asta inseamna ca ai trecut de plaja in discutie si trebuie sa te intorci cam 25 metri si esti in mijlocul locatiei-mai clar de atit nu stiu sa explic despre plaja. Hotelul Vis este situate exact unde sunt coordonatele gps prezentate in descriere. Succes si sa va simtiti bine.

[08.11.13 20:05:33]

Am inteles foarte bine acum mersi de explicatii... va doresc un concediu placut oricare ar fi alegerea pentru anul viitor!

aylin_hd, catballo
    Alte impresii din această RUBRICĂVis Hotel: