ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2013
AUG-2013
4 AD. + 2 COPII -- v: 14-16 ani

Atlantique, my love...

Dragii mei,

Va spun sincer ca sunt iremediabil indragostita de acest resort, iar "povestea noastra de dragoste "a inceput in vara anului trecut, mai precis la sfarsitul lunii iunie 2012. Atunci am achizitionat un ultra last minute la acest hotel, la un pret nu cu mult diferit de anul acesta (anul trecut am platit pentru 2 adulti, cu transport autocar 736 eur, anul acesta, in aceleasi conditii platind 751 euro).

Experienta anului trecut nu are rost sa o detaliez in acest review, ci doar am sa ma leg, prin comparatie, cu vacanta de anul acesta.

Drumul pana la hotel a fost strabatut in cca 20 ore, un drum nu foarte obositor, mai ales ca din aproximativ 3 in 3 ore se fac opriri minim 20 minute.

Hotelul este la circa 8 km de oraşul Kusadasi,iar,dacă mergi pe faleză, aproximativ 300 m ajungi la maxi taxi(dolmus),de unde nr 6,te vă duce in 15 min iîn centru,pentru suma de 2,75 lire turceşti(o liră este echivalentul a doi lei).

Hotelul este alcatuit din mai multe cladiri (sincer, nu le-am numarat), cu cate patru etaje, dispuse pe un domeniu incantator, din punctul meu de vedere.

Camerele nu sunt toate renovate, este adevarat, insa daca nu esti multumit de camera primita, te poti duce la receptie si POLITICOS sa ceri o alta camera.

Noi asa am facut anul acesta, si am primit alta camera, in cel mai bun corp, zic eu. Si daca tot suntem aici, ca sfat, celor ce urmeaza sa isi petreaca vacanta la acest hotel, le spun ca cele mai bune camere - repet, din punctul meu de vedere - sunt cele de la 602-720. De ce? Pt ca: ai vedere atat la piscina unde se desfasoara cele mai multe activitati, cat si vedere partiala la mare; pt ca toate camerele sunt renovate; pt ca exista semnal wi-fi (asta pt ca este f aproape de receptie, unde internetul este gratuit); pt ca esti aproape de restaurantul unde se serveste masa, pentru ca poti auzi in fiecare seara de pe balcon, muzica live care este interpretata la barul de la piscina.

Plaja hotelului este curata, pazita, intrarea in mare se face lin si nu sunt stanci sau pietre, motiv pentru care nu aveti nevoie de incaltaminte speciala.

In fiecare zi, echipa de animatie (care a fost net superioara fata de cea de anul trecut) are grija sa nu te plictisesti, sunt foarte activi si prietenosi, lasandu-ti senzatia ca sunteti prieteni dintotdeauna. Iar aici, as vrea sa fac o mica paranteza, si sa va povestesc ceva ce pe noi ne-a impresionat: unul dintre animatorii de anul trecut, care anul acesta lucra in alt hotel, in ziua lui libera, a venit la noi la hotel sa ne faca o surpriza (mai vorbeam cu el pe diverse retele de socializare si stia ca suntem acolo). Din nefericire, noi eram plecati din hotel, dar pana la urma am reusit sa ne vedem in Kusadasi.

Programul de animatie, cuprinde: volei pe plaja, darts, boccia, concursuri la piscina, gimnastica in apa, step aerobic, iar in fiecare seara, in cadrul amfiteatrului se desfasoara spectacole: pentru copii intre orele 21.00-22.00 si pentru adulti intre 22.00 si 23.00. La sfarsitul fiecarui spectacol, exista un dans, cu animatorii pe scena si turistii-care vor sa participe-in fata scenei, acest dans avand rolul de a "sparge gheata", pentru ca dupa aceea incepe discoteca.

Conceptul lor all inclusive nu este, evident, la fel ca la un hotel de 5*, dar este cu siguranta mult peste ceea ce platim. Sa nu uitam, ca la noi la mare, cu banii acestia nu ai beneficia nici pe departe de ceea ce primesti aici.

Dimineata poti servi, la alegere, urmatoarele: salate, oua fierte tari, oua fierte moi, vre-o 2-3 tipuri de branza, la fel la cascaval, omleta, legume, produse de patiserie gen cornulete, pandispan, iaurt-atat simplu cat si cu fructe-, miere, dulceata-vre-o 4-5 feluri-, cereale, lapte cald/rece, cafea (care este la dozator, si este pe baza de ness), unt...

La pranz, de asemenea, ai o varietate considerabila, cum ar fi: salate, masline, sosuri, pui (fie la gratar, fie gen kebab sau frigarui), orez, paste (delicioase), mancaruri de: soia, bame, linte, fasole verde etc., peste, vita, oaie etc

Intre orele 14.00-17.00, cine mai poate manca, gaseste la Snack Bar kebab, cartofi copti cu branza rasa, paste cu carne, pide sau shaorma.

La cina, vom avea de ales aproximativ dintre aceleasi sortimente care au fost la pranz, doar ca la gratar, nu va mai fi acelasi fel de carne servit la pranz.

Fata de anul trecut, mancarea a fost mai buna si mai diversificata, insa, e adevarat ca la desert nu stau foarte bine, in sensul ca nu o sa ne serveasca cu tort, fructe exotice sau baclava, insa sunt suficiente tipuri de prajituri, budinci si chiar cataif. La capitolul fructe, anul trecut am ras cu lacrimi cand am vazut corcoduse!!! Si, culmea, lua toata lumea (mai putin romanii). Anul acesta am avut pepene rosu, prune, nectarine, banane, struguri... suficient zic.

La capitolul bauturi, un minus anul acesta, pt ca au "botezat" Coca Cola. La sucuri, puteai alege dintre: Cola, Sprite, Fanta si alte sucuri din dozatoare din acelea gen TEC, apa plata si apa minerala. Alcoolul? Bere (Effes), gin tonic, vodka, vin... cocktail-uri. De asemenea, pe baza de ness, aveai de ales intre: cafea simpla, cu lapte, capuccino, capuccino cu ciocolata, expresso, ciocolata calda. Mai puteai servi si ceai negru. Toate bauturile erau servite, la discretie, intre orele 10.00-23.00 la cele trei baruri ale hotelului.

Gradina hotelului sau mai bine spus gradinile... sunt superbe, mereu sunt oameni care le curata si le ingrijesc. Personalul este atent si saritor. Zambesc mereu, noua nu ni s-a intamplat sa dam peste oameni imbufnati.

Curatenia in camere se face zilnic, cu sau fara tips. Prosoapele si lenjeria se schimba o data la doua zile, dar eu zic ca este ok.

Hotelul are si o piscina cu topogane, care functioneaza dupa un anumit program, pe care, insa, nu il stiu.

In cadrul hotelului sunt magazine in care gasesti tot felul de suveniruri la preturi foarte bune (ex: 3 magneti 2 euro; 6 cutii cu turkish delight=5 euro; scrumiere de la 1 euro). Tot in cadrul hotelului gasim un SPA, insa doar baia turceasca este gratuita, un coafor (contra cost), teren de tenis (gratuit in timpul zilei), teren de baschet, minigolf...

Am vazut ca exista si un mini club, ca o gradinita si animatori speciali pentru copii, insa nu stiu programul.

Cred ca am cuprins toate aspectele, detaliind-ule mai mult sau mai putin.

Ca o concluzie, va spun ca daca sunteti constienti ca ati achizitionat un pachet la un hotel de 3 *, veti fi mai mult decat placut surprinsi.

Cei care au pretentii ireale si sunt vesnic nemultumiti, nu o sa fie nici aici incantati, cu siguranta.

La anul, vrem sa achizitionam un pachet de minim 12 nopti la acest hotel :)

P. S. : Am uitat sa mentionez ca nu sunt nici eu usor de multumit, iar in calatoriile mele am bifat, in trecut: Antalya (Hotel 5* in Lara), Spania (Hotel 3* Benidorm), Portugalia (Hotel 4* Cascais) si Zakynthos (hotel 3*, Tsilivi).

Trimis de Diaconu Ramona in 23.09.13 14:39:07
Validat / Publicat: 23.09.13 18:03:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Hotel Rixos Lares (ex Lares Park), Lara, Antalya.

VIZUALIZĂRI: 4933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Diaconu Ramona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Oare v-am spus cat de frumoase sunt apusurile aici?

[23.09.13 15:15:26]

@Diaconu Ramona: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adryana
[23.09.13 18:20:55]

este vorba de Atlantique Holiday Club? ai putea sa imi spui pe privat cu ce agentie ati mers? felicitari pentru impresiile scrise si pentru vacanta.

doina
[23.09.13 21:12:16]

@Diaconu Ramona: Sunt perfect de acord cu tine cu privire la acest hotel, si noi am fost anul trecut si cred ca o sa-l mai calcam si anul viitor, deoarece ne-a placut tot ce a oferit, este un resort care se adreseza atat parintilor cu copii mici, cat si tinerilor prin prisma echipei de animatie si chiar a discotecii care personal mi s-a parut super faina fiind si gratis, chiar aveai ce face pana la ora 2 noaptea, in acest resort. Ai dreptate, calitate pret este cel mai bun hotel intalnit de mine pana acum... Duceti-va cu incredere, ma bucur ca isi pastreaza stelele si reputatia.

[23.09.13 21:46:01]

@doina:

[... ]si noi am fost anul trecut si cred ca o sa-l mai calcam si anul viitor, deoarece ne-a placut tot ce a oferit[... ]

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[23.09.13 22:02:10]

@adryana: da, este vorba despre Atlantique Holiday Club. Ti-am trimis mesaj pe privat.

moro
[24.09.13 08:44:08]

@Diaconu Ramona: I-mi poti trimite si mie agentia pe privat, pretul este pt 2 adulti si un copil? ms

adiso8
[24.09.13 18:48:21]

Ramona pretul de 750E este pentru 4 adulti si 2 copii de 14 si 16 ani sau copii sunt trecuti ca adulti?

Ce fel de camera ati avut?

Te rog sa-mi scrii pe privat cu ce agentie at fost pt. ca pretul este super OK pt. Turcia.

Mersi.

[24.09.13 20:52:55]

@adiso8: Am specificat faptul că preţul este pe camera.

Preţul de 751 euro este pentru 2 persoane, cu transport cu autocarul inclus. Adevărat este însă, că am plătit în martie si am beneficiat de reducere early booking.

Copiii au fost trecuţi ca adulţi.

Agenţia o scriu pe privat.

abeldani
[02.10.13 15:46:00]

Sarut mana! Vreau si eu sa merg la acest hotel, dar cu masina. Intrebarea este daca hotelul are parcare incapatoare, raportata la nr. de turisti? Cam cat ma ,,costa'' la receptie pentru o camera mai buna? Multumesc!

[02.10.13 23:15:55]

@abeldani: da, hotelul are parcare. Puteti merge liniştiţi cu maşina, locuri sunt suficiente pentru toată lumea. Mai ales că în cele două sejururi petrecute aici, nu am văzut mulţi turişti care să vină cu autoturismul propriu.

Nu ştiu ce să spun despre suma... eu chiar am menţionat că am rezolvat problema rugandu-i calm şi cu zâmbetul pe buze să ne schimbe camera. Am văzut cazuri în care turiştii au început să ridice tonul (probabil pe principiul "îi iau tare şi ăştia ne schimbă camera") şi au rămas cu "buza umflata". Pot doar să te sfătuiesc, că, în cazul în care nu sunteţi mulţumiţi de cameră (să nu încerci de la început să ceri cameră bună, pt că s-ar putea să primeşti din prima o cameră bună), să meargă la receptie o persoană de sex feminin să ceară schimbarea.

abeldani
[03.10.13 10:12:25]

@Diaconu Ramona: Multumesc frumos pentru informatii!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[04.10.13 17:22:57]

Minunata descriere, obiectiva, fara cusur! Felicitari!

[04.10.13 18:41:05]

@maria55: mulţumesc frumos!

ticris68
[10.01.14 20:04:34]

Buna ziua,

Hotelul distribuie prosoape de plaja?

Cu multumiri,

doina
[12.01.14 20:20:42]

Buna seara, am fost la acest resort in anul 2012 si am fost supermultumita de serviciile oferite atat la mancare cat si la distractie, mai ales seara la disco era fain, recomandat tinerilor; de asemenea plaja era minunata, destul de lata si intrarea in apa ca la MAMAIA la noi, apa f curata, dar din pacate nu ofera prosoape la plaja si nu am stiut, drept ptr care a trebuit sa-mi cumpar de la magazinele din resort. Il recomand si cu siguranta voi reveni si eu, deoarece calitate/pret, este cel mai bun hotel la care am fost pana acum.

[12.01.14 20:22:49]

@doina: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Skywalker
[05.06.14 17:10:48]

@Diaconu Ramona: Buna, imi dai si mie te rog un PM cu agentia cu care ai mers tu, se pare ca ai gasit o agentie super ok fata de noi restul. Mersi.

abeldani, adiso8, adryana, Diaconu Ramona, doina, maria55, moro, Skywalker, ticris68
Alte impresii din această RUBRICĂSunconnect Atlantique Holiday Club [Long Beach]: