ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2013
DIN: giurgiu
ÎNSCRIS: 01.07.10
SEP-2013

Nu ocoliți

Vreau sa scriu despre acest hotel/complex de cazare, pt. că atunci când am avut nevoie să aflu informații nu am găsit prea multe în România, iar opiniile străinilor sunt mult diferite de ale noastre, cel puțin de ale mele.

În primul rând, trebuie să spun că această facilitate de cazare este alcătuită din mai multe corpuri de clădire P+1E și în continuare voi folosi termenul de hotel, apoi trebuie să spun că existe 2 astfel de hoteluri: unul în Sidari de 3 * și unul în Acharavi, la vreo 10 km de Sidari, de 4*.

Când am început să caut cazare în Corfu am dat peste cele două oferte care erau la același preț. (!?) După citirea opiniilor străinilor și după o perioadă extinsă de incertitudine privind plecarea în vacanță am hotarât să îl aleg hotelul din Sidari. Ulterior, acolo fiind și văzând și amplasamentul celuilalt hotel cât și stațiunea, mi-am dat seama că mai bine alegeam hotelul din Acharavi din câteva motive: în primul rând nu e în pantă, e de 4* la preț de 3* și apoi localitatea e la fel de mare și ofertantă ca și Sidari.(dar când am știut, în sfârșit, dacă plec, nu mai erau locuri vacante).

Revenind la cel din Sidari unde mi-am petrecut vacanța, trebuie să spun că vilele se află pe un deal pe care trebuie sa-l urci de câte ori ai nevoie, normal, motiv pentru care este destul de obositor.(deși există un maxi-taxi cu 16 locuri care face curse la 5 minute în sus și în jos).

Camera era dotată cu 2 paturi single mari și două paturi suprapuse, frigider, AC, TV cu 4 posturi (2 englezesti, unul german și unul polonez) și, evident, mobilier (sifonier, seif, noptiere, toilette), baia cu duș, podeaua peste tot din gresie. În ceea ce privește programul TV, nu m-a interesat să reclam sau să întreb la recepție, ceea ce am văzut un englez că făcea. Nu știu ce s-a întâmplat cu reclamația lui. Pot doar să spun că în prima zi am informat recepția că erau ceva probleme cu WC-ul și cu presiunea la apa caldă, și seara când ne-am întors erau rezolvate.

Curățenie zilnic, prosoape schimbate o dată în 9 zile.

Restaurantul se află la baza complexului, la recepție, iar conceptul AI Bronz pe care îl oferă constă în: mic dejun cu ouă gătite în trei feluri, cârnați, crenvurști, bacon, fructe confiate, cereale de 3 feluri, gem de 4 feluri, unt, margarină, miere, finetti, 4 feluri de compot, 3 de iaurt, aparat de băuturi calde cu 12 feluri de cafea, 5-6 sortimente de ceai, băuturi carbogazoase, legume, pâine de n-șpe feluri, în general, mic dejun pe tipic englezesc cu fasole și ciuperci, roșii la cuptor, wafle, etc... ; prânz cu trei feluri de carne gătite diferit cu 3-4 feluri de garnitură, un fel de paste și multe feluri de salate, vin alb și roșu, bere, sucuri carbogazoase la dozator, desert fructe, 2 feluri de jeleu, 2 feluri de prăjituri, 4 sortimente de înghețată; cina la fel ca prânzul ca și tipic, nu ca și mâncare plus un fel de supă cremă, aceleași băuturi, același desert. Mâncare ultra suficientă și gustoasă, debarasarea urgentă, curățenie. Barul de la piscină era deschis între 9-22 și servea 10 feluri de cocktail, uzo, votcă, bere, rum toate băuturile alcoolice cu care erau preparate cocktailurile, exista aparatul de cafea și de băuturi carbogazoase care se regăsea și în restaurant, 2 feluri de foietaj, cu brânză și crenvurști/cârnați, înghețată în 4 sortimente. Barul nu era cu autoservire, ci cu barmani. De menționat că băuturile sunt de producție autohtonă. Piscina mare curată, suficiente șezlonguri și umbrele.

Turiști în proporție de 95 % englezi, restul germani, polonezi, sârbi, croați, ruși și noi, 2 familii de români.

Internetul e contra cost ceva de genul 30E/săptămână.

Recepția promptă în orice problemă semnalată.

Animația consta în concursuri gen cine știe câștigă - quizz - pe diverse teme (muzică, filme cu variații) și se desfășura seara între 9-11. De altfel, distracția de genul ăsta se practică în toată stațiunea, fiecare pub/restaurant/tavernă având fie program gen Tribute to... (variați artiști internaționali), unde 1-2 ore era o persoană care cânta melodiile din repertoriul respectivului artist, fie quizz din diverse domenii, fie bingo.

Nu îmi voi spune părerea, pentru că nu e relevant și cred că am prezentat suficiente detalii astfel încât să vă faceți singuri o părere, dar am ținut să fac această descriere pentru că nu știu de ce românii nu merg la acest hotel, deoarece eu am găsit oferta pe un site românesc.

Am pus titlul "Nu ocoliți" pentru că nu este corect să vă luați neapărat după opinia englezilor, trebuia să existe și o opinie românească. De fapt, a doua, mai este una aici, dar nu știu de ce nu se regăsește când dai căutare după numele hotelului. (poate nici eu nu am scris unde trebuia...).

Trebuie să mai subliniez că deși am ajuns la 5 dimineața am fost cazați imediat și am intrat și cu micul dejun, iar în ultima zi am plecat după prânz, iar nota mai mică pe care am dat-o pentru plajă și mare e pentru apa cu intrare f.f.f. lină, care se întinde pe vreo 2-300 m până să ajungi cu apa până la umeri, ceea ce pe mine mă enervează la culme și m-a făcut să mă lipsesc de baie în cele două zile pe care le-am petrecut pe plaja din localitate, dar plaja nu avea cusur date fiind condițiile.

Pentru alte detalii, oricând.

Trimis de bibilulu in 23.09.13 13:58:06
Validat / Publicat: 23.09.13 15:27:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Paralia, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 3543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bibilulu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Recepția

[23.09.13 15:25:06]

bibiluluAUTOR REVIEW
[23.09.13 16:05:08]

@webmaster: Da, este corect.

Fl0r3ntina
[23.06.17 11:07:30]

@bibilulu: buna ziua, cum se numeste hotelul din Acharavi?

bibilulu, Fl0r3ntina