ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Vacanta in Sardinia

Steddi Di Scola-Duo Puggionni

Asculta mai multe audio diverse

Sardinia are o suprafaţă de 24, 090 km² şi o populaţie de 2, 65 milioane. Era numită "Ichnusa" de fenicieni şi "Sandalyon" de greci datorită formei sale, în formă de urmă de picior.

Sardinia este o regiune din Italia, o insula de fapt. Capitala regională este Cagliari. Regiunea este subdivizată în patru provincii: Cagliari, Sassari, Nuoro şi Oristano; au fost propuse încă patru provincii: Olbia-Tempio, Ogliastra, Carbonia-Iglesias şi Medio Campidano), care ar trebui să se formeze pe timpul acestei decase.

Insula conţine numeroase zone turistice extraordinare incluzând Costa Smeralda, acolo unde ne-am petrecut majoritatea timpului si care este perla insulei, Costa Paradiso şi Gennargentu, faimoasă pentru plajele sale.

Istoria Sardiniei porneşte din cele mai vechi timpuri. În 1979 resturi umane au fost găsite datând din 150. 000 î. Hr. În preistorie locuitorii Sardiniei au dezvoltat comerţul în obsidiane, o piatră folosită în producţia primelor unelte aspre, şi această activitate i-a adus pe sardiniei în contact cu majoritatea locuitorilor Mediteranei. În timpurile neolitice până la Imperiul Roman, civilizaţia nuragică a luat o formă în insulă. Şi astăzi mai trăiesc mai mult de 7. 000 de Nuraghe. Se crede Shardana au venit în Sardinia din estul Mediteranei, în aproximativ secolul XX î. Hr. Se ştiu puţine despre aceşti oameni, a căror nume (care probabil înseamnă oamenii de la mare) a fost găsit în câteva inscripţii egiptene, fiind dezvoltate mai multe ipoteze după unele studii lingvistice; după acestea, oraşul Sardis (Lydia) ar fi fost punctul lor de pornire, din care ar fi ajuns la Marea Tireniană, divizându-se între sardinieni şi etrusci.

O provincie romană şi mai apoi bizantină, insula a fost divizată între secolele IX-XII în trei Giudicati (judeţe) independente, care au intrat sub autoritatea regelui Aragon în 1323-1409: judeţul Arborea a fost ultimul care a fost cucerit. Populaţia autohtonă din oraşul Alghero (S'Alighera în sardă, L'Alguer în catalană) a fost exilată şi oraşul a fost repopulat cu invadatori catalani, ai căror descendenţi vorbesc astăzi catalana.

În 1720 Sardinia a devenit un regat independent sub casa de Savoia, conducătorii Piemontului. La momentul unificării italiene în 1860, regele Sardiniei a devenit regele Italiei.

Limba vorbită în Sardinia este sarda, o limbă romanică cu origini obscure în feniciană, etruscă şi în alte limbi din orientul apropriat. În timp ce a fost destul înlocuită de către italiană în scopurile oficiale, şi în timp ce este puţin cunoscută de către tineretul din Sardinia, în special în Cagliari, sarda este încă principala limbă naţională (sardinienii se identifică ca şi un popor şi ca şi o naţie).

Economia Sardiniei este concentrată în zilele noastre pe turism, industrie, comerţ, servicii şi tehnologia informaţiei; un venit în creştere vine din faimoasele vinuri şi din gastronomie. Pe teritoriul său se găsesc mai multe mine de aur şi argint.

Acum despre vacanta noastra din Sardinia: Am calatorit cu masina, avand copii mici a fost necesar sa facem pauze mai dese. Prima noapte am ramas in Arad, apoi la un prieten bun in Padova, iar in cele din urma, a treia zi pe ferry-boat-ul care ne-a dus din Livorno in Sardinia, la Olbia. In paranteza fie spus ferry-boat-ul era un imens parc de distractii, mai ales pentru copii, Moby Otta.

Seara am ajuns pe insula, ne-am ambarcat in masini si am pornit catre vila pe care o aveam rezervata in Porto Cervo, Costa Smeralda. Pretul unei vile in sezon este de pana la 2000 euro pe noapte cu all inclusive. Noi am stat la o pensiune agroturistica, putin mai departe de plaje si de centru localitatii, cu 100 euro pe noapte, 2 camere, de fapt livingul si un dormitor. Dar s-a meritat!

Am facut excursii in toate statiunile de pe Costa Smeralda, am vazut vila lui Berlusconi, mai bine spus etajul complexului, din cauza gardului inalt nu se puteau vedea prea multe si nici n-am vrut sa insistam datorita camerelor video care erau postate din loc in loc. Am vizitat Baia Sardinia, Golfo Aranci, Porto Rotondo, statiuni exclusiviste cu vile dotate cu piste heliport, yahturi de peste 80 metrii lungime si masini de sute de mii de euro. In fine, daca te plimbi pe strazile inguste ale statiunilor, vei avea sentimentul ca esti singur acolo, dar dincolo de zidurile inalte din piatra ale vilelor, sunt foarte multi turisti care profita din plin de miile de euro care le lasa pentru a avea un concediu de vis.

Ne-am mai plimbat prin Olbia la cumparaturi, acolo este un supermarket de care ne-am indragostit pur si simplu in urma cu 2 ani cand am venit prima data pe insula; "Auchan". Am vazut ca a aparut si in Romania, dar n-am fost niociodata. Am mai facut drumetii in Palau de unde te poti imbarca ca sa te plimbi pe insula Maddalena.

Ne-am plimbat cu un vaporas de agrement in Golful Orosei, protejat Unesco, acolo unde nu poti ajunge decat pe apa, sosele nu sunt iar alpinisti nu suntem pentru a traversa muntele. Am platit 8 euro/pers. pentru a vedea Grotta del Fico, o adevarata minune, undeva postata la jumatatea muntelui, lunga de 3 km, dar pentru public era amenajat aproape 700 de metrii de galerii. Voi posta cateva fotografii cu pestera care seamana mult cu a noastra Pestera a Ursilor.

Am facut plaje pe cateva plaju exclusiviste acolo unde nu poti ajunge decat cu o ambarcatiune, este vorba de: Cala Luna, de departe cea mai apeciata plaje, Cala Gonone si Cala Biriola.

Am vizitat Bue Marino Grotto, unde a trebuit sa stam la rand cu ambarcatiunea noastra. Plaje mai multa am facut in Porto Cervo si Caletta, de obicei pe unde mergeam faceam si cate o baie, mai ales pentru fete care erau innebunite de claritatea apei. Preturile in Porto Cervo sunt foarte mari, in prima zi am mancat la un restaurant 4 pizze si am platit pentru ele 100 de euro, nota ce includea taxa de servet 5 euro/pers si 10% din consumatie taxa pentru servire.

In urmatoarele zile am preparat mancarea acasa, la vila.

Intoarcerea pe continent, tot cu o nava foarte mare, Moby Freedom a fost un nou prilej pentru copii sa se joace in tarcurile special amenajate pentru ei. Costul biletului dus-intors cu ferry-boat-ul pe insula si inapoi a ajuns la aproape 500 euro, pret care nu a mai inclus si cabinele cu patru cusete, asa cum am avut in urma cu 2 ani, dar in luna octombrie. Dar acum fiind sezon, totul este mai scump. Ca o curiozitate, pretul la dus pentru 2 adulti, 2 copii si o masina a fost de 49 euro, iar la intors, in aceleasi conditii a fost de 439 euro. Norocul nostru ca am rezervat de acasa pe internet totul, caci altfel plateam cu 30% mai mult la casa de bilete, asta daca mai gaseam locuri pe nava.

Am debarcat la Genova unde am vizitat unul dintre cele mai mari acvarii din Europa. Apoi am plecat catre Franta..... Dar asta o alta poveste.

Oricum, daca vreti sa ajungeti in Sardinia nu ezitati sa o faceti. Sardinia inseamna salbatic si mister, romantic si periculos... ma rog, nu prea sunt tare la metafore, insa merita vazuta. Voi pune si cateva poze sugestive si ma gandesc serios ca la anul sa merg din nou acolo.

Trimis de pepsi70ro in 06.10.09 14:43:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: multe regiuni

VIZUALIZĂRI: 18797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Nava care ne-a dus pe insula. O nava pentru copii...
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[06.10.09 14:51:05]

personal apreciez foarte mult astfel de reviews-uri, care, pe langa impresiile personale, prezinta si interesante date despre locul in sine. Un FB si cele 100 de PMA de la mine, din calitate de turist

Cristian_h*
    [06.10.09 17:52:59]

Nu inteleg, diferenta de pret dus / intors este enorma; se poate folosi si ruta St Tereza Gallura - Bonifaccio (Corsica) - Bastia - Livorno

gili
    [06.10.09 18:24:00]

bune informatiile oferite, am fost acolo cu firma, preturile [sunt] intr-adevar mari

[06.10.09 18:49:16]

In urma cu 2 ani am fost pe ruta Livorno - Olbia/dus si Olbia - CivittaVechia/intors si am platit tot 500 de euro, dar banii erau repartizati in mod egal dus/intors. Si atunci am avut cabina cu 4 cusete care erau cele mai scumpe. Acum fiind sezon cred ca profita si ei, pentru ca oricum n-ai cu ce altceva sa te intorci de pe insula.

argus
    [19.11.09 07:42:55]

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sardinia....super review din nou

[20.11.09 02:23:47]

Dupa cum am promis, revin cu masurile administrative necesar a fi luate in toate cazurile semnalate.

In cel de fata, dezaprob folosirea improprie a unui fragment preluat din alte surse (mai precis faptul ca nu a fost delimitat de text si nu a fost specificata sursa); conform noului Regulament intrat in vigoare, precum si hotararii de aplicare partiala a lui in mod retroactiv, apeciez urmatoarele:

- incadrez review-ul in prevederile articolului (4a1) din Regulament "nu s-a specificat sursa fragmentului citat pentru fragmente semnificative din text (dar nu mai mult de 50%) "

- decid stergerea punctelor primite pentru acest review.

[14.03.10 12:50:16]

cred ca putina muzica traditionala sarda nu strica, dar daca pepsi a pregatit altceva atunci putem schimba!

ducky68
    [02.06.10 17:43:53]

Am fost acum 3 ani in Sardinia, mai precis in zona de sud, regiunea Carbonia, anul acesta voi merge iarasi pentru ca e imposibil sa nu te indragostesti de aceasta minunatie a lumii.

As vrea sa te rog sa imi spui care a fost pretul excursiei cu vaporasul in golful Orosei... multumesc

[02.06.10 18:22:29]

@ducky68 uite o poza cu tariful pentru excursie.

Excursie

Nava de agrement se poate lua din portul Caletta iar biletul se rezerva cu cel putin 24 de ore inainte cu achitarea pretului integral. In pretul excursiei intra pe langa obiectivele pentru vizita/plaje si o masa (dejun) cuprinzand in esenta paste si fructe.

Preturile pe vaporas sunt destul de mari, deci este bine sa ai la tine ceva de baut luat "de-acasa"

Pentru mai multe detalii iti recomand sa citesti celelalte review-uri referitoare la Costa Smeralda si Golfo Orosei:

Grotta del Fico

Ospitalitate Sardinia

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    [26.04.12 21:51:23]

@pepsi70ro:

draga colega, te rog spune-mi daca este potrivita aceasta destinatie pentru 1 sapt. de vacanta (vila inchiriata) ptr un grup de tineri 21-28 ani? ar fi interesati atat de un program de vizitare cat si de plaja, cluburi seara, terase...

desi am intentionat sa te intreb pe privat, am preferat asa ptr ca raspunsul tau s-ar putea sa intereseze si alti cititori

iti multumesc!

[27.04.12 15:03:37]

Cu siguranta! Daca nu aveti probleme cu costurile de transport (ferry costa in jur de 3000/pers dus-intors), uite un site aici de unde am rezervat bilete de-acasa, dar nici cu cazarea pe insula, (foarte greu gasesti ceva sub 100 euro/noapte) atunci poti considera ca o vacanta in Sardinia, este pe cat de interesanta in prisma numeroaselor obiective turistice si a plajelor intinse, multe dintre ele salbatice, pe atat de frumoasa, cu multe restaurante si cluburi, mai ales in partea de est a insulei, catre Caletta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    [28.04.12 00:44:21]

@pepsi70ro:

iti multumesc mult ptr raspuns; este si amuzanta brusca trezire la realitate care a generat-o raspunsul tau, nici copiii nici eu nu am realizat ca trebuie inclus si transportul cu ferry; fiind asa presati de timp ptr a da raspunsul cu privire la inchirierea vilei (de pe o zi pe alta) parca nici n-am avut timp sa gandim... din site-ul mentionat de tine (multumim!) pare a fi mai convenabila varianta din genova pana la porto torres, 170 euro/dus-intors/pers... important este ca vila este inchiriata, restul detaliilor, e clar, trebuie gandite pe tihna...

multumim!

[28.04.12 08:17:04]

Poti alege si avionul, pe aeroportul Olbia, din Costa Smeralda opereaza la preturi foarte bune Meridiana, siteul este aici. Apoi te poti orienta catre inchirierea unei masini de pe acest site.

Iti/va doresc o vacanta frumoasa. Tare mi-ar fi placut sa revin acolo, poate la anul

[28.04.12 09:39:53]

@pepsi70ro:

ff utile informatiile cu ferry, meridiana si cu rent-a-car-ul, zilele astea analizez variantele sa vedem, in fctie de preturile perioadei, cum vor iesi mai ieftin (copiii mei merg cu prieteni in apropiere de Valledoria)

iti multumesc mult si Dne ajuta sa ajungi acolo cat de curand, mai ales ca am inteles ca este o destinatie speciala.

vacante frumoase, multumesc mult!

ducky68
    [28.04.12 19:43:11]

@station5: Pentru o vacanta minunanta si mai putin costisitoare in Sardinia iti recomand partea de sud, este la fel de salbatica, misterioasa si fascinanta ca si Costa Smeralda, majoritatea tind sa aleaga ca loc de vacanta nordul insulei si preturile mai ales pentru cazare sunt mult mai mari... eu am fost cu ferry din Genova -Olbia, apoi cu masina pana in Cagliari sunt cam 300 km... indiferent care parte a insulei o vei alege te va fascina! directferries.co.uk... eu am ales grandi navi veloce... a fost totul minunat! Ca o sugestie, nu pierde timpul pe plaja, sunt atatea locuri fascinante care merita vazute, incat e pacat sa nu profiti de fiecare ora pentru a vedea altceva! Vacanta placuta!

[28.04.12 20:14:20]

@ducky68:

Sardinia este o destinatie pe cat de interesanta pe atat de fascinanta, iti propun ca in limita timpului de care dispui, sa ne impartasesti din experienta ta pe aceasta insula, sunt convins ca recomandarile vor fi foarte apreciate si pot fi un catalizator de baza pentru cei care planuiesc o vacanta in Sardinia.

[28.04.12 20:14:29]

@ducky68:

multumesc mult ptr sfaturi sunt f. bine-venite! desi cazarea este deja asigurata langa valledoria, sfatul despre cazarea in sud este important ptr sejurul viitor cand voi merge si eu (din cate mi s-a spus, am citit si vazut in foto este o destinatie de exceptie) de data asta vor merge copiii mei cu prieteni-cazarea a fost o oferta neprevazuta... si intr-adevar dupa ce au vazut cateva imagini si ei au fost perfect de-acord ca este o destinatie de vizitat nu numai de plaja

iti multumesc mult!

CristinaBr
    [19.03.13 10:44:59]

Felicitari pentru review! Multumim pentru informatii! Spre bucuria mea, o companie low cost opereaza pe ruta Bucuresti-Alghero. Deci, Sardinia la sfarsitul lunii septembrie.

Am ceva emotii... "Sardinia inseamna salbatic si mister, romantic si periculos... "

Plus, habar nu am unde sa ma cazez... Sugestii?

[19.03.13 18:42:49]

Din acest an au fost introduse cursele aeriene directe cu Sardinia, felicitări pentru alegere. Ţi-am primis un mesaj cu mai multe detalii.

vlad2005
    [29.04.13 10:48:44]

La Bue Marino Grotto se ajunge prin excursii optionale sau se poate lua si indicidual vaporas pana acolo? Eu voi fi cazat in Palau...

[29.04.13 19:28:02]

@vlad2005: şi una şi alta, depinde de buget, însă aproape orice excursie are inclusă Blue Marino Grotto. Vacanţă plăcută!

Mihaela Dinu
    [30.04.13 23:13:03]

@pepsi70ro: Imi poti trimite si mie, te rog, mai multe detalii? Multumesc!

argus, Cristian_h*, CristinaBr, ducky68, Mihaela Dinu, pepsi70ro, station5*, vlad2005
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în #Sardinia: