ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2013
ÎNSCRIS: 22.09.13
SEP-2013

Sub orice critică
Către satisfăcător

Drumul de la speranta la dezamagire...

Plecarea a fost pe 1 septembrie 2013. Era o vacanta pe care o asteptam de 2 ani si ceva, aveam nevoie de ea foarte tare...

Intanlirea a fost la punctul stabilit la ora stabilita (parcul Izvor)

Din nefericire pentru mine si prietena mea am nimerit ultimele locuri ale autocarului... si de aici a inceput calvarul... Agentia a avut 2 soferi... primul a fost super profesionist, nici nu am simtit cand am ajuns in Bulgaria la steaguri... Cand al doilea sofer a preluat comanda au inceput problemele: fiind pe ultimile locuri, chiar deasupra motorului, am inceput sa simtim miros de fum, scaunele au inceput sa se incinga, AC nu a mai functionat... 50 de grade celsius cu plus. Soferul, total dezinteresat de ce se intampla a condus in continuare in acest mod inca 5 ore (cand i-am spus ca ne-am topit in ultimele 5 ore mi-a raspuns tacticos ca el vede ca suntem intregi... unde ne-am topit?) Cu chiu cu vai am ajus pe insula (dupa o cursa contra cronometru pentru a prinde ferry-boat-ul de 8 de la Kilini) Dupa 22 de ore am ajuns in sfarsit pe insula Zakynthos...

Dar problemele nu s-au oprit aici...

Dupa ce au fost distribuiti toti turistii la hoteluri, noi si inca un cuplu am ramas ultimii in autocar... siii, spre surprinderea noastra, reprezentanta agentiei pe insula (o femeie de 2 bani) a decis sa bage autocarul in service in timp ce noi eram inca in el, dupa 22 de ore pe drum... Scuza a fost ca dureaza 10 minute... am decis sa plecam singuri catre hotel, iesind in strada si luand un taxi (undeva langa o reprezentanta auto, in mijlocul pustietatii) Dupa vreo ora de stat si asteptat am gasit si un taxi care ne-a luat 14 euro pana la hotel...

Am ajuns la hotel, ne-am cazat (pentru romani normal ca am primit cele mai proaste camere cu putiinta, undeva la subsol) Noi am ajuns la hotel la ora 11 de dimineata. Undeva in jurul orelor 17 dupa-amiaza a ajuns si autocarul (deci daca nu plecam singuri acea era si ora noastra de sosire) pentru a lua alti turisti care ar fi trebuit sa fie luati la ora 13:30!!!

Hotelul arata foarte bine la prima vedere, cu un bar mare si o piscina cu o apa curata, plin ochi de englezi.

Micul dejun - dezastru: cafea instant. lapte instant, branza feta (de-asta de pe la noi), rosii decojite (?), fasole iahnie (?), omleta cu cremwursti (?) si 2 feluri de gem...

Ne-am simtit cu adevarat prost cand am vazut ca restul clientilor erau intampinati cu cocktail-uri si cele mai bune camere, iar noi, ca romani cred ca am primit camerele angajatilor...

In camera cand am ajuns, nu era ceea ce vazusem pe site-ul lor, o camera la subsol, cu o baie urat-mirositoare, cu o camera cu 2 paturi (desi specificasem agentiei ca dorim camera dubla matrimoniala).

Prima impresie despre camera? PAR UMAN PESTE TOT SI... SPRE UIMIREA NOASTRA, O SOPARLA IN CAMERA! Bineinteles ca reprezentantii hotelului nici nu au vrut sa auda de schimbarea camerei... Celalalt cuplu care erau cu noi au beneficiat de acelasi tratament, cu mentiunea ca ei saracii erau in luna de miere...

Statiunea se prezinta jalnic... terase parasite, restaurante puse aiurea, magazine cu nimicuri scumpe, fake-uri dupa mari creatori la preturi exorbitante (geanta Dolce&gabala, da... gabala... 60-70 eur)

Preturile la terase sunt exorbitante (35-40 eur o masa de 2 pax), tinand cont de cum arata statiunea si cine si cum te servea (am cerut intr-o seara la taverna Zorba's un vin de-al casei roze, la temperatura camerei si am primit un vin negru super-fiert)

Statiunea si preturile acesteia sunt orientate catre englezi si pentru englezi. Peste tot steagul angliei, peste tot oferte pentru englezi. Daca esti roman nu te baga nimeni in seama. Toata lumea se fereste de tine si te trateaza cu spatele.

Plaja cat de cat ok, ocupata de sezlonguri am 90%. 10%plaja libera era execrabila... puteai gasi in nisip ce fel de resturi voiai... de la resturi de alimente pana la sticle, farfurii de plastic etc etc.

Am luat o croaziera in jurul insulei de la un agent local (vasul Delfini). Excursia a durat o zi intreaga... sa zicem ca in acea zi ne-am relaxat un pic si ne-am mai descretiti fruntzile, culoarea apei si temperatura ei te faceau sa uiti de tot si de toate. La plaja Navaggio nu am putu opri din cauza valurilor dar oricum mie m-i se pare un pic umflata povestea ei... am vazut plaje de 100000 de ori mai frumoase (XIGIA)

Am alternat toata vacanta intre plaja si piscina hotelului, desi de acasa plecasem convinsi ca vom inchiria o masina si vom vedea tot ce este de vazut...

Ei bine insula si locuitorii ei nu merita banii nostrii munciti cu greu...

Desi acum doi ani am fost in Thassos, unde ne-am simtit foarte bine, anul acesta nu stiu de ce am ales Zakynthos... pentru banii care i-am platit nu ne asteptam la mare lucru dar nici asa...

Asistenta turistica pe insula pentru noi nu a existat...

Am plecat din acea cloaca uitata de lume cu un gust amar... si cu gandul la Thassos, pe care sigur il vom vizita din nou la anul...

Pentru cei care se duc totusi acolo, Taverna 39 (trentanove) ar fi un plus prin amplasare, servire si calitatea preparatelor.

De asemenea un plus este supermarket-ul din centrul statiunii.

Preturi?

caffe latte - 3 euro

bere mythos/amstel - 3 euro

coniac 3* metaxa - 4 euro

tzatziky - 3 euro

musaca - 8-9 euro

Feriti-va de taverna THE OLIVE TREE... doar pentru faptul ca acolo cica ar fi gatit Jamie Oliver asta nu inseamna ca trebuie sa va bateti joc de turisti si de preparate (am primit in loc de carne de vita un fel de zgarci cu ceva urme de carne)

Nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga in zakynthos in aceste conditii si cu aceasta agentie... decat daca vreti sa va stricati vacanta si sa ramaneti cu un gust amar...

Or fi probabil si locuri de vis pe insula dar noi nu le-am vazut...

La intoarcere, aceleasi probleme cu autocarul, aceeasi soferi, aceleasi explicatii de 2 lei... nu ne-a mai interesat, voiam sa ajungem acasa mai repede...

Ramanem cu speranta ca anul viitor va fi la fel de bun cu noi ca acesta si vom putea din nou sa vizitam mult-iubitul Thassos!!!

Trimis de IvanMihai in 22.09.13 08:32:00
Validat / Publicat: 22.09.13 09:38:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Thassos

VIZUALIZĂRI: 4231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IvanMihai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.09.13 09:10:27]

@IvanMihai: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

istratescu
[22.09.13 10:39:54]

rog prin mesaj privat numele agentiei, multumesc!

[22.09.13 12:33:17]

@IvanMihai

Ai fost atenţionat mai sus să nu mai faci referiri pe saitul nostru (nici pozitive, nici negative) la agenţiile de turism. Pentru că ai recidivat, ai avertisment de la mine. Te rog nu insista, avem şi cartonaşe

Aceste detalii, le poţi transmite prin mesaje private, aşa cum ţi-a şi cerut @istratescu.

[22.09.13 18:05:09]

@webmaster15: da... imi pare rau pentru neplacerile cauzate... doar ca al dvs site este cam complicat de descifrat de unde/si cum se trimite un mesaj privat... o sa incerc sa fiu mai atent data viitoare.

Va multumesc pentru intelegere!

[26.09.13 09:23:54]

Am citit articolul publicat si pe principiul ,,nu crede dacat ceea ce vezi" as dori sa impartasesc celor interesati impresiile mele. Probabil eu am fost o norocoasa deoarece tot ce am trait in Zakynthos este la polul opus celor descrise mai sus. mentionez ca am fost si in Corfu si Kefalonia si totul a fost la superlativ.

Hotelurile unde am locuit aratau impecabil, curatenie zilnic, personalul hotelului extrem de amabil, si locurile vizitate de o frumusete dumnezeiasca. drumul pana acolo l-am stabatut cu autocare dotate cu AC, foarte curate si cu ghizi amabili. mi-as permite sa fac o comparatie intre cetatenii romani pe care i-am vazut acolo si cei de alte nationalitati. nu ca as fi impotriva tarii mele dar este o mare diferenta. izbitor era contrastul la servirea micului dejun. daca scopul celui care pleaca in excursie nu este cel de ,,plec acolo sa mananc pana pleznesc"atunci fratilor credeti-ma ca nu inteleg de ce se plange una lume ca nu avea ce sa manance. oare lapte, oua fierte, cascaval, iaurt, gem, unt, cereale, cornuri, fructe si cafea chiar instant, nu sunt de ajuns??? ... am vazut romani care intr-adevar mancau cat pt. 5 persoane si mai bagau si in traista cu toate ca nu este permis sa faci acest lucru.

Am ramas stupefiata cand vecinii din dreapta camerei mele au iesit pe terasa si primul lucru pe care l-au facut dupa ce au despachetat bagajul, au legat o sfoara de grilajul balconului. ulterior am constatat ca au facut acest lucru pentru a-si intinde lenjeria intima la uscat. mi se pare penibil ca in loc sa ne luam mai multe perechi pt a avea de schimb, sa mergem in Grecia atatia km si sa ne punem ,,chilotii" pe balcon exact ca ,,in batatura". daca iti ridicai privirea din fata hotelului catre balcoane puteai cu exactitate sa identifici romanii. fratilor, de cum treci granita la greci, iti dai seama ca ai ajuns intr-o alta lume. eu nu am nimic de criticat referitor la ce am trait acolo. dupa prima experienta mi-am dat seama ca nu voi mai calca in vecii vecilor pe litoralul romanesc.

Referitor la Navagio imi permit sa am dreptul la opinie fata de ce a scris cetateanul de mai sus si sa spun ca este un colt de rai, calatoria cu vaporul este ireal de frumoasa iar culoarea apei este ireal de albastra. din nou am fost o norocoasa deoarece nu au fost valuri si vaporul a ancorat in navagio unde am petrecut 2 ore de vis, am avut privilegiul sa-mi iau ca amintire cateva pietricele de pe acea plaja si sa ating epava.

Referitor la excursia din Corfu recomand laguna albastra alt loc de vis pe care l-am vazut, iar in Kefalonia nu trebuie sa ratati plaja Myrthos si lacul Melissani.

[26.09.13 09:37:08]

@gabicata19: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[26.09.13 13:47:03]

@IvanMihai: ptr a trimite un mesaj privat: click pe numele utilizatorului căruia vrei să-i trimiți mesajul, apoi pe "TRIMITE MESAJ PRIVAT"

În altă ordine de idei: am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[27.09.13 08:14:00]

@webmaster: ok

[30.09.13 12:14:23]

@webmaster: da... harta este ok

[30.09.13 12:24:29]

@gabicata19: Stimate cititor,

Realitatea si frumusetea difera de la om la om. Frumusetea privita prin ochii dumneavoastra poate nu este la fel cu frumusetea privita prin ochiul altor oameni.

Eu nu va doresc sa ajungeti vreodata sa asteptati un an intreg un concediu si, cand in sfarsit se intampla, sa fii total desamagit.

Va sugerez cu caldura sa luati ca atare comentariul meu fara sa va mai faceti poporul de rusine.

Buni sau rai suntem toti romani si suntem toti oameni, Deci avem dreptul la o opinie. Ca unii isi leaga chilotii pe balcon, ca unii scuipa, ca unii fura... asta este... asta este neamul.

Dar cand esti tratat cu spatele, pe banii tai, cand toata vacanta este o bataie de joc de la un cap la altul sunt sigur ca va veti schimba parerea...

Intr-adevar, cum treci granita la greci ai ajuns intr-o alta lume dar nu peste tot in grecia.

Probabil ca daca veti merge in thassos veti vedea ca nu se compara nici o insula cu aceea.

Tocmai de aceea, comentariile gen colt de rai, mananca pana pleznesc va rog sa vi le tineti pentru dumneavoastra.

Sa nu uitam ca 56% din turistiii care anul asta au fost in grecia au fost romani iar tot acei romani cu care dvs va este rusine au cheltuit, in medie, 450 de euro/cuplu/sejur.

Intamplator sau nu lucrez in turism, in mijlocul capitalei tarii de care va este atat de rusine ca faceti parte,

Clientii sunt clienti. Nu au culoare, miros, apartenenta etnica sau religioasa. Clientii vin la noi sa cheltuie niste bani iar noi suntem datori sa ii facem sa se simta cat mai bine. Ca sa mai vina si la anul sa mai cheltuie bani.

In zakynthos situatia este alta. Ghida chiar a recunoscut ca grecii nu se poarta foarte frumos cu romanii pentru ca acestia se trezsc ft devreme, vor mic dejun foarte devreme si sunt foarte pretentiosi la mancare si bautura (ceea ce mi se pare si normal)

Cand mai aveti opinii de genul eu am gasit raiul pe pamant, va rog sa spuneti asta cuplului din ploiesti care au fost cu noi si care erau in luna de miere si care au fost tratati cu spatele...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.09.13 13:53:30]

Nu stiu de unde ai informatia asta insa este total eronata.

Din cei peste 15 milioane de turisti care viziteaza anual Grecia, romanii nu sunt nici 5%.

P. S. iahnia de fasole la micul dejun are o explicatie foarte simpla: english breakfast. Cand hotelul o sa fie plin de romani poate ca vei gasi altceva insa pana atunci ar fi trebuit sa stii ca in Zakynthos este plin de englezi (doar spui ca lucrezi in turism).

[01.10.13 09:38:53]

@IvanMihai: Suntem tratati cu spatele datorita comportamentului nostru. vina este numai si numai a noastra si in articolul meu am expus realitatea pe care am vazut-o. cred ca oriunde ne-am duce ar trebui sa ne caracterizeze MODESTIA. situatia expusa si anume cu mancarea este reala. este chiar penibil sa se spuna ca nu ai ce manca si ce nu am mentionat in plus este ca desi in momentul cazarii la Metaxa, proprietarul ne-a explicat clar ca nu avem voie sa luam la pachet mancare dupa consumarea micului dejun, au existat romani (culmea de ce nu englezi??? sau de alte nationalitati) care au facut acest lucru iar proprietarul hotelului, la sfarsitul sejurului le-a facut copie dupa actul de identitate si i-a trecut pe lista neagra de a nu mai fi reprimiti in alte sejururi. de acord cu dvs. fiecare are dreptul la opinie, poate altii au avut experiente neplacute si nu contest acest lucru. probabil o sa ajung si in thassos, dar pornind cu zakynthos, continuand cu corfu si kefalonia, experientele mele au fost din ce in ce mai placute si mai uimitoare.

Ioan Raita
[08.01.14 14:37:24]

@IvanMihai: De gustibus. Nu cred că este corect să transformați ghinionul dvs. într-o generalizare totală asupra a tot ce privește o destinație de sejur turistic. Am fost și eu în Zakynthos și încă de mai multe ori, motiv pentru care pot să constat că descrierea dvs. nu corespunde de loc cu constatările mele. În primul rând din articolul dvs. nu am reușit să aflu care este stațiunea din insula Zakynthos în care a-ți fost cazat. În această insulă sunt mai multe stațiuni dintre care îmi vin în minte acum doar Tsivili, Laganas, Vasiliki și Argassi, dar mai sunt și altele. Este adevărat că unele dintre ele sunt preferate de englezi dar asta nu înseamnă că ei domină această destinație de sejur turistic. În altă ordine de idei, este adevărat că este neplăcut să călătoreși pe locurile din spate în autocar 20 de ore, dar probabil că știți că locurile în acesta sunt alocate în ordinea înscrierii. Deci sursa ghinionului dvs, și din acest punct de vedere nu este insula Zakynthos. Sunt de comentat multe alte aspecte din articolul dvs., dar mă rezum la ceea ce am scris până aici.

papone
[26.02.14 13:29:35]

am citit si eu cele scrise si nu pot sa nu regret... sa nu regret faptul ca am pierdut cateva minute, ca sa citesc niste neadevaruri si niste pareri pline de subiectivism. dupa doi ani consecutivi in zakynthos, nu pot sa accept sa citesc ceva de genul "cloaca uitata de lume" sau "insula si locuitorii ei nu merita banii nostrii munciti cu greu".

vara trecuta chiar am vizitat tsilivi pentru o zi (dupa ce cu un an in urma fusesem cazati aici), am facut plaja si am mancat acolo si... surpriza! nu am vazut gunoaiele alea despre care se vorbeste, iar masa de seara la taverna dionissios ne-a costat intr-adevar 40 euro. doar ca pentru 4 (patru) persoane, cate un fel de mancare (lamb shank, stifado, kleftico sau kokkinisto), 1.5 litri de vin si 2 ape. iar ca romani ce am fost, am mai primit 0.5 litri de vin si niste minideserturi din partea casei. brrr, ce tratament neospitalier, nu? )

gabicata19, Ioan Raita, istratescu, IvanMihai