ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2013
ÎNSCRIS: 16.10.09
FEB-2012
single

Fascinaţia iernii pe Litoral

Deşi m-am trezit cam târziu, pentru că, totuşi, e mai bine aşa decât niciodată, şi pentru că nu sunt prea multe impresii de iarnă de la mare, voi releva cu câteva fotografii realizate de mine frumuseţea neasemuită a Litoralului românesc în anotimpul hibernal, mai ales când este zăpadă şi/sau marea e îngheţată.

Nu fac multe comentarii, deoarece imaginile vorbesc de la sine şi vreau ca şi pentru vizitatorii acestui site (cum am făcut şi pe alte site-uri) să se elimine odată pentru totdeauna prejudecata (eminamente falsă) că la mare se merge numai vara...

Voi prezenta imagini de la Constanţa şi Mamaia.

Menţionez, ca un aspect penibil (dar, din păcate, real şi foarte grav) faptul că în staţiunile complexului Mangalia-Nord nu pot merge iarna, din cauza haitelor de câini care populează acele locuri şi care, în lipsa hranei suficiente, prezintă o agresivitate extremă. Mai nou, astfel de haite se găsesc şi în Eforie Nord. Nici Mamaia nu este scutită de prezenţa acestor animale, dar, circulând şi oameni, pericolul este mai mic...

Trimis de Neptunus in 19.09.13 20:33:17
Validat / Publicat: 20.09.13 11:40:57

VIZUALIZĂRI: 2920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Neptunus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Zbuciumul hibernal al mării...

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.09.13 13:40:01]

@Neptunus: Pentru imaginile superbe ataşate acestui review, sincere felicitări!

Nu pot însă să nu mă întreb - indiscret - ce ai căutat la mare iarna? Nu pot să cred că te-ai dus pentru 5 zile - single - pe litoralul românesc, numai pentru a fotografia ţărmul pustiu şi îngheţat.

Am înţeles că laşi pozele să vorbească de la sine (o fac foarte bine dintr-un anumit punct de vedere), dar am vrea să ştim cum este iarna într-un hotel pe litoralul nostru, cum stau cu căldura, dacă restaurantele oferă servicii mulţumitoare, cât costă o noapte de cazare, cât costă o masă, dacă merită mai mult de o zi pentru plimbarea pe litoralul îngheţat...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.09.13 13:52:00]

@iulianic: dacă ești foooarte curioasă, până răspunde colegul nostru, poți citi impresiile mele de acum vreo doi ani din miezul iernii la Constanța.

danamandache
[20.09.13 14:50:54]

Si eu am fost la mare de foarte multe ori iarna, sotul meu obisnuite sa spuna ca merge pt ca i se umple capul cu liniste, prietena mea spune ca iarna, marea e buna pt cei ce isi doresc sa se sinucida. iar eu merg pt ca iubesc marea si doresc sa vad cum arata in fiecare anotimp.

albena
[21.09.13 00:07:39]

Pozele sunt deosebite, dar pentru mine, iarna inseamna munte, iar vara litoral. Am fost o singura data in aprilie la mare si a fost dezolant, statiunile pustii, hotelurile inchise, plajele neintretinute, urat.

albena, danamandache, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Constanța: