ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2013
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 19.08.13
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 7a si 1a3l

Un drum mai mult decat satisfacator

La recomandarea unuia dintre moderatori si apreciind, de asemena, utile impresiile de calatorie la aceasta rabrica, am spart review-ul referitor la impresiile privind hotelul l-a care am fost cazat, am mai adaugat cate ceva si a iesit, asta:

Am plecat dintr-o localitate din judetul Constanta, asa ca iesirea catre Bulgaria am facut-o prin punctul de frontiera NEGRU VODA / GENERAL TOSHEVO (granita RO-BG) » DOBRICH » VARNA » BURGAS » MALKO TARNOVO / DERECOY (granita BG-TR) » KIRKLARELI » INECE » HAVSA » GELIBOLU » ECEABAT (aici se traverseaza stramtoarea Dardanele cu ferryboat-ul catre localitatea urmatoare) » CANAKKALE » EZINE » KUCUKKUYU » IZMIR (localitate din care se intra pe autostrada, dar se poate si ocoli autostrada pe alte drumuri naionale) » GERMENCIK » SOKE » DIDIM » HOTEL VENOSA.

Infrastructura este buna atat in Bulgaria dar mai ales in Turcia. Singura portiune unde este drumul prost (cu gropi), pe o distanta de cel mult 7 km este la iesirea din Bulgaria catre Turcia, inainte de vama.

Drumul prin Bulgaria este o zona cu multe serpentine motiv pentru care nu se merge in viteza, dar cel putin este fara gropi. In Turcia drumurile sunt foarte bune, se circula pe doua sau trei benzi pe sens si se asfalteaza sau se construiesc sensuri suplimentare la foc automat si de calitate.

Pentru noi drumul a avut o distanta de 1150 km dus si putin mai lung la intors, 1175, deoarece am trecut prin EFES ca sa vedem casa Sf. Fecioare Maria (din criza de timp nu am mai intrat si la ruinele din Efes).

La dus am oprit in Kucukkuyu, sa ne odihnim, fara sa ne fi rezervat ceva inainte si, totusi, am gasit cazae la un pret foarte convenabil, iar la intoarcere am facut drumul dintr-o bucata.

Plata taxei pe autostrada (sticker HGS) se plateste la iesire de pe autostrada sau in termen de 7 zile la orice oficiu PTT (oficii postale turcesti). Poate nu e adevarat dar, m-au facut sa cred ca nu prea doreau sa le puna la dispozitie turistilor deoarece la iesire de pe autostrada ne-au zis ca s-a stricat sistemul, desi dupa noi au intrat altii sa plateasca si au stat cam mult ca sa nu fi platit, iar la oficiul din Didim am fost de 3 ori pana am reusit sa achizitionam sticker-ul. In prima zi au zis ca s-au terminat, a doua zi a cumparat, in fata mea, prietenul cu care am plecat in concediu iar mie mi-a zis "finish today" si abia ziua urmatoare am reusit sa cumpar, iar fata oficiantului a exprimat o parere de rau ca imi vinde sticker-ul respectiv.

SFATURI: Luati-va un GPS, va fi de folos, daca plecati doua masini luati-va statii emisie receptie, vor fi de folos si mai ieftin decat costul suplimentar la mobil, alimentati (faceti plinul) la iesire din RO si la iesire din BG, in TR carburantul este aproape dublu.

Luati din tara € pe care sa ii schimbati la casele de schimb valutar din oras sau retrageti de pe card la un bancomat din TR o suma mai mare, care credeti ca ar acoperi cheltuielile in TR. Se poate plati si direct cu cardul si este convenabil la conversie dar e cam riscant, a patit-o un alt prieten anul trecut cand i-au retras de doua ori suma de plata la o benzinarie.

Trimis de mihaif82 in 18.09.13 21:20:48
Validat / Publicat: 19.09.13 07:27:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaif82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din departare a localitatii Kucukkuyu

[21.09.13 09:06:43]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

• Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Didim:

• pagină generată în 0.04695200920105 sec